Çelişkili Ayetler

Standart

Kur’an ‘da, Secde Suresi’nde Tanrı’nın şöyle konuştuğu yazılıdır:

“Biz dileseydik, herkesi doğru yola eriştirirdik. Ne var ki, ‘An-dolsun ki, cehennemi, cinlerle ve insanlarla dolduracağım’ diye kesin bir söz çıkmıştır benden” (Secde Suresi, ayet 13).

Bu ayeti okurken bir de Enam Suresi’nin şu ayetine göz atalım:

“Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini Islama açar; kimi de saptırmak isterse… kalbini iyice daraltır… “ (Enam Suresi, ayet 125.)

Dikkat edileceği gibi bu ayetlere göre Tanrı, eğer dilemiş olsa bütün insanları Müslüman yapabilecekken yapmıyor; bir kısmını “Müslüman” yapıp bir kısmını “kafir” kıldığını bildiriyor. Sebep olarak da cehennemi insanlarla dolduracağına dair kendi kendine kesin bir söz verdiğini söylüyor. Daha başka bir deyimle insanların tümünü doğru yola sokabilecekken böyle yapmadığını, çünkü böyle yapmış olsa, bu takdirde cehennemi insanlarla dolduracağına dair kendi kendine verdiği sözü yerine getirememiş olacağını “apaçık” bir şekilde açıklıyor! Olacak şey midir bu? Hiç “Yüce”bir Tanrı, hiç yoktan insanları cehenneme atmak gibi bir davranışa yönelmekten zevk alıyormuş gibi konuşabilir mi?

Yukarıdakine benzer olmak üzere, Kur’an’ın Hûd Suresi’nin 118. ve 119. ayetlerinde Tanrı’nın şöyle konuştuğu yazılıdır:

“Rabbin dileseydi bütün insanları bir tek millet yapardı. (Fakat) onlar ihtilafa düşecekler. Ancak, Tanrı ’nın merhamet ettikleri müstesnadır. Zaten Rabbin onları bunun için yarattı. Rabbinin, Andolsun ki cehennemi tümüyle insanlar ve cinlerle dolduracağım’ sözü yerini buldu” (Hûd Suresi, ayet 118-119).

Görülüyor ki, bu ayetler anlaşılmazlıklarla, uyuşmazlıklarla ve birbiriyle çelişir satırlarla, fakat bütün bunlardan başka bir de Tanrı’nın “yüceliği” fikriyle bağdaşmazlıklarla dolu.

Kaynak: İlhan Arsel (Kuranın Eleştirisi s. 55-56)

Reklamlar

Çelişkili Ayetler’ için 47 yanıt

 1. ata abartıları üzerine

  serdar demiş ben kemalist değil sosyalistim diye sonra ERDOĞAN ile kıyaslayıp bazı şeyler yazmış. buraya almama gerek yok mevzu anlaşılır zaten. ataya haşa Allah diyenler. gazetelere türklerin yeni tanrısı yada yarı tanrı diye yazanlar, ataiçin ilah diyen çankayadaki försleydi evlatlığı, bunu yüzlerce şiire dökenler, ataya peygamber diyenler. celal bayarın ağzından duydum atatürk seni sevmek ibadettir derdi. kemalizm türkün yeni dini diyenler. rütbe ve makam için çankayaya karısını kızını getirenler vardı. tabi misafir olarak diyelim. serdar da bilir sosyalistlikle kemalizm birbirine yalandan dargın olan ikiz kardeşlerdir. yoksa elin rus generallerinin taksim meydanındaki anıtta ne işi var. yoksa rus ne diye 1920-22 döneminde para ve silah yardımı yapsın kemal paşaya. neden araplar cumhuriyet turkiyesine bolşevik oldu desinler. ne yapsın kemal paşa malum işte bazı şeyler kendi elinde değil. aslında oda emanetci gibi birşey.ülke ingiliz ABD ikilisinin mandası. onu abartan kızıllarla sabetaycılar. birde balkan göçmenleri hemşoluk ayağına tutarlar.

 2. ate sitelere cevap

  Ateist sitelerin yalanlarindan bazilarini alalim. 1878 tarihli istanbulda köle pazari deniyor. 2. Abdulhamit dönemi. At arabasinda birkaç kadin başlarinda adam var. Kolelik 1847 de kalkti osmanlida. Osmanlida Fotoğrafcilik yoktu o tarihte osmanlida. Bilgi uydurma. Resim başka amaca hizmet ediyor olmali bilgi çarpitilmiş.
  ……..
  Yazmiş birisi ademin çocuklarinin ensest iliskiden çoğaldiği meselesini, ibrahim peygamberin kiz kardeşiyle evlendiğini, lut kavminin sapkinliğini, hz muhammedin gelini meselesini.
  Ademin çocuklari meselesi insan yokluğunda normal süreç ikizlerle evlilik yasak bu ihlal edilirse ensest olur. İbrahim peygamberin kiz kardeşiyle ilişkisi diye birşey islami kaynaklarda yoktur. Ateist uydurmadir. Lut peygamber lut kavmine sadece uyaricidir. Kan baği yoktur. Peygamberimizin evlatliği üveydir. Onun hanimi peygamberimizin gelini olmaz. O davada kusur zeydin diye açikladik. Zeydin durumu örtülsün diye peygamberimiz kendine yapilacak olan karalamalari göğüslenmiştir. Zeynep himaye amaçli alinmistir. Daha fazlasini açamam.
  Hem Allaha inanmiyorlar hemde bak bu beyin kafana sokim yazmişlar.
  Beyinsiz kimse ona soksunlar.

 3. muhammed

  ÇELİŞKİLİ AYETLER ( diyorsunuz)

  Çelişki ayetler diye bir olay yoktur,ancak ayetleri çeliştiren yanlış mealler ve yorumlar vardır.

  1-SECDE-13.AYETİN AÇIKLAMALI DOĞRU MEALİ ŞÖYLEDİR!

  SECDE-13: Eğer dileseydik,her insanı (dünyada zorla) doğru yola ulaştırabilirdik (ancak iyiler kötülerden ayrılsın diye herkesi kendi iradesine bıraktık). Fakat:“şu kesin ki,cehennemi (kötü tutum ve davranışlarından dolayı hak eden) cinlerden ve insanlardan tümüyle dolduracağım” şeklindeki sözüm gerçekleşecektir.”şeklindedir.

  2-EN’AM-125.AYETİN AÇIKLAMALI DOĞRU MEALİ!

  EN’AM-125: Allah,her kimi (hidayeti bulmak için çaba gösterip bu yönde tercihini kullanmasından dolayı) doğruya erdirmek isterse,onun gönlünü İslâma açar.Kimi de (inanmayıp sapıklığı tercih etmesinden dolayı) sapıklıkta bırakmak isterse,onun da kalbini göğe yükseliyor muş gibi,(oksijen eksikliğinden dolayı nefes darlığı çekiyormuş gibi) dar ve sıkıntılı kılar.Allah (gerçeğe karşı çıkıp) inanmayanların üstüne,işte böylece rezillik bırakır.

  Bu ayetlerden çıkan sonuç şudur: Hidayet olmak için gayret gösterenlere/hidayeti sapıklığa tercih edenlere Allah da kalbini islama açar,ama her kim de içinde bulunduğu sapıklıkta kalmak isterse, Allah onu da sapıklığında bırakır…

  Yani kişi neyi tercih eder ve isterse,yüce Allah da ona tercih ettiğini ve istediğini verir…

  HUD-119.AYETİN AÇIKLAMALI DOĞRU MEALİ!

  HUD-119: Sadece Rabbinin merhamet ettikleri (bundan) müstesnadır. Esasen onları bunun (rahmet) için yaratmıştır. Rabbinin, “Şüphesiz cehennemi tümüyle (taşkınlık eden,her türlü kötülüğü yapan) cinler ve insanlarla dolduracağım” sözü tamamen yerine gelmiş olacaktır.”şeklindedir.

  Yani bu ayetlerde bunların ilelebet cehennemde kalacaklarına dair hiçbir işaret yoktur.Maide -37.vb.ayetlerin mellerinde ‘’…Onlar için devamlı bir bir azap vardır.’’ İfadesi de yanlıştır.

  Hud-119.ayete‘’And olsun’’ifadesi de yoktur,sadece pekiştirme edatı vardır,yani bu ‘’and olsun”ifadesi tamamen çevirisi hatalı yapılan mealden kaynaklanıyor.

  Bu nedenle hak etmeyenlerin hiçbirinin de cehenneme girmesi söz de konusu değildir.

  Özetle,hidayeti tercih edenler hidayetle karşılaşır,sapıklığı tercih edenler de sapıklık içinde kalır. Ayrıca kötü tutum ve davranışları yüzünden sadece azabı hak edenler cehenneme girerler.Yani ayetlere doğru meal verildiğinde var gibi görülen sorunların hiçbirinin olmadığını görürüz. İşte sorunların tek nedeni hatalı meal çevirileri ve hatalı yorumlardır.Kur’anın Arapçasında (orjinalinde) ise,hiçbir çelişki,tutarsızlık ve hiçbir sorun yoktur.

  İşte hidayet olmak,iman etmek gönül işidir,eğer yüce Allah imtihan gereği inasana vermiş olduğu özgür iradesini elinden alsaydı,elbette onları iman etmeye zorlyabilirdi,ama gönülden olmayan ve irade dışı gerçekleşen bir inanç iman değildir.Bu ndenle yüce Allah iman edip etmeme hususunda insanı özgür iradesiyle başbaşa bırakır,kimseyi zorlamaz.yani İnsan iradesini hangi yönde kullanırsa, onunla karşılaşır.Bu nedenle iman ve hidayeti tercih edenler,hidayetle buluşur, inkar ve sapıklığı tercih edenler ise,sapıklık içinde kalır.

  Bu nedenle yukarıda yapmış olduğunuz yorumunuzun bir anlamı ve geçerli bir mesnedi yoktur.

  Saygılarımla.

 4. ateistler iyi okusun

  Ateist sitede var cin ali tipli birisini çizmişler ve şöyle yazmişlar. Bu hasan, hasan çok dindar ama Kurani okumamiş, tabii incili ve tevratida okumamiş, mitolojileri bilmiyor, diğer dinleride bilmiyor, okumaya öğrenmeye sorgulamaya gerek duymuyor, inanmaya ölünce gorursunuz diyor, yanacaksiniz diyor, hasan korkutulduğu için korkutuyor. Hasan cahil hasqn gibi olma, oku araştir sorgula.
  …..
  Ne diyelim şimdi biz buna. Cem evrimci ateist. Maymunlarin hayvan oldugunu goruyor onlardan kendisi dahil insan çikmayacagini akledemiyor. Bu dunyayi annesi ve babasinin yaratamayacagini, ayi gunesi ve dunyayi onlarin dönduremeyecegine akil erdiremiyor. Kendi kendine olduğunu iddia ediyor. Kendisi bile birilerinin zorlamasiyla dunyaya geldiği halde herşeyi kendi kendine oldu saniyor. Cem Allahi tanimiyor bu sebeple gusül bile almiyor. İnsanlarin öldükten sonra tekrar yaratilmasina akil erdiremiyor. Gunahlarindan vaz geçemediginden böyle davraniyor. Hiç yanmayacagini yok olacagini saniyor. Yinede bir ihtimal cehennem varsa korkusuyla ölünce cesedimi yakin diye vasiyet ediyor. O çok cahil, yanliş kitaplari ters tarafindan okuyup araştiriyor. Onun gibi olma. Hak adina araştir ve sorgula.

 5. harami bilen hayvanlat

  Hani ateistlerin dini inançlari yoktur. Dini kavram olduğu için onlarda helal haram kavramlarida yoktur. tabiiki kimseye hirsiz dedigimiz yok.ama bu kavramlari yada dini olduğu için kabul etmiyorlar. Bakalim hayvanat harami biliyormu.
  Akşam işyerindeyim kedi adım başi peşimde.nereye gitsem ayaklarima dolaniyor. Çiktim benim yemeklerin yanina yemek getirdim. Yemiyor beyenmediğinden. Çikti bir tahtanin uzerine miyavlayip duruyor. Tahtayi kaldirdim altinda yemek kablari var. İşcilerden kalan tavuk etlerinin kokusunu almiş meğer. Çikardim diğer kediyide çağirip ikisinede bölüştürdüm.
  İsirmak şoyle dursun asla çizik atmazlar verdiklerimin hatirina. Birdaha yemek vermez değil dertleri. Yemeği nerede olsa bulurlar. Beğenmediklerini yemediklerinden anlayin. Verdiklerim haram olmasin diye. Neredenmi biliyorum. Anne kedi 2 yaşina yakin.yavrusu 7.5 aylik. İriliği annesi ile ayni. Annesi cani istedigi zaman dövüyor kendisi kadar yavruyu, yavru asla karşi gelmiyor. Başka kediyle olsa ne biçim kavga ediyor. Anasi 5 aydir sut vermiyor neden hala karşi gelmiyor annesine acaba. Emzirdikleri haram olmasin diye olmasin. İşte beni verdiğim yemeklerde haram olmasin diye hayvan saygida kusur etmiyor.

 6. bilimcilere gol atan hayvanlat

  Sene 1999. Evdeki kafeste muhabbet kuşu. Kendini kafesin içinde oradan oraya vuruyor. Hiçbir anlam veremedik yaptiklarina. Fazla geçmedi o buyuk marmara depremi oldu. O kuşunda ödü patlamiş olacakki öldü. Bilim adamlari o kadar çalistiklari halde önceden tesbit edemiyorlar deprem olacagini. Parmak kadar kuş anliyor ve hal diliyle insanlarada haber veriyor bu durumu. Tabiik anlayabilirsek. Allah insanlara vermediğini kimi zaman parmak kadar hayvana kimi zamanda devasa cusseli olanlara vermiş. Herhalde 1944 te yada belkide 67 deki. Dedem anlatmişti tarih vermeden. Köyde kirsal alanda gidiyorum manda arabasiyla. Hayvanlar huysuzlaniyor bağirişiyorlar. Durup havayi kokluyorlarmiş. Gunesli hava. Yağmur yağmaz firtina çikmaz bu hayvanlar ne diye huysuzlaniyor derken az sonra deprem olmuş. Adapazari bolu taraflarini vurup yikan. Tabiiki bizim oralarida sallayan.

 7. Kardeşim sen, Secde Sûresi 13. ayeti ile En’am Sûresi 125.ayeti cımbızla çeker de hiç düşünmeden, araştırmadan, Kur’an tefsirlerine müracaat etmeden yorumlamaya kalkarsan işte böyle apışıp kalırsın. Şimdi ben sana sorayım bu iki ayete göre Allah sana ne dedi? Seni Cehenneme mi atacakmış? Şimdi sen Cehennemlik misin? Sende akıl, irade, Vicdan, kalp, ruh gibi senin kullanımına verilmiş şeyler yok mu? Kur’an’ın sayısız ayetinde aklınızı neden kullanmıyorsunuz diye sorulur. Niçin düşünmezsiniz diye sorulur. Şimdi senin inanmana, Allah’ı tanımana ve bilmene, O’na ibadet etmene kim manidir? Sen Cennete gitmek istersen Allah sana hayır mı dedi? “Allah kullarının küfre girmesine” razı olmaz diyen Allah sen ille de küfre girersen, Allah seni Cehenneme atacak, o zaman neden kızıyorsun? Aklını başına topla inkardan vazgeç, imanla rahat ve huzura kavuş ve Cennete gir. Allah’ım senden Cenneti istiyorum de Allah hayır vermem demeyecektir.

 8. ..........

  Ate sitelerden birinde fatma çörekci ayete dayandirarak haramlari domuz eti ve leşlerle sınırlamiş. Buna cevap yolladik şimdilik yayinlanmadi herhalde. Burada verelim cevabini
  Taylandda balikcilik ile geçinirmiş çok fazla insan herhalde karides turu canlilarin ömür kisalttiği erken ölümlere sebep olduğu tesbit edilmiş.. Açikça haram denmiyor bunlar için tabiiki ama dikkatli olunmasi gerekli. Haramlar Kurani Kerimde yazili olanlarla sınırli değil. Eğer sadece domuz etini ve içkiyi haram sayarsak uyusturucuya ne diyeceğiz. Hadislerde haram oldugu bu sebepten ölenlerin cehenneme gideceği açikca yazar. Kuranda açikca yazilmamiş olmasi şeytanin aklina getirmemek olsa gerektir. İslama düşman birileri muslumanlarin arasinda yaymaya çalişirdi bunu. Sigarada bahsi geçmesede kansere, astima, koaha, damar tikanikliği sebebiyle kalp krizine ve bunama, gibi daha pekçok hastaliğa sebep ve bu hastaliklardan sebep erken ölüme sebep olabiliyor. Ayrica ana karnindaki bebeğin ölmesinede sebep olabiliyor. Kurani Kerimde bahsi geçmemesinin sebebi o dönemde arabistanda bilinmiyor olmasi, yada açikca yazsa millet çoğunlukla yine içecek kimiside buna rağmen haram değil diyerek kufre duşecekti. Mesela içkinin haramliğina dair ayet olmaxina rağmen bazi türlerine haram değil diyen bazilari gibi. Sigaranin bahsi geçmedigi için şu durumda haramdir ama haram değil diyen kafir olmaz. Sigaraya mekruh dersek içimini meşrulaştirmak olur bu.
  Haramlarla ilgili size verilen yiyeceklerden temiz olanlari yiyin (için)anlamina gelen ayeti referans alirsak daha doğru olur.
  Peygamberimizin bal yemesinden sebep ona kötü kokuyorsun diye şaka yapmişti eşleri. Oda kendisine bali haram kilmişti. Eğer peygamberimiz bal yemezse onu müslümanlarda haram sayacak hiç kimse bal yemeyecekti, balin vereceği şifadanda mahrum kalinacakti. Bunun uzerine bu durum engellenmek uzere haram uydurmak yasaklanmiştir.
  Başka örnek mesela eşek eti kesiyorlar peygamberimizin önüne koyuyorlar. Peygamberimiz eşek eti olduğunu öğrenince döktürüyor. Bu gun müslümanlar eşek eti yemez. Ama Kurani Kerimde açikca haramda denmiyor.
  Fatma bazi konulara değinir iken bu konudaki hadislerede bakarsa iyi olur.

 9. ismail

  1992 de olmali. Ramazan bayramiydi. Öğleye doğru Gebze cumaköyünde 11-12 yaşlarinda karadenizli bir erkek çocuk kendini evlerinin önündeki ağaca asarak intihar ediyor. Ben gazeteciyim o dönem. Jandarma çok aradi sebebini. Tabiiki bende. Yok hiç kimse birşey bilmiyor hiç bir sebepte gösteremiyor. 1. 2. 3. Gunu hep sebep aradim. Bilen yok. Jandarma gitti artik. 3. Gun akşama dogru dönüyorum. Kadinin biri çikti intihar evinden minibuse bindi. Kimim söylemeden o çocuk neden asmiş kendini dedim. Kadinda “bu ailenin kizlari kocaya kacmişti bayramda babalarini ziyarete gelmişler barişmaya, bu çocuk el öpmemiş, babasida bir iki tokat atmiş” dedi. Olay çozuldu. Zoruna gitmiş çocuğun. Asmiş kendini. Gebzeye gittim haberi böyle yazacağim yazdirmiyorlar. Jandarmaya anlatiyorum. Boş ver bilmezden gel diyorlar. Neden. Kasit yok sebep o. İslamda intihar eden Allaha isyan etmiş sayilir ebedi cehennemliktir. Ama o daha çocuktu. Babasi sebep oldu ölüme ama kasıt yok. Ne olacak bilemiyoruz. Bazi şeyleri sadece Allah biliyor. Onu sorgula bunu sorgula gerek yok bunlara. Bizim işimiz sorgulamak değil kulluk görevini layikiyla yapmak.

 10. .................

  Meraklinin guncesinden Janos peygamberimize hakaret ettiriyor sitesinde. Karşi cevaplari koyduramiyoruz. Siliyor. Cevap basit olsa bile. Utanmasi yok. Peygamberimize alçakca hakaret eden yorum duruyor. Onu asla silmiyor. Bu adamin yuzu ne derisiyle kapli acaba. Yüz kere rezil et yine ayni.

 11. .........

  bayanlar ehliyet alıyor ama araba süremiyor. tek başına kaza yapmiş halde ölüsü bulunanlar oluyor. misal avcılarda y.t. araç kontrolünü kaybedip duran kamyona çarparak ölmüş. emel b. vardı sanatcı kendi başına kaza yaparak öldü. ölüsünü buldular. peki neden. geçen gösterdi haberlerden birinde. yolda adamın birisi araç süren bayanın üzerine direksiyon kırıp sıkıştırarak kaza yaptırmış.kendisi kaçmış. kadının araç hurda oluyor. kadın sağ kurtulmuş anlatıyor. benzerleri çok oluyor. sadece araçta tek yakalasınlar. birde ortamı uygun buldularmı yandın gitti. Haşa Allah yok denen yerde şeytan kim görecek kim bilecek hesabına yatarak hemen dizginleri ele alır. işte böyle kaza gibi gözüken sapıklıklara kuban gider bigünah bayanlar. katil olarak gidecek böyleleri ahrete.

 12. RAMAZAN

  Merhabalar,
  Size İki Misalle anlatacağım
  Misal 1:Sİz Dünyanın en Zenginsiniz malınızdan herkes talep etse herkese malınızı paylaşırmısınız yoksa istediğinize mi verirsiniz ? Duyar gibi oldum tabiki istediğime dersiniz herkes malımın mülkümün ortağı değil der gibisiniz.
  Misal 2: yada Siz Dünyanın en bilgili insanısınız Her şeyi Biliyorsunuz bu bilginizi herkesle mi paylaşırsınız yoksa size gelip bilgi isteyen öğrenmek için çaba sarfeden kişilere mi bilginizi paylaşırsınız. ?herkesle paylaşmazsınız bilginizin kıymeti kalmaz o zaman zahmetsizce bilgi öğrenir herkes isteyenle paylaşırsınız.
  Yüce Allah’ta Mülk Sahibi Aynı Zamanda Bilgisinin Sınırı yok.
  Mülk Sahibi olduğu için mülkünde istediği gibi tasarrruf yetkisi vardır.nasıl sizin malınızın ortağı değilim konuşamam bende..o istediğine mülkünden verir. konuşmak da sana bana yakışık almaz.
  Aynı zamanda yaratıcı Sınırsız bilgi sahibi Bilginin peşinden koşmak gerekir nasıl eğitim almak için okullara gidip ılım talep ediyorsunuz kimse size gelmiyor.siz peşinden koşuyorsunuz bilginin.
  yaratıcı da bilgiyi isteyene veriyor.talep etmek önemli.
  Bir söz vardır.
  Vermek istemeseydi mahbub isteme hissini vermezdi.

  “İslamiyet güneş gibidir, üflemekle sönmez; gündüz gibidir, göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan, yalnız kendine gece yapar”Bediuzzaman,Tarihçe-i Hayat

 13. .........

  kedide parazit olurmuş bazen köpeklerdede. fazla yüzgöz olunca insana bulaşırmış bu parazitler. hücreden küçükmüş ve içine yerleşir kontrolü ele alırmış. beyin hücreleri ele geçtiğinden böyle kimseler kedi gördümmü dayanamaz müthiş ilgi gösterirlermiş beyindeki parazitlerin konrolüde olduklarından embesil bir hale gelirlermiş. kediye tapar duruma düşürürmüş şeytan hükmündeki bu parazitler insanı. avcıların vurduğu binlerce hayvanı görmeyenler bu parazitler sebebiyle taptıkları bu hayvanlara bir zarar gelince ortalığı ayağa kaldırırlarmış hayvan hakları adına. malum olduğu üzre tapacak başka şey bulanlar Allahı unutuyor. o kadar çokki bu tür insan. boşuna demiyoruz eve hayvan kapatanlar genelde inancını kaybediyor diye.

 14. .........

  hani yunus emre ilahide sarı çiçekle konuşuyor ya. çiçekte cevap veriyor. bitkiler gerçektende konuşuyormuş. trt belgeselde gösterdi. bitkilerin yaydıkları kokular bilgisayar ortamında ses dalgalarına çevrilebiliyor. bu kokuları ses niyetine iletişim aracı olarak kullanan bitkiler böylece kendi aralarında anlaşabiliyorlarmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s