Evren ne kadar mükemmel?

Standart

Evrenin şu anki bilinen hali, akıllı tasarımcıları, evrenin belli fiziksel özelliklerinin yaşam için “mükemmel” şekilde ayarlandığını düşünmeye yöneltiyor.

Charles Darwin’in, evrim teorisini ilk olarak formüle ettiği Türlerin Kökeni Üzerine kitabının basılmasının 150. yılında teori, hala bilimdışı itirazlar ile karşılaşıyor. Evrimi eleştiren seslerden en yüksek olanı, bitki ve hayvanlardaki pekçok yapının doğaüstü bir akıl tarafından hatasızca tasarlanmış olduğunu savunan “akıllı tasarım”cıların. Son olarak TRT’de yayınlanan bir habere de konu olan yaradılışçıların en çok dile getirdiği safsatalara evrim teorisinin verdiği yanıtları bir yazı dizisi ile soL okurlarına sunuyoruz.

Akıllı tasarım – evrim tartışmalarının bir boyutu, dünya üzerinde yaşayan canlıların “mükemmellikleri” üzerinde sürüyor. Akıllı tasarım fikrini savunanlara göre canlılar, belli bir yaşam şeklini sürdürebilmek için en uygun formlara sahipler. Ya da örneğin belli organlar, kendiliğinden evrilerek gelişemeyecek düzeyde karmaşıklığa ve gördüğü işlev açısından mükemmeliğe sahip.

Bu tartışmada akıllı tasarım savunucuları tarafından ortaya konulan yaklaşım, evrenin bütününe de uyarlanarak, evrenin de benzer şekilde bir “mükemmelliğe” sahip olduğu yorumunu karşımıza çıkarıyor. Bu yaklaşıma göre, evren, yaşamın var olabilmesi için (kimilerine göre daha özel olarak insan gibi “akıllı” yaratıkların var olabilmesi için) tam olarak gerekli özelliklere sahip, yani yaşam için “mükemmel” koşullara sahip.

Evrimcilerin cevabı ve sorusu: Evren “mükemmel” mi?

Mantıksal açıdan öncelikle “mükemmeliğin” tanımının iyi yapılması gerekitiği düşünülse de, ölçüt olarak ortaya “insanın var olabileceği koşullar” konmuş durumda. Tartışmada öne çıkan nokta, önemli fiziksel sabitlerin (örneğin evrensel kütleçekim sabiti, ya da elektromanyetik, kuvvetli ve zayıf etkileşimlerin etkileşme sabitleri), bildiğimiz değerlerinden çok küçük miktarda farklı değerlerde olsaydı yaşamın ya da bildiğimiz türden gezegen sistemlerinin var olmasının mümkün olmayabileceği. Bu duruma, mevcut bilimsel veriler üzerinden verilen yanıtlar olduğu gibi, muhakemenin başladığı noktaya mantıksal açıdan itrazlar da yapılıyor. Mantıksal açıdan yapılan itiraz, başka türde yaşam formlarının da mümkün olabileceğini, dolayısıyla evrende başka fiziksel sabitlerle başka tür yaşam formlarının evrilmesi olasılığının olduğunu öne çıkarıyor. Dolayısıyla bu itiraz, sözü edilen akıllı tasarımcı yaklaşımın, bildiğimiz yaşam formlarını muhakemenin başında, ortaya çıkarılması gereken amaçlar olarak aldığını ve sonuçta akıllı tasarım fikrine varılarak yalnızca bir totoloji (bir önermeyi doğru kabul edip muhakeme ile aynı önermeye varmak) olduğunu ortaya koymuş oluyor. Yani bilimsel açıdan hiçbirşey kanıtlanmış olmuyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden fizik profesörü Sean Carroll’a göre, bu itirazlar dahi tartışmaya açık olduğu halde evreni ve evrenin içinde nasıl var olduğumuzu açıklamak için akıllı tasarım gibi bir fikre ihtiyacımız yok. Carroll’a göre, mantıksal açıdan tanrı inancını tamamen dışlamamakla birlikte, akıllı tasarımın çok temel bir problemi var: yaşam dünya üzerinde var olup da güneş üzerinde var olmadıysa ve biz bugün bunu gözlemliyorsak, bunun nedeni bir amaç – sonuç ilişkisi değil, basitçe dünya üzerinde yaşıyor olmamız. Yani, yalnızca içinde var olduğumuz koşulları (dünyanın ya da evrenin koşulları) gözlemliyor olmamız kadar doğal birşey yok. Dolayısıyla, buna bir amaç – sonuç ilişkisi atfetmek yine mantıksal açıdan bir totoloji ortaya koymak anlamına geliyor. Daha başka bir açıdan, belli fiziksel koşullar yaşama izin veriyor, diğerleri vermiyor, ve bunu fizik yasaları açıklıyor. Başka fiziksel sabitlerle ve belki başka fizik yasalarıyla da evren, yıldızlar ve yaşamın var olma olasılığı olduğuna göre de, fizik yasalarının mevcut hallerinde olmalarına özel bir neden atfetmenin mantıksal açıdan bir anlamı olmuyor.

Yani kısaca, evren mükemmel değil, sadece “olduğu gibi”…

Kaynak: “haber.sol.org

Evren ne kadar mükemmel?’ için 17 yanıt

  • Enver Pasa

   arkadaşım, gel sana bir reset atalım. küçüklüğünden beri sana anlatılan herşeyi aklından silelim. Sonra sadece bilimsel araştırmalar üzerinde sana bilgi verelim. Sonra da soralım, tanrı var mı?
   Ne cevap verirsin acaba?
   İlk insanlar tarıma başladıklarında toprağa tohum ekmişler. Sonra topraktan buğday çıkmış. Bu buğdayı almışlar. “bu anne olmalı” demişler.
   Sonra gökyüzünden yıldırım düşmüş. Korkmuşlar. “Bu baba olmalı” demişler. Şamanizm’de de benzer bir şekilde tanrı gökyüzüdür. Cengiz han savaşlardan önce tanrı ile konuşmaya gider. Dağa çıkar ve orada gökyüzü ile konuşur(!)
   insan herşeyi kendi eliyle yaptığı halde, acizliği nedeniyle herşeyi yaratıcılara bağlıyor.. kibiri nedeniyle kendisinin süper güç olduğunu düşünüyor.

   İnsan daha tek hücreli canlılara dahi hükmedemiyor.

 1. ismail

  Deistler Allahin kainatin kendisi olduğuna inaniyorlar. Peygamberlerine kitaplarina meleklerine inanmiyorlar bildiğim kadariyla. Bu zaten inanmamak demektir, kendini kandirmaktir. Yada birilerinin bilerek Allah inanciyla dalga geçmesidir.

   • .....

    . kemalist generaller bile sizinkileri Allahsız koministler diye meydanlarda bağırarak aşağılıyordu daha düne kadar. Alahsıza vurgu yaparak..bu ülkenin cumhurbaşkanı televizyonlardan bağırdı ateistler numarayla önce islamı yıkıp sonra başka bir din getirecekler sakın ha kanmayın diye. genelkurmay eski başkanı dedi bu ülkenin düşmanları bize önce hz muhammed ismi üzerinden saldırıp yıkmaya uğraşıyor diye. devletin tepesindeki isim bunlar.

    • .....

     Geri zekalı ……. için yazıyorum. Şu Kürttür sözü geçerli değildir, şu tatardır sözü geçerli değildir, şunun ırkı belli değildir sözü geçerli değildir diye sığır gibi böğürürken sanki Türklerin dini İslammış gibi konuşuyor. Ya da Muhammedi Türk zannediyor. Hangi beyinsiz insan evladı din dil ırk diye ayırabilir insanlığı. Şimdi anlıyor musunuz İslam insanları nasıl aptallaştırıyor nasıl beyinsizleştiriyor
     başka sitede bana yazılıp cevap hakkım yakılmış burada cevap verelim
     yavuz sultan selim biz islamın yücelmesi adına kendimizi paralamış bir milletiz demiştir. bu açıklamayı türklük değil rumluk ermenilik adınamı yaptı sence. selçuklular 1070deanadolu kapılarına dayandığında bizans islam değilde yahudilik tehlikesi adınamı savaştı bu milletle. 1080de istanbul ve çanakkale boğazlarına dayanıldığında hristiyanlar balkanlardaki türklüğü aceleyle yok etme gereği duydular. sebep müslüman olmasalar bile müslüman türklüğü tutuyorlar diye. haçlı seferlerinin bir sebebide islam balkanlara sıçramasın diyedir. türklük eliyle islamın balkanlara yayılması haçlı seferleriyle önlenmiştir ama bir süreliğine. osmanlı dönemi olan 1352de balkanlara çıkan türkler 50 sene oralara tamamen yerleşmişler. 1402de timur Osmanlının anadolu kesimini çökertmişken bile balkanlarda devlet ve hakimiyet devam etmiştir. islam adına olmuştur bu.
     hz Muhammedi türk zanneden biz değiliz kemalistler. 1930larda sümerler türk ilan edildi. buna göre 4000-4100yıl evvel o devlette yaşayan hz ibrahimde türk ilan edildi. oğlu ismail mekkede yetişmişti. hz ismailde türktü ve hz muhammedin atasıydı. demekki hz muhammedde türktür denerek uyutuldu millet. islam türkün dini ilan edildi. bizim dinimiz istediğimiz gibi reform yaparız numarasına. yaptılar o reformları ve o zamanlar sabataycılığa döndürdükleri inancımızı bize islam diye yutturdular. ezanımızı tanrı insana tapsın anlamınada gelen yoktur tanrıdan başka tapacak şeklinde değiştirdiler. bize Allah yok diyen ateler mevzu m. kemal olnca Allah varsa Atatürk cennetlik diyor. kendilerinden olduğu için.
     içip sıçarrak aptallaşanlar bu sebeple Allahla savaşanlar belli.

     • .....

      sizin durumunuz tamda şöyle. etrafınız ateşle çevrili. el uzatıp ateşin içinden çekmeye uğraşıyoruz sizi. iyilikten anlamayıp bizi sokuyorsunuz. halbuki o ateş size sürekli yaklaşıyor. kurtuluş yolları tıkandığında kendinizi sokacağınız kesinde. ateşe yakalanmadan ölebilirmisiniz orası meçhul.
      hristiyanlıktada yahudiliktede içkinin haramlığına dair bişey duymadım. ateizmde zaten haramlık yok. içki bütün kötülüklerin anasıdır. sarhoşken işleniyor cinayetler. sarhoşlar hasmından dayak yesin hazmedemez gider onun çocuğuna tecavüz eder öc almak adına . tecavüz bozar adamı. Allah yok dedirtir. çıkış sebebi içkiyi bırakamayan imansız ayyaşların sonradan dinide terketmesidir

      • .....

       ünlü kabadayı üsküdarlı çakır ahmet geçmişini anlattı trt belgeselde. gençliğinde üsküdarı titretirmiş. bir kız sevmiş. 7defa istetmiş. yaramaz diye vermemişler. romanyalı hristiyan bir kadın almış kendine evlenmiş. kumarhane işletmiş çakır. tomar tomar para kazanmış. çakırın karısı zamanla kendiliğinden müslüman olmuş. çakır ahmede bana kabadayılıktan kumardan kazandığın haram paraları getirme istemiyorum. helalinden getir kuru ekmeğe razıyım demiş. ünlü kabadayı bırakmış bütün kirli işleri tatlıcılığa başlamış. bizdeki islam topraklarında doğup türk olduklarını iddia eden yerli gavurlar romanyalı kadının gördüğünü göremiyorlar işlerine gelmediğinden. nasıl bir kin ile yüklülerse islama karşı yüzlerce yıldır yıkmaya uğraşıyorlar. başarabilirlermi peki. asla. bir beni yenemiyorlar. 82 milyonun 10u 12si kızıl-sabetaycı yada şu bu desek daha 70 milyon müslüman var bu ülkede.

 2. Uğur

  Evrimcilerin cevabı ve sorusu: Evren “mükemmel” mi?”

  İyide babam evren mükemmeldir iddiasında bulunan akıllı tasarım savunucuları kim? Eger güzel dinim İslama inanlar diyosan ben müslüman olarak böyle birşey düşünmüyorum.
  Ahanda delillerim:

  TÜRKÇE KURAN-I KERİM SUAT YILDIRIM MEALI (tefsiri parantez içinde):

  9 – TÖVBE SûRESİ
  38 – Ey iman edenler! Size ne oldu ki “Allah yolunda seferber olunuz!” emri verilince bulunduğunuz yere yığılıp kaldınız?
  Yoksa âhiretten vazgeçip dünya hayatına mı razı oldunuz?
  Ama iyi bilin ki dünya hayatının zevki, âhiretin yanında pek az bir şeydir!

  10 – YûNUS SÛRESİ
  24 – Bu fani dünya hayatı bilir misiniz neye benzer?
  Tıpkı şuna benzer: Gökten yağmur indiririz,
  derken o yağmur sebebiyle, insanların ve hayvanların yiyerek beslendikleri bitkiler bol bol yetişir, ağ gibi etrafı sarar.
  Yeryüzü renk renk, çeşit çeşit meyve ve mahsullerle süslenir,
  bahçe sahipleri de tam, bütün o ürünleri devşirmeye giriştikleri sırada,
  geceleyin veya gündüzün birden emir çıkarırız, bir afet gelir, söküp biçer.
  Sanki daha dün, o şen manzara, orada hiç olmamış gibi olur…
  İşte Biz düşünüp ibret alacak kimseler için âyetleri, delilleri böyle ayrıntılı olarak açıklarız.

  13 – RA’D SÛRESİ
  26 – Allah dilediği kimsenin rızkını bollaştırır, dilediği kimsenin rızkını ise daraltır.
  O inkârcılar, sadece dünya hayatıyla sevinirler.
  Halbuki dünya hayatı, âhiretin yanında geçici, değersiz bir metadan başka bir şey değildir. [23,55-56; 87,16-17]

  Yani kısacası bu ayetlerden anlıyorum ki evrenin varolma sebebi mükemmel olsun diye değil ki.
  E peki sen müslüman olarak nasıl bir evrende yaşadığımıza inanıyorsun? diye soruyosan:

  76 – İNSÂN SÛRESİ

  1 – Dehrin akışı içinde öyle zaman geçti ki, o dönemde, insanın adı bile anılmazdı.

  (Dehr: “Kâinatın başlangıcından son bulmasına kadar sürecek müddet, yani zamanın tamamı” demektir.)

  2 – Biz insanı katışık bir meniden yarattık. Onu denemek istiyoruz; bu sebeple de kendisini işiten ve gören bir varlık yaptık. [67,2; 18,7]

  (Katışık, yani spermin dişi yumurtayı döllemesiyle erkek ve dişi unsurların katıştığı hücreden. İnsan; imtihan, yani deneme gayesiyle dünyada bulunmaktadır. Yoksa gayeleri bu dünyada tamamlanan ve sonunda yok olan hayvanlar ve bitkiler gibi bir varlık değildir. Bazı rahiplerin sandığı gibi, dünya, nefse işkence yeri de değildir. Tenasühe inananların düşündüğü gibi, yaptıklarının hemen karşılığını göreceği bir ceza yeri de değildir. Dünya, materyalistlerin zannettikleri gibi eğlence yeri, Marksçı ve Darvincilerin sandıkları gibi bir savaş yeri de değildir.
  Âyet idrâk sahibi olan insanın, bilgi edinmesinin başlıca yollarının, görme ve işitme olduğuna dikkat çekmektedir.)

  3 – Ona yolu da gösterdik: artık ister şükreder, ister nankör ve kâfir olur.

  (Yol gösterme: akıl ve fikir verme, ahlâk duygusu verme, kötülük yaptığında kendisini uyaran vicdan verme, Allah’a iman etme duygusu verme, hayatını devam ettirecek vesile ve imkânları verme mânasınadır.)

  Yani gene ben şunu anlıyorum ki Rabbim bu evreni tamda şükretmeye veya küfretmeye müsait bir ortam olsun diye yarattı. Bence bu konudada evren gayet iyi işliyor. Yanılıyor muyum?

 3. Murat

  size tek bişey söyl,cem (ben müslümanım bu arada) madem siz islama inanmıyonuz o zaman neden sitenizde sadece islama ait tenkidler var neden hıristıyanşara yahudilere budistlere değilde neden islaammm.. çünkü sizde bal gibi bliyorsunuz ki islam hak dindir bu din doğru olmasaydı ateistler bu dinden başka dinleride şiddetle redderdi ama ndense bu ateistlerin tek dedi müslümanlar nedensssee…

 4. .....

  Allaha inanmak istemeyen bazı kimseler kirli yaşamları sebebiyle yaradanı tamamen inkar ederler. tesadüfle izah etmeye uğraşırlar herşeyi öyle işlerine geldiği için.kimiside Allah var cennet cehennem ve yeniden yaratılma yok der. yani ahireti yalanlar. bütün dinleride yalanlıyor gibi yapar bunlarda ama aslında tek düşmanlıkları islamadır.
  kainatın tesadüfle izahı yoktur. güneş sisteminin ve dünyadaki muazzam hayatın. peki yeniden yaratılmayı nasıl ispatlarız. o kadar insan nasıl tekrar yaratılır. aslında yaratabileceğini gösteriyor rabbimiz. nasıl olduğunu izah edelim. ana rahmine tek hücre düşüyor. o hücre çoğala çoğala yüzmilyarlara ulaşıyor ve o hücrelerin içinde kendilerine verilen görevleri yapan küçücük insancıklar var. bir vücutta bir dünyadan onlarca yüzlerce kat sayıda insancık.
  işte onun için deniyor Kuranı Kerimde bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir bir hayatı kurtaranda bütün insanlığı kurtarmış gibidir diye. Allah tekrar yaratabilme gücünü sürekli olarak gösteriyor bize. Kuranı Kerimin Allahtan geldiğinide.
  inkarcılar bilerek inkar ediyor ne yapıyorlarsa başkaları oldukları için islama ve müslümanlara olan bitmek bilmeyen kin ve garezlerinden sebep yapıyorlar.
  ben çocukken tv miz bozuldu. radyo dinliyorum. sadece trt radyosu var o zamanlar. bilimsel açıklama olarak dünyaya bu güne kadar 50 milyar insanın geldiği söylenmişti radyoda. bu gün ne deniyor. 110 milyar. 30-35 yılda 60milyar insanmı geldi dünyaya. hayır sadece 3 milyar yada 4 milyar olsun. 1 milyar ölü sebebiyle gözüken artış 3 milyar olsun.. 60 milyar nerede 4 milyar nerede.bilimin işi işkembeden atmak.

 5. ismail

  inancı inkarla bilimi savunanlar şunu iyi bilsinki bütün biliimcilerin hemde gelmiş geçmiş hepsinin billgilerini bir araya toplasak yüce Allahın kainatta yarattıklarının sırrını ve ilminin ne kadarını çözmüş oluruz. bir okyanusdan bir bitki bitinin eksiltebildiği su kadarınımı diyelim. Allahın yarattıklarının sırrını çözmek olan bilimi yaradanı yok sayarak herşeyi soyut bir kavrama yükleyen cehaletin adıdır inançsızlık.

 6. ismail

  şehit kamilvarmiş gazi antepte zamanında. başörtülü bayana bu sebeple saldıran düşman askerini öldürüp bu yüzden şehit edilen. böyle bir yer olan gaziantepte tekbir ve dualarla kerhane açılmış 1990 larda yani yakın zamanlarda. devlet istedi diye arjantinli eva perona mevlüt okutulmuş, halk şeytan abd nin 6. filosuna namazla secde ettirilmiş. ülkeyi gavurluk ele geçirdiği için birileri cahil bırakılan müslümanlıkla istediği gibi geçmiş dalgasını.
  bu ülkede islamda kurban kesmek yoktur diyen ilahiyatçılar çıktı. Kuranda kurban kesimi aleni anlatılırken. tavuktan kurban olur diyen (kuran okumasını bilmeyen) cahil ilahiyatçılar çıktı sınırlar belli iken. Şeriat Kuranın emri iken karolsun şeriat diyen, kuran insan yazması diyenler, ayetleri hadisleri peygamberimizin mucizelerini içlerinde gizledikleri gavurluk sebebiyle inkar edenler ve açıkça islam düşmanı darwinizmin evrimini savunanlar oldu islam adına. adam Kuran tercüme ediyor cinleri arabistanda yaşayan bir gurup yahudi insan topluluğu olarak tercüme ediyor bir başkası cennet cehennem bu dünyada kainat ilah diyerek Allahı ve ahreti inkar ediyor. islamı yıkmak için bu tür gavur imamlarımız ilahiyatcılarımız yetip artıyorken bile birde işin yoksa ateist ve deistlerle uğraş dur. bilerek yalan söyleyip açıkça islama bel altından saldıran kızıllardan dişi şeytan gül örneğinde olduğu gibi. azınlıkları anlatan videoları dinliyorum. polis ve subay yapılmıyorlarmış ülkeyi satar diye. gizliden giren dolu. vaktiyle bir albayın oğlu sevdiği kız yüz vermedi diye intihar etmişti. ölüsünün yanında incil var. asıl düzgün müslümanlara heryer yasak oldu. gayri müslimler böyle yerlerde ülkeyi düşmanlara satar o sebeple general yada polis müdürü olamıyorlar. 200bine yakın gayrimüslim varmış ülkede. bu rakamın en az 50-60 misli müslüman gözüken kızıl ve sabataycı ile rum dönmesi islam düşmanı gizli din sahibi var ülkede onları ne yapacağız. islama zulüm onlardan sebep yaşandı onlarca sene. ordularımızı balkanlarda, çanakkalede, muş ve bitliste, sina kanal bölgesinde ve nablus ceninde düşmanlara kasten yediren kızıl m. kemal onların adamı. ve onu düşmanlarımız getirdi başımıza. kızıllar ayaklanmasın diye bu gerçek söylettirilmiyor.

 7. ismail

  bakın müslüman olmuş eski bir papaz anlatıyor internette. papazlık eğitimi almama rağmen incili hiç okumamıştım tavsiye üzerine açıp okudum diyor hayretler içinde kalmış. çünkü hz nuhun gemiyi yaparken içki içtiğinden sarhoş olduğundan bahsedermiş içki içen sarhoş gemi yapmayı beceremez yalan diyor. sonra lut peygamberin öz kızlarıyla yattığı iddiasını içeren bölüme gelmiş. buda akıl alır şey değil. sapıklıkla mücadele eden peygamber kendi kızlarıyla yatarmı diyor. sonra gelmiş davut peygamberin dönemine calutu yenen davutun kral olduktan sonra komutanının karısıyla yattığı sonrada o komutanı savaşta bilinçli bir çekilme oyunuyla düşmanlara yem ederek karısına konmak adına bilerek ölümüne sebep olduğu anlatılırmış. dev calutu öldüren bir kahramman sonradan karısına konmak adına adam öldürten bir katil rolüne sokulmuş deniyor. devam ediyor, hz isa etten kemikten yiyip içen insan iken Allahın oğlu deniyor. hz isanın böyle bir iddiası yok bu asırlar sonra onun adına uyduruldu diyor. asırlar sonra yazılan incilleri kimlerin yazdığıda belli değil. isimler var ama sadece isim bunlar kim oldukları belirsiz diyor. 18 yaşı dolmadan okunamayacak yerler olmasıda ilginç. neticede bu incildeki akıl almaz yazıları görren papaz müslüman oluyor.
  gerek incilde gerekse tevratta olması gereken içki ve faiz yasağı gözükmüyor. yahudiler secdeyi kaldırarak namazı bozdu demiştik. hristiyanlarda zaten böyle bir ibadet yok. pazar günleri sohbet var. söz bu Allaha boyun eyme yani ibadet değil. islamda açık arayanların uydurduğu yüzlerce açığıda çürütüp islamın mucizelerinide 1001 delille koyuyoruz. buna rağmen islamı hatta dinleri yalanlayarak Allahın varlığını kabullenenler gibi düşünecek olursak.
  Allah var kainatı yarattı. bidaha insanı yaratamaz ahret yok diye düşünürsek. insana yaptırım koyamayan ceza ve ödül veremeyen bir dahha yartamayan cennet cehennem kuramayan zavallı bir Allahın olmasınında mantığı yok. o zaman haşaAllah yokmu diyeceğiz. kainatın varlığının hiçbir izahı kalmıyor bu seferde. tesadüf asla izah değil Allah olmasın özgür olalım umuntusudur.Allahın varlığına dair bildiğimiz biinlerrce delilde malum.
  öyleyse şüphesizki Allah var. Allah varsa emir ve yasaklarıda vardır. bunu elçiler yoluyla bildirir insanlara bunun adıda dindir. son dinde islam. dinlemeyen Allahla savaşmış savaşıyor demektir. dinlemeyen kovulmuş şeytan olur. dinleyen ise mümin kulu. Allahın amellere göre ceza ve ödül verecek gücüde vardır. hiç kimse boşuna cehenneme düşmeyecek. herkes hakettiğini bulacak.

 8. ismail

  islam düşmanları dinimize en çokda kölelik cariyelik meseleleri üzerinden saldırırlar. islam getirmedi bu uygulamayı. islam öncesinde bütün dünyada çok yaygındı zaten. kişi çok borçlu ödeyemiyor borcunu karısını elinden alıyor cariye yapıyorlar. karısı kızı yok kendisi köle oluyor o zaman. haksız yere adam öldürse suçundan sebep karşı tarafa köle olabiliyor. yağma ve baskınlardada insanlar esir alınıp köle ve cariye yapılabiliyordu. islam bunları hep yasakladı. peki islamda ne şekilde var kölelik ve cariyelik. savaş meydanında esir olan düşman karşı tarafın gücü olup yeniden saldıracağı için serbest bırakılmaz köle yapılırdı. savaşlarda geri hizmette kullanılmak üzere getirilen düşman kadınları savaşta kocaları ölünce ortada kalırlardı. bunlar kendi başlarına kendi şehirlerine dönmeye kalksalar yolda ele geçirilip fuhuşa zorlanırlar diye sahiplenilir.(1990lı yılların ilk yarısına doğru bizim bölgede birileri ormanda hayat kadınını becerip terketmişler, gece vakti köyün birine yardım istemeye gelmiş kadın. 9 kişide orada becerip sonra şehre bırakmışlar diye anlatılırdı. malum insanlar fırsatcı) evlenmeye gücü yetmeyen bekar gençlerin bunlarla evlenmesi sağlanırdı. ayrıdan sahibine eş olanlarda vardi. cariyenin haklarıda vardı. cariyeden doğan çocuk meşru haklara sahip öz çocuktu. cariyelerin fuhuş yaptırılmaları yasaktı. gizliden satan olursa onun şerefsizliği. bu uygulamaları düşmanlarda müslümanlara yapıyordu.fuhuş harici yeni sahip edindirme amaçlı satış normaldir. madem islamda cariyelik o kadar yaygın 950-975 yıllık geçmişimiz var anadoluda. en az 1100yıllıkda müslümanız. ne diye anadoluda cariyelik yada kölelik olmadı hiç. sadece padişahların ve paşaların köle ve cariyesi olurda onun için. savaşta bir sürü cariye ele geçti diyelim. istanbula yakın köylere haber salınır devlet imkanıyla bekar gençlerle evlendirilirlermiş. gençlere çeyizlik arazilerde verilerek.osmanlı sarayındaki harem dairesi kızların eğitim yuvasıydı. orada yetiştirilen kızlar saray ve çevresindeki bekar devlet görevlileriyle evlenirlerdi.
  islama kölelik cariyelik üzerinden saldırmak islam düşmanlarının iftira amaçlı kasti karalaması.
  irfan şenocak hocanın islamda kölelik ve cariyelik meseleleriyle ilgili youtubeda güzel açıklamaları var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s