Kuran, gerçekten Allah’ın kelamı (sözleri) mi?

Standart

Nisa/4:82. Hâla Kur’an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı.

Müslümanlara göre Kuran; Allah’ın kelamıdır. Yukarıdaki ayette de söylendiği gibi, Kuran, Allah tarafından gelmişse, Allah o sözleri söylemiş gibi okunmalıdır. Ayrıca, Kuran, Allah tarafından gönderilmiş ve Allah’ın sözlerini içeriyorsa, Kuran’da asla herhangi bir yanlış ve tutarsızlık bulunmamalıdır.

Halbuki, gerçek böyle değildir.

Ilk olarak, Kuran’ın bazı ayetlerine bakarak, bu sözlerin Allah değil, fakat Muhammed’in kendisi tarafından söylendiğini anlayabiliriz:

Fatiha/1:1-7: 1:1. Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

1:2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

1:3. O, rahmândır ve rahîmdir.

1:4. Ceza gününün mâlikidir.

1:5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.

1:6. Bize doğru yolu göster.

1:7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

Bu ifadeyi okuyan her okur yazarın kolaylıkla anlayabileceği üzere, bu sözler Allah’a hitaben söylenmiştir.. Bir dua şeklinde Allah’a söylenmektedir. Bunlar, duacı olan Muhammed’din, Allah’a söylediği ve doğru yolu bulmak için Allah’tan yardım istediği sözlerdir. Kuran, böylece, Allah’ın değil, fakat Muhammed’din sözleriyle başlamaktadır.

Enam/6: 104. (Doğrusu) size Rabbiniz tarafından basiretler (idrak kabiliyeti) verilmiştir. Artık kim hakkı görürse faydası kendisine, kim de kör olursa zararı kendinedir. Ben üzerinize bekçi değilim.

Bu ifadede de, “Rab” ve “Bekçi” olarak iki özne bulunmaktadır. “Ben bekçiniz değilim” diyen herhalde Muhammed’dir, Allah değil..

Tekvir/81: 15. Simdi yemin ederim o sinenlere ,

Burada da yemin eden Muhammed’dir, Allah olamayacağına göre..

Inşikak/84:16-19 84: 16. Hayır! Şafağa, yemin ederim ki ,

84:17. Geceye ve onda basan karanlığa,

84:18. Dolunay olmuş aya ,

84:19. Ki,siz elbette halden hale geçeceksiniz.

Burada da yemin eden Allah olamayacağına göre Muhammed’dir.. Muhammed burada islam öncesi inanışlarını da ortaya koymaktadır. Güneş ve ay, islam öncesi Arap’larca kutsal sayılırdı.

Enam/6: 114. (De ki): Allah’dan başka bir hakem mi arayacağım? Halbuki size Kitab’ı açık olarak indiren O’dur. Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur’an’ın gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!

Tercümeye “de ki” diye bir ilave yapılmış.. Bu ilave Arapça Kuran’da bulunmamaktadır. Burada da sözlerin sahibinin Allah değil, Muhammed olduğu anlaşılıyor.

Kaynak: http://islamgercegi.athost.net/kuranbilimdisi.html

195 thoughts on “Kuran, gerçekten Allah’ın kelamı (sözleri) mi?

   • cevap

    Peygamber olduğu için bazi ayetler onun ağziyla söylenmiş, bunu böyle öğretsin insanlara diye. Gayette normal bir durum.

  • BEHÇET

   “ FELSEFE, TANRI’YI VE KENDINI BILMEK ILMIDİR.” ÇIÇERO (M.Ö. 106–43)

   “ HER ŞEYIN ÖLÇÜSÜ INSAN DEĞIL, TANRI’DIR.” PLATON (M.Ö. 427–347)

   “ AZ FELSEFE INSANI TANRITANIMAZLIĞA GÖTÜRÜR, DERINLEMESINE FELSEFE INSANLARI TANRI’YA VARDIRIR.” FRANCIS BACON (1561–1626)

   “ TANRI’NIN TASAVVUR EDILMESI, INSANIN AYDINLANMASIDIR. İNSAN OLMA, HÜRRIYET VE TANRI’YA YÖNELME DEMEKTIR. TANRI TASAVVURU, HER GERÇEK FELSEFE YAPMAYA BIR ÖRNEKTIR.” KARL JASPERS (1883 -1969)

   “ TANRI, HER ZAMAN EN IYIYI VE EN YETKINI ÖNGÖRÜR.” LEIBNIZ (1646–1716)

   “ BIZ, GÜCÜMÜZÜN YETTIĞI KADAR ELIMIZDEN GELENI YAPINCA, BIZI AŞAN ŞEYLERLE ILGILI EKSIKLIKLERIMIZI TANRI TAMAMLAR.” IMMANUEL KANT (1724–1804)

   “ BILIMSIZ DIN KÖR; DINSIZ BILIM TOPALDIR.” ALBERT EINSTEIN (1879–1955)

   “ TANRI’NIN VAROLUŞUNU INKÂR ETMEK, IKI KERE IKININ DÖRT ETTIĞINI INKÂR ETMEK GIBIDIR.” DESCARTES (1596–1650)

 1. n.ateist

  kuran’da çelişki aramak en az bunda mucize aramak kadar boş iş gibi geliyor bana. elbetteki hata yapmayan bir tanrının/allahın sözünden çıkan şeyde çelişik ya da bilim dışı ayet ve ifadeler bulunmamalıdır. bulunursa bu ilgili ifade ve ayetin insan elinden çıktığını gösterir. bu da sözkonusu dinin kutsal olmadığı anlamına gelerek dinsizliğe destek sağlar.
  ama “mucize iddialarının” esprili ve mizahi şekilde çürütülmesinin dışında kutsal kabul edilen kitapların eleştirilmemesi gerekecek kadar değersiz-önemsiz olduğunu düşünüyorum.

   • rasomi

    faafasf sen cesaretli birisin belli ama senin bu sorularını burdakilerden pek kimse ana yanıt veremez sana alimler ancak istediğin cevabı veriri cunku senin kalbin artık muhurlu biz insan oğlu var olmayı birde yok olma mantığını anlayabiliriz diğer alemleri pek fazla anlayamayız ama allah bize bır çoğunu bilgilendirme olanağı sağlamış seni bu dunyaya bir ruh halinede gelme amacın var ve ruhlar aleminide anlayamazssın biz bu dunya alemini bildiğimiz için inancı zayıf olan insanlar aynı fravun dusuncesi halinde yasarlar hadi kitaplara inanmıyosun tarihi araştır bunu tavsiye ederim ve hiçbir inanca saygısızlık etmeden alaycı yaklasmadan calış ben hiçbir inancı olmayan insana saygısızlık katiyen etmem o onun dusuncesidir ama sen diyosunya oh musluman memlekette dogdun oh neguzel cennet bedava sen sanslısın ben sanssızım gibi cevabınıda sana kıyamet gununde rabbimin bir cevabı olucak ve o cevap karsısında ben dusunuyorum senin durumun ne olucak ben belki gunahkar bir insan olarak olucam ama hiç deilse sunu biliyorum allah tektir birdir ve cehenneme gırıceksemde bana doru bir şekilde inandığım rabbim vericek iyi olanada elhamdulillah cehenneme girsemde elhamdurlillah cunku bana vericek cezayı yanlız allah vericek başkası veya övbe haşa ortakları deil… isa peygamberimizde ve hz muhammet paygamberimizde tek olan allaha yönelin der hepimizin inancı birbirine çok yakındır ama bozulan kitaplar insanların kafasını bulanıklastırmıs bir yasama sürüklemiş satılan hekeller paraya boğulan papazlar vs ve hz isa flimlerinin hepsini seyret papazlar isa peygamberimiz için nasıl davranmışlar ama sen hiç gördunmuki allahın bu dunyada sevdiği kulları veysel karani hz mevlana hızır alyhisselam vs vs onlar hiç birbirlerine kötuluk yapmısmı ama muhurlenen kalp anlamaz ay 2 ye bölünse görmezden gelir ona mucize demez keşke araştırmalarını ciddi anlamda yapsaydın böyle seyler yazmak pek dogru deil saygılarımla…..

    • elif

     kur’anı kerimde Allahu teala ben sıfatını kullanmış bazı yerlerde ise kullanmamıştır. insanda nefis vardır.kur’anın mealini okuyunca ‘ben’lik hevasına kapılabilirdik biraz ince düşünmeye gayret ederseniz sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. ince düşünmeye niyet edin ki anlayasınız.

     • can

      Elif kardesim bu tur yorumlardz bulunan insanlari biz anlayamayiz. Cunku onlar sadece kendi istedikleri gibi dusunurler. Yok oldugunu ispatlayamazlar ancak varligini ispatlayan tezleri curutmeye calisirlar. Hz. Alinin cok guzel bir diyalogu var İNANMAYAN BİR KOMSUSUYLA.. Namaz kilip oruc tutarsin ahiret deyip durursun ama ya yoksa diye soran komsusuna.. benim kaybedecek biseyim yok ya varsa sen ne yapacaksin onu dusun diye cevap vermis. Onlar dusunsun😉

    • Hüseyin

     Kardeşim böyle konuşarak sen bu konuşmaları yapanlara prim veriyorsun bir kere hızır diye bişey kuranda geçmez. O kişilik eski gelenekten gelmedir. Mevlana İbni arabi filan da zayen şirkin içindedir. Ararştırırsan görürsün. Ayrıca alime filan da gerek yok. Birincisi bu sözler tabiki de Allah sözleri ama Muhammed Peygamber aracılığıyla söylen sözler ayrıca Cebrail ile söylenen sözler. Elbette rabbin edebi bakımdan ikinci üçüncü şahıs olması gayet normal bunda bu kadar kafa yoracak bir durum yok

     • hizir meselesi

      Hz. Hizir hz. Musa kissalarinda geçen bilge kimsedir. Onun yol arkadaşidir. Hani sahipleri kendilerine iyilik yapan bir gemiyi arizali yapan, gelecekteki halini bildiği bir çocuğu öldüren, şehir halki kendilerine karşi kötü olmasina rağmen şehrin yikilmak üzere olan kale duvarini düzelten. Hizir asm ile ilgili bazi konularin efsaneleşmiş olmasi öyle birisinin hiç yaşamadiği anlamina gelmez.

     • Ismail

      Kur’an-ı Hakîm ehl-i şuura imamdır, cin ve inse mürşiddir, ehl-i kemale rehberdir, ehl-i hakikata muallimdir. Öyle ise, beşerin muhaveratı ve üslûbu tarzında olmak zarurî ve kat’îdir. Çünki cin ve ins münacatını ondan alıyor, duasını ondan öğreniyor, mesailini onun lisanıyla zikrediyor, edeb-i muaşeretini ondan taallüm ediyor ve hâkeza… Herkes onu merci yapıyor. Öyle ise, eğer Hazret-i Musa Aleyhisselâm’ın Tûr-i Sina’da işittiği Kelâmullah tarzında olsa idi; beşer bunu dinlemekte, işitmekte tahammül edemezdi ve merci edemezdi. Hazret-i Musa gibi bir ulü-l azm, ancak birkaç kelâmı işitmeye tahammül etmiştir.
      Sözler

 2. urkush

  evet, dikkatli okundugunda -aslinda pek de dikkatli okumaya gerek olmadigini okuyunca goreceksiniz- ayetlerin hitap seklinden o sozu soyleyenin muhammed ya da kuranin yazilmasinda yardimci olmus diger kisiler oldugunu kolayca anlamak mumkun. zaten allahin kelami oldugu soylenen kitabi okumaya basladiginizda yasadiginiz ilk sok ve uyumsuzlugun bu oldugunu goreceksiniz.

  • rasomi

   faafasf sen cesaretli birisin belli ama senin bu sorularını burdakilerden pek kimse ana yanıt veremez sana alimler ancak istediğin cevabı veriri cunku senin kalbin artık muhurlu biz insan oğlu var olmayı birde yok olma mantığını anlayabiliriz diğer alemleri pek fazla anlayamayız ama allah bize bır çoğunu bilgilendirme olanağı sağlamış seni bu dunyaya bir ruh halinede gelme amacın var ve ruhlar aleminide anlayamazssın biz bu dunya alemini bildiğimiz için inancı zayıf olan insanlar aynı fravun dusuncesi halinde yasarlar hadi kitaplara inanmıyosun tarihi araştır bunu tavsiye ederim ve hiçbir inanca saygısızlık etmeden alaycı yaklasmadan calış ben hiçbir inancı olmayan insana saygısızlık katiyen etmem o onun dusuncesidir ama sen diyosunya oh musluman memlekette dogdun oh neguzel cennet bedava sen sanslısın ben sanssızım gibi cevabınıda sana kıyamet gununde rabbimin bir cevabı olucak ve o cevap karsısında ben dusunuyorum senin durumun ne olucak ben belki gunahkar bir insan olarak olucam ama hiç deilse sunu biliyorum allah tektir birdir ve cehenneme gırıceksemde bana doru bir şekilde inandığım rabbim vericek iyi olanada elhamdulillah cehenneme girsemde elhamdurlillah cunku bana vericek cezayı yanlız allah vericek başkası veya övbe haşa ortakları deil… isa peygamberimizde ve hz muhammet paygamberimizde tek olan allaha yönelin der hepimizin inancı birbirine çok yakındır ama bozulan kitaplar insanların kafasını bulanıklastırmıs bir yasama sürüklemiş satılan hekeller paraya boğulan papazlar vs ve hz isa flimlerinin hepsini seyret papazlar isa peygamberimiz için nasıl davranmışlar ama sen hiç gördunmuki allahın bu dunyada sevdiği kulları veysel karani hz mevlana hızır alyhisselam vs vs onlar hiç birbirlerine kötuluk yapmısmı ama muhurlenen kalp anlamaz ay 2 ye bölünse görmezden gelir ona mucize demez keşke araştırmalarını ciddi anlamda yapsaydın böyle seyler yazmak pek dogru deil saygılarımla…..

 3. GOD

  ya arkadaşlar az önce Adan Zye muhammedde bi yorum yaptım burdada söylemek isterim😀
  muhammed bir tüccardı.ticaretle uğraşan bir adamdı.muhammede gelen ilk beş vahiye bakın?
  ‘OKU’!peki nasıl olurdu böyle ticaretin içindeki bir adam okumayı bilmez.cvp basit bu kitap bir el yazması😀 magaraya git kendi kafana göe ayetleri indir getir,bizim o zaman ki, kendi kızını gömecek kadar cahil olan(anlayan anladı kim oldugunu)adamlara yuttur😀 adı üstünde cehalet devri😀 o zmanki insanları bırak bundan 1000 yıl önceki insanlar degişik bir kuş bile görseler hemen buda başka bir tanrı diyerek resmini çizen insanlarda bahsediyorum😀 AKIL!AKIL!AKIL! :D:D

  • fatih

   moron seni.. konuya hakim olmadan yorum yapan gafil ve zavallı yaratık.. ‘oku!’ kelimesi senin bildiğin okumakla ilgili değil illa.mesela fatih terim oyunu iyi okudu maçı kurtardı hamlesiyle… moron anladınmı okumak ne anlama da geliyor. zavallı sefil . konuyu bilmeden zırvalarsın ama karşına adam gibi birisi çıktığında sümsük sümsük g.tne baka baka kaçarsın

   • hüseyin

    Oku kelimesinin Türkçe’de yan anlamları vardır.Arapçadaki oku kelimesinin öyle yan anlamları olduğunu sanmıuorum.Araştır kardeşim

   • bence moron sensin ilk hadiseden bahsedeyim de aklın açıksın. -“Oku” Dedi. Hz. Muhammed (s.a.s.):

    -“Ben okuma bilmem”, diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.s.)’i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı.

    -“Oku” diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.s.) yine:

    -“Ben okuma bilmem…” cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.s.)’i sıktıktan sonra Alak Sûresi’nin ilk beş âyetini okudu.

    “Yaratan Rabb’inin adıyla oku. O, insanı ‘alak’tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb’in sonsuz kerem sahibidir.” (Alak Sûresi, 1-5).

    Meleğin arkasından Hz. Peygamber (s.a.s.) de bu âyetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine geldi…

    HERNEYSE 1. SORU: madem oku daki kasıt başka bir şey ise neden ben okuma bilmem dei
    2.SORU: oku daki kasıt etrafı oku dünya yı oku etrafındaki şeyleri gör anlamında ise. hani oku o anlama geliyor ya yani gör, anlat. peki verilen cevaba bakarsak BEN OKUMA BİLMEM . o zaman verilen cevabı çevirelim. BEN GÖRMEYİ BİLMEM YA DA BEN ANLATMAYI BİLMEM olur bu da saçma ve çelişkili bir durum olur.
    3.SORU: hani ilk vahiyde ortada yazılı bir metin yoktu ya ki oku daki kasıt ilk vahyi oku idi neden çünkü cebrail sıktıktan sonra Kuran ı yani metni okumaya başladı. neyse soruya geçelim hani yazılı metin yoktu ya neden verilen cevap ben okuma bilmem dedi hani ortada yazılı metin yoktu ??

    • kardeşim sen okuma bilmeyen ümmi birinden okumanın anlama olduğunu düşünmesini nasıl beklersin git bir sor bakalım cahil birine okuma deyince ne anlıyor.sana ben okuma bilmem demiyor mu.ayrıca vahiydeki ılk emrin anla düşün tefekkür et anlamında olduğu aşikar zaten .ayrıca yazılı metin yoktu ne demek ya bırakın şu oyunları ya RABBİM RESMEN AKLINIZI DUMURA UĞRATIRCASINA ÜMMİ BİRİNE KURAN GİBİ EŞSİZ KAYNAK VERMİŞ Kİ EFENDİMİZİN EN BÜYÜK MÜCİZESİ SİZ LAFI EVİRİP ÇEVİRİP DURUYORSUNUZ.KARDEŞİM İNANMAYA NİYETİN VARSA BAK BİZİM MÜKEMMEL YETİŞMİŞ HOCAFENDİLERİMİZ VAR ONLAR SANA HANGİ AYET NEREDE NE ZAMAN HANGİ KOŞULLARDA İNMİŞ AÇIKLAR ONLARLA GÖRÜŞÜN BURDA İKİ CAHİL MÜSLÜMANI LAFLA EZDİM DİYE KENDİNİZİ HAKLI ZANNETMEYİN NASIL BİLİMİ ADAMINDAN ÖĞRENİYORSUN ARKADAŞLARINDAN FORUMLARDAN DEĞİL BU İŞİ DE EHLİNDEN ÖĞRENECEKSİN ARAPÇA YOK TARIH YOK SOSYOLOJI BİLGİSİ YOK YANLIŞMIŞTA İNANÇ AFYONMUŞTA GİDİNİZ EFENDİM SAHABEYİ KIRAM EFENDİMİZİN DİBİNDEN AYRILMADI SÜREKLİ ONA SORUYORLARDI BİZ O OLMASA NASIL UYGULARDIK HAYATIMIZA KURANI İŞTE TEŞBİHTE HATA OLMAZ BU REHBERLİĞİN VARISI ALİMLERDİR ONLARA MÜRACAT EDİNİZ ONLARA SORUNUZ TABİ İNANMAK GİBİ BİR DERDİNİZ VARSA

  • birisi

   Arap edipleri dünyanın en mükemmel edebiyatçılarıdr bu tarihi bir gerçektir okuma yazma bilmeyen biri çıkıyor ve onlara diyor ki ya bu kitabın bir benzerini yapın ya da can ve mallarınız tehlikededir şimdi akıl akıl akıl diyen akıllı sana soruyorum dünyanın en iyi edebiyatçıları kuranın benzerini getirip yazıp. Kolay yoldan bu işi çözmek varken neden zor olan savaş yolunu sectiler demek kuranın benzeri yapılamaz ki onlar bu kolay yolu tercih edemediler zor olan savaş yoluna girdiler halbuki o dönem arapları siyaset noktasında da en ileri kavimdi inanmıyorsanız araştırın böyle akıllı insanlarn böylesine kolay yolu bırakıp zor yolu seçmeleri gösteriyor ki kuran Allah kelamıdır hiç bir varlık onun bir benzerini yapamaz eğer yapılsaydı elbette çünkü kendinizce yanlış olan ıslamın en ufak bir şeyini bile hemen yayıyorsunuz elbette kuranın bir benzeri yapilabilse tüm dünyaya yazardınz demek yok ki duyulmuyor o dönemde bir şair bunu dememiş fakat rezil olup kalmış . Eğer insafın varsa kendini kurtar aklını başına al gözünü kapayan ancak kendine gündüzü gece yapar . Vesselam

   • piyanist

    kuran 23 yılda tamamlandı ve bu 23 yılda çok mükemmel bir kitap yazılabilir. kuranın bir benzerinin yazılamayacağını bu ideolojiden menfaati olanlar ve kuranın mealini hiç gereği gibi okumayanlar söylüyorlar. kuranda bazı hükümler kaldırılmış, böyle bir kutsal kitap olabilir mi? Allah inancı ile müslümanlık akımını birbirine karıştırmayın. Allah vardır ve kendi sistemine göre kainatı yaratmıştır. Allah’ın herşeye gücü yettiğine göre, Allah’ın kitaba, peygambere ihtiyacı yoktur. Kur’an bir hikayeler kitabıdır ve arab diyarında geçmiştir. Allah’ın sanki arab diyarından başka ülkesi ve yaratıkları yoktur. Önce bir düşünün ve sonra karar verin.

    • can

     Sana bir tavsiyem var canim kardesim. Birgun guzel bir seyahate cik. Maasukiyeye git uzan gokyuzune bak. Etrafi seyret. Dusunebiliyosan dusun. Hakk in gucu nelere yetiyor gor. Ki sen onun ilminin milyarlarda biri kadariyla yarattigi bi yaratiksin. Peki ya goremedgin. En basitinden dunya ve gunes arasindaki mesafa yada dunyanin egikligi. Bir derece daha dunya egik olsa ne olurdu bak arastir. Canim kardesim.

  • AHMET

   ARKADAŞLAR PEKİ SİZ NEYE İNANIYOR SUNUZ BEN MÜSLÜMANIM VAZİFELERİDE YERİNE GETİRİYORUM KENDİMCE AMA SİZ NE YAPIYOSUNUZ DİN KURALIM KENDİ KAFAMIZA YATALIM İÇELİM GEZE LİM OH MESELA SEN YEMEK YİYON KİM VERİYO …..OZAMAN ALLHA YOKSA …. AGAÇ AA BENİM FOTOSENTEZ YEPMAM LAZIM DE ELMA OLSUN ARMUT OLSUN ….. ONDAN SONRA EMRİYODAN ÖLENE KADAR GEÇEN SÜRÜDE BİZİM HÜCRELERİMİZİ KİM YÖNETİYO ….. HÜCRE DİYO BEN İŞİMİ YOKPIMIİM BÜYÜMESNMİ DİYE YOK BÖYLE SAÇMALIK …..ARKADAŞLAR Bİ DÜŞÜNELİM YANİ ……..

   • onur

    arkadaş bence bi bilgi sahibi olalım bilim açısından bilgi açısından ve nesnellik ile öznellik arasında ki farkında olalım acaba hangisini yapıosun bunu bi sormalısın … bu kadar basit olarak var olanı yok ediyorsun bence bende inanıorum fakat bu açıklama çok çbk çürütülcek bi açıklama…

  • onur

   öbürleride geldi putperestlik 14 asırdan daha fazladır muhtemelen hristiyanlıkta hepsi geldi neden sadece kendi açımızdan bakıyoruzz…

   • Samed

    Sevgili arkadaşlar… Siz sanıyor musunuz ki Arapların tümü müslüman.. 14 asır boyunca muhalif tüm Arap edebiyatçılarını çaresiz bırakan bir kitaptan bahsediyorsunuz… Öyle bir kitap ki bir tane Arap çıksın desin ki bu kitap çelişkilerle doludur… Bunu siz cahiller topluluğunun söylemesine şaşırmıyorum ancak bir de bilimsellikten bahsediyorsunuz.. Size tavsiyem bu çelişkili düşüncelerden kurtulmanız için önce Emsile okuyun… Sonra Bina.. Sonra Maksut ve en son izzi. Öğrenin bakalım Arapça’da kelime nasıl oluşturuluyor.. Arap dilinde fiil çekimlerini fiilimsileri öğrenin.. Ardından Avamil okuyun… En azından bunu okuyun… Sonra göreceksiniz Muhammed peygambere atfettiğiniz sözlerin öznelerinin kim olduğunu… Simdi size açıklamak istesem de nasıl anlayacaksınız… Örnek olarak … Arkadaşın biri yazmış açıklayalım basit olarak… El-Hamdü Lillahi Rabbil Alemin… Bu bir isim cümlesidir.. Bir durumu haber verir. El-Hamd Hamidün kelimesinin belirli halidir.. Hamid Türkçe’de karşılığı olmayan bir kavramdır. Övülmek hamid kelimesini karşılamaktan acizdir. Anlam soru sorarak kazanılır Arap dilinde.. Hamd kime ? Lillahi yani O İlaha.. O ilah kim? Rabbil Alemin… Alemlerin Rabbi. Bir sonraki ayeti anlamak için bir önceki ayetin tümüne soru sormak gerektir. Kim Hamd edilen o ilah ve Alemlerin Rabbi olan? Er-Rahman , Er-Rahim… Maliki yevm din… Maliki ? Neyin? yevmin… O günün… Hangi günün? Din gününün… İyyake neabüdü ve iyyake nestaiynü.. İyyake “Ancak sana” Ancak bana olan ne ? na’budu kulluk ederiz.. ve iyyake “ve ancak sana” Ancak bana olan ne nestaiynü senden yardım dileriz.. Devamını açıklamak için uğraşmayacağım… İlk ayette HAMD O İLAHA Kİ O ALEMLERİN RABBİ..demişti Allah.. Şimdi de O’nu nasıl hamdedeceğimizi bize yine o öğretiyor… Soru sorarak ilerleyen her Arap bu sözlerin sahibinin Allah olduğunu Anlar… El- Hamid bu sözlerin failidir. Muhammed bu sözlerin ancak mef’ulüdür.. Siz hiçbir ayeti El-Hamid’den bağımsız yorumlayamazsınız… Dedim ya bilgi sahibi değilsiniz… Ancak fikir sahibisiniz… Elinizdeki Türkçe Mealler ile milletin imanına şüphe bulaştırmayın…. sAYGILAR

 4. bütün canlılar içinde en zayıf olan insanın elbet bir hükümlülügü vardır. bu hüküm dini gerektirir. inanmak istemeyenler bolca uydurmalar yaparak bunu yalanlaya bilirler ama bir gerçek varki bu kadar düzen ve intizmın bu çarkın bir güç tarafından konturol ediliyor olmasıdır . insan bütün uzuvlarının kendinin oldugunu söyler ama konturol edemez .bütün evren kahinat ve bu düzenin kendi kendine yönetiliyor demek yada tabiyat kanunu demek . ancak kendini geri zaklılıga vermekten aptal yerine koymaktan başka bir şey degilde nedir.

 5. Yılmaz

  GOD
  İnanmak akıl işi değil yürek işidir.Hadi Allaha inanmıyorsun ama gidip kızı tanrı gibi sevmeyi ibadet etmeyi biliyorsun kaldı ki biri gelip seni öldürse öldürmemeleri için altına eder yalvarırsın neden içinde hep bi cehenneme gitme korkusu var anlamıyorum öldükten sonra neye nasıl başlıyacaksın ki herşeyi geçtim hiç kendini bi boşlukta hissetmiyormusun Kurandaki bazı terimleri karıştırarak yanlışlaştıramazsın biz biliyoruzki Cebrail A.s ilk vahiyi getirdi Hz Muhammed 40 yaşında iken ztn o vahiyden sonra peygamber oldu kaldı ki Allah ın en sevdiqi kulu olmazsa rüyalara girmez Allah ın en sevdiqi kulu olmazsa görmeden sevilmez
  oku diyorsun ya Allah ın hikmeti herşey akılla olmaz brz da zamana bırakacaksın ekmeqi düşün fırına attıqında hemen pişer mi 5 10 dk beklemen lazım buda öyle bişe ve ister kabul et ister etme mekke halkı 20 yılda müslüman oldu ve Hz Muhammed (S.A.V) ölümünden sonra İslam dünyaya yayıldı bu gerçekleri niye gözardı ediyorsun anlamıyorum yani yanıldıqını göstermem için tarihi mi koyaym önüne bir sürü yabancı saçma sapan filozofların peşinden gidiyorsunuz alın siz araştırın hepsi yabancı Ateist filozoflardan aldıqınız bilgiler

  • neyi merak ediyorum? bu muhammedin anasi ne is yapar neden muslumanlarin anasi degildir? neden 9 yasindaki ayse muslumanlarin anasidirda muhammedin anasi degildir?

   • Uzayli

    Cünkü Muhammet hic yasamamistida ondan, hepsi bir arap kralinin kanun kitabi ve bu günümüze kadar gelmis, en korkutucu hikaye!!!!! Uymazsan kanunlara ya hapis, ya idam veya cehennemdir cezasi, bütün peygamberler neden bir soydan gelirler diye düsünnün bakalim? Cünkü bu yilan hikayesi cok uzadi (zebur, tevrat, incil) ve Kuran (Muhammet)le bitirdiler. hepsi Allahin diniyse neden 5000 seneden beri birbirleriyle savasiyorlar? ALLAH icin öylemi, bence Allaha ne para nede Kurban lazim, verdikleriniz maddi ve manevi hep birilerinin cebine gidiyor.Düsünün bi! Müslüman, Hristiyan veya Yahudi hepsi fakirlesti, ama din ve adina calisanlar son 30 senede cok zengin oldular, irk ve din gözetmeden, simdi hangi dinden, kitaptan veya peygamberden bahsediyorsunuz? Ben size ancak ARS´a yani Allahin katina ciktiginiizda benden selam söyleyin ona bulabilirseniz, derim! Siz koyunlar cobansiz yapamazsiniz zaten, yok Kuran okumus bilmem ne, Allahin diger kitablarinida okuyun, okumasini bilmiyorsaniz büyük MELEK CEBRAIL gelsin sarilsin size, olur ya bir mucize eseri sizde baslarsiniz, hani yani mesela! Son olarak ALLAH; DIN; PEYGAMBER hepsi hikaye,

    Saygilarimla

    Uzayli

    • Yalçın İçyer

     sizlerin ilmi bir gercekle cikmadiginizi daha önce aciklamis ve bana yazi yollamayin. Insan akillidir bu aklini kayip ettimi hayvandanda asagi olur. Sizlerin hakaretlerinizi böyle anliyorum.

     Date: Tue, 20 Aug 2013 12:06:09 +0000
     To: yalcinicyer@live.com

   • rica edicem değerlerimize oyun arkadaşı gibi hitap etmeyin çok irite oluyoruz saygı saygı hz sıfatını eklemek zor olmasa gerek ayrıca şu 9 yaş olayını bırakın kardeşim hadislerin sahihi vardı zayıfı vardır her hadise atlamayın aynı hadis kitaplarında gördünüz mü bilmem hz aışenın evlenmeden önce nişan attığı yazar yine çeşitli hadis rivayetlerine bakarak kendisinin 16 yaş civarında evlendiği yazılıdır bakınız sorularla ıslamiyet. güzelce açıklamış bizlere .ayrıca birde o toplumun sosyolojisine göre değerlendirin varsayalım ki 16 olsun bu bile olsa efendimiz kaç yasında hz aıse kaç yaşında gene yakışıksız gibi duruyor değil mi ama neden 30 40 falan deil hanı uydurmaya herşey bunu niye değiştirmemişler acaba toplumda tüm ateistlerin dilinde bunu göremedi mi sizce bizimkiler..

   • Samed

    Peygamberin annesi henüz 6 yaşında iken vefat etmiştir. Müslümanlar sadece Hz. Aişe için değil tüm peygamber zevceleri için anne hitabını kullanırlar.. Bu bir saygı meselesidir. Altında başka şeyler aramanın alemi yoktur..

 6. arkadaşlar kuran’daki hitap şekilleri arapçanın dil olarak incelikleri ile alakadardır. 1. şahıstan 3. şahısa geçmesi, bazı fiil veya kelimelerin kaldırılması ve cümlenin akışına bırakılması, zamirlerin kendilerinden önceki kelimelere döndürülmesi, bazı yerlerde kuran’ın diğer bölümlerine veya insan aklındakiş yerlere Atfetmesi vb. bir çok detayları bilmesi gerekir.

  arap’a nasıl hitap edeceğini öğretmek ingilizcede neden fiil özneden hemen saonra geliyor da cümle sonunda gelmiyor demek gibi bir şey olur.

  kuran bir dua, zikir, inanç, ibadet, ahlak, hukuk, mantık, matematik, dil, hayat/ yaşam felsefesi… kitabıdir. ancak 1 sahaya hapsedemezsiniz, sadece bir pencereden bakarsanız, bütünle alakasını koparırsanız kuran’ın kendisi ile saptırdıklarından olursunuz.

  1400 sene önceki bir türkü bugün dünyanın hiç bir yerindeki türk anlayamaz çünkü diller değişir. kuran dil yönünden bir mucizedir: çünkü indiği topluluk dilleri ile övünen birmilletti. edebiyatla değilde savaşla karşılık vermeleri onların dildeki acizliklerini gösterir. onlar dillerinin üstadı iken benzerini getirememişse biz 1400 sene sonra bir türk olarak onların dilini eleştiremeyiz. düşünce mantalitesini geçin hiç değilse arapça dil bilginizin olması gerekir.

  • Samed

   Kesinlikle katılıyorum… Bir de soru sorarak ve özne belirgin olarak değişene dek özneden kopmayarak ilerlemek efdaldir. Gerisi batıla sürükler insanı.. Hele ki Türkçeye çevirisi ne kadar zordur… Bir fiil kalıbının bile çevirisi yoruma açıktır.. Mesela Cahdi Mustağrak bir kalıbı bile insanlara anlatmak için bir araba kelime kullanıyorum Türkçe’de.. Önce bahsedilen işten bahsediyorum… O işin halen devam edişinden.. Sonra ilgili şahsın bu işi henüz yapmadığından ancak halen yapabileceğinden bahsediyorum… Halen yapmak için vakti olduğundan bahsediyorum.. Adam bana diyor ki hocam bu kadar çok kelime söyledin ama ayette var 6 kelime….😀 Gel de anlat…

 7. Shahin

  ey fatihayi yorumluyan akilsiz kendini akilli sanan bicare… fatiha zaten bir duadir ve bu Allahin kullarina kendinden nasil istekde bulunmalarini ogretir, Allah kendinden isteklerimizin istenilmesini bize ogretmeseydi biz nasil ondan dilene bilirdik… guya kuranda yanlish bulmushsun, ac gozlerinide kalbine dogru bir dushun…. kimsin sen gucun ne kadar… zadece zavalli bir kulsun herkes gibi… ateisliyin hic ama hic mantikli bir tarafi yok, bir tane mantik getire bilen varsa bu ishe buyursun.. yoksa hic konushmasin…

 8. Allahü teâlânın Ben demesi yüce zatına göre, Biz demesi, isim ve sıfatlarına göredir. İsim ve sıfatlarının çokluğu zatının birliğine zıt değildir. Çünkü isim ve sıfatların hepsi, zata aittir. (Ruh-ul-Beyan c.1, s.37)

  • Samed

   Bu da olabilir ancak benim başka bir görüşüm var… Biz diye hitap ettiği her eylemde o eylemi yapmakla mükellef bir ya da birden fazla görevli varlıklar var… Mesela BİZ HELAK ETTİK… Emri veren yaratan… Emri icra eden yaratılan herhangi bir varlık… Öyle ki Allah’ın emeğe saygısı var… Emri icra edeni harcamıyor… Ben demiyor.. Biz diyerek emri icra edeni de eyleme şahit kılıyor… Ve emeğe saygıyı dile getiriyor anlayabilene… Kullarım benden sorarlarsa BEN onlara çok yakınım… Ancak başka bir ayette Biz insana şah damarından daha yakınız diyor… Buradan da açık açık anlayabiliriz.. Bize şah damarımızdan daha yakın olan bir şey var… O şey Allah’ın emri ile orada.. Her ne ise o bize yakın olmakla görevlendirilmiş ve bir emek sarfetmekte.. Bu olaya şahit olmakta.. Ancak kul ile Rabbi arasında ise mesafe yok… Orada BEN diye hitap ediyor… Bu ince nüans bile yeterlidir Kuran belagatının üstünlüğü açısından…Bunu çelişki olarak gören zihniyet ne kötü bir zihniyettir… Allah ıslah eylesin…

 9. zindika

  çok saçma bir açıklama olmuş. ben demesi de biz demesi de olayın önemini gösterir. biz derken zatının azameti kübrasını ve izzetini vurgulamış olur. allah için sıfatlarla isimler aynı şeye delalet eder. sıfatlar zatla kadim ezeli gerçeklerdir. bir kısmı zatın aynı tenzihi sıfatlarıdır, bir kısmı ise zata zait selbi sıfatlarıdır. sonradan yaratılmışlara hiçbir yönden benzemez. ahirette görülebilse de idrak edilemez. mahlukatı kendine ihtiyacı, komplexi, despotluğu olmaksızın ibadet için yaratmıştır. yaratanı insan sayarsanız ve akılla ulaşabileceğiniz bir VARLIĞI kulakla bir şeyin tatlı mı acı mı olduğunu öğrenmek gibi göremeyip inceleyemediğimize inanmayız derseniz ibadet kulluk dua insan hayatı vb. herşey size saçma gelecektir. karşınıza komplexli egoist bir tanrı çıkar.

 10. Arzu

  cok manyak…ali imran 67;hiristiyan ve yahudilere musrik diyor,tovbe 5;musrikleri oldurun diyor.manyakliga bakar misin.

  • aasdjasjfdgf

   heye ya niey diyor ki eğer allah yaratmışsa niye yarattıkların böyle ceza veriyor ki…madem sen yaraattınni kötülüğü… onların suçu ne…kendi yarrattığı inssanla muhhattap oluyor …

  • lipardi

   Puta tapanlardan biri sana sığınırsa, onu güvene al; ta ki Allah’ın sözünü dinlesin. Sonra onu güven içinde olacağı yere ulaştır. Çünkü onlar bilgisiz bir topluluktur.* tovbe-6 (istediğin yeri görürsün ancak bu da mı manyaklık)

 11. ALLAH

  Cennet diye bir yer yok cehennem dediğiniz yerde(Kainatta) yaşıyorsunuz şimdi herkez eline birer vidon benzin alsın ve Allahın yapamadığını yapsın?

 12. zindika

  arzu nun söylediği her ayet birbirinden ve arzunun dediklerinden çok farklı şeyler söylüyor. ayetleri öncesi ve sonrasından koparmadan ayrıca arap dili ve iniş sebeplerinden bağımsız okursanız böyle gülünç duruma düşersiniz.

  kuranda namaza yaklaşmayın denildiği çin namaz kılmıyorum!!!

  ama aynı ayetin içinde hemen bu söylediğini takip eden cümlede sarhoş iken istisnası var???

  o kadar hafız değilim, bildiğimle amel ediyorum.😀

 13. murat can

  peki nunu yazan kişi kur’an’ın bizansın galibiyetini haber verdiğini bu ayet indiğinde bizansın çok zor durumda olup neredeyse yıkılma durumunda olduğunu ama peygamberimizin bundan hiç şüphe etmeden bahsettiğini niye söylemiyorsun

  • Zafer

   1999 ylinda yazildi zaten ve kitabin adi El-Furkânu’l-Hak (The True Furqan – Gercek Furkan) ve toplam 77 sure var icinde. Arapca ve Ingilizce olarak. Arapca olan El-Furkânu’l-Hak ile Kuran arasinda edebi ve grammer acisinda hic bir farklilik yoktur. Tamami ile edebi ve grammer acisinda Kuranla tipa tip aynidir. El-Furkânu’l-Hak kuran’ın bir benzerinin yazılamayacağına dair tutarsızlığın bittiği noktadır. Icinde verdigi mesajlar tartisilsa da kitabin yazarlarinin amaci Kuranda gecen o buyuk iddiayi (“bir benzerinin yazilamayacagi”) curutmekti.

 14. Arkadaşlar Görüyorum ki Burada yorum yapan çoğu kişi Kur’anı okuyup anlamaya çalışmamış.
  Kur’an tek bir ayetten hüküm çıkarılan bir yasa kitabı değildir.
  Kur’an;
  her ayeti diğer bütün ayetlerle birlikte değerlendirilip hüküm çıkarılması gereken bir bilgi kaynağıdır.
  Muhammed o toplumdaki en mütevazı ve iyi huylu iyi niyetli biri olduğu için toplumdan sıyrılmış ve kendi içine kapanmaya başlamıştır. Daha sonrada Mutlak gücün onunla irtibata geçmesiyle evren ve hayat denilen sistemler bütününün nasıl işlediğini anlamış ve içine kapandığı o ruh halinden insanları kurtuluşa götüren yolda cihad etmeye başlamıştır.

  Arkadaşlar, Müslümanım diyen çakma müslümanlar !
  Siz Kur’anı okumadan şeyh,şıh evliya olmuş insanların anlattığı islamı yaşıyorusunuz. Mezheplere bölünüyorsunuz sonra da bu tip yerlerde rezil oluyorsunuz.
  Lütfen Kur’anı bütünüyle okuyup ondan sonra bu tip bir sitede yorum yapmaya çalışın bilgisiz ve kaynaksız tartışmayı ancak Türkiyedeki aziz milletim yapar. Başka hiçbir memlekette hiçbir şey okumadan yorum yapan bir toplum yoktur. Bu siteyi açan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Artık Kur’an ı buradaki yorumlara dayanarak bir kez daha okuyacağım ve emin olmaya çalışacağım.

  • Agnostik

   Müslüman dediğin senin gibi olur . Allah şahidim olsun ki senden başka bu kadar güzel yorum yapan insan görmedim . beni islamiyete bir adım daha yaklaştırdın Allah senden razı olsun.

  • Ferda Yamanoğlu

   Bu siteyi açanlara bende teşekkür ediyorum.En azından demokratlar.Bilimselfelsefe sitesinin ateistleri gibi mat oldukları yazıları silmiyorlar.
   Ancak bir eksiklikleri var.Big-bang ve Evrenin var oluşu sayfasında olduğu gibi mat olup cevap veremedikleri iddiaları karşısında bir özür dilemeleri gerekmezmi?

 15. Nûreddîn Âdil

  Kendisinin samimi olduğuna inanıp olumsuz ön yargılarını kenara koyan ve sadece gerçeği arayanlara İlâhi Yaşam kaynağı http://www.tekkaynakkuran adlı siteyi ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Kur’ânı Kerîmin üslubu gereği, bir ayeti bir başka ayet ve bir sureyi de bir başka sure açıklar. Yani Kur’ânı yine Kur’ân açıklamaktadır ve bunu da kendisi ayetlerinde-‘cümlelerinde’ belirtmiştir. Konuya Kur’ân bütünlüğünde bakmak daha doğru, sağlıklı ve gerçekçi bir yaklaşım sağlayacaktır. İddia sahiplerinin de başka bir niyetleri yoksa aynı sûreleri bir de bu siteden ve diğer çevirilerden çarpraz kontrolla okuyup değerlendirmeleri faydalı olacaktır. Ayrıca varlık aleminin başlangıcının yoktan var etme dışında bir alternatifin olmadığı, yoktan var edilenin olduğu yerde de bir yoktan var edici gücün olması gerektiği ve evrendeki düzenin devamının sağlanmasında yaratıcı bir gücün varlığı dışında bir cevap bulunamayacağı bu sitede “Giriş Notu-Akletmek” bahsinde gayet güzel açıklanmıştır tabii ki, doğruyu gördüğünde insaf edip kabul edebilecekler için!

 16. Sevinc

  Saçmalık bana göre, bu kadar kudretli bir varlık olarak tanımlanan Allah’ın kendini kullarına “bana inanmayın da göreyim” deme ihtiyacı hissetmesi. Ve bunu insanın yaradılışından çok sonra (üstelik birkaç din denemesinden sonra) yapması.
  Çocukken bile buradaki mantık hatasını görebiliyordum.

  Sen neye inanıyorsun derseniz, ben inanmıyorum. Sadece şuanda vardığım sonuç bu: Din saçmalıktır.

 17. Rabbimiz Allah, hakikati kabulde direnen insanlığın tekrar düşünmesi için merhametle mantığına seslenmekte, ısrar ve inatla direnenleri ise ilme dâvetle inkârcılara da âdeta meydan okumaktadır. Üstelik 1400 küsur yıl öncesinden günümüz insanına bizlere seslenmektedir tabii ki duyabilenlere..!

  “Kur’ânı senin kendi başına uydurup Allah’a mal ettiğini ileri sürüyorlarsa onlara de ki: “Kur’ân gibi İlâhi bir kitap insan tarafından uydurulabiliyorsa ve eğer sözünüzün arkasında iseniz öyleyse hadi onunkine benzer, aynı değerde insan zihninden çıkma on sûre getirin de görelim! Hem de bunun için Allah’tan başka kimi yardıma çağırabilirseniz çağırın bakalım! Eğer yapamıyorsanız ki, hiç biriniz hiçbir zaman kesinlikle yapamayacaksınız öyleyse bilin ki bu Kur’ân, ancak ve ancak Allah’ın ilmiyle indirilmiştir. Ve O’ndan başka İlâh da yoktur. Nasıl, artık gerçeği görüp teslim oldunuz mu, Müslüman olacak mısınız?”(52 Hûd/ 13–14)

  “Onlar akıllarını kullanarak mı bu tavrı takınıyorlar yoksa sırf karşı çıkmak için azgınlık mı ediyorlar; bu mesajın içeriğine karşı akla uyan makul bir gerekçeleri mi var yoksa kendilerini her şeye yeterli görüp Üstün Varlığa karşı sorumlu olduklarını inkârla küstahlık mı ediyorlar? Yahut: “Bu Kur’ânı kendisi uydurmuştur!” mu diyorlar? Hayır, tersine, onlar gerçeği bal gibi biliyorlar ama inanmak istemiyorlar, îman etmiyorlar! Eğer doğru söylüyorlarsa, Kur’ânın bir benzerini ortaya koysunlar da görelim; Kur’ânın ölümlü insan sözü olduğu iddialarında haklı iseler onun gibi birey, aile, toplum ve toplumlararası kitlesel hayatı tamamen kuşatıp inanç ve yaşamı düzenleyen evrensel bir hadis-‘söz, söylem’ meydana getirsinler bakalım! Yoksa onlar İlâhi vahyi reddetmekle Allah’ın varlığını mı inkâr ediyorlar? Onların yaratıcısı yok mu, hiçbir sebep olmaksızın kendiliğinden bir oluşumla mı var oldular? Yoksa kendi kendilerini mi yarattılar? Peki gökleri ve yeri de mi onlar yarattı? Hayır, onlar hiçbir konuda kesin bilgi ve inanca sahip değiller!” İşin doğrusu bütün yaratılışın gerisindeki “İlk Sebep”in varlığını kabul etmek istemiyorlar. Hayır! onlar hiçbir şey
  hakkında kesin bir inanca sahip değiller. Nasıl inansınlar ki? Rabbinin hazineleri onların elinde mi, O’nun sonsuz bilgi ve kudretine mi sahipler? Güç ve egemenlik sahibi, her şeye hâkim olan onlar mı? Yoksa onların gaybı-‘insan kavrayışının ötesindekileri’ dinleyecekleri ve nihâi hakikatlere yükselecekleri bir merdivenleri mi var? Böyle bir özelliğe sahiplerse açık bir delil getirsinler!”(76 Tûr/ 32–38)
  “Eğer kulumuz Muhammed’e katımızdan safha safha indirdiğimiz Kur’ânın bir kısmından dahi şüphe ediyorsanız o zaman aynı ayarda siz de bir sûre getirin de görelim; ferdin, ailenin ve toplumun inanç ve yaşam biçimlerini değişmez temel ilkelerle düzenleyen, hayatın her alanında doğruyla yanlışı apaçık şekilde konu bütünlüğünde ortaya koyan âyetlerden-‘cümlelerden’ oluşan eşdeğer bir anlatım ortaya koyun da görelim bakalım! Eğer iddianızda samimi iseniz Allah’tan başka güvendiklerinizi de yardıma çağırın! Eğer bunu yapamıyorsanız ki, kesinlikle hiçbir zaman yapamayacaksınız, o zaman yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşe hazır olun! Bütün hakikat inkârcısı kâfirlerin şiddetli bir azaba çarptırılması için hazırlanmış olan ve içinde, doğru çizgiden sapan insanlarla Allah’ı bırakıp yöneldikleri tapınma objeleri bulunan Cehennem’i bekleyin bakalım!”(87 Bakara/ 23–24)

  “Andolsun ki bu Kur’ânın bir benzerini ortaya koymak üzere bütün insanlar ve görünmeyen varlık olan cinler bir araya gelseler ve elbirliğiyle birbirlerine yardımcı olsalar yine de onun bir benzerini daha ortaya koyamazlar. Ve hiç kuşkusuz Biz bu Kur’ânda insanlığa gerekli ve yararlı her konuyu tanımlayıp değişik açılardan örneklerle açıklamış bulunuyoruz! Ama insanların çoğu yine de küfürde direniyor. Kendi günahkârca eğilimlerine ters düşen düşünceleri kabulde isteksiz davranıyorlar, inkârcı tavırdan başkasını benimsemekten inatla kaçınıyorlar.” (50İsrâ/ 88–89)

  “İnsan kelâmı diyorsanız siz de bir benzerini yazın, yok değilse o zaman bir çelişki gösterin, onu da gösteremezsiniz o halde hâlâ teslim olmayacak mısınız..!”(52Hûd/ 13-14)

  “De ki:’Söyleyin bakalım, inkâr ettiğiniz bu vahiy, yüz çevirdiğiniz bu Kur’ân ya Allah katından ise, halinizin ne olacağını hiç düşündünüz mü? Büyük bir yanılgıyla kendisini kötülüğe ve eğriliğe bu kadar çok kaptırıp dönüşü olmayan derin bir çıkmazda bulunan kimseden daha şaşkın ve daha sapkın kim olabilir!’”(61Fussilet/ 52)

  “Buna rağmen yine de hakkı inkâra şartlanmış olanlar, “Onu uydurdu” diyorlar. Onlara de ki: “Eğer doğru söylüyorsanız, iddianızda samimi iseniz o zaman onunkilere eşdeğer bir sûre getirin, benzer bir mesaj ortaya koyun. Allah’ın dışında kimi yardıma çağırabilirseniz de çağırın. Kur’ân, hayatın bütün boyutlarına dair Allah’ın iradesinin ve rızasının yönünü belirten eksiksiz, mûcize bir yaşam kitabıdır. Hayır hayır, aslında onlar tam olarak anlamını bilmedikleri, henüz ilmini kavrayamadıkları ve yeterli bilgi sahibi olmadıkları şeyi yalanladılar. Bunlardan öncekiler de böyle olumsuz ön şartlanmayla karşı çıkmışlardı. Ama bak, zâlimlerin, hainlerin sonu nasıl oldu!” (51 Yûnus/ 38–39)

  “Gerçek şu ki, anlatılan bu kıssalarda-‘peygamberlerin hayatlarından verilen kesitlerde’ akıl sahipleri için ibretler, kavrayış yeteneği olan sağduyu sahipleri için örnekler vardır. Bu Kur’ân, asla insanlarca uydurulmuş, sonra da Allah’a isnat edilmiş-‘yakıştırılmış’ bir söz olamaz. Tersine o, kendisinden önceki vahiylerden hak ve gerçek adına ne kalmışsa doğrulayandır. İnanmak isteyen insanların rûhani ve mânevi huzur ve esenliği için ihtiyaç duyabileceği her şeyi açık seçik bir biçimde dile getiren, hidâyet-‘doğru yol’ ve rahmet bahşeden İlâhi bir rehberdir.”(53 Yûsuf/ 111)

 18. memet

  çok indi ve yüzeysel mütaalalardır bunlar..Kuran bir belagat ve edebiyat mucizesidir..Kuran çağında muallakat-ı seba denen altın suyuyla yazılan 7 meşhur şairinkasidesini kabenin duvarından indirmiştir..ve pekçok büyük filozof akıllı ve arapça dil uzmanları Kuranin bu üstün yönüne hayran kalmışlardır…

  Inkar etmek için geçerli argümana değil yalana bile sarılıyorlar..

 19. Rahman ve Rahim Allah adina, insanin en güzel vasfi akildir. Ne mutlu akilli düsünenlere. Ben bu yaziyi okurken ciddi bir iddia olabileceyini düsünmüstüm. Cünkü yillardir, Kur”an”in ilahi bir kaynagi olmayacagini iddia eden kaynaklari okuyorum. En son tüm avrupali oryantalistlerin Kur”an ve Hz.Muhammed(ass) hakkinda yazilan su kaynagi okudum. Alman ve Ingiliz oryantalistlere göre Muhammed tasavvuru. Emin olun Kur’an’in ilahi kaynakli oldugu konusunda inancim dahada pekisti. Simdi sizin yaziniza gelinece; o da Kur’an’in hedefini acikliyor. Kur’an akil sahibi insani egitmek icin indirilmis. Ve Kur’an, kendi muhatabina cifte standartligi yasaklar. Onun icinde ilk egitilmesi gereken Muhammed’ir(ass). Dolaysiyla ilk inen ayetler genelde ona yöneliktir. Sizin karsit iddianiz bunu ispatliyor. sizden bir ricam tarafsiz inceleyin. Mutluluklar dilerim.

  • aasdjasjfdgf

   BIrak böyle lafları ahmet …sadete gelll…niye allah bizimgünaha ve hayırlarımızı bildiği halde…cennet yada cehheneme göndermiyor naısl olsa herşeyi biliyor o zaman…ne ne…?

 20. ahmet

  arkadaslar yapmayın yaaa size diyecegim sadece su insan nefes alıp verdigi sürece gözü görüdügü sürece ve kalbi de kirlenmişsse allahı inkar eder . ama size yemin ederim ki. ölüm anına biraz olsun yaklasın basınıza bi kaza gelsin o zaman anlarsınız bunları gecin.aklınız var düşünün. allah bosuna size akıl vermedi. YAZIKKK HEPİNİZE

  • Sercan

   Ahmet kardeşim. Öncelikle selamlar. Çok samimi soruyorum: bıkmadınız mı şu akla mantığa dayanmayan şairane süslü püslü cümlelerden? Kalp kirlenmesi falan:) Ya cidden buradan bakıldığında nasıl durduğunu kelimelerle anlatamam. Ne kadar cahilsiniz abi ya. Sadece Bakara ve Ahzab surelerinin bütün ayetlerini baştan sona okursan, onlar bile inancını çürütmeye yeter emin ol. Sorgulayacak cesaretin ve koyunluktan çıkmaya yetecek bir zekan varsa tabi.. Okumadığı kitaba inandırma, aile toplum dayatmasına dayalı inanç sisteminize sizin…..

 21. ELHAMDÜLİLLAH

  god rumuzlu şahıs sana kim söyledi hz. MUHAMMET (S.A.V.) EFENDİMİZİN tüccar odluğunu onun amcaları tüccardı kendi de çoban idi ve dediğin gibide okuma yazma bilmezdi…en büyük mucizeside o her gece doğan ayı ikiye bölmüştür ve müşrikler bunu apaçık görmüşrür eğer inanmıyorsan bir teleskop alıp ayı inceleyebilirsin o yüzeyde ki çatlaklığı görebilirsin…(aptallar için not onlar kendilerini bilirler) dolunayda bak

 22. zindika

  rastgele-tesadüflerin ilahlığına inanmış ateistlerden ricam biz cahillerin derdine şifa olacak sorularımı cevaplasınlarki biz de bu saçmalık, düşük IQnun zararları, geri kafalılık, cahillikten kurtarsınlar
  dünyada ilk insan 70 000 sene önce ortaya çıkmış. şimdiye kadar ancak bu kadar mı evrimleşebilmişler. hal aynı bedendeler. hala dine inananlar var.
  evrim denilen şey iklim ve coğrafi konuma göre değişen bir tekmülse eğer neden tek tip insan var sadece renk değişikliği yetmez kanımca.
  neden labaratuar ortamında bir canlı ortaya koymuyorlar sizce
  allah inancı hiç değilse hind-yahudi inancı kadar eskidir.
  zamanın hiçbir fakir-zengin, cahil-bilgili, kadın-erkek kesiminde, inançsız-ateist-tanrı inancı olmayan bir kabile veya millet gösteremezsiniz.
  aynı izah tarzında birleşen ateist grup da gösteremezsiniz.
  dinlerin nasıl ortaya çıktığı,
  neden insanlığın bir inanaca ihtiyaç duyduğu,
  evrenin ilk nasıl ortaya çıktıkğı,
  neden sadece bizimkinde hayat olduğu,
  kayadan mikro organizmaların nasıl ortaya çıktığı,
  süpernova, karadlikler gibi olduğunda bizim nereye gideceğimizi,
  ilk hareketin veya enerjinin kim tarafından ortaya konulduğu,
  evrimin insan oğlunu bundan sonra hangi şekle sokacağı hala açıklanamamıştır.
  bunu açıklayamayanlar diyorlarki görülüp ispat edilmeyene inanılmaz. aramızdaki bu “inanmak” noktasında fark nedir.
  aspirini oluşturan her bir unsur salt kullanılıdığında gr ları dahi insanı öldürebilecek güçtedir. ancak şu an en güzel ilaçlardandır.
  h2o (su) birbirlerini yakmadan nasıl bir araya geldi de söndürücü oldular. çünkü o yakıcı, kendisi olmadan hiçbir yangın gerçekleşmez; H2 de en güçlü yakıcılardandır.
  bunları bir araya getiremeyen tesadüf mü sivrisineğin gözünü yerine koyacak, güneşi bitirip söndürmeden ısıtıp ışıtacak
  her ne hikmetse sahiplendiğiniz bilim sanatında da azınlık içindesiniz inançlılar doldurmuş her yeri.
  socrat, platon, aristo da allah a inanıyordu, descartes, kant, newton da. şimdi daha niceleri.

 23. Hz.Muhammed buyuruyor ki, akli olanin dini-sorumlulugu vardir. Akli olmayanin-sorumlulugu yoktur. Sizlere bu sorumlulugu vermesini diliyorum Allah”tan ki o ne kadar merhametli ve adildir. Bu hakaretlerinize ve aklinizi kullanmamaniza ragmen size yasama imkani veriyor.

 24. faafasf

  İslam tamamen saçmalık oldugu için milyon tane yorumu vardır. Müslüman incillerin sayısıyla dalga geçer fakat kendi inandıgı dinin milyon tane yorumu olmasını pek umursamaz hatta bilmez. Müzik ve mastürbasyonun haram oldugunu belirten hadisleri inkar ederler. Baska bir hususta kuran hadisler olmadan anlasılamaz derler.
  Kadını dövün, hıristiyanlarla dost olmayın, kafirleri kesin gibi ayetleri sürekli yorumlarlar. Sanki allah aciz ki, bunların yorumuna ihtiyaç duymus gibi… Kuran tamamen bir insan ürünüdür ve çağımızda kesinlikle yasaklanması gereken bir kitaptır

  • Bir insan kendisin kabul etmedigiyi bir düsünceye hakaret ediyorsa, o kendi kendisinden süphe etmeli. Islama veya baska düsünceye hakaret etmeyin. Ben acik yüreklilikle söylüyorum. Duyuorganlarinizi, aklinizi, kalbinizi, gözünüzü ve kulaginizi yasalarina uygun isletirseniz ve okursaniz cevap alirsiniz. sorunuz varsa sorun? Mutluluklar dilerim

   • faafasf

    “Duyuorganlarinizi, aklinizi, kalbinizi, gözünüzü ve kulaginizi yasalarina uygun isletirseniz”

    Yani ben bu organları kullanamıyorum da sen kullanıyorsun öyle mi?🙂 hadi bak işine. 1400 yıl önce gelmiş bir bedevinin fantezilerini süsleyen kitabına bakarak hayatını heba et.

    • Ilmi yaz hircinligin dusuncende ki celiskiyi anlatiyor. Ben Kur”an”in akledenlere hitap ettigiyini hem yasayarak ve hem 21.asrin getirdigiyi modern felaketlerden görüyor ve hem okudukca bu gercekten bir insanin sözü degil diyor ve bagrima basiyorum. Bir örnek vereyim. “Insanlarin elleriyle yerde ve göklerde bozgunculuk cikti……”Rum suresi

   • faafasf

    Zaten sorun burada, ben bütün benliğimi vererek okudum kuranı ve saçmalıklarla dolu oldugunu gördüm ve islamı tamamiyle red ettim. Okumadan red ediyor olsaydım haklıydınız fakat maalesef ki öyle değil. Kuranı objektif gözle okuyan birisi midesi kaldırmayarak bırakır.

 25. Burak Saykı

  Arkadaşlar herkesin inancına saygı gösterdiğimi belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Ben bir müslümanım. Zaten fatihanın iniş hikayesini bilen birisi bu iddiaların ne kadar bilinçsizce ortaya atıldığını gözü kapalı anlar. Ben size iniş hikayesini anlatmak istiyorum. Cebrail a.s Peygamber efendimizin karşısına çıkar ve onu kaburgalarını birbirine geçirecek şekilde sıkarak oku! der. Burada peygamber efendimizden elinde yazılı olan bir sayfayı okuttuğu aşikardır. Bilmediği bir şeyi söylemesini isteseydi söyle! derdi. Kuran’da bilen bilir ama ben hangi sure olduğunu hatırlamıyorum diyor ki: “biz kuran’ı gökteki bir ana kitaptan indirdik” ifadesi yer alır. burada peygambere okutulan büyük ihtimalle ana kitaptaki bir duaydı. Peygamber efendimizin o kitabı okuduğunda okumayı ve yazmayı bilmeyen sıradan bir insan olduğu görülür. Oku! emriyle birlikte okumaya başlar. kuran okuyan çoğu kişi okurken bazen ağzın değiştiğini görür. Bunu temel nedeni bazı ayetlerin cebrail’in bazı ayetlerin peygamber efendimizin ağzından söylettirerek indirilmesinden kaynaklanır. Cebrail bir melek olduğu için Allah’ın söylediğinden ne eksik ne fazla bir şey katamaz. Tekrar belirtiyorum ki herkesin içinde şüphe olması doğaldır bu Allah’ın size verdiği iradenin getirdiği bir dezavantajdır. İradenizle, aklınızla bazı şeyleri bahane bulmadan anlamına varana dek düşünmenizin istenmesindendir. Allah eğer zalim biri olsaydı dini kafalarınıza tırnaklarınızı söke söke sokardı ama öyle merhamet dolu ve üstün akıl sahibidir ki kullarını heba etmemek için son nefesinize kadar sizlere şans tanır. Bu dünya’nın amacı gerçekten sınavdır. Sınav faslı araştırmalarımdan edindiğim kanıya göre şöyledir: Şeytan Adem ve Havva’ya elmayı yedirerek kullarının Allah’ın emirlerine karşı geleceklerini göstermeye çalışmıştır. Allah onu susturup yok etmek yerine kullarının içlerinde bir şüphe kalmasın diye onları dünya’ya yollayarak kendi yönelimleriyle Tanrılarını anlayıp, kavramalarını ve onun yüceliğine şüphe kalmamasını sağlamayı arzu etti. Ve o arzu ettiğine göre bu mutlaka olacaktır. Herkes cezası kadarını çekecektir, herkes hak ettiği kadar ödülünü alacaktır. Şeytan, Allah’a meydan okuyarak kazanamayacağını biliyordu ama o sizleri saptırarak Allah’ın gözüne yeniden girmeyi diliyor. Bilindiği gibi insan yaratılınca şeytan ikinci plana düşüyor ve kendinden üstün olarak yaratılanı kıskanıp, kabullenemiyor. İşte dostlar başımıza gelen bu. KEndinizi şeytana teslim etmekten vazgeçmenizi diliyorum. Gerçekleri göreceğiniz gün için Allah hepinize yardım etsin inşallah. Çok geç olmadan anlamaya çalışın. Süre azalıyor….

  • faafasf

   Bu tarz saçmalıkları okumazdım genelde. bunu okumak gibi bir hataya düştüm ve pişman oldum. hiç bir anlam içermeyen tamamen bize söylenmiş zaten bildigimiz saçmalıkları tekrar etmişsin. yok şeytanı kovmuslarda havva elma yemişte.

   “Çok geç olmadan anlamaya çalışın. Süre azalıyor….” Tehdit mi ediyorsun?🙂 yani ben senin allahına inanmadıgım icin sonsuz cehenneme gidecegim öyle mi? Tıpkı dünyanın geri kalan 5 milyar insanı gibi, sırf Muhammed’in allahına inanmadıgım icin sonsuz işkencelere layıkım öyle mi? Bu saçmalıklara inanmanız beni insan ırkına olan güvenimi tekrar düşünmeye sevk ediyor.

  • faafasf

   Allah bize bir irade vermiş, sonra biz bu irade ile “yanlış” yolu seçiyoruz sonra sonsuz cehenneme gidip, irin, kan ve zakkum içiyoruz? hahaha…

   ne güzel değil mi türkiye de dogmussun, müslümansın. ohhh, mis gibi dogustan müslüman olarak gelmişsin, öyle de öleceksin. mis gibi cennet, memeleri tomurcuklanmış kızlar… mis valla. Peki müslüman olarak doğmayan şuan günümüzde yaşayan 5 milyar insan ne olacak? onlar niye şanssız olarak doğdular? Sen budizmi araştırıyor musun da insanların senin saçma dinin olan İslam’ı araştırmasını istiyorsun? (araştırdım dersin şimdi kesin🙂 )

   neyse bu kadar saçmalık dinlemek yeter🙂

   • Önce seni ciddiyete davet ediyorum sonra bilgiye ve ilme. Bana müslüman olarak dogmayan bir insanin öldügünde cehennme gireceyine dair gerek Kur”an”da ve gerekse islami diyer kaynaklardan bir kanit getirebilirmisin?

    • faafasf

     hahahahaha. En sevdiğim müslüman hareketi budur işte.

     Kuran’da bir saçmalık mı gördün? hemen ayetlerin altında başka anlamlar ara.
     Hadislerde mi bir saçmalık var? Hemen hadisi reddet ve hadislere güvenilmez de.
     Hadislerden birisi bugünden bişeye mi ucundan değinmiş? hemen hadisi göstererek işte islam işte muhammed wohoooo diye sevinç gösterisi yap.
     Kuran’da mantık hatası mı var? Hemen usta bir nihilist ol ve hani nerede ya? demeye başla.

     Sana cevap vermek bile zaman kaybı usta. İnandıgın dini bile ögrenememişsin. Yani şimdi sana göre ingiltere’de doğan bir hıristiyan cehennemlik değil öyle mi? Yahu böyle bir şeyi Muhammed’e söyleseydin kafanı kestirirdi.

     al bak bi kaç yüz tane koyuyorum, bi kaç yüz tane daha kuran okursan kendin görürsün.

     (Elbette, ehl-i kitaptan [Yahudi ve Hıristiyan] olsun, müşriklerden olsun bütün kâfirler Cehennem ateşindedir, orada ebedi kalırlar. Onlar yaratıkların en kötüsüdür.) [Beyyine 6]

     (Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının!) [Al-i İmran 131]

     (Allah’a ve Resulüne karşı isyan edip sınırlarını [dinin hükümlerini] aşanı Allah ebedi kalacağı bir ateşe sokar.) [Nisa 14]

     (Resule karşı gelip, müminlerin yolundan başka bir yola gideni, o yönde bırakır ve Cehenneme sokarız; orası ne kötü bir yerdir.) [Nisa 115]

     (İnkârcıları, zalimleri Allah asla affetmez, onları içinde ebedi kalacakları Cehennem yoluna iletir. Bu da Allah’a kolaydır.) [Nisa 168, 169]

     (Allah, Meryem oğlu Mesîh’tir diyenler kâfir olmuştur. Allah, kendine ortak koşana Cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcı yoktur.) [Maide 72]

     ([Allah, Şeytana] dedi ki: Yerilmiş ve rahmetten kovulmuş olarak, oradan çık, defol; and olsun ki sana uyanları ve sizin hepinizi Cehenneme dolduracağım.) [Araf 18]

     (Kâfirlerin akıbeti ateştir.) [Rad 35]

     (İçinde ebedî kalacağınız Cehenneme girin! Kibirlenenlerin yeri ne kötüdür.) [Nahl 29]

     (Biz, Cehennemi kâfirler için bir zindan yaptık.) [İsra 8]

     (Tartıları hafif gelip hüsrana uğrayanlar, Cehennemde ebedi kalır.) [Müminun 102,103]

     (Allah’a ve Resûlüne inanmayan o kâfirler için çılgın bir ateş hazırladık.) [Fetih 13]

     (Ey Nebi, kâfirlerle [silahla] ve münafıklarla [öğütle, delille, belgeyle] cihad et, [öğüt de kâr etmezse] onlara sert davran! Onların gidecekleri Cehennem, ne kötü yerdir.) [Tevbe 73, Tahrim 9]

     (Cehennem, tagutları [kâfirleri] bekleyen yerdir.) [Nebe 21-22]

     (Facirler [kâfirler] Cehennemdedir.) [İnfitar 14]

     (Kâfirlere Cehennem ateşi vardır. Öldürülmezler ki ölsünler [de kurtulsunlar] Cehennem azabı da hafifletilmez. İşte biz, küfürde ileri gideni böyle cezalandırırız.) [Fatır 36]

     Yaratıcıya inanmak yetmez
     Sual: Bir tanrıya inansa da, inanmasa da bütün gayrimüslimler Cehenneme gidecek mi? Bu konuda âyet var mı?
     CEVAP
     Birçok âyet ve hadis vardır. Âyet-i kerimelerden bazılarının mealleri şöyledir:
     (Kâfirler için hazırlanan, yakıtı insan ve taş olan ateşten sakının.) [Bekara 24]

     (Âyetlerimizi yalanlayan kâfirler, Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 39]

     (Kötülükleri [günahları] kendilerini çepeçevre kuşatanlar Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 81]

     (İnkârcının [kâfirin] az bir süre rızkını verir, sonra onu Cehennem azabına maruz bırakırım. Orası ne kötü yerdir.) [Bekara 126]

     (Allah’tan kork denilince işlediği günahlar sebebiyle daha çok gurura kapılan kimseye, Cehennem yetişir. Ne kötü yataktır orası.) [Bekara 206]

     (İnkârcıların [kâfirlerin] dostları tâğuttur, onları aydınlıktan karanlığa sokar. İşte bunlar Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 257]

     ([Mubah bilip] tekrar faizcilik yapanlar Cehennemliktir, orada temelli kalırlar.) [Bekara 275]

     (İnkârcıların [kâfirlerin] malları da, evlatları da Allah indinde bir fayda sağlamaz [onları cezadan kurtaramaz.] Onlar Cehennem yakıtıdır.) [Al-i İmran 10]

     (İnkârcılara de ki: Mağlup olacak ve Cehenneme sürüleceksiniz. Orası ne kötü bir yerdir!) [Al-i İmran 12]

     (Allah’ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri Ona ortak koşmaları sebebiyle, kâfirlerin kalblerine korku salacağız. Gidecekleri yer de Cehennemdir. Zalimlerin varacağı yer ne kötüdür!) [Al-i İmran 151]

     (İnkârcıların diyar diyar [refah içinde] gezip dolaşmaları seni [ümmetini] aldatmasın! Bu [tez gelip geçen] az bir menfaattir, sonunda onların varacakları yer Cehennemdir. Orası ne kötü yerdir!) [Al-i İmran 196, 197]

     (Âyetlerimizi inkâr edip kâfir olanları yarın [elbette] ateşe sokacağız.) [Nisa 56]

     (Bir mümini [mümin olduğu için] kasten öldürenin cezası, içinde ebedi kalacağı Cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lanetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.) [Nisa 93]

     (İşte onların [Allah’ı bırakıp şeytanı dost edenlerin] yeri Cehennemdir; ondan kaçıp kurtulacak bir yer de bulamazlar.) [Nisa 121]

     (İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlar, Cehennemliktir.) [Maide 86]

     (Âyetlerimizi yalanlayıp büyüklük taslayanlar, Cehennemliktir, orada temelli kalırlar.) [Araf 36]

     (And olsun, Cehennem için birçok cin ve insan yarattık; onların kalbleri var ama anlamazlar; gözleri var, görmezler; kulakları var, işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha da aşağıdır.) [Araf 179]

     (Kâfirlikte ısrar edenler Cehenneme toplanacaktır.) [Enfal 36]

     (Müşriklerin, Allah’ın mescitlerini imar etmeye yetkileri yoktur. [Beğendikleri] bütün işleri boşa gidecek; ebedi olarak ateşte kalacaklardır.) [Tevbe 17]

     (Cehennem, kâfirleri mutlaka kuşatacaktır.) [Tevbe 49]

     (Şu gerçeği anlamıyorlar mı: Allah’a ve Resulüne karşı gelene muhakkak içinde ebedi kalınacak Cehennem ateşi vardır.) [Tevbe 63]

     (Allah, erkek kadın münafık ve kâfirlere ebedi kalacakları Cehennem ateşini hazırladı. O ateş onlara yeter. Allah onlara lanet etti. Onlara bitmez tükenmez bir azap vardır.) [Tevbe 68]

     (Müşriklerin Cehennemlik oldukları belli olduktan sonra, akrabaları bile olsa, artık onlar için, Peygamber de, müminler de istiğfar edemezler.) [Tevbe 113]

     (Şakiler [azaba maruz kalanlar] ateştedir, orada feci şekilde inleyip, solurlar.) [Hud 106]

     (Şaşacaksan, onların, “Biz toprak olduktan sonra mı yeniden yaratılacağız?” demelerine şaşmak gerekir. İşte onlar Rablerini inkâr edenler, boyunlarına demir halka vurulanlardır. Onlar Cehennemliktir, orada temelli kalırlar.) [Rad 5]

     (Sağlam söz verdikten sonra Allah’a verdiği sözde durmayanlara, Allah’ın emrettiği bağları koparanlara [akrabalık bağlarını kesenlere] ve yeryüzünde bozgunculuk yapanlara lanet olsun, kötü yurt, [Cehennem] onlaradır.) [Rad 25]

     (Allah’ın nimetine nankörlük eden ve kavimlerini helâk yurduna [Cehenneme] sürükleyen [müşrikler] ler, oraya girecektir. Orası ne kötü bir karargahtır.) [İbrahim 28, 29]

     (Kıyamette onları [kâfirleri] kör, dilsiz ve sağır bir halde yüzüstü haşrederiz. Onların varacağı ve kalacağı yer Cehennemdir.) [İsra 97]

     (Biz Cehennemi kâfirlere bir konak olarak hazırladık.) [Kehf 102]

     (Allah’tan başka taptıklarınız [putlar] ile birlikte siz Cehennem yakıtı olacaksınız.) [Enbiya 98]

     • Sana ciddiyet dilerim. Verdiğin ayetler cocuklar ıcın degil. Kendisine ilahi mesaj ulaştığı halde kendi kendisine haksızlıkedenlerın cezasını anlatıyor. Allah resul yollamadan ve ınsanı davet etmeden cezalandırmaz.

     • sana yine ciddiyet dilerim. Ancak verdiğin ayetler seni yalanlıyor. Çünkü o ayetlerde cocukların cehennme gireceyine dair bir ayet yoktur. O kendisine davet ulaşan insanları anlatıyor.

      • İsmail Ķöylü

       İlginc bir noktaya degindiniz. Şöyle ki: Bu ayetler teblig ulasa kisileri kapsiyor. Tamam, gayet guzel. Demek ki teblig ulasmayanlara azap yok. (Gerci bunlarin da akillariyla Allah’in varligini bilmeleri gerekir, yoksa onlara da azap vardir, diye bir gorus de var ama simdilik yok sayalim). En bilgili, en ikna edici alimler gittiler, islamı bilmeyen insanlara islamı teblig ettiler. Bunlarin icinde etkilenerek musluman olanlarin orani yuzde kactir? % 1 mi, 5 mi? Hadi %10 olsun. Geriye kalan %90’ı hic yoktan cehennemlik ettiniz siz? Oyle ya, onceden islami bilmiyorlardi ve ceza yoktu. simdi ise biliyorlar ve inanmiyorlar. teblig yaparak onlara kotuluk yapmis olmuyor musunuz?

   • rasomi

    faafasf sen cesaretli birisin belli ama senin bu sorularını burdakilerden pek kimse ana yanıt veremez sana alimler ancak istediğin cevabı veriri cunku senin kalbin artık muhurlu biz insan oğlu var olmayı birde yok olma mantığını anlayabiliriz diğer alemleri pek fazla anlayamayız ama allah bize bır çoğunu bilgilendirme olanağı sağlamış seni bu dunyaya bir ruh halinede gelme amacın var ve ruhlar aleminide anlayamazssın biz bu dunya alemini bildiğimiz için inancı zayıf olan insanlar aynı fravun dusuncesi halinde yasarlar hadi kitaplara inanmıyosun tarihi araştır bunu tavsiye ederim ve hiçbir inanca saygısızlık etmeden alaycı yaklasmadan calış ben hiçbir inancı olmayan insana saygısızlık katiyen etmem o onun dusuncesidir ama sen diyosunya oh musluman memlekette dogdun oh neguzel cennet bedava sen sanslısın ben sanssızım gibi cevabınıda sana kıyamet gununde rabbimin bir cevabı olucak ve o cevap karsısında ben dusunuyorum senin durumun ne olucak ben belki gunahkar bir insan olarak olucam ama hiç deilse sunu biliyorum allah tektir birdir ve cehenneme gırıceksemde bana doru bir şekilde inandığım rabbim vericek iyi olanada elhamdulillah cehenneme girsemde elhamdurlillah cunku bana vericek cezayı yanlız allah vericek başkası veya övbe haşa ortakları deil… isa peygamberimizde ve hz muhammet paygamberimizde tek olan allaha yönelin der hepimizin inancı birbirine çok yakındır ama bozulan kitaplar insanların kafasını bulanıklastırmıs bir yasama sürüklemiş satılan hekeller paraya boğulan papazlar vs ve hz isa flimlerinin hepsini seyret papazlar isa peygamberimiz için nasıl davranmışlar ama sen hiç gördunmuki allahın bu dunyada sevdiği kulları veysel karani hz mevlana hızır alyhisselam vs vs onlar hiç birbirlerine kötuluk yapmısmı ama muhurlenen kalp anlamaz ay 2 ye bölünse görmezden gelir ona mucize demez keşke araştırmalarını ciddi anlamda yapsaydın böyle seyler yazmak pek dogru deil saygılarımla…..

  • faafasf

   “Şeytan Adem ve Havva’ya elmayı yedirerek kullarının Allah’ın emirlerine karşı geleceklerini göstermeye çalışmıştır. Allah onu susturup yok etmek yerine kullarının içlerinde bir şüphe kalmasın diye onları dünya’ya yollayarak kendi yönelimleriyle Tanrılarını anlayıp, kavramalarını ve onun yüceliğine şüphe kalmamasını sağlamayı arzu etti.”

   Yahu şöyle bir allah fikrini nasıl kabul ediyorsunuz? bir şeytan var insanları yoldan çıkarıcak ve allaha isyan ettirecek, allah bunu yok etmiyor ve insanları yoldan çıkarsında ben de onları cehenneme atayım diye şeytanı insanları yoldan çıkarmak için serbest bırakıyor. Sonra aciz insan şeytana uyuyor ve yoldan çıkıyor, allahta bu yoldan çıkan aciz insanoğlunu sonsuza kadar yakıyor. Yani şu söyledikleriniz aklın ve vicdanın kabul edebileceği şeyler değil. Bunlara nasıl inanıyorsunuz şaşırıyorum.

   • ht2461

    11- Andolsun, Biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: “Adem’e secde edin” dedik. Onlar da İblis’in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.

    12- (Allah) Dedi: “Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” (İblis) Dedi ki: “Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.”

    13- (Allah:) “Öyleyse oradan in, orda büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin.”

    14- O da: “(İnsanların) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)” dedi.

    15- (Allah:) “Sen gözlenip-ertelenenlerdensin” dedi.

    16- Dedi ki: “Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onlar(ı insanları saptırmak) için mutlaka Senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım.”

    17- “Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın.”

    18- (Allah) Dedi: “Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım.” ARAF SURESİ

    (Yeryüzünde onlara (günahları) süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!) [Hicr 39]

    (Şeytan da yaptıklarını onlara güzel gösterdi..) [Enam 43]

    (Şeytan onlara yaptıklarını güzel gösterdi.) [Enfal 48]

    (Şeytan yaptıklarını onlara hep güzel gösterdi.) [Nahl 63]

    (Şeytan, kendilerine, yaptıklarını güzel göstermiş, onları doğru yoldan alıkoymuştur.) [Neml 24-26]

    (Şeytan kendilerine, işlediklerini güzel gösterdi; onları doğru yoldan alıkoydu.) [Ankebut 38]

    (Andolsun İblis, onlar hakkındaki tahminini doğruya çıkardı. İnanan bir zümrenin dışında hepsi ona uydular.Halbuki şeytanın onlar üzerinde hiçbir nüfuzu yoktu. Ancak ahirete inananı, şüphe içinde kalandan ayırt edip bilinsin diye (ona bu fırsatı verdik.) [Sebe 20-21]

    ((Hesapları görülüp) iş bitirilince, şeytan diyecek ki: “Allah size gerçek olanı vaad etti, ben de size vaad ettim ama, size yalancı çıktım. Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben, sadece sizi (inkâra) çağırdım, siz de benim davetime hemen koştunuz. O halde beni yermeyin, kendinizi yerin. Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Kuşkusuz daha önce ben, beni (Allah’a) ortak koşmanızı reddettim.” Zalimler için elem verici bir azap vardır.) [İbrahim 22]

 26. Hem saygili oldugunu yaziyorsun ve sacmalik diye hakkaret ediyorsun. Hem muslumanin diyorsun hem Allah”i sucluyorsun. Hemde aktardigin bilgiler Islam kaynaklarinda yok. Havva, elma vs. Bu ne bilgisizlig ve adalet. Görüyorsunuz insan kendi arzu ve istekleri ile basbasa kalsa tamamen celiskiler yasar. Bu bile vahyin gerekliligini anlatmada yeterli degilmi? Sizi akletmeye davet ediyorum.

  • faafasf

   yalcin aslanım bak, yukarıdaki yorumu ben burak adlı vatandaşa cevap olarak yazdım. yukarı cık burak ne yazmıs bir oku, sonra benim cevabımı oku.

   Zaten bu Allah o kadar aciz ki, bir din indirmiş, anasını satayım herkes yanlış anlamış🙂

   Araplar, arapça olan Kuranı okuyor hadislere bakıyor ve recm cezası uyguluyorlar, bizim ılımlı müslüman Türkler, “bizim dinimizde böyle birşey yok :(:(:(” diye ağlıyorlar. Lan gerizekalı, bütün dünya, pakistandan, arabistana kadar bütün müslümanlar bunu dini yanlıs anladı da sen mi dogru anladın? İslam dini saçmalıktır.

   • islam insanın yapısına en uygun bır hayat seklıdır. Onun dısındakı ideolojiler insanı heva ve hevesine göre hareket etme gibi bir felaketlerle basbasa bırakmıslar ve cagımızda ınsan tarıhın en karanlık dönemini yaşıyor. Ben Kur’an’ın getirdigi hayat şeklini yaşadıkca kendıme deger verdığim mutluluğunu yaşıyorum. Bir kez daha seni saygılı tartışmaya davet ediyorum. Ben ilmi ve akıllı alış verişi severim. Sen Allah’a acız derken kendi acizliğini anlatıyor ve sahip olduğun düşünceyi savunmaktan acizliğini anlatıyorsun. Bugün insanın başına gelen tüm felaketler ilahi yasaları çinediklerindendendir. Demokrasi, sosyalizim, kapitalizim dinleri insana mutluluk değil bitim getirmişler.

 27. Burak Saykı

  Senin nereye gideceğini ben bilemem kardeşim. Ayrıca o konuyu çok iyi okumamışsın veya ben eksik yazmışımdır tekrar okumaya üşendim🙂 Tanrı neden şeytanı yok etmek yerine bu yolu tercih etmiş olabilir? Allah kullarına irade, zeka v.s bir takım özellikler vermiştir. yapısı gereği “acaba?” sorusuna cevap verilmesini ister. E tabi yaratan bunu bildiği için bizleri içimizde şüphe kalmaması için evren e göndermiştir. Özetle böyle düşünüyorum. Birde cehennem olayın öyle bakmak doğru değil. Sen inanmadığın için cehenneme gitmezsin merak etme. Anlayamadığın için de gitmezsin. Görmezden gelirsen cehenneme gidersin. Anlamamaya çalışırsan cehenneme gidersin. Ayrıca müslüman doğmak avantajlı bir durum değil…biliyorsun ya işte adam 80 yaşına kadar vur patlasın çal oynasın istediğini yapıyor. ölmeden önce müslüman oluyo🙂 löp cennette yani😀 Neyse işin gırgırı bu tabi ki. Sanırım sen dini öğrenme fırsatı olmayanların ne olacağını soruyorsun. buna çözüm istiyorsun. İnsanlar en ücra porno sitelerin kompetanı olacağına gerçekten hayatının anlamının ne olduğunu ve neden burada olduğunu merak etsn ve kafa yorsunlar bir zahmet. Şu devirde kimse imkanımız yoktu öğrenemedik demesin. Recm meselesine gelirsek dinde böyle bir uygulama vardır. bu yahudilikte de vardır. Neden yapıldığı sorulduğunda “gideceği yerin nasıl bir yer olduğunu bilseydi böyle yapmazdı. bu şekilde cezası hafiflemiş oldu” denmiştir. Ayrıca son olarak… Tanrı’dan senin gibi düşünmesini beklemen kafanda Tanrı fikrini oturtamamış olduğunun göstergesidir. Tanrı eğer sen ben gibi düşünecek olsaydı, bu kadar muhteşem bir yerde yaşıyor olmazdın. Herşeye gücü yeten bir kavramın büyüklüğünü hayal edemiyorsun…bu senin acizliğinden dolayıdır… o kadar acizsin ki hatta bir şeyler senin kadar aciz olsun diye gökteki yıldızlara taş atıp düşürmeye çalışacaksn neredeyse…

  • faafasf

   Yok ya? sen hayatında bir kere budizmi araştırdın mı da insanlardan senin dinini araştırmasını bekliyorsun? yani her konuşmanızda daha da batıyorsunuz. ayrıca şu yazdıklarının hiçbirisi benim yazdıklarıma cevap değil. klasik şey söyleyerek, hiç birşey anlatmama sanatı…

   • Burak Saykı

    Evet elbette araştırdım… herşeyi araştırarak ancak kendi dinimi güçlendirdiğimi gördüm.

  • faafasf

   Ve gördüğüm kadarıyla kendi kafanda bir islam oluşturmuşsun, yok görmemeye çalışırsan cehenneme gidersin falan.

   yok böle bişi, muhammed açık ve net yazmış. bana inanmayanın yeri cehennem diye. ötesi yok. senin burada yazdıklarınında bir değeri yok. kuranda yazanın değeri var ve o da tamamen mantıksızca sadec muhammed’e inananların cennete gideceğini kalanların sonsuza kadar cehennemde yanacagını söylüyor. bana hikaye okuma. kafana göre dini yorum hiç yapma zira dinden çıkıyorsun.

   Recm cezası ise tamamen rezalet olup, bunu kabul ettiğini görmem gerçekten sana acımama yol açtı.
   2 insan birbirini seviyor ve ilişkiye giriyor, allah ise bunun günah oldugunu ve şahitler varsa bu 2 kişinin taşlanarak öldürülmesini istiyor… ne allah amk.

   demişsin ya insanlar porno sitelerde takılacagına dini ögrensin diye. lan böyle bi mantık olabilir mi ya? adam senin dinini görmüş araştırmış begenmemiş olabilir. zaten bi boka da benzemiyor. sen sadece müslüman bir ülkede dogdugun icin müslümansın. dogumdan itibaren kafanı bu dogmalarla doldurdukları için müslümansın. batıda dogmus olsaydın, araştırıp islama falan geçecegini mi sanıyorsun?😀

   valla yazık…

   • yalcin

    Elhemdu lillah ki benmüslümanim.Islaminsani insan yapar sizin gibi agzindqan cikani kulagi isitmeyen ve ne kendisine ve nede insana saygisi olmayan insanlar olmadigimimici Rabbime tesekkürediyorum. Sizin gercekten ilmi yazacaginizi düsünmustüm. Ama yanildim. Yalniz bir kez daha kuranin insanin mutlulugunu sagladigina inanancin pekisti. Bana artik mailyazmaminiz rica ediyor ve allahin size merhamet etmesini diliyorum.

   • Burak Saykı

    Aptal saptal konuşma ben kendime göre bir islam oluşturmadım. Yazdıklarımdan bir tanesinin dinime ters düştüğünü sanmıyorum. Elbette inanmıyorsanız cehennemin dibine gideceksiniz başka nereye gideceksin?

   • Burak Saykı

    Legal yollardan birlikte olmaları haram değil. Evlilik nedir? Deklarasyondur yani bu iki kişinin evli olduğunu tanıyan herkes bilir. Bilenlerin onlara başka gözlerle bakmamaları gerektiğini gösterir. Sizin sevmek diye tabir ettiğiniz sexten sevmeyi hiç bilmediğin güneş gibi ortada… Sevmek sana göre sex yapmak mı dilediğin gibi?

     • bab

      he he gerizekalı adam he he. gerçekten sizin insanlıga kazandırılmanız artık imkansız. itlaf edilmelisiniz. yada kısırlaştırılmalı.

      o kadar salaksınız ki 2 insanın sevişmesi yani tamamen kendilerini ilgilendiren bir karar yüzünden tanrı gibi yüce bir yaratıcı tarafından yakılacagına inanıyorsunuz. bu kadar mantıksız adamlarla ne anlatılabilir?

   • ht2461

    Merhaba … Sadece Muhammed As’ye iman edeceklerin cennete gireceği gibi bir saçmalık olsa olsa sana aittir..Peygamber gelmeden yaşayanlar direkt cehennemlik sana kalsa🙂.Ancak şu anda en son gelen peygamber olması dolayısıyle ve Kuran Rasule inmiş olmasından dolayı elbetteki Muhammed AS ye inanmaktayız.Biz hiç bir peygamber arasında fark gözetmeyiz… Peygamberler arası farklar, peygamberlerin geliş amaçlarının saptırılmaları gibi uydurmalar senin gibi düşünenlere ait olduğu besbelli… Recm cezası diye bir şeye inandırmışlar seni…Yok öyle bir şey.Neresinde buldun Kuranın ..Hele bir söyle…. Sallamışsın …Öğrendiğin kaynakları doğru seçmelisin.. Yoksa gidişatın hiiiç iyi değil:)))

 28. ZEUS

  Nasıl olurda tanrı (Kitapların tanrısı) matematiği bilemez (Yeryüzünden kendi katına olan mesafeyi) Kusura bakmayın bu kitapları gönderirken yanımda kağıt ve kalemde yoktu o yüzden sözlü olarak gönderdim.Bu ayeti yollarkende içmiştim kafam biraz iyiydi o yüzden orantısız iki rakam yazmışım 50 bin yıl ve 1gün neyse ben biraz daha kafa çekmeye gidiyorum.
  Mearic suresi 4. ayet
  Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli (50) bin yıl olan bir (1) günde yükselir.
  1 gün deki saniye sayısı=86,400 sn.
  Işık hızı 1 saniyede=300,000 km
  86,400 x 365 gün=31,536,000 sn.—1 YILDA
  31,536,000 x 50,000yıl=1,576,800,000,000 sn.50 bin YILDA
  1,576,800,000,000 sn. x 300,000=473,040,000,000,000,000 km. Meleğin kat ettiği mesafe
  473,040,000,000,000,000 km. / (1 ışık yılı 10 Trilyon km)=47,304 kat ettiği Işık yılı
  473,040,000,000,000,000 km. / 86,400 = 5,475,000,000,000 km. Meleğin saniyedeki hızı
  En yakın galaksi bile 4 milyon ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen, ayette anlaşıldığı gibi kitapların tanrısının katı, içinde bulunduğumuz takım yıldızındaymış yani galaksinin içindeymiş katı. Bu ne büyük bir çelişkidir böyle.(Bu ne periz bu ne lahana turşusu)

  • yalcin

   Bilimseltesbitler kesin tespitler degil.Herzaman degyisiyor. Bu yil dogru olan gelecek yil yanlis olabiliyor. Sonra Kur”an bir ahlak ve yasamkitabidir. Sizin yaptiginiz hesaplar ne malumki dogrudur-

   • mutlaka bi yaratıcı olmak zorunda dersiniz hep peki onu ne yarattı kim yarattı…kendi varolusumuz imkansız demi kendiliğinden organlar sistem falan herneyse peki bunları yaradanın yoktan varolmasına nasıl inanıcaz…

   • ZEUS

    Lan cahiller meleğin ışık hızında gittiğini mi söylemişim rakamlara iyi bak ışık hızını meleğin kat ettiği mesafeyi bulmak için kullandım.Meleğin hızı saniyede 5 trilyon 475 milyar km dir.Yani ışık hızından 18 milyon 250 bin kat daha hızlıdır böyle yazıyla yazayım ki ancak anlıyasınız.Al sana birde sağlamasıyla göstereyim bakta Enstynı cağır karşıma her konuda ezerim.
    1 gün deki saniye sayısı=86,400 sn.
    86,400 x 365 gün=31,536,000 sn.—1 YILDA
    31,536,000 x 50,000yıl=1,576,800,000,000 sn.50 bin YILDA
    1,576,800,000,000 sn./86,400 sn.=18,250,000 kat daha fazla Işıkdan hızlı gitmiş.
    18,250,000 x 300.000ışıkhızı=5.475.000.000.000 km Meleğin saniyedeki hızı
    5.475.000.000.000 km x 86,400(1gün)=473,040,000,000,000,000 km. kat ettiği mesafe.
    473,040,000,000,000,000 km./ 1 ışık yılı(10Trilyon km)=47,304 kat ettiği Işık yılı.
    BEN ATEİST DEĞİL DEİST İM BU ÇÖZÜMLEMELERİ İLK BULAN BENİM DAHA O KADAR ÇOK MATEMATİK HATASI BULDUM Kİ GÖRSENİZ AKLINIZ HAYALİNİZ DURUR.YÜCE YARATICI GÖNDERDİĞİ KİTAPLARDA ASLA MATEMATİK HATASI YAPMAZ BUNU UZAYA BAKTIĞIM ZAMAN ANLIYORUM.KİTAPLAR RAKAMSAL VE SÖZSEL HATALARLA DOLU OLDUĞU İÇİN KESİNLİKLE YARATICIDAN GELMEMİŞTİR.

 29. yalcin

  akil bircözümister. Sizimdediginiz cözüsüzlüktür.Engüzel cözü essiz bir yaraticinin olmasdir. Onu da kuran getirmistir.

  • ZEUS

   Kuran veya ondan önceki kitaplar insan elinden çıkmadır artık bunu anlayın Bunu matematiksel olarak ben kanıtladım üstelik tek ayetle diğer ayetlerin çözümlemesini görsen sen yine aynı şeyi söylersin.Çünkü küçüklükten beynini o şekilde yıkamışlar ve senin yıllarını çalmışlar.Çocuğunuz filan varsa bari babalarınızın analarınızın sizlere yaptığı o kötülüğü (Yıl çalma) sizde kendi çocuklarınıza yapmayın.

 30. Burak Saykı

  O güvendiğiniz bilim içerisinde bile bilimadamları birbirleriyle çelişiyor. bizim dinimizde ise kur’an ve ortak görüş var. Demekki bilim o kadar tartışılmaz rasyonel birşey değil…maymun torunları

  • ZEUS

   ATEİST LER ÖYLE SANIYOR KİMSENİN MAYMUNDAN GELDİĞİ FİLAN YOK.BEN GERÇEKLERİ BİLİYORUMDA SİZLER VE ATEİSTLER BU GERÇEKLERİ KALDIRABİLECEK MİSİNİZ.BEYNİNİZ GÖRDÜĞÜNÜZ RAKAMSAL SONUÇLARI BİLE KALDIRMIYOR KALDIKİ GERÇEKLERİ NASIL KALDIRSIN.

  • bab

   bak bak savunmaya bak.🙂 maymun torunlarıymıs. laf mı caktın simdi? zavallı adam.

   bilim kendiyle çelişir, hatasını düzeltir. senin kuran denen sacma ve insanlık düsmanı, insanların öldürülmesi, kadınların dövülmesi, yahudilerin domuz oldugunu söyleyen ırkçı bir kitaptan cok farklıdır haliyle.

   insan tanrıya inanabilir, ama bir dine inanmak düpedüz mantıksızlıktır.

   bu salaklara göre, dünya ya insanlıga en büyük hizmetlerden birisini yapmıs olan ateist edison sonsuz cehenneme gidecekken, hayatı boyunca tek vasfı günde 5 vakit domalan birisi sonsuz cennete gidecek. işte buna sadece gülebilirim.

   • Burak Saykı

    ben beş vakit domalmıyorum(tabi senin dar kafandan çıkan saçma tabirle) ama söyleyeyim evet kılmayı düşünüyorum.

    • Namaza domalmak demek, medeniligiyini kayip etmektir. Kur”an ne dogru demis “Biz bu Kur”an”i düsünmek icin indirdik var mi düsünen? Evet soruyorum var mi düsünen? Daha elinize bir hakimiyet gecmeden böyle saldirgan ve saygisiz oluyorsunuz. Elinize firsat gecerse zavalli agaclarida Allah”a tesbih ediyorsunuz diye cezalandirirsiniz? Yazik insana ki kendisini bu hale düsürüyor.

   • Burak Saykı

    Ayrıca ortak ata saçmalığından haberdarım ama ben size böyle demeyi uygun buluyorum çünkü onlardan farkınız yok…gidip muza tapıyorsunuz haberiniz yok…Ben ömür boyu sana taptım, ödülüm? Al muz! gugu!

   • Allah edsna akl verdi! oda ampulü bldu! aklı vrdi bnda hm fkrz ama o iman etmdi bana bu aklı veren yüce ve kudret sahibi yaratıcıdır demedi! ( yani burda bilim insanı olmayan cennete giremez mi diyosun bide bnu soraym ddim… )

 31. ZEUS

  Lan cahiller meleğin ışık hızında gittiğini mi söylemişim rakamlara iyi bak ışık hızını meleğin kat ettiği mesafeyi bulmak için kullandım.Meleğin hızı saniyede 5 trilyon 475 milyar km dir.Yani ışık hızından 18 milyon 250 bin kat daha hızlıdır böyle yazıyla yazayım ki ancak anlıyasınız.Al sana birde sağlamasıyla göstereyim bakta Enstynı cağır karşıma her konuda ezerim.
  1 gün deki saniye sayısı=86,400 sn.
  31,536,000 x 50,000yıl=1,576,800,000,000 sn.50 bin YILDA

  1,576,800,000,000 sn./86,400 sn.=18,250,000 kat daha fazla Işıkdan hızlı gitmiş.
  18,250,000 x 300.000ışıkhızı=5.475.000.000.000 km Meleğin saniyedeki hızı
  5.475.000.000.000 km x 86,400(1gün)=473,040,000,000,000,000 km. kat ettiği mesafe.
  473,040,000,000,000,000 km./ 1 ışık yılı(10Trilyon km)=47,304 kat ettiği Işık yılı.
  BEN ATEİST DEĞİL DEİST İM BU ÇÖZÜMLEMELERİ İLK BULAN BENİM DAHA O KADAR ÇOK MATEMATİK HATASI BULDUM Kİ GÖRSENİZ AKLINIZ HAYALİNİZ DURUR.YÜCE YARATICI GÖNDERDİĞİ KİTAPLARDA ASLA MATEMATİK HATASI YAPMAZ BUNU UZAYA BAKTIĞIM ZAMAN ANLIYORUM.KİTAPLAR RAKAMSAL VE SÖZSEL HATALARLA DOLU OLDUĞU İÇİN KESİNLİKLE YARATICIDAN GELMEMİŞTİR.

 32. ZEUS

  HERŞEY ORTADA DAHA BİRŞEY SÖYLEMEYE GEREK YOK RAKAMLAR HERŞEYİ SÖYLÜYOR.(HERKEZ YALAN SÖYLEYEBİLİR AMA RAKAMLAR ASLA YALAN SÖYLEMEZ.)
  SÖZ BANA AİTTİR ALINTI DEĞİLDİR.

 33. ZEUS

  ATEİSTLER BEN BİR DEİST OLARAK ŞUNU MERAK EDİYORUM NEDEN UYANDIRMAYA ÇALIŞTINIZ BUNLARI. AMACINIZ NEYDİ.BENCE YAPMAMALIYDINIZ AMA NEYSE.EĞERKİ SİZLER YAPMASAYDINIZ BEN HİÇ YAPMAYACAKTIM AMA GEÇTİ Bİ DEFA.NE DEMİŞ ŞAİR BULANDIRMA DENİZLERİ UYANDIRMA KERİZLERİ.BU SİTENİN KURUCUSU HER KİM İSE LTF BU SİTEYİ KALDIRSIN BIRAKIN BUNLARI İSTERLERSE KREM PEYNİRE TAPSINLAR ÇELİŞKİLİ VE HATALARLA DOLU KİTAPLARINIDA KUCAKLARINA ALIP OKUYUP OKUYUP HAYALLERE DALSINLAR.BÖYLECE HER İSLAM ÜLKESİ VE PUTA SAHİP BİR ÇOK ÜLKE GİBİ GERİ KALSINLAR HER KONUDA.

 34. Burak Saykı

  Zeus senin o yaptığın işlemi bilim kabul etsin oracıkta dinden çıkarım… öyle saçmalık mı olur. bir de kendisi bulmuşş! eh tabi bilim insanları yakaladıkları kobay melekler üzerinde yıllarca deney yaptığı halde senin işlemi bulamamışlardı.. sen bir dahisi… zeusun dibisin(!)

 35. Bora

  Bence Tanrı’nın varlığını kanıtlayan en güçlü delillerden biri ‘Rüya’.
  Uyku, insanın ruhunun, uyanık olduğu sırada kullandığı bedenini bırakmasıdır. Rüya görmeye başlandığında ise bu kez yepyeni bir beden kullanılmaya başlanır ve yepyeni bir ortam algılanır.Aynı şekilde, ölümle birlikte de dünya ortamı ve bu ortamda kullanılan bedenle olan ilgi kesilir.Peki gerçek yaşamla rüyayı ayıran nedir? Gerçek yaşamın sürekli olup, rüyanın kopuk kopuk olması ya da rüyada farklı sebep-sonuç ilişkilerinin bulunması mı? Bunlar temelde önemli farklar değildir. Çünkü sonuçta her iki yaşantı da beynin içinde oluşmaktadır. İnsan rüya sırasında, gerçek olmayan bir dünyada rahatlıkla yaşayabiliyorsa, aynı durum öldükten sonraki hayat için de geçerlidir.

  • bab

   Rüya tanrının varlıgını mı kanıtlar?

   Buna sadece gülebilriim, İnsanın gördüğü rüya temelde gözlerini kapatıp geçmişi düşünmesi ve onları tekrar gözünün önüne getirmesinden farksızdır. Yani aslında rüya da biz birşey görmeyiz. Düşünürüz.

   Bilinçsiz bir ortamda gördüklerimizde genelde anlamsız olur. Daha çok düşündüğümüz ve aklımıza taktıgımız şeyleri rüyada görmemizin en temel sebebi budur.

   Üzülerek söylüyorum ki, Rüyaya tanrısal bir çözüm sunmak, acizliğinin işareti. “Bu kadar mükemmel bir sistem kendi kendine oluşmuş olabilir mi?” sorusu bile daha iyiydi.:)

   • Evrimci evrimci sana kimse inanmaz.z

    Rüya görürken gözün geçtiği süreçler rüyanın beyinde değil gözle görüldüğünü kanıtlıyor. şu an nerede okudum hatılamıyorum ama okuyalı çok olmadı bu bir gerçek.

    • bab

     tam bir salaksın🙂
     rüya gözle görülüyor ha? hahaha. kapalı bir gözün görebilecegi tek bir şey yoktur. sefil müslüman seni. kaldı ki, gözün açıkken bile görme işlemini beynin yapar. senin gibi cahil ve köylü salaklarla ugrasmak gereksiz. sefil yaratık, git ve bok içinde öl🙂

 36. Bora

  Ben bir tarihçiyim, Emeviler döneminin bazı özellikleri nelerdir hatırlayalım.

  EMEVİLERİN YIKILIŞ SEBEBLERi VE EMEVİLER DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİNDEN BAZI ÖRNEKLER:

  1. Emevilerin Arap olmayan Müslümanlara değer vermemeleri, Arapları üstün görmeleri. (Arap olmayan Müslümanlara “Mevali” diyorlardı.)

  2. Emeviler döneminde İslam kültür ve uygarlığının temelleri atıldı.

  DİNİ UYDURMACILIKTA EMEVİLER, ABBASİLER VE DİĞER TARİHİ SEBEPLER

  .Ne yazık ki bugün “İslam” diye ortaya konulan din; özellikle Emevi döneminden başlayarak, daha sonra Abbasiler döneminde sonuca ulaşan uydurma hareketinin ürettiklerinin ürünleriyle karışmış bir yapı arz etmektedir. Bu “İslam”, temellerini sırf Kuran’dan alan, yani din adına Kuran’ı yeterli gören bir “İslam” anlayışı değildir. Bu “İslam”, Emeviler’in ve Abbasiler’in reforma uğrattığı “İslam”dır. Bu ilaveleri yapanlar dinin kaynağı olduğunu iddia ettikleri yüzlerce hadis ve fıkıh kitaplarıyla dini dejenere etmişlerdir. Dini dejenere eden bu tarihi sürecin en baştaki basamağı Emevi devridir. Bu dönemi iyice incelersek, din diye uydurulan mezheplere, hadislere neden güvenemeyeceğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Peygamberimiz’in tek kaynak olarak Kuran’ı bıraktığını, dört halifenin de Kuran dışında bir kaynak ya da herhangi bir mezhep oluşturmadıklarını gördük. Özellikle Kab ve Ebu Hureyre gibi hadis uydurucularına, dört halife döneminde göz açtırılmamıştır.
  Emevi dönemi gelince dört halife döneminde hadis nakillerinden dolayı azarlanan Ebu Hureyre ve Kab gibiler bir anda baş tacı oldular. Aynı Emeviler, İslam’daki ilk ciddi kargaşayı çıkarmış ve Hz. Ali’ye karşı savaşmışlardır. Hz. Ali’nin kendilerini yeneceğini anlayan Emeviler, mızraklarının ucuna Kuran geçirmiş ve Hz. Ali’nin ordusu “Biz Kuran’a karşı savaşmayız” diyerek, Emeviler’in kurtulmasına imkan tanımışlardır.

  Faydalı Link
  http://www.kurandakidin.com/
  Çelişki yaşayan pek çok ateist kardeşimiz bu siteyi incelemeli

  • bab

   Yani Allah’ın dinini gene koruyamadı…🙂

   Ya bu tarz saçmalıklara tokuz. İslam saçmalıktan ötesi degildir.

   İslam dinini modernleştirmeye çalışan senin gibiler gözümde şu yukarıdaki cahillerden daha sefil.

   İslam dinini bütün dünya yanlış anladı, üç beş modern olma heveslisi müslüman mı doğru anladı? Allah dinini tam anlatamamıs olacak ki, dünyanın neredeyse hepsi senin söyledigin “doğru” olan İslam’a inanmak yerine başka şeylere inanıyor. Gene başarısız oldu Allah’ın. Ben yeni bir peygamber bekliyorum.
   Kaldı ki kurandaki din de ne kadar iç acıcı olabilir ki? Kitabında, evinden adam kovan, kendisine kadın ayarlayan birisinin dini ne kadar insancıl olabilir?

   Tarihçiyim demişsin, hepimizin bildiği şu ilkokulda din derslerine anlatılan şeyleri arka arkaya dizerek İslam’ı savunmaya falan çalışmışsın.

   Tekrar söylüyorum, Sadece ve sadece Türkiye doğduğunuz için müslümansınız. Kurtulun bu saçma dogmalardan. Hayatı yaşamaya bakın. Korkmayın kimse sevgilinizle seviştiginiz için sizi yakamaz. Kimse oruç tutmadıgınız için veya namaz kılmadıgınız için size zarar veremez. Hele hele adil olma kaygısı taşıyan yaratıcı sıfatlı bir varlık bunu hiç yapamaz.

   • Evrimci evrimci sana kimse inanmaz.z

    Ulan dingil yaratıcı diye bir varlık varsa neyi yapabilmekten aciz olabilir? Sizi ciddi ciddi şimdi anlıyorum. Sizin salaklaştırmışlar. Mesela evrim. Bir biyolog size söyle söyle bir yöntem var şu şekilde genetik ranlantılar fln fln… anlatsa onların laflarını kurandan daha ciddiye alıp gerçek kabul ediyorsunuz. Ulan salakmısınız? Bir evrimci gelse kadınların üç yüz yıl sonra penisi çıkacak dese inanıyorsunuz! Bilim bile bu adamları sürekli çürüterek gelirken siz neden bu kadar gerçek olarak algılıyorsunuz lan? Kuran’da bir tane bile çelişki yok. İçinize dışınıza dert olsun. Bulduklarınızı her şekilde çürütüyoruz, çürütüyorlar. Allah’ı olmayan bir kul insanların iki dudağının arasındaki bir evrenle, saçma olduğu yıllar sonra anlaşılan onlarca bilim kitabıyla vs. ile ömrünü harcıyor. Ayrıca hadi diyelim ki tanrı yok, size ne girdi de bu kadar uğraşıyorsunuz ? Tanrı Nasıl yakacağını sana sorsaydı zaten ben de öyle tanrıya inanmaz güvenmez ve sevmezdim. İstediği gibi yakacak tamam mı? Kainat onun isterse toplar gezegenleri sana sokar öyle yakar.

    • “Kur”an bir ayette düsünmeyenleri ve akletmeyenleri hayvanlara veya daha asagi olan olarak tanimliyor. Daha önce bunu hakaret oldugunu saniyordum. Ancak yasadikca ve materyalistlerce ve cagimizin modern azginligiyla tanistikca bunu bir tesbit oldugunu anladim. Sizlerin fikir sahibi oldugunuzu ve sizlerle bazi seyler konusabilecegimi dusunuyordum. Her seye ragmen size aklinizi ve basiretinizi kullanmayi dilerim. Lutfen bana artik hic bir mesajinizi yollamayin. ben inanan insandan önce düsünen insan olmamnizi öneririm.

     • bab

      hı hı sen düşünüyorsun, babandan dogdugun için müslüman oldugunu görmezden geliyorsun. şuan da burada boktan dininin propagandasını yapmana olanak sağlayan gayrimüslim bilimadamları ise sonsuz cehennemde yanmayı bekliyorlar? öyle mi?😀

      Buna ancak senin gibi beyin fukaraları inanır. Ulan var ya, sizinle tartısmak gerçekten boş yahu. bu kadar salak adamlarla bırak tartısmayı, yumruk yumruga kavga bile edilmez.

    • bab

     beyinsizin en önde gidenisin. yukarıda yazılanlardan zerre birşey anlamamıssın. öküz herif🙂 yaratıcı yok diyoruz zaten. varsa da, bu senin sapık allahın degil. rahat ol bedevi boku.

    • bab

     Orada veremez, yapamaz gibi fiilleri ufak beyninle yorumlayamadan direk almıssın. şaşırmadım. arkadas orada, adil bir yaratıcı bunları yapamayacak kadar dürüsttür ve adaletlidir demek istemiş ama senin gibi cahil bir müslüman eniğinin bunu anlaması pek tabii ki imkansız.

 37. aykut

  hud suresi 13. Yoksa, “Onu (Kur’an’ı) kendisi uydurdu” mu diyorlar? De ki: Eğer doğru iseniz Allah’tan başka çağırabildiklerinizi (yardıma) çağırın da siz de onun gibi uydurulmuş on sure getirin. *

  1400 yıl önce ve 20.04.2012

 38. Mantıklı düşünmek gerek

  Yaptığınız saçmalık , ordaki Fatiha dua , ona bakarsanız Nas ve Felakta duadır mesela , onlarda Allah insanlara nasıl dua edileceğini , nasıl bir şeylerden korunulmasını anlatıyor , yani hepsinde Allah’ın onayı var.Allah’ın onayı olmadan mı bunlar oraya eklendi sanıyorsunuz ? Artık gerçeği görün ve ateistlerin bir sözü vardır Hz . Muhammed(s.a.s) tabi onlar hz. vs. demiyorlar çok zeki insandı ve tüm dünyayı kandırdı(haşa) bunu kabul edersek böyle bir insanın bu kadar sureyi kendi oluşturdu diyelim böyle hitap hataları yapar mı ? Kendinizle çelişiyorsunuz zaten.O duaların hepsinde Allah’ın onayı vardır ve hepsini geçtim ben şu anda dağların hareket ettiğini bilmezken bu 1400 yıl önce yazılmış Kuran’da var , sırf bunun bile sizin inanmanıza vesile olması gerekir.

 39. bab

  Bu yüzyılda hala dinlere inanan insan tam bir salaktır. gerizekalıdır ve hatta morondur. Sırf kendi inancından olmadığı için dünyanın geri kalan 5 milyar insanının sonsuz cehennemde çatır çatır yanacagını ve kendisi bu sırada huri hoplatacagını sanan gerizekalılarla bizim yapabilecegimiz hiç birşey yoktur. bu salakların hakkından israil ve abd gelir. bize de izleyerek gülmek kalır.

  Ne demiş üstad; “Din toplumların afyonudur.”

 40. dr_dehilist

  bab kardeş aptallık konusunda sana katılmıyorum muhammedin uydurma dinine sıkı sıkıya inanım eleştirilere karşı çıkmak cahillikten başka nedir? bir cehalet örneği olan bu tutum gerçekleri görmeye en büyük engel! hem insanların çoğunu yakmak için yarattığını söyleyecek tanrı hem de tapmamızı istiyecek ne ideal tanrı, odun kömür yerine insan yaratıyor biraz hayal göcü de kıt! insanları düzgün yaratsaydı daha zeki olsaydı insanlar daha iyi anlamazlarmıydı tanrıyı ? muhammed de muhammed 9 yaşında bir çocukla evlenip ondan çocuk yapmış bir kişidir bu adam bu yaptığı düpedüz sapkınlıktır nasıl olurda insanlar hala haklı çıkarmaya çalışır?

 41. resul

  bab arkadaşım merhaba sadece KAÇ YAŞINDASINIZ BİLMİYORUM AMA SÖZLERİMİ ŞURADAN BAŞLAMAK İSTİYORUM.atıyorum ki 32 yaşındasınız bunun 3te 1 ini uyuyarak geçirdiniz yani 8 sene uyudunuz ve bu yaş itibari ile 18 sene dünya aleminde gözleriniz açıktı ve belki bir 18 sene daha yaşacak ömrünüz olsun.VE cenab_ı hakktan dilerim ki :: kabir azbını insanlar duyabilselerdi çığlık seslerinden helak olurlardı suresini inşallah yaşamassın ve allahımız 99 adıyla kalbine iman sevgi saygı dürüstlük kardeşlik aşkını kalbine hakşeder inşallah.Senin bu durumun zamanında annen olacak o mükemmel ve baban olacak o değerli insanın zamanında senin kalbini gül bahçesine çevirememiş olup bu duyguları hissetmendendir.Kalp gözünün açılması gerek buda biraz zor ama inan güzel kardeşim gerçekten çok zor onun için denemen ve birazcık mücadele etmen gerekecek bu yazdıklarımıda anlam veremeyeceksin ama yardıımcı olayım inşallah sana Abdul_baki hazretlerini bulur ölüm günü gelip çattığınde o enerjisiz gözlerine et yığını bedeninden ruhun ayrılmadan önce sana bir yudum su verip kızgın ateşlere dönen ciğerlerine su serper le ilahe illallah .hayır günler.. saygıl ve sevgilerimle

 42. sanalkabus

  Arkadaşlar her iki tarafta birbirine hakaret ederek bi yere varamaz.herkesin inancı kendinedir.kimse kimsenn inancını sorgulamak yada değiştirmek şeklinde tartışmayınız.görünen o ki ,inançlı arkadaşlar daha mistik bir şekilde olaylara bakarken,ateist(yada benzeri) arkadaşlar daha materyalist bakmayı tercih ediyorlar.bu bakımdan ortak nokta bulmanız oldukça zor.
  Benim inancımı merak etmişsinizdir.Ben olaylara daha mantık ve istatistik çerçeveden bakmayı tercih ediyorum.Benimde islam dininde matık yönünden gördüğüm bir sürü yanlışlık var.Bu yüzden böyle siteleri araştırıp daha çok bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

  • bab

   Umuyorum bu arayışında bilimden, akıldan ve mantıktan ayrılmazsın. İslam ın sapık Tanrı kavramına inanmak saçmalıktır. İnsan beyni için büyük bir hakarettir. Hayatımız bir kıvılcımın hayatı kadar kısa. Bu hayatı istediklerimizi yaparak geçirmeli ve zamanın değerini bilmeliyiz.

   Dinler, kurucuları tarafından yaşadıkları döneme hitaben uydurulmuş kurallar bütünüdür. Muhammed’in iki insanın birbiriyle olan ilişkisini yasaklaması çağımıza aykırı olsa da İslam dini tarafından şüphe edilmeden yasaklanılmıştır. Bütün evrenin yaratıcısı bir kadının saçlarını kapatıp kapatmamasıyla neden ilgilensin? Veya bütün evreni yaratan bir varlık neden yarattığı milyarlarca insandan sadece bir kısmını cennetine sokacakken diğer 6 milyar insanı sonsuz cehenneme atacaktır?

   Şimdi kendimize soralım, gerçekten dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insanın neden yalnızca 1.5 milyarı müslümandır? Sebebi basit, İslam dini sadece 1.5 milyar insanın yaşadığı ülkelerde hakim inanç durumundadır. Allah denen varlıkta sırf yanlış yerde doğduğu için geriye kalan 6 milyarı yakacak mıdır yani?

   Allah denen varlık neden bu kadar kadın düşmanıdır mesela?

   Neyse… Hayatı dolu dolu yaşa. Saçma dogmaların esiri olma.

   • osman

    Allah tüm insanlığı, yaratılış gayesi imtihan olsun diye yaratmıştır ve bu yüzden yeryüzünde tutmaktadır.imtihan bir sınavdır.bunu kazanan ve kaybedenler olacaktır.Allah insanlığı yaratırken kimlerin cennete kimlerin cehenneme gideceğini zaten bilmektedir.Sırf kullarım ya rabbi bizi imtihan etmedinki demesinler diye,muazzam bir şekilde insanı dünya alemine,imtihan alanına koymuştur.Allah sonucu zaten biliyor.Bunda hiç şüphe yoktur.Allahın kur’an da dileseydik herkesi secde ettirirdik sözünden de anlaşıldığı gibi tek amaç imtihandır.Herkes secde etseydi,imtihanın bir önemi olurmuydu. Diyosunki neden dünyada sadece 1,5 milyar insan müslüman.Çünki bu bi imtihan dedik ya..O 1.5 milyar müslümanın haricindekiler,müslüman olsaymış,kendi hataları.Bizi ilgilendirmemeli.Allah herkesi özgür iradesiyle yaratmıştır.Yani neden 5,5 milyar insan müslüman değilmiş diye sen neden şüpheye düşüyosun.İnansın iman etsinler kur’an tüm insanlığa gelmiştir.Tebliğ herkese ulaşmıştır.Allah kur’anda belirttiği gibi hiçbir toplum yaratmadıkki onlara uyarıcı gönderilmesin.yani insanlık var olduğundan beri bütün toplumlara, kavimlere uyarıcılar gönderilmiştir.Zaten kur’anda da adı sayılan ve sayılmayan yüzbinlerce peygamberden bahsedilmektedir.Yani kimse kalkıpta yok bilimsel takılıp,entellektüel havalarıyla hani nerdeyse şunu dicekler ya arkadaşlar inansak mı inanmasak mı…arkadaslar yaratılıştaki ve hayattaki hiçbirşey tesadüf değildir.,herşey allahın kontrolündedir.Firavun, hz Musa’ya haddini aşarak ben tanrıyım der.Musa da hemen cevap verir; Allah izin verdiği için sen nefes alıyorsun der.Firavun cevap veremez….

 43. sanalkabus

  Zaten insanda şüphe uyandıran,matık çelişkileri.mesela demişsin saçı kapama meselesi.Kuran da açık kesin emirler varken,neden onu kesin emir şeklinde vermemiş?dolaylı anlatım var .bu yüzden herkes bi tarafa çekiyor.Dindar sitelere bakıyorum,kesinlikle başı örteceksin anlamında diyolar,ılımlı istelere bakıyorum,ziynetinizi örtün demek istedi falan filan.yaw arkadaş bu cümlenin net bir türkçesi yokmu? yada allah kesin net bir şekilde söyleseymiş ya…

 44. Ahmet

  İslamiyet 14 yüzyıldır var. Ama hıristiyanlık 21 yüzyıldır var. Bu iş zamanla olsaydı En eski dini bulup ona inanmamız lazımdı. Dinlerdeki çelişkilerin malesef haddi hesabı yok. Bir ayette yap dediğini başka ayette yapma diyebiliyor. insanlığın geleceği için 2 büyük tehlike görüyorum: biri ırkçılık diğeride dincilik. Din ve ırk farklılığından kaynaklı savaşlarda milyarlarca insan ya öldü ya zarar gördü. İnanmayan tarih okusun. Kızını gömen cahil araplar inandı diye bir din Allahın gönderdiği din olmaz. Avrupanın bilimi ilerletmesi; Cadı diye insanların yakıldığı dönemde dine karşı yapılan rönesans ve reformla olmuştur. Gelecekte daha zeki bir nesil yetiştirmek ve onlara daha iyi bir gelecek sağlamak için gerekli argüman din değil akıl ve bilimdir. Atatürk’de insanlara Atatürkçülüğü değil akıl ve bilimi referans bırakmıştır. Dinle yönetilen ülkelerin bilim, ekonomi, eğitim, adalet ve ahlak gibi konularda çok gerilerde olduğunu bilmek içinde kahin olmaya gerek yok.

  • kerim

   dediğin doğru kardeş ancak hata dinde değil dini yanlış kullananlarda yani yıne hatalı olan ınsan olarak karşımıza çıkıyor aklı ve bılımı onermeyen bır dın zaten olmaz olsun ancak kuranda bunada sıkça düşünün şeklınde yer verılmış ben cemaatler veya camı hocalarının soledıklerı peşinde koyun olacak bırı deılım ne solenırse kendı akıl suzgecınden geçirmelı ve ole ınanmalısın ancak herşeye de aklımız ermıyor maalesef uzun uzadıya konuşmak gerek ancak dediğin gibi hıçbırşey ıçın ınsan oldurulmemelı ama bunun onnede geçlemıyorkı mesela bazı suçların cezası kısastır kuranda ve bana mantıklı gelıyo cunku duşunuyorumda Allah korusun bır tecavuz vakası gelse başımıza oldurme noktasına gelebılırız ınsanız cunku ancak bunu onlemek hatta bu şekılde çıkabılecek bır kan davasını onlemek adına olum cezası uygulanabılır hapıs falan ınsanları durdurmayabılır çunku ayrıca kuranda sız karşı tarafı affedersenız daha buyuk fazıletı vardır da denılıyor yanı olum çarede deıl demek ıstıyor yanı hayat yıne kişinin hayatı herkes hakettığını yaşıyor

 45. oguz

  unutmayınki kuran toplatan insanlar elbette aktarımıda insanlar yapmıştır küçük hatalar da olabilirdeki eki gibi

 46. kerim

  ayrıca kuranda sadece Allahın(cc) sozlerıne değil bazı dıyaloglarada yer verılmış ve sonuçta namaz surelerının bır kısmıda dua şeklınde olması hasebıyle başka şahıslar ağzından yazılmış gıbı gorulebılır kımseye akıl verecek deılım ancak ben biraz kafa yorunca veya mantıklı (ayık kafayla) düşününce Allahın nasıl ınkar edılebıleceğine ınanamıyorum belkı bızımkısı alışkanlıktan bır dıne bağlanmadır ancak gercekten çok duşundum ve insanoğlu herhangı bır şeye ınanmazsa pek işe yaramaz bence çünkü yaptığı işe konsantre olamaz ve en ufak bır darbede yıkılır dıye duşunuyorum son bır kışı kalana kadarda bu dını yaşamaya ve asla oğrenıp bıtıremeyeceğimiz ıncelıklerı anlamaya çalışarak omrumu geçirmeye hazırım

 47. osman

  İlahi ve son kitap olan Kur’anın sözlerine göya mantık çerçevesinde şüphecilikle yaklaşıp,şirke düşen arkadaşlar…dinde zorlama yoktur.ya inanıyosundur yada tam tersi.mantık din koyamaz ,yargılayamaz.yahudinin biri,hz. Ali’e gelir ve derki;bukadar çok ibadet ediyorsunuz,sabahlara kadar namaz kıldığınız günler oluyo.peki ya ahiret yoksa yaptıklarınız boşa gidecek deyince,hz Ali gülümser ve derki ahiret yoksa biz bişey kaybetmeyiz.peki ya varsa sizin haliniz ne olur der.Tarih boyunca İnsanın ne zaman karnı tok sırtı pek olduysa hep inkar etmiştir.Ne zaman açlık, sefillik, depremler allahın(tanrının) adı hiç eksik edilmemiştir.

 48. demir

  Kuran ve bilimin ne kadar destekli olduğunu aşağıdaki linkten dileyen arkadaşlar öğrenebilir. 1400 sene önce bu detayları fark edip tek tek not alıcak bir peygamberimiz olmadığını umarım bütün inanmayan arkadaşlar anlar ve bu sefil durumdan kurtulurlar. Gökyüzünün direksiz durduğunu, dağlraın dünyanın çatısı olduğunu tek başına yazabilmişse helal olsun Peygamber Efendimiz’ e.
  http://siyahelma.blogcu.com/kuran-ve-bilim-gercekten-ilginc/4043683
  esen kalın.

 49. mesih

  Allah kendine yemin edebilir. Şahid te tutar. kural koyucu odur. isteyen istedigi kadar debelensin.senin inkarın benim imanıma engel degil. benim kerametim senin inanmana sebep degil. cok yürekli gördüm seni.cesur! yolunda devam et sonunda nereye ulasacaksın kim bilir. kasma ,enaniyet sınırlarını aşma. vardır senin ateist olmanda bir hikmet. aç kalırsan gel benim Allahımın rızkı ikimize de yeter🙂

 50. hizb Allah

  “Eğer kulumuz (Muhammed)a indirdiğimiz (Kur’ân)den şüphe içinde iseniz, haydi onun gibi bir sûre getirin, Allah’tan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz.” (BAKARA 23)

  KARDEŞLER POZİTİF DÜŞÜNÜN ARAŞTIRIN OKUYUN AMA İNANMAMAK ÜZERE ŞARTLANMAYIN MADEM POZİTİF DÜŞÜNÜLÜYOR YA SİZ YANILIYORSANIZ YOKMU BÖYLE BİR İHTİMAL GÖNÜLDEN SAMİMİ DUA İLE RABBİMDEN İSTEYİN BİR VESİLE İLE ANLAYACAKSINIZ
  BELGESELİ İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM İNSANIN İKİ EKLEMİ ARASINDAKİ ORANLA MEKKENİN KUTUP NOKTALARINA ORANI KABENİN İSE MEKKEYE ORANI(1,618) EŞİT BUNLAR BAKMASINI BİLENE TESADÜF DEĞİL…

 51. hizb Allah

  VE NE YAZIK Kİ ATEİSTLER KURAN-I KERİMİ SAYGISIZCA BİR ROMAN OKUR GİBİ ANLAMAKTAN UZAK OKUYUP DAHA DOĞRUSU SIRF İĞNELEME YAPABİLME ŞARTLANMASIYLA YADA SADECE MEALDEN TEFSİRSİZ OKUYUP VE EN KÖTÜSÜ OKUMADAN BİLE YORUM YAPIYOR…

 52. selamun aleyküm arkadaşlar şu Allaha inanmayanlara bide benden cevap arkadaşlar sizin ve sizin gibiler ve çoğunluk müslümanlarda tabi neden yanlış anlıyor )lailahe illallah (tanrı ve tanrılık kavramı yoktur sadece ALLAH vardır)
  yane sizin anladığınız gibi yukarlarda biyerde oturmuş bizi izleyen sakallı veyada kafasına taç giymiş biri yoktur siz zaten böyle düşündüğünüzden anlıyamıyorsunuz
  ki böyle biri olsa milyarlarca galakside biz öyle bi varlık için ne ifade ederizki🙂
  Allah varlık değil var edendir. Tanrı kavramından ayrıdır. her yeri her şeyi içine alır, en yakındadır en uzaktadır
  . yüzü gözü hacmi var olan heykeller gibi değildir. hava gibi açlık gibi görülmesede duyulmasada dokunulamasada hissedilir,
  hissettirir. bilinmezliğin tek tutarlı tanımıdır. bilinmezlik var sonsuzluk var. biline bilinmeyen öğrenilen öğrenilecek
  olan her şeyi kapsar. öyle tahtta oturan yıldırımlar yağdıran yaşlı amca falanda değildir. şimdi peygamber efendimizin bizlere öğretmek istediği şeyler allaha yakınlaşmak için yapılacak şeylerdir çünkü kendisi yakınlaşan o üstn insanlardan biridir bu you bize öğretmşiştir ha bizim müslümanlığımızıda(dinimizi) eklemelerle ezber işkence haline getirlmiştir buda bi gerçektir islam dininde kimse kimseyi zorlama yapamaz sen buna inanacaksn diyemez çünkü buda haramdır o kişide beyn ve akıl vardır araştırıp kendisi bulacaktır doğruyu bulamıyorsa o kişi demekki
  birdahaki boyutlar ötesnde yeri yoktur anlaşılan yanlış bozuk kotlamadır bir deyişle yüce ALLAH istememiştir yane bu evrende ALLAHIN SİSTEMİ VARDIR sisteme uyarsan geçersin paşam uyamassan kalırsın öyle cehennem ateşi felanda normal ateş deyildir bence yane herşey ezbercilik gibi namaz kılıp yere yat kalk deyil kalp ve betnle olcak şeylerdir onun için sevgi hoşgörü ve daima allah için iyilik yapmak lazımdır zaten allahın sistemini kötülüklerle bozuyoruz sonrada aman bize noldu felan felan bu yazdıklarıma inanmayın çünkü bunlar benm düşüncelerm sizde düşünün aralştırın sevgiyle kalın DAHA YAZARDIMDA NEYSE AYKIRI

 53. Bir de şöyle düşünelim. Bu Dünya’da bilimin bile açıklayamayacağı bazı şeyler var. Hadi onu geçelim. Bu evreni kim yarattı ? Kim Dünya’daki muazzam dengeyi kurdu ? Bu kadar önemli bir şey tesadüfi bir şekilde oluşmuş olamaz. Muhakkak ki bir yaratıcı vardır. Ben size Tanrı’ya inanın demiyorum. Paylaşımlarınızı bu Dünya’da sadece ateistler olmadığını ve başka dinlere saygı duyulması gerektiğini düşünerek yapın.

 54. Dark

  36 Her kim Rahman olan Allah’ın zikrinden yüz çevirirse biz ona bir şeytan musallat ederiz. Artık o şeytan onun yakın dostudur.

  37 – Şüphesiz ki bu şeytanlar onları yoldan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar.

  38 – Nihayet kıyamet günü bize gelince, arkadaşına: “Keşke seninle benim aramda doğu ile batı arasındaki kadar bir uzaklık olsaydı. Sen ne kötü arkadaşmışsın!” der.

  39 – Onlara: “Bugün pişmanlık duymanız size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Çünkü siz zulmettiniz. Şimdi de hepiniz azapta ortaksınız.” denir.
  (ZUHRUF SURESİ-36,40)

 55. Dark

  Kuran neden insan eseri olamaz ? İzle ve bilgilen, ve de öğren, az matematik biliyorsan videolardan birseyler cıkarırsın artik..

 56. dagadül

  dinonun biri diyor ki bütün ateistler birleşinde bir kitap çıkarın bakalım… ulan abuzittin bütün ateistlere gerek yok bak cern deki deneyde adamlar seni yaratan maddeyi buldular ya bundan iyi kitapmı olur la denyoooo

  • Fearless Zombie

   Deneyi yapan insan, oluşan madde; oluşum bütününün içerisinde ki bir parça.. Tetiklenme ihtiyacı var değil mi? Evrenin oluşumundan bir parçayı bulmak için on binlerce yıl evrimleşen bir insan topluluğunun milyarlarca dolar para harcayarak ve çeşitli icatlar yaparak, yıllarca biriktirdiği bilgiyi kullanarak ortaya çıkardığı ve sadece oluşumdan bir parçayı öğrendiği bu bütünün şans eseri olamayacağını daha net görmek gerekmiyor mu? Tetiklemeye ihtiyaç duyulan bir mekanizmada tetikleyici yoktur demek biraz tuhaf, kaldı ki adamlar bile adını tanrı parçacığı koydu; işin daha ilginci ise bu parçacığın teorisini kuran adam (higgs) bir ateist ve bu isme çok bozulmuş🙂

 57. Herseyden once diger dillere tercume edilen yani mealler ile fetva verilmez. Kisi ilk once orjinal arapça ogrenmeli. Gelelim Enam/6: 114. (De ki): Allah’dan başka bir hakem mi arayacağım? Halbuki size Kitab’ı açık olarak indiren O’dur. Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur’an’ın gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!
  Tercumede maalesef ilave yoktur. Zaten parentez içine alinmis(de ki) kelimesi.
  Arapçada bazi kelimeler surekli tekrar edilmez. Parentez içinde yazili olan (de ki) kelimesi yine ayni surenin 71. ayetinde mevcut. Bu kelime fazla tekrar edilmemesi gerektigi için (de ki) kelimesinden sonra gelen her ayette “Ve” tekrar edilmistir.
  Iste bu yuzden 71. ayetten baslarsaniz okumaya 114. ayete geldiginiz zaman Allah’ in Kelami oldugu net bir sekilde ortaya çikacaktir.

 58. s.ece

  Selamın aleyküm arkadaşlar ;
  Teist ve ateist arkadaşlara tek cevabım olacak kuran yanlıştır diyenler için. M.s 6. yüzyılda gelmiş olan Kuran ı kerimde, güneş sisteminin ayın güneşin , gökyüzünün 7 kat – yer kürenin 7 kat – iki denizin suyunun birbirine karışmaması – helak edilmiş olan firavun ve ardusunun 1990 lı yıllarda kızıldenizde kazılarda ortaya cıkmıs olması – çölün ortasındaki 4 kubbeli koca sehirin (40 metre yükseklikteki surları) aynı kurran da dediği gibi kumların altından ingiliz bilim adamları tarafından çıkartılması – pers imparatorlugu ile bizans impratorluğunun o dönemdeki büyük savaşlarında biizansın galip geliceği vurgusu (nitekim o dönemde pers imparatorlugu bizansı bitirmek üzereydi.) Nuh peygamberin gemisinin Cudi ye indirildiği konusu ve ben buna kendim şahidim cudi dağında koca geminin bağlı oldugu direkleri kendim şahidim gördüm. Evrenin sürekli genişlediği gerçeğinin ,hiç bir bilim adamı tarafından inkar edilemeyişi gerçeğinin – evrenin yok tan varedilişi gerçeğinin big-bang ı test eden bilim adamlarıncada kanıtlanmış olması – evrenin varlığının başlangıcının muhakkak olduğu gerçeği tüm bilim adamlarıncada kanıtlanmıştır.

  Daha yazmamı isterseniz yazayım fakat karşı gelen arkadaşlar lütfen birazda kendiniz okuyunuz kuran’ı kerimi . Baştan sona ara ara parçalar halinde değil göreceksinizki , nefsiniz inkar etsede aklınız inkar edemeyecek. Nefsinizin (şeytanın) kölesi omayın Kuran ancak düşünen oplumlar için gönderilmiş tir . Bu Kuran da da yazamaktadır . Ama inkar etmekte kabullenmekte kişinin kendi verebileceği bi karar . cennet ve cehendemde kişinin kendi vereceği kararların sonucudur değilmi. Eğer Allah yoksa kuran yalansa evren kendisi varolmuş diyorsanız diyeceğim tek şey şudur arkadaşlar.

  — Ben Allah birdir , Hz Muhammet S.A.S onun kulu ve elçisidir, Kuran’ı kerim Allah ‘ın kelamıdır ve müslümanların klavuzudur. Allah rızası için kıldığım namaz günde 30 dk , beni işimden alıkoymaz , tuttuğum oruç gün doğumundan gün batımına beni öldürmez , verdiğim zekat hazırdaki alınıp verilebilem zihnetin ve paramın 1/40 ı beni fakir etmez , Kaybedecek hiçbirşeyim yok .

  Hz. Muhammet S.A.S de bun kelamları bize iletirken hiç kimseden parada talep etmedi.

  Karar sizin inanmayan arkadaşlar bilimsel tarihsel ve tutarlı kanıtlar ın birkaçını sundum ki söylediklerim tüm inannanların bildiği en kolay gerçeklerdir. Acık araştırsanır o dönemde bunların bilinmesinin imkanı olmadığını görürsünüz ki İnsanın yaratılışışı meni – cenin- ve rahim de oluşturluşunun açıklandığı sureleri lütfen kendiniz okuyon. Bilimde bu kavramlar daha 18. yy ın sonlarında keşvedildi.

  Allaha emanet arkadaşlar

 59. Dark

  Ya Kuran hakkinda hicbir ilgisi ve bilgisi olmayan adam gitmiş oraya Fatiha suresini koymus ,Hz Muhammed (SAV) in dediğini öne sürerek.😀 O bir duadir arkadaşım . Allah insanlara kendisine nasil dua edeceklerini öğretiyor.Her namazda niye Fatiha suresi okunur hiç düşündünmü veya araştrdın mı? Önce Kurani iyice okuyun sonra yazılarınızı yazın,Ayrıca biz sifatınin da çoğulmuş gibi düşünmüşsüz oda yanlış arapça dilbilgisi de bilmeden yorum yapmışsın. İngilizce de ”You” kelimesinin anlamini biliyormusun. Sen demek. Ayni zamanda Siz de demek . Fakat saygı gerektiren durumlarda tekli kişiler içinde kullanılan bir sözcüktür. Onun gbi bir durum var burda da.
  Arapça bilmeden , dilbilgisinin inceliklerini bilmederı , surelerin içindeki anlamlan ne olduğunu araştırmadan yapmış olduğunuz bu yorumlar tamamen keyfi ve yanlış yorumlamalardır. Dİkkate almaya bile değecek nitelikte değildir.

 60. eda

  düşünün yüce bi güç var ve size sadece ben övünürüm, sizi bana kulluk edin diye yarattım diyo bu egodur. hem düşünün bi adem le havva yı yaratıyo daha sonra onların çocukları (kardeş kardeşle) birlikte oluyo öyle çoğalıyoruz. ne kadar çirkin ! insanlar çıkmaza düştüklerinde yüce bi gücün kendilerine yardım etmelerini isterler, inanç bundan ibarettir. insanlar inanmak istiyo çünkü. yüce bi güç olsa bi insan topluluğu yaratıp hadi benm için namaz kıl hadi benm için ibadet et, benm rızam için sadaka ver falan der mi? ben iyilik yapıyosam iyi biriyimdir niye herşeyn başında allah rızası için yapıyorm ki. hz muhammet aişe annemiz dediğimiz insanı 9 yaşındayken mahremine alıyo, üvey oğlunun eşini mahremine alıyo. adam ataist ama bir milyon insandan fazla kişiye yardım etmiş, kuran a bakarsak müslüman olmayan cehennemi boyluo. cenneti de bi anlatmış huriler var diye. yaa o kuran ı bi insanın yazdığı çok belli arkadaşlar biraz düşünün yaa düşünün.

  • Dark

   Eda kardeşim ,
   Kur’an-ı kerimin hakiki manasını anlamak isteyen bir kimse, din âlimlerinin kelam ve fıkıh ve ahlak kitaplarını okumalı. Bu kitapların hepsi, Kur’an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden alınmıştır. Kur’an tercümesi diye yazılan kitaplar, tam anlami ile doğru mana veremez. Okuyanları, bunları yazanların düşüncelerine ve maksatlarına esir edip, dinden ayrılmalarına sebep olur.

   Kur’an-ı kerim hiçbir dile tercüme edilemez. Herhangi bir şiirin bile, tam tercümesine imkan yoktur.O yüzden de tercüme deil mealdirler. Ancak izah edilebilir. Kur’an-ı kerimin manası tercümeden anlaşılmaz. Bir âyetin manasını anlamak demek, Allahü teâlânın, bu âyette ne demek istediğini anlamak demektir.Tercüme edenin anlamış olduğunu öğrenir. Hiçbir Kur’an tercümesinden din öğrenilemez. Dinini öğrenmesi için bir kimsenin eline, en uygun tercümeyi vermek, okyanus ortasında bulunan insana bir tahta parçası vermekten daha kötüdür. Çünkü bu tahta parçası ile insan sahile çıkabilir, çıkamazsa ölür ve imanlı ise Cennete gider. Fakat tercümeden din öğrenmeye kalkışan, imanını kaybedebilir.

   O yüzden ki ; sadece tercüme ile yetinmeyin arkadaslar , arastırmacı olun, Kuran asla ve asla bir insan eseri olmaz. İçinde ki matematiksel bağıntılar da zaten bunu tamamen doğrular niteliktedir.

   Son olarak youtube kutsal gizemler yazın ve oradaki videoyu tarafsız bir gözle inceleyin. ALTIN ORAN ve Kur an ilişkisi,ayet numaraları ve koordinatlar bunlarin hepsi Kuranda yazılı. Tarafsızca bakın ve gerçekleri görün.

 61. birisi

  buradaki allah inancı olan kardeşlerimre ses leniyorum bu kadar ataist kafirin içinde sizin ne işiniz var zaten inkarcı kafir bunlar boşuna çenenizi eskitmeyin bunların yolu belli cehennem onda inkar ederlerya mahşerde görecez bunlar gibi 3-5 tane zihinsel özürlüleri şaytanın yoldaşları sizi

 62. Faruk Demirci

  Dincilerin sığ ve zekadan yoksun her tür açıklamasının sonuna ”tabi inanmaya niyetiniz varsa”, ”tabi görebilene” tarzı ibareler koymasına hasta oluyorum. Sistem sizin sisteminiz. Asıl mağdurlar sabahın dört buçuğunda Muhammed onun resuludür diye bağrıldığında inanmadığı şeyler tarafından taciz edilenler. Hala da bu size yetmiyor.İnsanlık milyar yıl daha yaşasa, siz hala sabah kalkıp Muhammed’in Allah’ın resulü olduğuna şahitlik ederim diye bağırırdınız. 1400 yıl önceki arap çöllerinden çıkamadınız gitti. Sizin yüzünüzden bu ülke yarışta çok geri kaldı, biz size demokrat davrandıkça siz azıyorsunuz kara cahiller sizi. Siz beyninizi kullanmadan işi şarlatan hacı hocalara devretmişsiniz ki tam da istedikleri bu. Başka türlü bu adamlar bu kadar itibar ve paraya sahip olabilirler miydi? Utanmadan dine inanmayan herkese bu tip sitelere girip hakaret ediyor, aptallıkla, düşünememekle suçluyorsunuz. Sizin fersah fersah hakettiğiniz sıfatları ağzınızdan tükürükler saçarak IQ’su sizden çok daha yüksek ve kalbi sadece gerçeği arayan samimi insanlara yöneltmeniz ne kadar ironik. Dönüp dolaşıp bize ”dini reddetmemizin rahatça yemek, içmek, gezmek ve sevişmek” arzumuza dayandığını ima ediyorsunuz. Burda bir kıskançlık seziyorum?? Bunlar kötü şeyler mi? Prangalar içindeyken özgür insanları kıskanıyor ve bu kıskançlıkla öfke doluyorsunuz. Sonra da bu öfke ”başörtüme hakaret etti” seviyesinde şiddete ve hakarete dönüşebiliyor… Kuran’da sayısız çelişki var. Ben tamamını okudum, sordum soruşturdum ve bir karara vardım. İşimi işgüzar üç kağıtçı din simsarlarına bırakmadım. Kitap Allah’ın kelamı olabilir mi diye baktığımda hiçbir şekilde kafama yatmadı. Bu her söylediği yanlıştır anlamına gelmiyor. Mutlaka iyi şeyler de öneriyor. Ama onu bir insan yazmış. Üstelik fazlaca özenememiş de…(Kalbin mühürlü çünkü diyenleri duyar gibiyim🙂 Şiddete bayılıp bazen de günah çıkartır gibi şefkat ve merhametten söz eden bir tanrı var orda.Dağınık konular, tutarsız..Bir ordan bir burdan…Madem Allah’ın kitabı değil neden bir benzerini yazamıyorsunuz diyen zavallılara da söyleyeyim, inanın çok çok daha iyisini yazarım. Üstelik benim kitabımda hırsızların ellerini kesmek gibi çözümler yerine, onları topluma kazandırmaya yönelik tavsiyeler olur. O kadar kendimi övüp durmam. Şiddeti özendirmem. Cinsiyet ayrımı yapmam. İnsanlara yaratılış amaçlarının bana ibadet etmek olduğunu söylerken, bir yandan da onları çok sevdiğimi ima etmem. Utanırım… Çünkü bu durumda gerçekte sevdiğim yalnızca kendimimdir…

 63. hasan

  Kuran’da bir çok yerde tarihi olaylar anlatılır , bir çok yerde de Cebrail’in ağzından olaylar anlatılır . Ayrıca tanrıya nasıl dua edileceği , nasıl yakarılacağı örneklendirilir . İnsanlık tarihi açısından önemli şahsiyetler ve onların davranışları da örnek gösterilir . Yukarıda bu tür ayetlerden bir kaç örnek vermişsiniz hepsi bu . Fatiha suresinde de bir dua örneği bulunmaktadır .Bu duanın önemi yaratıcının kontrolünden geçmiş , tasdikli bir dua olmasıdır . O yüzden biz müslümanlar her namaz kılışımızda , namazın her rekatında fatiha suresini okuruz . Ayrıca bir kitabı değerlendirirken yada bir haberi okurken tek cümle çekip onu servis edersen konuşmacının yada yazarın ne söylemek istediği anlaşılamadığı gibi tam tersi anlamlarda ortaya çıkabilir .O yüzden bütünlük içerisinde değerlendirme yaparsanız daha sağlam saptamalarda bulunabilirsiniz . Yukarıda tek tek örnek verdiğiniz ayetlerden 5 önce ve 5 sonraki ayetleri de koyarsanız yanına , daha anlamlı olacaktır …

 64. MaMaLi”;Enam 92-bu din mekke ve civarındakilere anlasınlar diye arapça,indirildi” nasıl,olacal şimdi?biz mekke civarında değilizki)arapçada bilmiyoruz)anlamak,için sebeb yok yani)demekki,bu din bize ait değil)olmasıda zaten,imkansız)bu ülkede bize ait ne varki zaten)hepsi,ithal değilmi)sevgili,merhum,Uğur mumcu,bizi ,şöyle tarif etmiş!Türk nedemekdir,Türk kimdir.Türk,vatandaşı,isviçre,medeni,kanununa,göre,evlenen,italyan,ceza,yasasına,göre,cezalandırılan,alman,ceza,mahkemeleri,usülüne,göre,yargılanan,fransız,idare,hukukuna,göre,idare,edilen ve islam,hukukuna göre,gömülen kişidir)ahanda biz Türk’ler buyuz)bize ait hiç bir şey yok)her şeyimiz ithal)arabın dinini,bile ithal etmişiz.Boşuna münakaşa edip,bir birinizi,kırmayın.

  • can

   Biz herseyi ithal ederken en dogrusunu en guzelini ithal etmisizde tek bir yanlis yapmisiz. Bu ulkede epeyk zekasi az gelisen bir nesil var. Onlari nerden bulduk bilmiyorum. Biri birilerini putlastirir biri asil inanmasi gereken e inanmaz. Ne bu siteye ne sacma sapan insanoglunun yazdigi kitaplara inanin. Bi aynadan baktiginizda gordugunuze inanin. Birde gokyuzune baktiginizda goremediginze. Tek gercek bu ikisi. Birde bisey soyliycem inanmasaniz bile bir gununuzu islama gore yasayin ve gorun bukadar refah veren bukadar dogru isler yapamaya sorgulayan bukadarmi mutluluk veren bir din olur.

 65. Bir kaç yoruma bakdim hepsini okumadan cevaplarim hepsine verilecek cevaplar var.

  Hz muhammed sav kendi soylemiş diyenlere cevap.

  Bazı sure ve ayetler. De peygamber efendimiz kendisi soylemiş gibi görünür ahmakca bilmeden bakan boyle görür ki görünüş oyledir doğru. Ama bu ayetleri ona bildiren bir melek vardi CİBRİL. ve ayetleri değiştirme yetkiside yokdu nasil gelirse oyle iletmesi lazimdi. Ben simdi bir metin vercem size mesela. Herşey ona aittir. O çok yakışıklı. Bu metni naisl baskasina aktaracaksiniz?? Ayni şekilde herşey pna ait o çok yakışıklı. Herşey ona aitmiş o çok yakışıklıymiş anlatma biçimi olur. Mantıgınızı çürütmeye değil anlama yorun. Birde bir yorum gördüm. Peygamberimizin annesi neden annemiz olmuyor. Müslüman olupda vefaat etmedigi için. Vaktim yok işe gidicem geldigimde inceleyip hepsine cevap vericem.

  Ya ahiret gerçekden varsa ne olacak ???
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100008470125288

 66. HURAFELER CEHENNEMİ DÜNYA

  NESNEL, FİZİKSEL BİR VARLIK YOKSA, “O” VAR DİYEMEZSİNİZ.! DOLAYISI İLE BİR ETKİSİNDEN DE SÖZ EDİLEMEZ. MESELA RADYO DALGALARI DA GÖRÜNMEZ AMA VARDIR, ÇÜNKÜ ÖLÇÜLEBİLİR VE ETKİLERİ GÖZLEMLENEBİLİR BİR ŞEYDİR. EVRENDE GÖZLE GÖRÜLEMEYEN, KULAKLA DUYULAMAYAN VEYA DOKUNULAMAYAN ÇOK ŞEY VARDIR AMA TEKNOLOJİK SİSTEMLER İLE ÖLÇÜMLENİP GÖZLEMLENEBİLİR ŞEYLERDİR. OYSA “ALLAH” KAVRAMSAL VE SANALDIR. “O” “NU İNSANLAR YARATMIŞTIR. RÜYA GÖRMEK DEDİĞİMİZ OLAY DA BİR DİZİ FİZİKSEL VE KİMYASAL OLAYLAR BÜTÜNÜDÜR. UNUTMAYIN; “HER ŞEY FİZİKTİR”

  • ismail

   Butun delillerine rağmen yüce Allahin varliğina inanmiyordu bir türlü, ben görmediğim bir şeye inanmam. Önce gözümle görmem lazim diyordu. Mikroplari goruyormusun diye sorulduğunda mikroskopla baktiğim zaman görüyorum diyordu. Arkadaşi buna bir ders vermenin uygun olduğuna karar verdi. ici su dolu ketilin yanina götürdu bunu. Burada ne olduğunu göruyormusun diye sordu. Oda evet görüyorum su diye cevap verdi. Arkadaşi su yada soda veyahut asit ne olduğu nereden belli yada ılıkmı soğukmu olduğunu nasil anliyacaksin deyince inançsiz olan arkadaşi neticede yoklayinca anlaşilabilir diye cevap verdi. o zaman arkadaşi buna varsayalim su peki bunun ıçinde şeker varmi yokmu görüyormusun. Sorusuna Hayir ama yoklayinca tadina bakinca anlarim olup olmadığini diye cevap verdi. Bak bakalim anliyacakmisin dedi arkadaşi.
   Bu saf çocuk elini suya sokar sokmaz ketildaki elektrik kaçaği sebebiyle çarpildi. Sonra hişimla geri atti kendini
   Ne oluyor sorusuna elektrik çarpti hemde çok fena dedi.
   Elektriği niye göremedin dedi arkadaşi.
   Goremedim ama çarpildiktan sonra anladim cevabini verdi bu ateist.
   Arkadaşinin cevabi müthiş oldu.
   Işte Allahida çarpildiktan sonra anlayacaksin ama iş ısten gecmıs olacak çünkü oradaki çarpilma sürekli olacak. çarpilmadan ateşe düşmeden bazi şeylerin farkina varabilmek önemli olan.

   • HURAFELER CEHENNEMİ DÜNYA

    ÇOK SAÇMA BİR HİKAYE! ELEKTRİK DEDİĞİN ŞEY ÖLÇÜLEBİLİR VE GÖZLEMLENEBİLİR BİR FİZİK OLAYIDIR. ELEKTRİK YÜKÜ ATOMLARDAN OLUŞUR VE ANLAŞILMASI ÇOK BASİTTİR.!

    • cevap

     Ben ketilda çok elekrik kacagina yakalandim. Demekki anlaşilmiyor. Öyle sacma demek ile olmuyor. Yaklaşik on sene evvel yağmur birikintisinde akim varmis kapilan 4 kişı ölmüştu. Onlar niye gormedi. Sen Allah yok diyebilme adina bazi şeyleri görmezden geliyorsun. Ölç uzayin buyukluğunu, gokyuzundeki yildizlarin, gezegenlerin uydularin göktaşlarinin sayisini cikar bana ver dökümünü. Haydi ölç bunuda.

 67. ismail

  İcki kari kiz işlerini birakamamak adina Allahi inkar ediyorsunuz. Nasilsa gideceğiniz yer belli tövbe kapinizda kapali geri dönüşünuz yok. İnkar et gitsin mantiği. Birde kandirdiklarinizin gunahini yüklenin.
  Buraya yazdimmi bilmiyorum. Hatay dörtyolda yilanci haci var. Yilan akrep sokmalarini okuyor zehir geri fişkiriyor. Okunmus tuzu sayesinde bir daha zehirli hayvan sokmuyor kuduz yada baska hicbir hayvan isirmiyor. Adam bu Allahtandir diyor. Kibris harbinde askerleri okumuş adamlari bir yil sinek bile sokmamiş.
  Gaziantepte kadiri şeyhi hilmi kutlubay horoza ayet koyuyor. Sonra veriyor mermiyi, işlemiyor, horozdan sadece tuy kopuyor. İnternette var. Mademki Allah yok diyorsun yap izahini.

 68. “Kur’an-ı Hakîm ehl-i şuura imamdır, cinn ve inse mürşiddir, ehl-i kemale rehberdir, ehl-i hakikata muallimdir. Öyle ise, beşerin muhaveratı ve üslûbu tarzında olmak zarurî ve kat’îdir. Çünki cinn ve ins münacatını ondan alıyor, duasını ondan öğreniyor,
  mesailini onun lisanıyla zikrediyor, edeb-i muaşereti ondan taallüm ediyor ve hâkeza… Herkes onu merci yapıyor. Öyle ise, eğer Hazret-i Musa Aleyhisselâm’ın Tûr-i Sina’da işittiği Kelâmullah tarzında olsa idi, beşer bunu dinlemekte ve işitmekte tahammül edemezdi ve merci’ edemezdi. Hazret-i Musa Aleyhisselâm gibi bir ulü-l azm, ancak birkaç kelâmı işitmeye tahammül etmiştir…”

 69. oylesine

  Yazilacak öyle mevzular vardiki hayati meselede hemide. Peki neden yazmiyoruz, yazdiklarimiz üzerinden bize duşmanlik yapilabileceğini bu ihtimali gözönunde bulundurmak zorunda olduğumuz gerçegi. Din Allahin dini. Hiçbir kötü mesaj içermiyor. Bakiyoruz her yerine yok hiçbir açik. Kötülük ile mucadele için var islam, insanlik için. Kötülüğun kendisiymiş gibi gösteriliyor. İnsanliği bitiren kötü işleri engellemek adina, zaten dine saldirida bu sebep ile. Özgür yaşam adina. Öyle rezillikler varki bu ülkede. Burada yazilamayacak kadar ağir. Devletin resmi kurumlarina yazip onlari bazi meselelerde uyarmak daha akillica olacak. Umulurki tedbir alinir.

 70. Ismail

  Kur’an-ı Hakîm ehl-i şuura imamdır, cin ve inse mürşiddir, ehl-i kemale rehberdir, ehl-i hakikata muallimdir. Öyle ise, beşerin muhaveratı ve üslûbu tarzında olmak zarurî ve kat’îdir. Çünki cin ve ins münacatını ondan alıyor, duasını ondan öğreniyor, mesailini onun lisanıyla zikrediyor, edeb-i muaşeretini ondan taallüm ediyor ve hâkeza… Herkes onu merci yapıyor. Öyle ise, eğer Hazret-i Musa Aleyhisselâm’ın Tûr-i Sina’da işittiği Kelâmullah tarzında olsa idi; beşer bunu dinlemekte, işitmekte tahammül edemezdi ve merci edemezdi. Hazret-i Musa gibi bir ulü-l azm, ancak birkaç kelâmı işitmeye tahammül etmiştir.
  Sözler

 71. ismailden fikra

  -şimdi ben inançsizim biliyorsun. Misal afrikada ormanda gidiyorum karşima arslan surusu çikti bende acilen bir ağaca çiktim kurtulayim diye. Ama aslanlar ağacin dibinde bekleşmeye başladilar. Şimdi ben oradaki arslanlardan nasil kurtulurum bana bilimsel olarak izah et bunu
  – ben bilimden anlamam Allah kurtarir.
  -Allah nasil kurtaracakmiş
  -sağanak yağmur başlatir kafana bir yildirim gönderir aslanlardan kurtulmuş olursun.
  -böyle kurtarmakmi olurmuş
  -Allah kendisine düşmanlik yapani ancak böyle kurtarir.

 72. Jale Erdem

  Peki cevaplarmısın sayın yazar arkadaşım. Bunu söyleyen Muhammed haricinde Cebrail olamaz mı? Cebrail Allahın kelamını ve dolaylı olarak onun ağzından konuştuguna göre burada Muhammed yazmış dediklerinizin hepsi aslınd cebrailin agzınan cıkmıs olursa herhangi bir denklemsizlik anlaşılmazlık ortadan kalkmış olmaz mı?

 73. kubra

  Arapcada yemin etme dikkat cekmek ilgi cekmek icinde edilir kuranda gokyuzunede yemn var orda gokyuzune dikkatlik bakilmasi isteniyor her yemin gecen yere Allah edemez muhammeddir derseniz ben derimki daha kuranin dili olan arapca kaideleri bilmiyorsunuz.
  Diller birbirinden ustun degildir lakin farklidir. Bir dilde olan deyim diger dilde tam anlamiyla ifade edilemez. Bundan dolayi alimler kurandaki bazi deyimleri tam anlamiyla turkceye ceviremiyor oldugu gibi cevirdikleri icin sizde anlayamiyorsunuz. mesela sakla samani gelir zamani bu deyimi baska dile cevirirken aynen sakla samani gelir zamani derseniz o dildekiler bu cumlenin soylenis hikayesini bilmedigi icin anlayamiyacak diyecdk ne alaka saman🙂 kuran ise arapcanin en ust noktasidir bu yuzden arapcada olan edebi ozellikler icinde vardir . arapca ogrenip kurana baksaniz daha iyi anlarsiniz. Meal kelimesini alimlerimiz bilerek secmisler tercume de diyebilirlerdi neden meal demisler cunku tam anlamiyla ceviremicekleri icin eksik ceviri olacagi icin tercume yerine meal demislerdir. Bilgi

 74. Müslümanlar gene kıvırdı vay tefsir vay alım vay kuran kendinize gelin ateşten korkmayın çünkü kuran da herşeyi bilen allah buz kar soğuk hava yi unutmuş hep ateş ile korkutmuş müslüman ülkelerin hali ortada ulan kuran 1.5 milyar müslüman içinden hiç mi anlayıp da bilim adamı çıkmadı sexshopcu sapıklar hikayeeeee.

 75. hiyar yeme meraklisina

  Bir alimi bir delil ile ikna edersiniz. Bir mecnunu bir cahili bin delil ile ikna edemezsiniz. Adam ömrü boyunca cenabet geziyor millete seksşopcu damgasi vuruyor. Gayliği her turlu cinsel ozgürlüğu savunan sizsiniz müslümanlar değil. Adam gibi yazmasini bilmiyorsan girmezsin siteye sayfayida kirlemezsin. Herturlu ceza çeşidi var. Aç birakmak,, irinli su içirmek, kaynar su içirmek, zehirli yemek yedirmek vs. Kurani kerimde ada yazmiyor. Allah adayi yaratacak varligini bilmeyecek.mumkunmu. senin yaptiğin çikarimi yapmak için deli olmak lazim.
  Bilimadami meselesi. İspanya amerikaya çikmadan 500 sene evvel biruni amerika haritasini cizmisti.

 76. erdoğanmi atami büyük

  -Duydunmu Ak parti döneminde 14 senede turkiye 3 misli buyumuş.
  -deme yahu nasil olmuş bu
  -deniz uzerine köpruler barajlar, metro, siteler, otoyollar vs, erdoğan resmen dunya lideri.
  – yinede ata daha buyuk
  – ulan ata döneminde türkiye istanbul kadar birşeydi. Genelde koylerde ilkokul, kazalarda ortaokul, illerin çoğunda lise yoktu. Birkaç buyuk şehirden başka hiçbiryerde elektrik yoktu, araç sayisi çok azdi, asfalt yolda yoktu. Dunyanin en borçlu devletlerinden birisiydik. O zavalli halimizle ata neden erdoğandan daha buyuk olsun.
  – içeride dönmeler dişarida yahudi lobisi öyle istediği için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s