Kuran, gerçekten Allah’ın kelamı (sözleri) mi?

Standart

Nisa/4:82. Hâla Kur’an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı.

Müslümanlara göre Kuran; Allah’ın kelamıdır. Yukarıdaki ayette de söylendiği gibi, Kuran, Allah tarafından gelmişse, Allah o sözleri söylemiş gibi okunmalıdır. Ayrıca, Kuran, Allah tarafından gönderilmiş ve Allah’ın sözlerini içeriyorsa, Kuran’da asla herhangi bir yanlış ve tutarsızlık bulunmamalıdır.

Halbuki, gerçek böyle değildir.

Ilk olarak, Kuran’ın bazı ayetlerine bakarak, bu sözlerin Allah değil, fakat Muhammed’in kendisi tarafından söylendiğini anlayabiliriz:

Fatiha/1:1-7: 1:1. Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

1:2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

1:3. O, rahmândır ve rahîmdir.

1:4. Ceza gününün mâlikidir.

1:5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.

1:6. Bize doğru yolu göster.

1:7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

Bu ifadeyi okuyan her okur yazarın kolaylıkla anlayabileceği üzere, bu sözler Allah’a hitaben söylenmiştir.. Bir dua şeklinde Allah’a söylenmektedir. Bunlar, duacı olan Muhammed’din, Allah’a söylediği ve doğru yolu bulmak için Allah’tan yardım istediği sözlerdir. Kuran, böylece, Allah’ın değil, fakat Muhammed’din sözleriyle başlamaktadır.

Enam/6: 104. (Doğrusu) size Rabbiniz tarafından basiretler (idrak kabiliyeti) verilmiştir. Artık kim hakkı görürse faydası kendisine, kim de kör olursa zararı kendinedir. Ben üzerinize bekçi değilim.

Bu ifadede de, “Rab” ve “Bekçi” olarak iki özne bulunmaktadır. “Ben bekçiniz değilim” diyen herhalde Muhammed’dir, Allah değil..

Tekvir/81: 15. Simdi yemin ederim o sinenlere ,

Burada da yemin eden Muhammed’dir, Allah olamayacağına göre..

Inşikak/84:16-19 84: 16. Hayır! Şafağa, yemin ederim ki ,

84:17. Geceye ve onda basan karanlığa,

84:18. Dolunay olmuş aya ,

84:19. Ki,siz elbette halden hale geçeceksiniz.

Burada da yemin eden Allah olamayacağına göre Muhammed’dir.. Muhammed burada islam öncesi inanışlarını da ortaya koymaktadır. Güneş ve ay, islam öncesi Arap’larca kutsal sayılırdı.

Enam/6: 114. (De ki): Allah’dan başka bir hakem mi arayacağım? Halbuki size Kitab’ı açık olarak indiren O’dur. Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur’an’ın gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!

Tercümeye “de ki” diye bir ilave yapılmış.. Bu ilave Arapça Kuran’da bulunmamaktadır. Burada da sözlerin sahibinin Allah değil, Muhammed olduğu anlaşılıyor.

Kaynak: http://islamgercegi.athost.net/kuranbilimdisi.html

Reklamlar

Kuran, gerçekten Allah’ın kelamı (sözleri) mi?’ için 232 yanıt

 1. ismail

  İcki kari kiz işlerini birakamamak adina Allahi inkar ediyorsunuz. Nasilsa gideceğiniz yer belli tövbe kapinizda kapali geri dönüşünuz yok. İnkar et gitsin mantiği. Birde kandirdiklarinizin gunahini yüklenin.
  Buraya yazdimmi bilmiyorum. Hatay dörtyolda yilanci haci var. Yilan akrep sokmalarini okuyor zehir geri fişkiriyor. Okunmus tuzu sayesinde bir daha zehirli hayvan sokmuyor kuduz yada baska hicbir hayvan isirmiyor. Adam bu Allahtandir diyor. Kibris harbinde askerleri okumuş adamlari bir yil sinek bile sokmamiş.
  Gaziantepte kadiri şeyhi hilmi kutlubay horoza ayet koyuyor. Sonra veriyor mermiyi, işlemiyor, horozdan sadece tuy kopuyor. İnternette var. Mademki Allah yok diyorsun yap izahini.

 2. “Kur’an-ı Hakîm ehl-i şuura imamdır, cinn ve inse mürşiddir, ehl-i kemale rehberdir, ehl-i hakikata muallimdir. Öyle ise, beşerin muhaveratı ve üslûbu tarzında olmak zarurî ve kat’îdir. Çünki cinn ve ins münacatını ondan alıyor, duasını ondan öğreniyor,
  mesailini onun lisanıyla zikrediyor, edeb-i muaşereti ondan taallüm ediyor ve hâkeza… Herkes onu merci yapıyor. Öyle ise, eğer Hazret-i Musa Aleyhisselâm’ın Tûr-i Sina’da işittiği Kelâmullah tarzında olsa idi, beşer bunu dinlemekte ve işitmekte tahammül edemezdi ve merci’ edemezdi. Hazret-i Musa Aleyhisselâm gibi bir ulü-l azm, ancak birkaç kelâmı işitmeye tahammül etmiştir…”

 3. oylesine

  Yazilacak öyle mevzular vardiki hayati meselede hemide. Peki neden yazmiyoruz, yazdiklarimiz üzerinden bize duşmanlik yapilabileceğini bu ihtimali gözönunde bulundurmak zorunda olduğumuz gerçegi. Din Allahin dini. Hiçbir kötü mesaj içermiyor. Bakiyoruz her yerine yok hiçbir açik. Kötülük ile mucadele için var islam, insanlik için. Kötülüğun kendisiymiş gibi gösteriliyor. İnsanliği bitiren kötü işleri engellemek adina, zaten dine saldirida bu sebep ile. Özgür yaşam adina. Öyle rezillikler varki bu ülkede. Burada yazilamayacak kadar ağir. Devletin resmi kurumlarina yazip onlari bazi meselelerde uyarmak daha akillica olacak. Umulurki tedbir alinir.

 4. Ismail

  Kur’an-ı Hakîm ehl-i şuura imamdır, cin ve inse mürşiddir, ehl-i kemale rehberdir, ehl-i hakikata muallimdir. Öyle ise, beşerin muhaveratı ve üslûbu tarzında olmak zarurî ve kat’îdir. Çünki cin ve ins münacatını ondan alıyor, duasını ondan öğreniyor, mesailini onun lisanıyla zikrediyor, edeb-i muaşeretini ondan taallüm ediyor ve hâkeza… Herkes onu merci yapıyor. Öyle ise, eğer Hazret-i Musa Aleyhisselâm’ın Tûr-i Sina’da işittiği Kelâmullah tarzında olsa idi; beşer bunu dinlemekte, işitmekte tahammül edemezdi ve merci edemezdi. Hazret-i Musa gibi bir ulü-l azm, ancak birkaç kelâmı işitmeye tahammül etmiştir.
  Sözler

 5. ismailden fikra

  -şimdi ben inançsizim biliyorsun. Misal afrikada ormanda gidiyorum karşima arslan surusu çikti bende acilen bir ağaca çiktim kurtulayim diye. Ama aslanlar ağacin dibinde bekleşmeye başladilar. Şimdi ben oradaki arslanlardan nasil kurtulurum bana bilimsel olarak izah et bunu
  – ben bilimden anlamam Allah kurtarir.
  -Allah nasil kurtaracakmiş
  -sağanak yağmur başlatir kafana bir yildirim gönderir aslanlardan kurtulmuş olursun.
  -böyle kurtarmakmi olurmuş
  -Allah kendisine düşmanlik yapani ancak böyle kurtarir.

 6. Jale Erdem

  Peki cevaplarmısın sayın yazar arkadaşım. Bunu söyleyen Muhammed haricinde Cebrail olamaz mı? Cebrail Allahın kelamını ve dolaylı olarak onun ağzından konuştuguna göre burada Muhammed yazmış dediklerinizin hepsi aslınd cebrailin agzınan cıkmıs olursa herhangi bir denklemsizlik anlaşılmazlık ortadan kalkmış olmaz mı?

  • Enver Pasa

   Siz inanmak istiyorsunuz. Kendinize bahane aramayın. komik ve mantık dışı oluyor. Direk sadece inanın.

   Ben gerçeği arıyorum ve mantık yolu ile ilerliyorum.

   not: yazar değilim.

 7. kubra

  Arapcada yemin etme dikkat cekmek ilgi cekmek icinde edilir kuranda gokyuzunede yemn var orda gokyuzune dikkatlik bakilmasi isteniyor her yemin gecen yere Allah edemez muhammeddir derseniz ben derimki daha kuranin dili olan arapca kaideleri bilmiyorsunuz.
  Diller birbirinden ustun degildir lakin farklidir. Bir dilde olan deyim diger dilde tam anlamiyla ifade edilemez. Bundan dolayi alimler kurandaki bazi deyimleri tam anlamiyla turkceye ceviremiyor oldugu gibi cevirdikleri icin sizde anlayamiyorsunuz. mesela sakla samani gelir zamani bu deyimi baska dile cevirirken aynen sakla samani gelir zamani derseniz o dildekiler bu cumlenin soylenis hikayesini bilmedigi icin anlayamiyacak diyecdk ne alaka saman 🙂 kuran ise arapcanin en ust noktasidir bu yuzden arapcada olan edebi ozellikler icinde vardir . arapca ogrenip kurana baksaniz daha iyi anlarsiniz. Meal kelimesini alimlerimiz bilerek secmisler tercume de diyebilirlerdi neden meal demisler cunku tam anlamiyla ceviremicekleri icin eksik ceviri olacagi icin tercume yerine meal demislerdir. Bilgi

  • Enver Pasa

   Meal çeviri demek değildir zaten. Meal ortaya çıkan sonuç, anlam demektir. Bakınız: TDK: Meal.
   Ben kuranın mealini okurken kuranın ne demek istediğini algılamam gerekir. Eğer eksik bir anlam var ise bunu bizim mealinde görmemiz gerekir.

   yemin etmek: TDK’ya göre ant içmek demektir. ant içmek te, bir şeyi yapmaya veya yapmamaya söz vermek anlamı vardır.

   Siz allahın bir şeyi yapmaya söz verdiğini söylemek için yemin ettiğini söylüyorsanız bunu da o çerçevede değerlendirmek lazım.

 8. Müslümanlar gene kıvırdı vay tefsir vay alım vay kuran kendinize gelin ateşten korkmayın çünkü kuran da herşeyi bilen allah buz kar soğuk hava yi unutmuş hep ateş ile korkutmuş müslüman ülkelerin hali ortada ulan kuran 1.5 milyar müslüman içinden hiç mi anlayıp da bilim adamı çıkmadı sexshopcu sapıklar hikayeeeee.

 9. hiyar yeme meraklisina

  Bir alimi bir delil ile ikna edersiniz. Bir mecnunu bir cahili bin delil ile ikna edemezsiniz. Adam ömrü boyunca cenabet geziyor millete seksşopcu damgasi vuruyor. Gayliği her turlu cinsel ozgürlüğu savunan sizsiniz müslümanlar değil. Adam gibi yazmasini bilmiyorsan girmezsin siteye sayfayida kirlemezsin. Herturlu ceza çeşidi var. Aç birakmak,, irinli su içirmek, kaynar su içirmek, zehirli yemek yedirmek vs. Kurani kerimde ada yazmiyor. Allah adayi yaratacak varligini bilmeyecek.mumkunmu. senin yaptiğin çikarimi yapmak için deli olmak lazim.
  Bilimadami meselesi. İspanya amerikaya çikmadan 500 sene evvel biruni amerika haritasini cizmisti.

 10. erdoğanmi atami büyük

  -Duydunmu Ak parti döneminde 14 senede turkiye 3 misli buyumuş.
  -deme yahu nasil olmuş bu
  -deniz uzerine köpruler barajlar, metro, siteler, otoyollar vs, erdoğan resmen dunya lideri.
  – yinede ata daha buyuk
  – ulan ata döneminde türkiye istanbul kadar birşeydi. Genelde koylerde ilkokul, kazalarda ortaokul, illerin çoğunda lise yoktu. Birkaç buyuk şehirden başka hiçbiryerde elektrik yoktu, araç sayisi çok azdi, asfalt yolda yoktu. Dunyanin en borçlu devletlerinden birisiydik. O zavalli halimizle ata neden erdoğandan daha buyuk olsun.
  – içeride dönmeler dişarida yahudi lobisi öyle istediği için.

 11. Marjinal

  Ya sizin anlamadığınız Allah Cebrail yoluyla ayet gönderdi ve Allah ne dediyse Cebrail (a.s.) onu Peygamber efendimiz (s.a.v.) söyledi. Hiç mantığınız yok hadi Hz. Muhammed (s.a.v.) kendini tanrı gösterirdi. Saçma sapalak dinlere inanıp kendini helak ettirecek olanlar Allah size rahmet etsin!

      • Enver Pasa

       senin peygamberin ahlaklı mı, demagog?
       ben biyere saldırmıyorum. herşey ortada.

       bütün sülalesini elden geçirmiş! adam ensest. Bir de bunu bütün müslümanlara “kutsal kitabı” ile duyurmuş.

       • .....

        yalanncının anasını sülalesini mundar cenabet pis ayyaş. sizde var o güner öyle diyor hemde tvden 70 milyona

      • Enver Pasa

       peygamber uçkurunun hikayesini yazmasaymış. allahın kitabında peygamberin cinsel hayatı yazıyor. allahınız da pek bir ahlaklı.

       senin bu kuyruk acın neden ismail? doğru söyle sülaleni sen de muhammet gibi elden mi geçiriyorsun?

       • .....

        seni bulurruz biz sapık mundar ayyaş cenabett. seni herkes yakalamaya uğraşacakmilleyt sizi halletmenin ille bulur fırsatını

      • Enver Pasa

       Seninle ilgili oluşan son intibalar şu şekilde ismail:

       Haysiyetsizsin (yani onursuz)
       Ahlaksızsın
       Ensest ilişki savunucususun. Belki de ensestsin. çok ateşli savunuyorsun 🙂
       Hırsızsın.

       Ve bu yazdıklarımın hepsini senin bakış açını kullanarak temellendirdim.
       Yani senin bakış açına göre sen daha bir karga b.ku bile değilsin ismail.
       sen busun.

          • Enver Pasa

           zoruna mı gitti arabın dölü? senin yorumlarını sildireyim de kahrından kanser ol. günerle yatmış günerle kalkmış. duruyor duruyor güner diyor topoş.

          • .....

           ancak arkadan yapılanlar bu kadar çok küfür eder. vurdurdukları içinde inanmazlar. enver paşa kızıl cenabeti. pis mundar.bizim dediklerimiz sende aleni olan pis haller. diilinede yansıyor zaten

          • Enver Pasa

           Eyyy ensest ilişkilerin savunucusu ismail. gebereceksin. geberdiğinde bütün tek hücreli canlılar, solucanlar, yılanlar, çiyanlar bedenini yiyecekler. kemiklerine kadar etini yiyip bitirecekler. Bana attığın iftiralar ise yanına kar kalacak. Çünkü öldüğün zaman göreceksin ki, öyle bir allah yok. din yok. kitap yalan. şimdi ananı da al git. hırsız. ahlaksız. mini eteğini giy gez şimdi.

          • .....

           munndar cenabet ayyaş olduğun alenii ama bende kul hakkı bile yok ne hırsızlığı. sapıtmış mundar. ancak vurduranlar bu çapta küfreder diline yansıır. arkadaki arıza beynine vurur inanmazllar enver delisi

 12. muhammed

  FATİHA SURESİNDE NEDEN ”DE Kİ/DEYİN” İFADESİ YOK ?

  CEVAP: Fatiha suresinin başında veya herhangi bir yerinde’’ قل‘’ (kul) ‘’De ki: ‘’gibi bir ifade olsaydı,o zaman bunu okuyan kendisi için dua etmiş olmazdı,belki başkasının bu duayı okumasını istemiş olurdu.Mesela: Ben 5.ayetin başında ( قل ايا ك نعبد وايا ك نستعين ) ‘’Kul iyyake na’budü ve iyyake nastein..’’ dediğimde,ben kendim için dua yapmış olmuyorum,belki başkalarına emir vererek bu duanın kendilerinin okumalarını istemiş oluyorum.Halbuki Fatiha suresinin başında veya (ايا ك نعبد وايا ك نستعين ) ‘’iyyak ne’budu ve iyyake nesteinu’’ayetlerin başında (قولوا – قل) ‘’ De ki,Deyin’’ gibi bir ifade yoksa o zaman bunu okuyan herkes kendisi için dua etmiş oluyor.Yani ”De Kİ: ifadesi olsayda okuyan başkasına talimat vermiş olurdu.

  işte bu nedenle kullarının dua etmeleri için Allah tarafından hazırlanan bu duanın başında veya ortasında açıktan (قولوا – قل) ‘’De ki,Deyin’’gibi bir ifade yoktur ve yok olması da gerekir.
  Falak ve Nas surelerine gelince ( قل ) ‘’De ki:’’okuduğumuz zaman yine kendimize dua etmiş olamayız,yalnız kur’an ayetini okumuş oluruz.Yani ayet olarak değil de dua şeklinde okuduğumuz zaman’’De ki’’ ifadesini okumamak lazım,yoksa kendimiz için dua etmiş olamayız,belki başkasının bu duayı okumasını istemiş veya talimat vermiş oluruz.

  Tekrar diyorum ki eğer Fatiha suresinin başında veya 5-7.aytelerin önünde (قولوا ) ‘’De ki,Deyin’’ gibi b,ir ifade olsaydı bunu okuyanlar kendilerine dua etmiş olamazlardı,belki başkasına emir veya talimat vermiş olurlardı.!!

  EN’AM-104.AYET:

  EN’AM-104: Doğrusu size,Rabbinizden basiretler (anlama ve kavrama araçları) gelmiştir! Artık kim görmeye çalışırsa,yararı kendisinedir. Kim de (gerçeği görmekten kaçınırsa) körelirse kendi aleyhinedir. Ve:“ben de sizin üzerinize gözetleyici değilim” (de).şeklindedir.

  وما جعلناك عليهم حفيظا أي رقيبا وما أنت عليهم بوكيل

  Yüce Allah elçisinin dili üzerine tebliğini yaptıracağı mesajını bu şekilde hazırlayıp gönderiyor,elçi de kendisi için Allah tarafından düzenlenen mesajın metnini olduğu gibi okuyup tebliğ ediyor. Yani ayetin başından başlayarak sonu olan ( وما انا عليكم بحفيظ ) ‘’ve ma ena aleyküm bi hafiz ‘’Yani, ’’üzerinizde bir gözetleyici de değilim,benim görevim sadece tebliğ yapmaktır‘’şeklindeki mesaj Allah tarafından elçiye hazırlandığı için,elçi de aynen okuyur ve tebliğ ediyor.Ama elçiyi tebliğle görevlendiren Allah,gönderdiği her ayetin başında ‘’Ey elçi! bu ayetlerimi,mesajlarımı insanlara OKU, DUYUR, DE Kİ; ‘’gibi emir vermesine de gerek yoktur. Çünkü elçi kendi görevinin ilahi mesajları,okumak,duyurmak ve tebliğ etmek olduğunu biliyor.Bu nedenle her gelen yeni mesajın başında ‘’oku,duyur,tebliğ et gibi ifadeler ‘’ZIMNEN’’zaten vardır.Çünkü elçininin görevi budur.
  En’am 114.ayet de aynen 1o4.ayet gibidir.

  Özetle,elçinin görevi ile ilgili böyle bir mesajı oluşturup gönderen Allah,onu okuyan ve duyuran ise elçidir.

  TEKVİR-15.AYETİN AÇIKLAMALI MEALİ!

  TEKVİR-15-Hayır,(inanmayanlar gibi değil) hunnese/yakıtı tükenip çöken yıldızların oluşturduğu kara deliklere/yemin ederim,ki etrafında akıp giden cisimleri süpürüp yutmaktadır.’’ şeklindedir. ( الله اعلم) ”En doğrusunu Allah bilir”

  Ayrıca aşağıdaki arapça makale ve tefsirlerinde de bu ayete hem yakıtı tükenen,içine çöken yıldızlara,hem de oluşan kara deliklere vurgu yapıldığı anlatılmaktadır.

  لا أقسم بالخنس جمع خانس من الخنوس وهو الانقباض والاستخفاء الجوار جمع جارية من الجري وهو المر السريع وأصله (تفسير الألوسي ) (الدر المصون)

  أخذ بعض الباحثين المعاصرين بالقول الأول ، وأن المراد بالآية وصف النجوم التي تسير في هذا الكون الفسيح ، لكن قالوا : إن وصفها بأنها خنس ، وجوار كنس ، ينطبق ، أكثر ما ينطبق ، على نوع خاص من هذه النجوم ، تسمى ” الثقوب السوداء ” .
  قالوا :
  ” سميت بالثقوب لقدرتها الفائقة على ابتلاع كل ما تمر به ، أو يدخل في نطاق جاذبيتها ، من مختلف صور المادة والطاقة ، من مثل الغبار الكوني ، والغازات ، والأجرام السماوية المختلفة .‏ ووصفت بالسواد لأنها معتمة تماما ، لعدم قدرة الضوء علي الإفلات من مجال جاذبيتها ، على الرغم من سرعته الفائقة المقدرة بحوالي الثلاثمائة ألف كيلو متر في الثانية ‏(299792,458‏ كم‏/‏ ث‏)‏ وقد اعتبرت الثقوب السود مرحلة الشيخوخة في حياة النجوم ، وهي المرحلة التي قد تسبق انفجارها وعودة مادتها إلى دخان السدم ، دون أن يستطيع العلماء حتى هذه اللحظة معرفة كيفية حدوث ذلك‏ ” انتهى من مقال للدكتور زغلول النجار

  BURADA YEMİNİN ÖNEMİ NEDİR VE NİÇİN ALLAH’A YEMİN EDİLMEMİŞTİR?

  1-Bu yeminle dikkatimiz/özellikle bilim insanlarının/yıldızların çöküp ölmesiyle oluşan karadeliklere, bu hususta bilimsel verileri elde etmemize ve yıldızların ölümleri gerçekleştirdiği gibi kıyamet zamanı da gelince dünyamıza enerji ve hayat veren güneşin de yakıtı tükenip hayatın son bulacağının bilgisine çekilmek istenmiştir.

  2-1400 küsür sene önce yaşamış olan hz.Muhammed’in 1960’lı yıllara kadar kimsenin bilmediği bu bilimsel olayına kendiliğinden işaret etmesi mümkün değildir.

  3-Yaratıcı kendi yarattığı eserleriyle yemin edebilir,çünkü yaptığı yeminle onun yarattığı eser ondan üstün kılınmaz.

  4-Eğer burada veya başka bir ayete Allah’a yemin edilmiş olsaydı,asıl o zaman bu yemin hz. Muhammed’e ait olurdu.Çünkü kullar Allah’a (yaratıcıya) yemin ederler.

  5-İNŞİKAK /84:16-19 84: 16.Ve diğer ayetlerdeki yeminler de aynen bunun gibidir.

  İNŞİKAK-16-17.AYETLERİN AÇIKLAMALI DOĞRU MEALLERİ DE AŞAĞIDADIR.

  İNŞİKAK- 16-19: Hayır (boşuna yaratıldığınızı zannetmeyin)! Yemin ederim (dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesiyle oluşan) akşamın alaca karanlığına,geceye ve gecenin içinde barındırdığına,dolunay hâlindeki aya ki (Ey insanlar!) Elbette siz,bir katmandan/sema ve uzayın bir yerinden/diğer bir katmana bineceksiniz.’’şeklindedir.

  İşte bu ayete de AYA yemin edildikten sonra insanoğlunun ilk önce AYA,daha sonra da semanın farklı mekanlarına/ gezegenlere çıkabileceğine 1400 sene önce işaret vardır.

  Aşağıdaki arapça metninde de bu konu anlatılmaktadır.

  من خلال الآية الكريمة ﴿ لَتَرْكَبُنَّ طَبَقًا عَن طَبَقٍ ﴾ نرى إشارة إلى إمكانية صعود الإنسان إلى القمر، خصوصًا أن هذه الآية تأتي بعد ذكر القمر ﴿ وَالْقَمَرِ إِذَا اتَّسَقَ ﴾، وهذه الإشارة تحققت في القرن العشرين، بما يدل على أن القرآن كتاب الله، وأنه يتطابق مع العلم الحديث ».

  Saygılar.

 13. Cenap Şahin

  En’am 104 sonundaki 2. özne dediğiniz “De ki..” emriyle başlıyor. Yani 2. özne yok. Doğru tercümelerde kanıt arar ve yazarsanız yazınızın devamını okunmaya değer bulabilirim. Allah un gözlerinizdeki perdeyi kaldırması dualarımla..

 14. Add

  Kur ‘an Allah tarafından indirilmiştir. / Allah hicbir ayette bu sözler benim demez. Veya.ima etmez . Bunun anlamı şudur Allah katindan inen ayetlerle 25 yıl içerisinde oluşan bir kitap , Yani içerisinde Allah sözlerinide barındırır . Ama kainatın sahibinin birşeyler söylemesine ihtiyacı varmıdır .? Doğru yola.eristirmesi için inmis bir kitap amaci bellidir . Bu amacda illa kainatin sahibi bu kitapda olanları yazmıştır diyemeyiz . Bence şüphe yokki kuran Allah ve birliği tarafından yazılamasın. Aklı olanlar için. Akıllı sananlar için değil

 15. Ozcan ÖCÜ BAŞ

  Eğer Kuranı kerim ı kendi yazıldığı dilden başka bir dile çevirince asıl anlamının çıkmayacağını bilsen bu yazıyı yazmazdın Allahın kelamında hata arayarak harcadığın vaktin yarısını türkçe arapça çeviri sonucu gerçek anlam elde edilmeyeceğini bilirdin sadece bunda değil herhangi başka bir dildede çeviri yapsan gerçek anlamı cıkmaz gerçek o dili öğrensen gerekleriyle beraber bir derya deniz gibi sadece bir ayetten bir çok gerçek bilgi ders çıktığını görürdün

 16. akın

  bu kafayla ateist olduysan sanaAllah akıl fikir versin demekten başka bir cümle kuramayacağım. boş değil bomboş çıkarımlar…

  • valla, ne diyeyim sana bilemedim. sende bu mezhepciler cemaatler sıhlar sehler gibi son nebiyi resulu allah yerıne koydun. aslında ateist olarak suan yaşanan islamdan uzak durman normal bizler bize yol gösterici rehber olan kuranı okumadıkca seytanın davetıne uyacagız rabbım herkesin yardımcısı olsun işimiz zorki ne zor . hala akıllanmayacakmısınız dıye ayet var arkadaş , varın bıldıgnız gibi olun hayti selametle hoşcakalın.

 17. ismail

  gökşin islamın içine etmeyemi girdin. hiç kimse peygamberi Allah yerine koymaz. kazara belki. 4 hak mezhebi inkar ediyorsun. tarikat Allaha ulaşma yoludur onuda inkar ettin. ne kaldı geriye. diyanetin verdiği bilgiler doğrudur ama diyanet her bilgiyi vermez. tarikat yani Allaha ulaşma yolunu(evliyalık yolunu) inkar eden arapzadenin sonunu yazmıştık daha evvel. doğru tarikat ile doğru yola ulaşılır. kadınlar erkek tarikat liderinden ilim alamaz.
  sıratı müstakim yoludur bu. bir şekilde öğrenilmesi lazım. Kuranda vardır. inkar küfürdür. bilmeden küfre düşmek hoş olmasa gerek.

 18. seyhmus

  benim anlamadığım diyelim ki bu doğru ve sen bunu anladın tespit ettin neden bir web sitesi açma gereği duydun ve bunu insanlara anlatıyorsun demek ki farklı bir amaç var çünkü bu devirde kimse boşuna emek harcamıyor

 19. ......

  ateistti ve çok zengindi. evinde köpek besliyordu. ona hergün kasaptan ciğer alıp işten eve öyle geliyordu. hayvan bu duruma o kadar çok seviniyorduki koltukta oturan sahibinin üzerine atlıyor onun ağzını yüzünü yalıyordu. kendiside bu durumdan büyük zevk duyuyordu.hayvan hergün en az bir kilo ciğeri yiyiyordu..
  günler aylar bu şekilde akıp gidiyordu.bizim ateist birgün rahatsızlanınca doktora gidip kendine bakıttı. doktor çıkan sonucu şu şekilde açıkladı
  -köpeğinizden size bulaşan kitle ciğerinizi yemiş.
  ne tesadüf ama. hayır hiçde öyle değil. tesadüf yoktur.yüce Allah vardır birde onun ödül ve ceza sistemi.

 20. Hüseyin

  Sen bu açıklamayı yaparken birde kendinden de mesulsun.Farkındamısın? Bahsettiğin kişi bizim içimizden geldiği doğru fakat orada tek ismiyle anman çok yanlış çok büyük bir ayıp.
  O ki dünya alem onun hürmetine yaratıldı.Peygamberler efendisi Hz.MUHAMMED (s.a.v)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s