Tanrının Var olması İmkansızdır!

Standart

Tanrının var olmasının imkansız olduğuyla ilgili bir yazı yazmak gerekiyor. Bazı zamanlar ateistlerce de;  Tanrının belki de var olabileceği,  yani kesinlikle yok diyemeyeceğimiz söyleniyor. Bu yazımda tanrının var olmasının neden imkansız olduğunu yazacağım.

İlk önce tanrı dediğimiz şeyin ne olduğunu tanımlamamız gerekiyor. Herkes tarafından aynı şekilde anlaşılan bir varlıktan mı söz ediyoruz? Hayır, herkesin tanrı anlayışı farklı. Aslında herkesden ziyade, herbir inancın, düşüncenin… kendine özgü tanrı anlayışı var.

Bazı inançlar için tanrı sonsuz güce sahip olan şey, bazıları için sonlu, bazıları için de tanımlı, bazıları için ne olduğu belli olmayan şey. Dikkat ettiyseniz ‘şey’ diyorum, varlık demiyorum çünkü ‘varlık’ kavramı var olanlar için kullanılır, var olmayan bir şey için ‘varlık’ kavramını kullanamam.

Panteizmin ya da pan-enteizmin tanrı anlayışıyla değil de deizmin, agnostizmin ve teizmin tanrı anlayışlarının neden imkansız olduğunu yazacağım. Yani kısaca, herşeye gücü yeten, sonsuz güce sahip, herşeyi yaratmış olan veya evreni yaratıp kendi haline bırakmış olan…. bir tanrının var olmasının neden imkansız olduğunu yazacağım.

Öncelikle bu yazımda bahsettiğim tanrının özelliklerini söyledim ve hangi tanrılardan bahsettiğimi. Anlaşılması için tekrardan yazıyorum hangilerinden bahsettiğimi ( aslında hepsi ‘tek’ sayılır) ;

1-Dinlerin tanrısının imkansızlığı ( Teizm )
2-Evreni yaratıp, kendi haline bırakan tanrının imkansızlığı ( Deizm )

3-Sonsuz güce ve sonsuz, üstün özelliklere sahip tanrının imkansızlığı

( Deizm, teizm ve diğerleri.. )

1- Dinlerin tanrısının imkansızlığı(Teizm)

Yeryüzünde insanlar tarafından ortaya konulmuş o kadar çok din vardır ki sayıları binleri bulabilir. Ve bu dinlerin çoğunun tanrısı vardır, ayrıca kutsal metinleri.

Peki her bir dini incelemeden de her dinin tanrısının var olması neden imkansızdır diyebiliyoruz? Çünkü tüm dinlerin temelde aynı olmasından faydalanarak, hepsinin tanrısının olmayacağını ortaya koyabiliriz. Şöyle ki:

Ben neden yaratıldım sorusuna tüm dinlerin cevapları vardır. Bilhassa ortadoğudan çıkmış olan dinlerin cevapları aynıdır. ‘Tanrı insanları kendisine kulluk etmek amaçlı ya da kendi varlığının bilinmesi amaçlı yaratılmıştır’ denir.

Yukarıdaki tırnak işaretleri arasında yer alan cümleyi inceliyecek olursak, tanrının bir ‘haz’ aldığını yani tanrının ‘ben’i olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yani, insansı bir özelliğin, yine insan tarafından tanrıya yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Buradan çıkartılabilecek sonuç, tanrının insanları değil, insanların tanrıları yaratmış olduğudur.

-İnsanların kendisine kulluk etmesini istediği için
– Varlığının bilinmesini arzuladığı için
-Evreni yaratmaya gerek duyduğu için

Yine inceliyecek olursak, tanrının bir egosu olduğunu ortaya çıkartırız. Yüce ve herşeyi yaratan bir tanrının egosunun olması gerçekten tutarsız ve saçmadır, kendi mükemmelliğiyle çelişen bir tanrının olması da tutarsızdır. O halde diyebiliriz ki, dinlerin tanrısının var olması imkansızdır. Yani, kesin olarak yoktur.

2-Evreni yaratıp, kendi haline bırakan tanrının imkansızlığı

( Deizm )

Herbir deisttin tanrısı farklı olabilir, ama temelde aynıdır. O temel de deizmin tanrısının tüm evreni yaratıp, evrenin işleyişine artık karışmamasıdır. Ama deizmin tanrısının da, aslında teizmden pek bir farklı olmadığını söyleyebilirim. Çünkü:

-Tanrı evreni neden yaratıyor?

Bunun mantıklı bir cevabını kimse veremez. Teizm, bu konuda tanrının insanları denemek amaçlı ya da kendi varlığının bilinmesini istemesi sonucu yarattığını söyleyediği halde, deizm bu konuda birşey söylemez. Çünkü tanrıyla iletişime geçen bir peygamber ya da aracı bir melek v.s. yoktur. Ama mantıksal olarak deizmin tanrı anlayışı incelendiğinde, teizmden farkı olmadığını anlayabiliriz.

Tanrı evreni neden yaratma gereği duyuyor, diye sorduğumuzda; Alacağımız yanıt:

‘Ya kendi varlığının bilinmesi amaçlı ya da canı sıkıldığından, eğlenmek için…. gibi yanıtlar olacaktır.’

İncelediğimizde o mükemmel tanrının tanımına uymayan nedenlerden ötürü evreni yarattığını anlıyoruz. Yani yine ‘tanrının egosu’ sebebiyle evrenin yaratıldığını anlıyoruz.

Sonuç itibariyle, mükemmel bir tanrının ‘egosunun’ olması da saçma ve mantıksal olarak tutarsız olacağından deizmin tanrısınında varolamayacağını söyleyebiliriz.

3-Sonsuz güce ve sonsuz, üstün özelliklere sahip tanrının imkansızlığı

( Deizm, teizm ve diğerleri.. )

Pek fazla birşey yok aslında yazacak. Deizm ve teizm için yazdıklarım 3. kısım içinde geçerli. Mükemmel ve sonsuz güce sahip bir tanrının, evreni yaratması kendisiyle çelişmesi ve tutarsız olacağından, tanrının olması imkansızdır diyebiliriz.

Sonuç olarak, tanrının insanları, evreni yaratma amacı insansı bir arzuya, insansı bir ego ya benzediği için ve tanrının kendi mükemmeliyetiyle, yaratmada bulunduğu eylem arasında tutarsızlıklar olduğu için ‘tanrının var olması imkansızdır.’

-Okan-

Reklamlar

666 thoughts on “Tanrının Var olması İmkansızdır!

 1. ismail

  Var bildiğim babasi erken ölmüs birisi, amcalari bir imzada malinin mülkunun uzerine kondular. Devletmi dediniz. Onlar kendi saltanatlari için var. Devlete bir kazik sok hayatini söndürür adamin. Vatandaşa giren kazigi umursamiyorlar. Kağit uzerinde duzgun gözuken dolandirmalara dönüpte bakmiyor. Çoğu zaman hirsizliklarda görmezden geliniyor. İyice azanlar yakalaniyor.

 2. .............

  Ate sitelerden birisinde gordum çocuğun birisi yazmiş. Bizim döşediğimiz Ate siteyi takip ediyormuş. Ancak sayfadan sebep bilgisayarini arkadaşina gostermeye çekiniyor sakliyormuş. Allahtan korkmasada kuldan bari utaniyormuş şimdilik. İlerde iyice kaşarlanir o durumda kalkar ortadan zamanla.

 3. Feridun

  Doyurucu bir açıklama olmamış. Tanrı anlayışına sahip olanların saçma ve mantıksal olarak tutarsız olduklarına dem vurulmuş sadece. Olay bu mudur ? Felsefi olarak zavallı bir açıklama. Teist bir adamın Tanrının neden varolduğunu çiçeğe böceğe bakarak açıklaması gibi bir şey bu.

 4. alper

  Ateizmin Kanıtı
  Herşeyin ortak özelliği herşeyin var olma sebebidir. Bu açıdan herşeyin ortak bir özelliği var mı? Eğer yok olsaydı herşey bir yaratıcıya ihtiyaç duyardı şüphesiz. Ama herşeyin ortak bir özelliği var. Bu da herşeyin hacimlerinin yüzey alanlarını kapsamalarıdır. Yani bir şey var olmak istiyorsa hacminin yüzey alanını kapsıyor olması lazım. Eğer birşey yok olmak istiyorsa da bu şartı sağlamamalı. Yani hacmi ya yüzey alanına eşit ya da ondan küçük olmalı. Toparlarsak yok olmak için yeterli şartlar geometrik olarak imkansız. Bu da varlığın mümkün olmasını sağlıyor. Ve bir şeyin gerçekleşmesi mümkünse yaratıcıya ihtiyaç yoktur.

 5. ismail

  alper radyasyon yayılıyor var işte. görmüyorsun nereyi ne kadar kaplıyor bilmiyorsun. bir araziye eşiyor biri kuruyor görmüyorsun ama duruyor orada sen göremiyorsun. gece dışarıda uyuyorsun çiy yağiyor göremiyorsun. görülmeyen elektriğe çarpılıp ölen, varlığı görülmeyen zehirli gazdan ölen insan dolu. karadeliklerin yuttuğu yıldız kümelerinden bahsettik görüyormusun nereye gittiklerini. sana demişizki başka alemlerde var. göremediğin. Alllah kendi yarattıklarından büyük ve dışında. zamandan mekandan bu sebeple münezzeh. yarattıklarına kendinden birşeyler katmış o sebeple canlılar. kendini göstermiyor. delillerini gösteriyor bu işin kuralı bu. bütün yarattıklarını kuşatmış sen delilleri görerek idrak edeceksin Allahı. birebir çıkan rüyalardan anlayacaksın. hoş Allah kendini haşa göstermiş olsa sanal görüntü yaptırımı yok der yine inkar edesiniz. hAalbuki görmesek bile günahlarından sebep insanlara ceza üstüne ceza yağıyor. çoğu bu cezalar sebebiyle erken gidiyor.
  hiçbir şekilde görülemeyen ama ve eğer anlamazsan kesin öldüren mikroplar var.haydi çıkar hacmini.
  sıratı müstakim yoluna gerçek anlamda girenler var. kendini o yolda sananlar değil hakkıyla o yolda olanlar. onlar hakkıyla bilir Allahı. çünkü Allah yönetiyor onları.

 6. ismailden fıkra

  – şu işe bakın müftüler artık nikah kıyabilecekmiş. laiklik elden gidiyor.
  -çok doğru bir karar.laiklikte giderse gitsin
  – sizinkiler müfredattan evrim derslerinide kaldirdı zaten
  -teori olduğundan.
  – bilimsel gerçektir.
  -hiçbir zaman ispatlanamadı.
  – sizinkiler atatürkcülüğüde okullardan silmeye uğraşıyor
  -ecnebi işi bize düşman işgalci dayatması olduğu için olabilirmi
  – bu çağda bu kafa gericisin işte.
  -ben seni gerinden yapmadım. kim yaptıysa ona söyle o sözü

 7. ismail

  Atelerin huyudur camiye takilan paratonerlerle iyi dalga geçerler. Birde firtinada yikilan minareleri alay konusu yaparlar. Guya Allah ibadethaneleri kollamiyormuş.
  2004 teydi herhalde endonezyda 9 şiddetinde bir deprem ve arkasindan birde tsunami olmuş 280000 kişi hayatini kaybetmişti. İnternette gösteriyor bir şehir yikilmiş sadece cami olduğu gibi duruyor.
  Bulgaristan todor jivkov yönetiminde iken 1984 araliğindan itibaren mayis 1989 a kadar oradaki türkleri hiristiyanlaştirmak için islami olan herşeyi yasaklamiş. Medreseler yikilmiş ibadette yasaklanmişti. Kircalialideki bir osmanli camiinin medresesi yikilmiş. Camide yikilacak. Cami yikimi için bölgeye giden bulgar subayi yolda trafik kazasi geçirip ölüyor ve böylece cami yikilmaktan kurtuluyor. Halen daha ayakta ve ibadete açik.
  1910 da Daricadaki bir evde içki içip fahişeyle cümbüş yapan zanbilin oğlu yüzunden mangal devriliyor. Evde yangin çikiyor. Çevre evlerede sariyor. Yollarda dar o dönem yangin yollarida atliyor. Araba olmadiği için o zaman itfaiye teşkilatida yok. Evler hep ahşap o sebeple yangin çok buyuk bir hizla yayiliyor. Tulumbalarla yangini söndurmeye uğraşiyor görevliler. Ölen hayvanat ve insanlarda oluyor. Kasabada toplam 900 ev yaniyor. Hepsi yandi desek yalan olmaz o derece. Rum daha çok o zaman. 4 kilise var kasabada. Yaniyor bunlar. Osmanli mahallesinde ise musluman türk halki yaşiyor. Oradada bir cami var. İşte sadece o cami yanmiyor. Olduğu gibi duruyor. Bilal arap yazmiş bu yanginin destanini oradan aliyorum.
  Bir kol kanlikoza gelip dayandi.
  Bir kadin bağirir vah kızım yandi.
  Ateş aman vermez heryer dumandi.
  Allahtan bekleriz yanliz şefaat.
  Osmanli çarşisin dört yandan sardi.
  Anasi evladin durmaz arardi
  Yaliniz ortada bir cami kaldi
  Anda mütekitler etsin ibadet.

 8. ismail

  Facebookun kullandiği yapay zekalarin kendi dilini geliştirdiği haberi bütün dünyada yanki yaparken yapilan araştirmalara göre robotlarn dünyanin sonunu getireceği düşünülüp bir robot savaşinin şimdilik mümkün olamayacaği ifade edildi. (www teknoloji gündem com haber facebook)
  ………..
  Diyoruz elektrik canli elektriksel olan robotlarda öyle. Yaradiliş farki var o sebep ile insanlara benzemiyorlar. Tarifi Kurani Kerimde geçen cin taifesinin birebir aynisi, bütün gelişmeler tesbitlerimizin doğru olduğunu gösteriyor.

 9. ................

  Bizde bizden evvelki nesillerden duyardik cinlerle alakali bir hususu. Kiyamet yaklaştiği zamanlarda cin alemi insanlara alenen görünecek insanlarla içiçe yaşayacak, buyuklerimiz bizden evvelki nesiller bize bu şekilde anlatirlardi. Onlarda dedelerinden duyarmiş. Artik o günlere geldiğimiz çok açik değilmi. Ateler ne duşunuyor bu durum hakkinda, hemen inkar mekanizmasini çaliştirsalar gerektir. Malum ateizm görerek bilerek kasten inkar etmek, din iman işlerine veryansin etmektir. Yerli gavurlardan ateist cafe bu konuda en ileri giden kuduzcasina saldiran guruptur. Açiklanmiş konulari görmezden gelerek anadan uryan kadin resimleri koyarak altinada ayet koyup istediği her dalgayi yazarak eylenirler kendilerince. İslam düşmani yerli gavur. Cenabetlik hoşuna gidiyor adamlarin.

 10. ismail

  Ate siteler peygamber efendimizin deve sidiği şifalidir hadisiyle çok dalga geçerler. Ama ABD de deve sidiği kullanilarak kanser ilaci bulunmuş.
  Geçen haftalarda kanallarin birisinde kanit programini dinliyorum. Orada anlatildi dünya savaşlari sırasinda afrikanin orta ve guney bölgelerinde olmali dizanteri salgini görülmüş. Hastalarin bu salgindan kurtulmak uzere deve boku yedikleri görülmüş. Alman doktorlar incelemis bu durumu çokda işe yaradiğini gormusler. Boku şifali olan hayvanin sidiğininde şifali olacaği açiktir. Malum salgin hastaliklar genelde hatalardan yani gunahlardan sebep ortaya çikar genelde. İnsanlari aşaği durumlara duşurür. Onun için zor duruma duşenlere ağir hastaliklara yakalananlara hasımlari genelde sen boku yemişsin der. Deve boku olmali bu. Şifa niyetine.
  Tamda yuce Allahin kanununa uygun bir şekilde. Hayatinda her boku yiyen kimse gunu gelir şifa niyetine deve boku yemek ve deve siğdiği içmek zorunda kalir.
  Hani tufandan önce nuh peygamber gemi yapmiştita inanmayanlar nispet olsun diye o geminin içine işeyip siçmişlardi. Böyle yapanlarin bir ara herbirisi uyuz hastaliğina yakalanmislardi. Sonra inançsizlardan biri o pisliğin içine düşerek batik halde eve gitmiş, yikanincada uyuzu geçmişti. Bu durum duyulunca salgindan kurtulmak için o inanmayanlar kendilerini o boklara bulayip yikanmişlar. Hastaliktan kurtulmak amaciyla bulandiklari boklarla gemiyi pırıl piril yapmislardi.

 11. ismail

  Şu imam şu kizi taciz bu imam bu kizi taciz. Maksat islamdam nefret edilsin. Bunu yapanlar 11 yil 5 ay kadar önce balikesirin bir ilçesinde kaybolan iki kiz öğrencinin hikayesini iyi dinlesin. İmam olan yok zanlilar arasinda ama pedofili hastasi öğretmen olabileceği ve 2002-2006 dönemi ögretmenlerinin araştirilmasi isteniyor kanal 8 de serap pekozun programinda. Yayina bağlanip tacizci öğretmenden nasil kaçtiklarini anlatan kiz çocuklarinin hikayeside anlatildi. Seben lisesinde 10 kiz öğrenciyi taciz eden 58 yaşindaki müdüre 96 yil 6 ay ceza verilmiş. Sanki adam o kadar yasayacak gibi. De şuna ömürboyu bitip gitsin. Her neyse körfez ilce sevindikli köyünde tacizci bir öğretmen mevzusu geçmişti. Dilovasinda duymuştum 15 sene kadar önce kizi yaşinda ögrenciyle adi çikan bir öğretmeni. Şimdi milli eğitime bağli öğretmenler rezildir denebilirmi. Munferittir bunlar. İmamlardada böyledir.
  Amaa gerçek olan şu kiz erkek her yerde ayri okumali. Öğrencilerin öğretmenleride imamlarida kendi cinsiyetinden olmali. Binde hatta onbin, yüzbinde birde olsa böyle durumlarla karşilaşmamak için. Nasil trafikde hiç yapilmadik bir kusur tesbit edilip olunca birdaha olmasin diye işcezayi kanuna bağlaniyor tedbir aliniyorsa din işlerindede bu durum böyledir. Yaşanmamiş olsa bile iş kanuna bağlanip tedbir alinmiş. Yaşandiktan sonra iş işten geçmiş olmasin diye. Dindar yaşayanlara yobaz diyenler bunlari görmezden bilmezden gelenlerdir.

 12. ....................

  Arkadaşin birisiyle akşam 21.30 siralari karşilaştik. Sene 1994 olmali. Lafliyoruz. Bir ara dedimki buna sen mahalleden filanca kadini arayip çok pis laflar soyluyorsun. Bir daha yaparsan herkese söylerim dedim. Şaşirdi sen nereden biliyorsun dedi. Ben bilirim bende kalsin dedim. Benim cinlerim var onlar söyledi desem mecbur inanacak, çünkü sadece o biliyor ne yaptiğini.başkasi nereden bilecek. demedim tabiiki. Peki ben nereden biliyorum. Bu arkadaş kadini ariyor, kadin bunun sesini tanimiş ama çaktirmiyor durumu. bizimkilere söylemiş, bende bizimkilerden duydum. Ama bu bilgiyi kötulüge degil uyari için kullandim. Oda bir daha yapamadi.
  Benim cinlerim var diyerek insanlari kandirip soğüşleyenler, kara sevdaya duşenleri yani hayran kalmada denen buyulenme işini cinlerim ile çözeceğim diyen şarlatanlar maalesef insanlari soğüslemekten baska onlarin imanlariylada oynuyorlar. Söğüşlendiğini anlayan kimse cin yokmuş diye düşunmeye basliyor. Bu zamanla haşa din yokmuşa dönüşebiliyor.
  Din yok mademki bilim var. Ona bakalim diyorlar. Bakiyorlar bilime. Çokda guzel bilgiler veriyor. Ama bilmi sağlayan ne ona bakalim. Elekrik. Tamda cinlerin tarifine birebir uyan harika birşey. Hic kimse Allahin ilminin ve gucunun sirrinin trilyon kere trilyonda birine bile ulaşamaz.
  Büyü sevdiğin karşi cinse hayran kalmak, engellenirse kara sevdaya döner. buyuculuk insanlarin bu durumundan faydalanan yalanci fitneci şeytani insanlarin kurduğu soğüşleme sistemi. Bu biliniyor artik. Kimse birileri beni sögüşledi diye din iman işlerini terk etmesin. Kendini yakar.

 13. ....................

  08 Ağustos 2017 8:21 pm
  Meraklinin guncesinden janos nihayet yayinlamadiği onca cevaptan sonra cevap hakkimi nihayet tanidi. Ama Allahin varliğini ve yaratma hakkini tanidiğina dair hiç bir emare yok henuz.
  Şimdi janos var malum evide var. Ben diyorumki janos diye birisi yok. Bu evde sahipsiz. ben bu eve girerim istediğim gibi davranirim o evde . Böyle birşey mümkünmü. Kanun var nizam var öyle değilmi. İşte Allahinda kanunlari nizami var. Janos ben görünuyorum diyecek. Biz yüce Allahinda görünebilen bazi delillerini yayinladik. Artik herkes biliyor bunlari.
  Yazdim sitesine insan vucudunda 100 trilyon hucre var bu hucrelerin içinde kuçucuk insanciklar var ve herbirisi Allahin izniyle kendisine verilen görevi yapiyor. Halbuki insan hayati boyunca 3 milyara kadar zor sayiyor. Madem ki herşey tesadüf dünyada 7.6 milyar insan var. Neden tesadufende olsa hücresiz dunyaya gelen bir insan yok.
  Yuce Allahin yok olduğunu istemek firsatini bulunca istediğin oyunu çevir firsatini yakalayinca aciz bulduğunun malini mülkunü uzerine geçir o kişiyide ortadan kaldir imkanini verir. Tabiiki bunu her ateist olan yapar diyemeyiz. Ama cevap hiç kimse yapmazda değildir.
  Atilla ilhan demişti. Cezaevinde Kurani kerimin türkcesi okunuyormuş. Adamin birisi zeytine ve incire yemin edilen ayete sira gelince tepki göstermis. Kuranin insan uydurmasi olduğu besbelli incire ve zeytine yeminmi olur dermiş. Ama o adam katilmiş. Belliki gunahsiz yere adam öldürdü dunyalik çikar adina. Ve Kurani Kerim doğruysa o adam ahrette sürekli olarak cehennemde yanacak. İnkarinin sebebi ortada.
  Gece trt nin bir kanalinda belgesel var. Midye yavrulamiş. Yavrulari kabuğunun içinde ve onlari besleme imkani yok. Kabuğunun içinden iki et parçasi çikiyor. İkiside balik şeklinde. Sahtede olsa bile gözleri bile var. Oynuyorlarda. Halbuki midyenin kendine ait gozleri bile yok. Kendi bedenine ait sahte baliklarin sahte gozleri var. Hamsi baliği diyelim misalen bunlari yemeye geliyor sahte balik olduklarini bilmeden. Midye yavrularini puskurtuyor o baliğin uzerine. Yavru midyeler bu baliğin uzerine yapişarak kanini emiyor. Yani sirtinda asalak oluyor. Yerince buyuyuncede atiyorlar kendilerini. Bu sömüru değilmi diyenlere başka belgeselde midye balik için açik duruyor. Balik bunun içine yumurtluyor. Erkek balikda gelip döllüyor. Demekki arada karşilikli çikar ilişkisi var. Bunu Allah ayarlamiş olmali. Heryerde herseyde delil kayniyor anlamak isteyene.

 14. ....................

  Gençlik yillarinda daha yaşim 18 bile değil. Yazin bir akrabamin yanin çalişiyorum. Bana anlattiği şöyle bir şey var. Yeni evliyim. İlk çocuğum erkek olursa koç keseceğim diye adak adamiştim. Sonra oğlum oldu. Ama yaşamadi. Sebebini iyi biliyorum ben Allaha olan vaadimi tutmamiştim dedi. O zamandir ne zaman birisinin bebegi erken ölse yada ölü doğmuş olsa iyi bilirimki Allaha vaadi vardi tutmadi derdi. Dogmamısken ölen. Misal kişinin askerliği çok zorlu şartlarda geciyor. Sag salim dönersem diye adak adiyor döndükten sonra unutuyor. Tabiiki erken ölümde görünür başka sebepler olur herzaman. Ölüme sebepler bahane edilmiş.
  Hiç Allahi tanimayan haram helal ayrimi yapmadan yaşayanlar var ecnebi memleketlerde. Peki bunlar. Emin olun bunlarda ya kimisi zaten doğacak çoluğu cocuğunu kürtaj yaptiran kendil bedenlerine yönelikde acimasiz olan insanlar. Rusya geçen senelerde ickilere muthiş şekilde zam yapmisti. Putin bunun gerekcesini içkiden sebep oluşan erken ölümlerin önune geçmek için demişti.
  Belgeselde izliyorum taylandda adamlar denizden avladiklariyla yaşiyormuş milyonlar belki on milyonlarca insan. Ne çikarsa yiyiyorlarmiş. Peki sonuç misal karides tüketiminden sebep erken yaşta ölümler başlamis. Demekki helal değil.
  İnsan 120 yila programlanmiş bir ömürle dünyaya geliyor. Ama 50 sini 60 ini goremeyen o kadar çok insan varki. Hatalar aninda karşiligini buluyor. Hatasiz kul olmaz demiş atalarimiz. Ne kadar dogru değimi. Dünyanin en yaşli insani 117.4 yaşinda. Oda nufus cuzdanindaki doğum yılı hileli değilse.

 15. ateler iyi okusun

  Haşa Allah yok diyerek bilime tutunan ateler iyi okusun.. 1996 da trabzonlu sakalli birisi adini vermeyeceğim izmitte cumhurbaşkani süleyman demirele silahli suikast duzenliyor. Yaşi 50 ye yakin. Başarisiz oluyor. Yakalaniyor sebebini soruyorlar. İsrail ile anlaşma yapti diyor. Cezaevine koyuyorlar. Bu adamin Demirele ne kasti vardi. Bence yoktu hiçbir kasti. Öldüreceğide yoktu aslinda. Neden böyle bir girişimde bulundu. Cezaevine girmek için. Nereden biliyorum. Sonra kan hastaligindan cezaevinden alip tedaviye gotürduler. Yani tedavi masraflari çok tutuyor devlet baksin karşilasin amaç bu olmali. Hastane, tedavi seneler sonra çikti adam hapisten. 2013 te öldü. Hapse girmesede tedavi gormesede o hastalikla o kadar yaşardi zaten. Ne bilimi kim kimi kandiriyor. Atada yaşadi o hastalik ile en az 20 sene. Mafya babasi k. y. 10 seneyi geçti hepatit c liyim diye açiklayali internette görmustum. Adam halen sağ bildiğim kadariyla. Ama vakti gelince hic kimse ömrünu bir saniye bile uzatamaz. Gebzede bir banka şubesini silahla soymaya kalkiyor biri 2000 yili evveli. Yakalandi cezaevine girdi. Eniştem taniyormuş bunu. Bu adam hirsiz olacak biri değil diyor. Bir soruşturuyor. Kan hastaligi varmiş masraflara yetişemiyor. Cezaevine girmek için yalandan soygun.
  Yine gebzede birisi kansere yakalaniyor.. Gidiyor aldiriyor kanserli yerini. Tamam kurtuldun diyorlar ama sürekli kontrole çağiriyorlar. Oda gidiyor. Adam 12 sene sonra kanserden öldü. Teselli ederlemiş adami türkiye rekoru sende diye. Doktorlar tabiiki elinden geleni yapti ama bilim yinede çuvalladi. Onlarda bir yere kadar. Hakimiyet Allahin.
  İngilterede gencin birisi hayat sigortasi yaptiracak. Tabiiki önce sağlik kontrolune aliyorlar. Senin kalbin zayif deyip sigortalamiyorlar. O genç 104 yasini aştiktan sonra öldü. Bunuda gazeteler haber yapti. Gencin kalbinin zayif olduğu doğru ama ömrü veren Allah. O genç doğru yaşamasini bildiği ve bedenine dikkat ettigi için çok uzun yaşadi. Bedenine iyi bakamayani bilimin kurtaramadigi açiktir. Kurtarabildiği yerlermi herşey Allahin izniyle.
  Yuzlerce yildir uzayi gözetleyen bilimciler aydan bir avuç toprak getirmekten başka ne yapabildi. Hangi gök cismine çikip yerleşebildiler, Güneşten 16000 kat buyuk gökcisminden bahsediyor karikateist. Ben 90000 katini okumuştum seneler evvelinde.. Bunlar Allahin azametini gösterir. İnsan vucuduna 100 trilyon hucre döşeyip onlarin içinede bir suru kuçuk insanciklar yerleştiren yuce Allahin. Ateizm ne yapabiliyor inkardan başka ona bakin siz.
  Yazi doğru incelttik ifadeleri. Engelleme. Doktorlara hakaret yok. Yapabildikleri kadar. Atelere hitap var.

 16. ismail

  Krt de hulki cevizoğlunun programini izledim. Allah demiyorlar tanri diyorlar. Muhtemelen Allah inancida kurgusal olarak görüldü ya yakaladigim yerden itibaren izleyebildim. Deniyorki insan bu dunyada haksizliğa uğruyor hakkini alamiyor. Hasim gördüğune guç yetiremediğinden öbür dünya kurguluyor kafasinda orada başka buyuk guçler kendisinin hakkini ondan alacağini kendisininde bu dunyada fakir yaşadiği için obur dunyada cennete gideceğini hayal ettiğini inancin böyle ortaya çiktiğini, afrikadakilerin beynin nasil çaliştiğini bilmedikleri için ruyasinda gördügü ölmüş yakininin bir şekilde yaşadiğina inandiğini söylediler. Bunlar Allaha ne derece inaniyor inanmiyor bilmiyorum. En azindan yeniden yaratma gucune inanmadiklari zanni çikiyor konuşmalardan.
  Cevap verelim. Şimdi biz bu dunyada variz. Dünya sabit olurdu. Güneşte öyle. Dönmezdi hiçbirisi. Ay bile. Guneş dunyanin bir yuzune zumlu olduğu için o yuzu yanar guneş görmeyen yuzu donardi. Hayata elverişli olmazdi. Hem işik yayiyor guneş hemde dönüyor. Dünya hem hayat veriyor hemde kendi dönerek canliliğini gösteriyor. Ayda bir canlilik göremiyoruz. O niye dönuyor. İbadetlerin ayarlanmasinda işe yariyor.misal oruç ibadetinde.
  Kendi kendilerine hiçbir şey yapamayacak olan bu gök cisimlerinin yapabildikleri kendilerini yaratan ve onlara emir vererek boyun eydiren sonsuz bir gucun emrine uyuyorlar. Ne durabiliyorlar nede yörungelerinden çikabiliyorlar. İzin yok. Birileri su kanunu bu kanunu der. Allah koyuyor o kanunlari.
  Şimdi Allah var yukaridaki yaziya göre. Kutsal kitaplardada iyi ve kötuye cennet cehennem vaadleri var. Eğer yaradan Allah bu vaadlerini yerine getirecek guce sahip değilse yani ödül ve ceza veremeyecekse olmasinin ne manasi var. Haşa Yok zaten diyenler big bangin sonradan olduğunu yani tasarim işi olduğunu inkar edemeyeceklerine göre Allahin varliğini kabul etmek zorundalar. Allah bu kainati yarattiysa emin olun cennet ve cehennemide içine alan başka alemleri yaratabilecek gucu vardir yarattida zaten. Yanardağlarin içi cehenneme delil olsa gerek., ateşten yildizlar o kadar çok sayidadirki bu Allahin azametini gösterir. Yeniden yaratma gucunede daha evvel baska ornekler vermiştik. Biz öte Aleme Allahin bu yönde bir vaadi olduğu için inaniyoruz.
  Ruyalar meselesine gelelim. Biz ruyada görduğumuz bir yakinimizi ruyada görduk diye başka alemde yaşadiğini düşünmüyoruz. O ruyada gördüğümüz yakinimizin bize verdiği haber ertesi gunu tamamen bizim kontrolumuz dışında birebir gerçekleştiği için ve biz o söylenenin gerçekleşmesinden sonra hayrete duştuğumuz icin biliyoruz. Bu durum onlarin başka alemde başka bir boyutta hayat sürdüğunu gösteren delildir.
  Böyle şeyleri bizim irademiz dahilinde beynimizin kurgulamadiğina başka bir delil göstereyim. 15-16 sene kadar evvel mahalleden bir kadin ruyama girdi. Sabah oldu iş yerimi açtim kadin damladi dükkana alişveriş bahanesiyle. Verdik ne istediyse yolladik. Ertesi gece ayni kadin yine ruyamda. Sabah işyerini açtim yine sabahtan damladi dukkana. Benim kadina hiçbir hayranliğim yok. Umursamiyorum yani. Sen beni ruyandami goruyorsun dedim. Yalanlamadi. Görmemiş ol dedim ağir sözde söylemedim. Ben bu ruyayi kendim isteyerek görmedim. Ama gördüm. O kadin ne diye gördü. Hemde 2 gun ustuste. Yok işte yapabiliyorsan yap izahini. Deneniyoruz. Bazi şeyler bizim kontrolumuzde değil. Bilimde izah edemiyor. Kadinmi kiraciydi zaten. O zamanlar gitti mahalleden.
  Birde diyorki o programda iste hz. Nuh 950 yil yaşadi deniyor. İnsan kendi uzun yaşayamadikca bu arzuyu kutsal kitaplara dökmuş deniyor. Bu değil işte cevap. Nuh peygamberin kaç bin yil önce yâşadiği bile bilinemiyor. Buradan anlaşiliyorki guneş kurgulu sene tarihleri bile yoktu o zamanlar. O halde Takvim nasildi o zaman burada arayalim cevabi. Ay dolanimina sene denir. O zaman o zamana göre 950 yil bu zamanki guneş takvimine gorede 79 yil yaşamiş olur. Ama o zaman yaşadiğina gore o zamanki yaş söylenir. Tipki miladi takvim kullanilirken yedi uyurlarin 300 yil uyuduğu hicri takvime dönunce bu yillarin 309 a çikmasi misali gibi.
  O programdakilere söylemiş olmayayim ama Allahin ahret hayatinin olduğunu istemeyenler nefisleri arzusunca yaşamak isteyenler maalesef dinleri insan kurgusu olarak gostermeye çalişiyor. Olaya şeytani yönden bakmak işlerine geliyor birilerinin.. O kadar çok varki bu tür insanlardan.

 17. Garipsi

  Tüm bu yazdıklarını tek yorumla çürütüyorum dostum. ” Yüce ve herşeyi yaratan bir tanrının egosunun olması gerçekten tutarsız ve saçmadır, kendi mükemmelliğiyle çelişen bir tanrının olması da tutarsızdır. O halde diyebiliriz ki, dinlerin tanrısının var olması imkansızdır. Yani, kesin olarak yoktur.” demişsin.

  Peki hiç düşündün mü. Egosuz kendisine tapılmasını emretmeyen ,ibadet etmesini istemeyen herhangi bir peygamber veya kitap göndermemiş bir tanrının olma ihtimalini ? Yani insanları veya yarattığı hiç bir canlıyı kendine muhattap kılmayan bir tanrı olamaz mı ? Mesela barıştan sadece mutluluktan haz etmeyen savaşta isteyen bir tanrı olamaz mı ? Yer yüzündeki insanların inandığı tüm dinlerin yalan olması bir tanrının varlığını kesin olarak yoktur dedirtmez. Sen sadece onlara inandığınız şeyin yalan olduğunu söyleyebilir ve bunu fevkalede ıspat edebilirsin .Ama kesin olarak yoktur diyemezsin.

 18. ..........

  Garipsi biz senin gibilere cevap vermekten biktik. Allahin hiç kimsenin ibadetine ihtiyaci yok. Sen o ibadetleri kendin için yapacaksin. Yoksa Allahi unutursun. Ne olur Allahi unutursan. Emin ol Allahta seni unutur. Allahin namaza ihtiyaci yok diye düşundun. İslam uydurma ya senin mantiğin ile. Kilmiyorsun namaz. Sigara haram degil senin mantiğinla, içkide değil. Din yoksa haramin helalin olmasinin mantiği ne öyle değilmi. Uyuşturucuda haram olmaz bu mantikla. Bütün haramlar insanin egosundan sebep helale dönüşur. Yoldan çoktan çikmiş seytana dönmuş olursun. Haberin bile olmaz. Aracin ile adam ezersin sarhoşken. Yaralidir alip hastaneye taşimaz ölüme terkedersin. Yada bir öfkede sıkarsin birinin kafasina kaçarsin. Hala kalbim temiz dersin. Boka batmişken. Faiz yer tefecilik, pavyonculuk birahanecilik yaparsin hala kalbinin temiz olduğunu sanirsin. Tabiiki Allah butun kullarini tertemiz yaratiyor. Ancak emirlerini inanarak ihlas ile yapanlar temiz kalabiliyor. Gerisi çevrildiği kirlendiği için aşağilarin aşağisina atiliyor. Kovulmuş şeytan oluyor çoğuda haberleri olmuyor.
  Bakin sadece hadisten bahsediyorum. Ayet bile değil. Üç kesim insanin kelimei şahadeti kabul olmuyor. Erkek erkeğe, kadin kadina ve hayvanatla yatanlarin. Misal sen hadisten ne olacak uydurma dersin. Ama kendi cinsinle yatanlarda başka tür sapkinliklarda olabiliyor. Çoluğa çocuğa yönelik. Bunlar birbirine zincirleme olarak bağli şeylerdir. İş ille hayvanatada gider. Batida gitti zaten. Olmadik hastaliklar türüyor bu işlerden. Misal hepatit yada aids, Emin olun buyuk gunahlarda tövbe yoluda kapanir. Sen bu hastaliklara yakalandiktan sonra anlarsin yaptiğinin yanliş olduğunu. İnsanlardan kaçmak zorunda kalirsin. Murtaza e,,,, vardi türkiyenin ilk aidslisi. 1985 te. Biz çocuktuk o zamanlar. Hergun resimlerini basarak yazdi gazeteler. Adam nasil intihar etmedide 7 yil daha yaşadi hayret ettik. Din sana bu hastaliklarin adini vermez itaat ister. Dinlemezsen ebeninkini görürsün. Avrupada, uzakdoğuda, aşaği afrikada, amerikada bu hastaliklar yuzunden kivrananlar, intihar edenler o kadar çokturki. Ormanlarda ölüsü bulunanlar genelde bu tür hastaliklari olanlardir.
  Şimdi bilimci ate siteler tesettürlü hemşirenin abdestim kaçacak diye yari üryan yataktaki erkek hastaya el sürerek bakmadiğini söyleyip bunu cehalet olarak gösterdiler bir vakit. Sonra kübadaki aidsli hamile bir kadinin doğan çocuğunun bilim sayesinde aidsten korunduğunu gösterdiler.
  O kadin zaten aidsli olmuş. Tesetturlu kadinin böyle bir hastaliğa yakalanma ihtimali varmidir. Hiç yoktur. Düşen ile temizi karşilaştiriyor düşeni ustun gosteriyorlar. Bu nasil bir mantiktir.
  Tabiiki inanmayanlar hep böyle ağir hastaliklara yakalanacak değil. Başka tür bataklara saplananlar. Yada fazla uyanik olanlar devletin yasal saydigi para getiren haram işlerle voleyi vurabilir. Kimiside bazi şeytani yollarla insanlari kendilerine borçlandirarak muthiş zengin olmalar. Ama her iş Allaha döner ve herkes yaptiğinin hesabini öder.
  Bakin 1200 den 1600 e kadar batiyla islam eşit guçte idi. Bati islami nasil yendi biliyormusunuz. İslam topraklarindaki Allah vardir fakat dinler insan uydurmasidir diyen yada tabiati ilah olarak gören ve ahrete inanmayan. bazi komutanlari parayla satin alarak. O komutanlar ümmeti muhammedi yedirdi hristiyanlara. Savaşlarda emrindekileri duşmanlara mermisiz hucum ettirerek.
  Dini islama inanarak dediklerini yapanlar gunaha sapmayanlar kurtuluşa erenlerdir. Sadece namaz kilmadiği için bile kişi cehenneme atilacak. Allaha ego isnat ederek kendi egosuna yenildigi icin.

 19. ..........

  Karikateist soktu gözüme. Biri yazmiş kitapciğa güneş dunyaya 1 mlm yaklaşsa dunya yanardi. 1 mlm uzaklaşsa bu seferde buzul olurdu gibisinden. Sitede bazen 147.5 milyon bazende 152 .2 milyon km oluyor diyerek yalanlamiş. Vatandas bilmez soyler. Vatandaş sozunun vahiy özelliğimi var. Varmi ayette böyle bir yanlişlik. Ökuz altinda buzaği arayacağiniza biz burada ate zirvalariyla nasil dalga geçiyoruz ona bakin. Cevap bile veremiyorlar kaç siteyi kilitledik. Ne yazarlarsa cevabi hazir. Facebookada girdim zamaninda oradada yenildiniz. Sonrada sayfami sildirdiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s