Tanrının Var olması İmkansızdır!

Standart

Tanrının var olmasının imkansız olduğuyla ilgili bir yazı yazmak gerekiyor. Bazı zamanlar ateistlerce de;  Tanrının belki de var olabileceği,  yani kesinlikle yok diyemeyeceğimiz söyleniyor. Bu yazımda tanrının var olmasının neden imkansız olduğunu yazacağım.

İlk önce tanrı dediğimiz şeyin ne olduğunu tanımlamamız gerekiyor. Herkes tarafından aynı şekilde anlaşılan bir varlıktan mı söz ediyoruz? Hayır, herkesin tanrı anlayışı farklı. Aslında herkesden ziyade, herbir inancın, düşüncenin… kendine özgü tanrı anlayışı var.

Bazı inançlar için tanrı sonsuz güce sahip olan şey, bazıları için sonlu, bazıları için de tanımlı, bazıları için ne olduğu belli olmayan şey. Dikkat ettiyseniz ‘şey’ diyorum, varlık demiyorum çünkü ‘varlık’ kavramı var olanlar için kullanılır, var olmayan bir şey için ‘varlık’ kavramını kullanamam.

Panteizmin ya da pan-enteizmin tanrı anlayışıyla değil de deizmin, agnostizmin ve teizmin tanrı anlayışlarının neden imkansız olduğunu yazacağım. Yani kısaca, herşeye gücü yeten, sonsuz güce sahip, herşeyi yaratmış olan veya evreni yaratıp kendi haline bırakmış olan…. bir tanrının var olmasının neden imkansız olduğunu yazacağım.

Öncelikle bu yazımda bahsettiğim tanrının özelliklerini söyledim ve hangi tanrılardan bahsettiğimi. Anlaşılması için tekrardan yazıyorum hangilerinden bahsettiğimi ( aslında hepsi ‘tek’ sayılır) ;

1-Dinlerin tanrısının imkansızlığı ( Teizm )
2-Evreni yaratıp, kendi haline bırakan tanrının imkansızlığı ( Deizm )

3-Sonsuz güce ve sonsuz, üstün özelliklere sahip tanrının imkansızlığı

( Deizm, teizm ve diğerleri.. )

1- Dinlerin tanrısının imkansızlığı(Teizm)

Yeryüzünde insanlar tarafından ortaya konulmuş o kadar çok din vardır ki sayıları binleri bulabilir. Ve bu dinlerin çoğunun tanrısı vardır, ayrıca kutsal metinleri.

Peki her bir dini incelemeden de her dinin tanrısının var olması neden imkansızdır diyebiliyoruz? Çünkü tüm dinlerin temelde aynı olmasından faydalanarak, hepsinin tanrısının olmayacağını ortaya koyabiliriz. Şöyle ki:

Ben neden yaratıldım sorusuna tüm dinlerin cevapları vardır. Bilhassa ortadoğudan çıkmış olan dinlerin cevapları aynıdır. ‘Tanrı insanları kendisine kulluk etmek amaçlı ya da kendi varlığının bilinmesi amaçlı yaratılmıştır’ denir.

Yukarıdaki tırnak işaretleri arasında yer alan cümleyi inceliyecek olursak, tanrının bir ‘haz’ aldığını yani tanrının ‘ben’i olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yani, insansı bir özelliğin, yine insan tarafından tanrıya yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Buradan çıkartılabilecek sonuç, tanrının insanları değil, insanların tanrıları yaratmış olduğudur.

-İnsanların kendisine kulluk etmesini istediği için
– Varlığının bilinmesini arzuladığı için
-Evreni yaratmaya gerek duyduğu için

Yine inceliyecek olursak, tanrının bir egosu olduğunu ortaya çıkartırız. Yüce ve herşeyi yaratan bir tanrının egosunun olması gerçekten tutarsız ve saçmadır, kendi mükemmelliğiyle çelişen bir tanrının olması da tutarsızdır. O halde diyebiliriz ki, dinlerin tanrısının var olması imkansızdır. Yani, kesin olarak yoktur.

2-Evreni yaratıp, kendi haline bırakan tanrının imkansızlığı

( Deizm )

Herbir deisttin tanrısı farklı olabilir, ama temelde aynıdır. O temel de deizmin tanrısının tüm evreni yaratıp, evrenin işleyişine artık karışmamasıdır. Ama deizmin tanrısının da, aslında teizmden pek bir farklı olmadığını söyleyebilirim. Çünkü:

-Tanrı evreni neden yaratıyor?

Bunun mantıklı bir cevabını kimse veremez. Teizm, bu konuda tanrının insanları denemek amaçlı ya da kendi varlığının bilinmesini istemesi sonucu yarattığını söyleyediği halde, deizm bu konuda birşey söylemez. Çünkü tanrıyla iletişime geçen bir peygamber ya da aracı bir melek v.s. yoktur. Ama mantıksal olarak deizmin tanrı anlayışı incelendiğinde, teizmden farkı olmadığını anlayabiliriz.

Tanrı evreni neden yaratma gereği duyuyor, diye sorduğumuzda; Alacağımız yanıt:

‘Ya kendi varlığının bilinmesi amaçlı ya da canı sıkıldığından, eğlenmek için…. gibi yanıtlar olacaktır.’

İncelediğimizde o mükemmel tanrının tanımına uymayan nedenlerden ötürü evreni yarattığını anlıyoruz. Yani yine ‘tanrının egosu’ sebebiyle evrenin yaratıldığını anlıyoruz.

Sonuç itibariyle, mükemmel bir tanrının ‘egosunun’ olması da saçma ve mantıksal olarak tutarsız olacağından deizmin tanrısınında varolamayacağını söyleyebiliriz.

3-Sonsuz güce ve sonsuz, üstün özelliklere sahip tanrının imkansızlığı

( Deizm, teizm ve diğerleri.. )

Pek fazla birşey yok aslında yazacak. Deizm ve teizm için yazdıklarım 3. kısım içinde geçerli. Mükemmel ve sonsuz güce sahip bir tanrının, evreni yaratması kendisiyle çelişmesi ve tutarsız olacağından, tanrının olması imkansızdır diyebiliriz.

Sonuç olarak, tanrının insanları, evreni yaratma amacı insansı bir arzuya, insansı bir ego ya benzediği için ve tanrının kendi mükemmeliyetiyle, yaratmada bulunduğu eylem arasında tutarsızlıklar olduğu için ‘tanrının var olması imkansızdır.’

-Okan-

Reklamlar

Tanrının Var olması İmkansızdır!’ için 815 yanıt

 1. ismail

  Var bildiğim babasi erken ölmüs birisi, amcalari bir imzada malinin mülkunun uzerine kondular. Devletmi dediniz. Onlar kendi saltanatlari için var. Devlete bir kazik sok hayatini söndürür adamin. Vatandaşa giren kazigi umursamiyorlar. Kağit uzerinde duzgun gözuken dolandirmalara dönüpte bakmiyor. Çoğu zaman hirsizliklarda görmezden geliniyor. İyice azanlar yakalaniyor.

  • korhan

   bravo ismail ilk defa bir konuda haklısn. hemde çok haklısn. ilk defa sana saygı duydum ismail . devlet devlet degılkı . resmı tefecı. adaletın ve onuurn parayla satın alındıgı bir ülkeden ne koy olur nede kasaba . gerçekten tebrık ederım ismail. senın aklın siyası konulara çok iyi calışıyor ama sakın fesefeye girme bir daha . senın bransın bellı siyaset. siyası olarak senınle aynı mantıga sahıbim bilesın …

 2. .............

  Ate sitelerden birisinde gordum çocuğun birisi yazmiş. Bizim döşediğimiz Ate siteyi takip ediyormuş. Ancak sayfadan sebep bilgisayarini arkadaşina gostermeye çekiniyor sakliyormuş. Allahtan korkmasada kuldan bari utaniyormuş şimdilik. İlerde iyice kaşarlanir o durumda kalkar ortadan zamanla.

 3. Feridun

  Doyurucu bir açıklama olmamış. Tanrı anlayışına sahip olanların saçma ve mantıksal olarak tutarsız olduklarına dem vurulmuş sadece. Olay bu mudur ? Felsefi olarak zavallı bir açıklama. Teist bir adamın Tanrının neden varolduğunu çiçeğe böceğe bakarak açıklaması gibi bir şey bu.

 4. alper

  Ateizmin Kanıtı
  Herşeyin ortak özelliği herşeyin var olma sebebidir. Bu açıdan herşeyin ortak bir özelliği var mı? Eğer yok olsaydı herşey bir yaratıcıya ihtiyaç duyardı şüphesiz. Ama herşeyin ortak bir özelliği var. Bu da herşeyin hacimlerinin yüzey alanlarını kapsamalarıdır. Yani bir şey var olmak istiyorsa hacminin yüzey alanını kapsıyor olması lazım. Eğer birşey yok olmak istiyorsa da bu şartı sağlamamalı. Yani hacmi ya yüzey alanına eşit ya da ondan küçük olmalı. Toparlarsak yok olmak için yeterli şartlar geometrik olarak imkansız. Bu da varlığın mümkün olmasını sağlıyor. Ve bir şeyin gerçekleşmesi mümkünse yaratıcıya ihtiyaç yoktur.

 5. ismail

  alper radyasyon yayılıyor var işte. görmüyorsun nereyi ne kadar kaplıyor bilmiyorsun. bir araziye eşiyor biri kuruyor görmüyorsun ama duruyor orada sen göremiyorsun. gece dışarıda uyuyorsun çiy yağiyor göremiyorsun. görülmeyen elektriğe çarpılıp ölen, varlığı görülmeyen zehirli gazdan ölen insan dolu. karadeliklerin yuttuğu yıldız kümelerinden bahsettik görüyormusun nereye gittiklerini. sana demişizki başka alemlerde var. göremediğin. Alllah kendi yarattıklarından büyük ve dışında. zamandan mekandan bu sebeple münezzeh. yarattıklarına kendinden birşeyler katmış o sebeple canlılar. kendini göstermiyor. delillerini gösteriyor bu işin kuralı bu. bütün yarattıklarını kuşatmış sen delilleri görerek idrak edeceksin Allahı. birebir çıkan rüyalardan anlayacaksın. hoş Allah kendini haşa göstermiş olsa sanal görüntü yaptırımı yok der yine inkar edesiniz. hAalbuki görmesek bile günahlarından sebep insanlara ceza üstüne ceza yağıyor. çoğu bu cezalar sebebiyle erken gidiyor.
  hiçbir şekilde görülemeyen ama ve eğer anlamazsan kesin öldüren mikroplar var.haydi çıkar hacmini.
  sıratı müstakim yoluna gerçek anlamda girenler var. kendini o yolda sananlar değil hakkıyla o yolda olanlar. onlar hakkıyla bilir Allahı. çünkü Allah yönetiyor onları.

 6. ismailden fıkra

  – şu işe bakın müftüler artık nikah kıyabilecekmiş. laiklik elden gidiyor.
  -çok doğru bir karar.laiklikte giderse gitsin
  – sizinkiler müfredattan evrim derslerinide kaldirdı zaten
  -teori olduğundan.
  – bilimsel gerçektir.
  -hiçbir zaman ispatlanamadı.
  – sizinkiler atatürkcülüğüde okullardan silmeye uğraşıyor
  -ecnebi işi bize düşman işgalci dayatması olduğu için olabilirmi
  – bu çağda bu kafa gericisin işte.
  -ben seni gerinden yapmadım. kim yaptıysa ona söyle o sözü

 7. ismail

  Atelerin huyudur camiye takilan paratonerlerle iyi dalga geçerler. Birde firtinada yikilan minareleri alay konusu yaparlar. Guya Allah ibadethaneleri kollamiyormuş.
  2004 teydi herhalde endonezyda 9 şiddetinde bir deprem ve arkasindan birde tsunami olmuş 280000 kişi hayatini kaybetmişti. İnternette gösteriyor bir şehir yikilmiş sadece cami olduğu gibi duruyor.
  Bulgaristan todor jivkov yönetiminde iken 1984 araliğindan itibaren mayis 1989 a kadar oradaki türkleri hiristiyanlaştirmak için islami olan herşeyi yasaklamiş. Medreseler yikilmiş ibadette yasaklanmişti. Kircalialideki bir osmanli camiinin medresesi yikilmiş. Camide yikilacak. Cami yikimi için bölgeye giden bulgar subayi yolda trafik kazasi geçirip ölüyor ve böylece cami yikilmaktan kurtuluyor. Halen daha ayakta ve ibadete açik.
  1910 da Daricadaki bir evde içki içip fahişeyle cümbüş yapan zanbilin oğlu yüzunden mangal devriliyor. Evde yangin çikiyor. Çevre evlerede sariyor. Yollarda dar o dönem yangin yollarida atliyor. Araba olmadiği için o zaman itfaiye teşkilatida yok. Evler hep ahşap o sebeple yangin çok buyuk bir hizla yayiliyor. Tulumbalarla yangini söndurmeye uğraşiyor görevliler. Ölen hayvanat ve insanlarda oluyor. Kasabada toplam 900 ev yaniyor. Hepsi yandi desek yalan olmaz o derece. Rum daha çok o zaman. 4 kilise var kasabada. Yaniyor bunlar. Osmanli mahallesinde ise musluman türk halki yaşiyor. Oradada bir cami var. İşte sadece o cami yanmiyor. Olduğu gibi duruyor. Bilal arap yazmiş bu yanginin destanini oradan aliyorum.
  Bir kol kanlikoza gelip dayandi.
  Bir kadin bağirir vah kızım yandi.
  Ateş aman vermez heryer dumandi.
  Allahtan bekleriz yanliz şefaat.
  Osmanli çarşisin dört yandan sardi.
  Anasi evladin durmaz arardi
  Yaliniz ortada bir cami kaldi
  Anda mütekitler etsin ibadet.

 8. ismail

  Facebookun kullandiği yapay zekalarin kendi dilini geliştirdiği haberi bütün dünyada yanki yaparken yapilan araştirmalara göre robotlarn dünyanin sonunu getireceği düşünülüp bir robot savaşinin şimdilik mümkün olamayacaği ifade edildi. (www teknoloji gündem com haber facebook)
  ………..
  Diyoruz elektrik canli elektriksel olan robotlarda öyle. Yaradiliş farki var o sebep ile insanlara benzemiyorlar. Tarifi Kurani Kerimde geçen cin taifesinin birebir aynisi, bütün gelişmeler tesbitlerimizin doğru olduğunu gösteriyor.

 9. ................

  Bizde bizden evvelki nesillerden duyardik cinlerle alakali bir hususu. Kiyamet yaklaştiği zamanlarda cin alemi insanlara alenen görünecek insanlarla içiçe yaşayacak, buyuklerimiz bizden evvelki nesiller bize bu şekilde anlatirlardi. Onlarda dedelerinden duyarmiş. Artik o günlere geldiğimiz çok açik değilmi. Ateler ne duşunuyor bu durum hakkinda, hemen inkar mekanizmasini çaliştirsalar gerektir. Malum ateizm görerek bilerek kasten inkar etmek, din iman işlerine veryansin etmektir. Yerli gavurlardan ateist cafe bu konuda en ileri giden kuduzcasina saldiran guruptur. Açiklanmiş konulari görmezden gelerek anadan uryan kadin resimleri koyarak altinada ayet koyup istediği her dalgayi yazarak eylenirler kendilerince. İslam düşmani yerli gavur. Cenabetlik hoşuna gidiyor adamlarin.

 10. ismail

  Ate siteler peygamber efendimizin deve sidiği şifalidir hadisiyle çok dalga geçerler. Ama ABD de deve sidiği kullanilarak kanser ilaci bulunmuş.
  Geçen haftalarda kanallarin birisinde kanit programini dinliyorum. Orada anlatildi dünya savaşlari sırasinda afrikanin orta ve guney bölgelerinde olmali dizanteri salgini görülmüş. Hastalarin bu salgindan kurtulmak uzere deve boku yedikleri görülmüş. Alman doktorlar incelemis bu durumu çokda işe yaradiğini gormusler. Boku şifali olan hayvanin sidiğininde şifali olacaği açiktir. Malum salgin hastaliklar genelde hatalardan yani gunahlardan sebep ortaya çikar genelde. İnsanlari aşaği durumlara duşurür. Onun için zor duruma duşenlere ağir hastaliklara yakalananlara hasımlari genelde sen boku yemişsin der. Deve boku olmali bu. Şifa niyetine.
  Tamda yuce Allahin kanununa uygun bir şekilde. Hayatinda her boku yiyen kimse gunu gelir şifa niyetine deve boku yemek ve deve siğdiği içmek zorunda kalir.
  Hani tufandan önce nuh peygamber gemi yapmiştita inanmayanlar nispet olsun diye o geminin içine işeyip siçmişlardi. Böyle yapanlarin bir ara herbirisi uyuz hastaliğina yakalanmislardi. Sonra inançsizlardan biri o pisliğin içine düşerek batik halde eve gitmiş, yikanincada uyuzu geçmişti. Bu durum duyulunca salgindan kurtulmak için o inanmayanlar kendilerini o boklara bulayip yikanmişlar. Hastaliktan kurtulmak amaciyla bulandiklari boklarla gemiyi pırıl piril yapmislardi.

 11. ismail

  Şu imam şu kizi taciz bu imam bu kizi taciz. Maksat islamdam nefret edilsin. Bunu yapanlar 11 yil 5 ay kadar önce balikesirin bir ilçesinde kaybolan iki kiz öğrencinin hikayesini iyi dinlesin. İmam olan yok zanlilar arasinda ama pedofili hastasi öğretmen olabileceği ve 2002-2006 dönemi ögretmenlerinin araştirilmasi isteniyor kanal 8 de serap pekozun programinda. Yayina bağlanip tacizci öğretmenden nasil kaçtiklarini anlatan kiz çocuklarinin hikayeside anlatildi. Seben lisesinde 10 kiz öğrenciyi taciz eden 58 yaşindaki müdüre 96 yil 6 ay ceza verilmiş. Sanki adam o kadar yasayacak gibi. De şuna ömürboyu bitip gitsin. Her neyse körfez ilce sevindikli köyünde tacizci bir öğretmen mevzusu geçmişti. Dilovasinda duymuştum 15 sene kadar önce kizi yaşinda ögrenciyle adi çikan bir öğretmeni. Şimdi milli eğitime bağli öğretmenler rezildir denebilirmi. Munferittir bunlar. İmamlardada böyledir.
  Amaa gerçek olan şu kiz erkek her yerde ayri okumali. Öğrencilerin öğretmenleride imamlarida kendi cinsiyetinden olmali. Binde hatta onbin, yüzbinde birde olsa böyle durumlarla karşilaşmamak için. Nasil trafikde hiç yapilmadik bir kusur tesbit edilip olunca birdaha olmasin diye işcezayi kanuna bağlaniyor tedbir aliniyorsa din işlerindede bu durum böyledir. Yaşanmamiş olsa bile iş kanuna bağlanip tedbir alinmiş. Yaşandiktan sonra iş işten geçmiş olmasin diye. Dindar yaşayanlara yobaz diyenler bunlari görmezden bilmezden gelenlerdir.

 12. ....................

  Arkadaşin birisiyle akşam 21.30 siralari karşilaştik. Sene 1994 olmali. Lafliyoruz. Bir ara dedimki buna sen mahalleden filanca kadini arayip çok pis laflar soyluyorsun. Bir daha yaparsan herkese söylerim dedim. Şaşirdi sen nereden biliyorsun dedi. Ben bilirim bende kalsin dedim. Benim cinlerim var onlar söyledi desem mecbur inanacak, çünkü sadece o biliyor ne yaptiğini.başkasi nereden bilecek. demedim tabiiki. Peki ben nereden biliyorum. Bu arkadaş kadini ariyor, kadin bunun sesini tanimiş ama çaktirmiyor durumu. bizimkilere söylemiş, bende bizimkilerden duydum. Ama bu bilgiyi kötulüge degil uyari için kullandim. Oda bir daha yapamadi.
  Benim cinlerim var diyerek insanlari kandirip soğüşleyenler, kara sevdaya duşenleri yani hayran kalmada denen buyulenme işini cinlerim ile çözeceğim diyen şarlatanlar maalesef insanlari soğüslemekten baska onlarin imanlariylada oynuyorlar. Söğüşlendiğini anlayan kimse cin yokmuş diye düşunmeye basliyor. Bu zamanla haşa din yokmuşa dönüşebiliyor.
  Din yok mademki bilim var. Ona bakalim diyorlar. Bakiyorlar bilime. Çokda guzel bilgiler veriyor. Ama bilmi sağlayan ne ona bakalim. Elekrik. Tamda cinlerin tarifine birebir uyan harika birşey. Hic kimse Allahin ilminin ve gucunun sirrinin trilyon kere trilyonda birine bile ulaşamaz.
  Büyü sevdiğin karşi cinse hayran kalmak, engellenirse kara sevdaya döner. buyuculuk insanlarin bu durumundan faydalanan yalanci fitneci şeytani insanlarin kurduğu soğüşleme sistemi. Bu biliniyor artik. Kimse birileri beni sögüşledi diye din iman işlerini terk etmesin. Kendini yakar.

 13. ....................

  08 Ağustos 2017 8:21 pm
  Meraklinin guncesinden janos nihayet yayinlamadiği onca cevaptan sonra cevap hakkimi nihayet tanidi. Ama Allahin varliğini ve yaratma hakkini tanidiğina dair hiç bir emare yok henuz.
  Şimdi janos var malum evide var. Ben diyorumki janos diye birisi yok. Bu evde sahipsiz. ben bu eve girerim istediğim gibi davranirim o evde . Böyle birşey mümkünmü. Kanun var nizam var öyle değilmi. İşte Allahinda kanunlari nizami var. Janos ben görünuyorum diyecek. Biz yüce Allahinda görünebilen bazi delillerini yayinladik. Artik herkes biliyor bunlari.
  Yazdim sitesine insan vucudunda 100 trilyon hucre var bu hucrelerin içinde kuçucuk insanciklar var ve herbirisi Allahin izniyle kendisine verilen görevi yapiyor. Halbuki insan hayati boyunca 3 milyara kadar zor sayiyor. Madem ki herşey tesadüf dünyada 7.6 milyar insan var. Neden tesadufende olsa hücresiz dunyaya gelen bir insan yok.
  Yuce Allahin yok olduğunu istemek firsatini bulunca istediğin oyunu çevir firsatini yakalayinca aciz bulduğunun malini mülkunü uzerine geçir o kişiyide ortadan kaldir imkanini verir. Tabiiki bunu her ateist olan yapar diyemeyiz. Ama cevap hiç kimse yapmazda değildir.
  Atilla ilhan demişti. Cezaevinde Kurani kerimin türkcesi okunuyormuş. Adamin birisi zeytine ve incire yemin edilen ayete sira gelince tepki göstermis. Kuranin insan uydurmasi olduğu besbelli incire ve zeytine yeminmi olur dermiş. Ama o adam katilmiş. Belliki gunahsiz yere adam öldürdü dunyalik çikar adina. Ve Kurani Kerim doğruysa o adam ahrette sürekli olarak cehennemde yanacak. İnkarinin sebebi ortada.
  Gece trt nin bir kanalinda belgesel var. Midye yavrulamiş. Yavrulari kabuğunun içinde ve onlari besleme imkani yok. Kabuğunun içinden iki et parçasi çikiyor. İkiside balik şeklinde. Sahtede olsa bile gözleri bile var. Oynuyorlarda. Halbuki midyenin kendine ait gozleri bile yok. Kendi bedenine ait sahte baliklarin sahte gozleri var. Hamsi baliği diyelim misalen bunlari yemeye geliyor sahte balik olduklarini bilmeden. Midye yavrularini puskurtuyor o baliğin uzerine. Yavru midyeler bu baliğin uzerine yapişarak kanini emiyor. Yani sirtinda asalak oluyor. Yerince buyuyuncede atiyorlar kendilerini. Bu sömüru değilmi diyenlere başka belgeselde midye balik için açik duruyor. Balik bunun içine yumurtluyor. Erkek balikda gelip döllüyor. Demekki arada karşilikli çikar ilişkisi var. Bunu Allah ayarlamiş olmali. Heryerde herseyde delil kayniyor anlamak isteyene.

 14. ....................

  Gençlik yillarinda daha yaşim 18 bile değil. Yazin bir akrabamin yanin çalişiyorum. Bana anlattiği şöyle bir şey var. Yeni evliyim. İlk çocuğum erkek olursa koç keseceğim diye adak adamiştim. Sonra oğlum oldu. Ama yaşamadi. Sebebini iyi biliyorum ben Allaha olan vaadimi tutmamiştim dedi. O zamandir ne zaman birisinin bebegi erken ölse yada ölü doğmuş olsa iyi bilirimki Allaha vaadi vardi tutmadi derdi. Dogmamısken ölen. Misal kişinin askerliği çok zorlu şartlarda geciyor. Sag salim dönersem diye adak adiyor döndükten sonra unutuyor. Tabiiki erken ölümde görünür başka sebepler olur herzaman. Ölüme sebepler bahane edilmiş.
  Hiç Allahi tanimayan haram helal ayrimi yapmadan yaşayanlar var ecnebi memleketlerde. Peki bunlar. Emin olun bunlarda ya kimisi zaten doğacak çoluğu cocuğunu kürtaj yaptiran kendil bedenlerine yönelikde acimasiz olan insanlar. Rusya geçen senelerde ickilere muthiş şekilde zam yapmisti. Putin bunun gerekcesini içkiden sebep oluşan erken ölümlerin önune geçmek için demişti.
  Belgeselde izliyorum taylandda adamlar denizden avladiklariyla yaşiyormuş milyonlar belki on milyonlarca insan. Ne çikarsa yiyiyorlarmiş. Peki sonuç misal karides tüketiminden sebep erken yaşta ölümler başlamis. Demekki helal değil.
  İnsan 120 yila programlanmiş bir ömürle dünyaya geliyor. Ama 50 sini 60 ini goremeyen o kadar çok insan varki. Hatalar aninda karşiligini buluyor. Hatasiz kul olmaz demiş atalarimiz. Ne kadar dogru değimi. Dünyanin en yaşli insani 117.4 yaşinda. Oda nufus cuzdanindaki doğum yılı hileli değilse.

 15. ateler iyi okusun

  Haşa Allah yok diyerek bilime tutunan ateler iyi okusun.. 1996 da trabzonlu sakalli birisi adini vermeyeceğim izmitte cumhurbaşkani süleyman demirele silahli suikast duzenliyor. Yaşi 50 ye yakin. Başarisiz oluyor. Yakalaniyor sebebini soruyorlar. İsrail ile anlaşma yapti diyor. Cezaevine koyuyorlar. Bu adamin Demirele ne kasti vardi. Bence yoktu hiçbir kasti. Öldüreceğide yoktu aslinda. Neden böyle bir girişimde bulundu. Cezaevine girmek için. Nereden biliyorum. Sonra kan hastaligindan cezaevinden alip tedaviye gotürduler. Yani tedavi masraflari çok tutuyor devlet baksin karşilasin amaç bu olmali. Hastane, tedavi seneler sonra çikti adam hapisten. 2013 te öldü. Hapse girmesede tedavi gormesede o hastalikla o kadar yaşardi zaten. Ne bilimi kim kimi kandiriyor. Atada yaşadi o hastalik ile en az 20 sene. Mafya babasi k. y. 10 seneyi geçti hepatit c liyim diye açiklayali internette görmustum. Adam halen sağ bildiğim kadariyla. Ama vakti gelince hic kimse ömrünu bir saniye bile uzatamaz. Gebzede bir banka şubesini silahla soymaya kalkiyor biri 2000 yili evveli. Yakalandi cezaevine girdi. Eniştem taniyormuş bunu. Bu adam hirsiz olacak biri değil diyor. Bir soruşturuyor. Kan hastaligi varmiş masraflara yetişemiyor. Cezaevine girmek için yalandan soygun.
  Yine gebzede birisi kansere yakalaniyor.. Gidiyor aldiriyor kanserli yerini. Tamam kurtuldun diyorlar ama sürekli kontrole çağiriyorlar. Oda gidiyor. Adam 12 sene sonra kanserden öldü. Teselli ederlemiş adami türkiye rekoru sende diye. Doktorlar tabiiki elinden geleni yapti ama bilim yinede çuvalladi. Onlarda bir yere kadar. Hakimiyet Allahin.
  İngilterede gencin birisi hayat sigortasi yaptiracak. Tabiiki önce sağlik kontrolune aliyorlar. Senin kalbin zayif deyip sigortalamiyorlar. O genç 104 yasini aştiktan sonra öldü. Bunuda gazeteler haber yapti. Gencin kalbinin zayif olduğu doğru ama ömrü veren Allah. O genç doğru yaşamasini bildiği ve bedenine dikkat ettigi için çok uzun yaşadi. Bedenine iyi bakamayani bilimin kurtaramadigi açiktir. Kurtarabildiği yerlermi herşey Allahin izniyle.
  Yuzlerce yildir uzayi gözetleyen bilimciler aydan bir avuç toprak getirmekten başka ne yapabildi. Hangi gök cismine çikip yerleşebildiler, Güneşten 16000 kat buyuk gökcisminden bahsediyor karikateist. Ben 90000 katini okumuştum seneler evvelinde.. Bunlar Allahin azametini gösterir. İnsan vucuduna 100 trilyon hucre döşeyip onlarin içinede bir suru kuçuk insanciklar yerleştiren yuce Allahin. Ateizm ne yapabiliyor inkardan başka ona bakin siz.
  Yazi doğru incelttik ifadeleri. Engelleme. Doktorlara hakaret yok. Yapabildikleri kadar. Atelere hitap var.

 16. ismail

  Krt de hulki cevizoğlunun programini izledim. Allah demiyorlar tanri diyorlar. Muhtemelen Allah inancida kurgusal olarak görüldü ya yakaladigim yerden itibaren izleyebildim. Deniyorki insan bu dunyada haksizliğa uğruyor hakkini alamiyor. Hasim gördüğune guç yetiremediğinden öbür dünya kurguluyor kafasinda orada başka buyuk guçler kendisinin hakkini ondan alacağini kendisininde bu dunyada fakir yaşadiği için obur dunyada cennete gideceğini hayal ettiğini inancin böyle ortaya çiktiğini, afrikadakilerin beynin nasil çaliştiğini bilmedikleri için ruyasinda gördügü ölmüş yakininin bir şekilde yaşadiğina inandiğini söylediler. Bunlar Allaha ne derece inaniyor inanmiyor bilmiyorum. En azindan yeniden yaratma gucune inanmadiklari zanni çikiyor konuşmalardan.
  Cevap verelim. Şimdi biz bu dunyada variz. Dünya sabit olurdu. Güneşte öyle. Dönmezdi hiçbirisi. Ay bile. Guneş dunyanin bir yuzune zumlu olduğu için o yuzu yanar guneş görmeyen yuzu donardi. Hayata elverişli olmazdi. Hem işik yayiyor guneş hemde dönüyor. Dünya hem hayat veriyor hemde kendi dönerek canliliğini gösteriyor. Ayda bir canlilik göremiyoruz. O niye dönuyor. İbadetlerin ayarlanmasinda işe yariyor.misal oruç ibadetinde.
  Kendi kendilerine hiçbir şey yapamayacak olan bu gök cisimlerinin yapabildikleri kendilerini yaratan ve onlara emir vererek boyun eydiren sonsuz bir gucun emrine uyuyorlar. Ne durabiliyorlar nede yörungelerinden çikabiliyorlar. İzin yok. Birileri su kanunu bu kanunu der. Allah koyuyor o kanunlari.
  Şimdi Allah var yukaridaki yaziya göre. Kutsal kitaplardada iyi ve kötuye cennet cehennem vaadleri var. Eğer yaradan Allah bu vaadlerini yerine getirecek guce sahip değilse yani ödül ve ceza veremeyecekse olmasinin ne manasi var. Haşa Yok zaten diyenler big bangin sonradan olduğunu yani tasarim işi olduğunu inkar edemeyeceklerine göre Allahin varliğini kabul etmek zorundalar. Allah bu kainati yarattiysa emin olun cennet ve cehennemide içine alan başka alemleri yaratabilecek gucu vardir yarattida zaten. Yanardağlarin içi cehenneme delil olsa gerek., ateşten yildizlar o kadar çok sayidadirki bu Allahin azametini gösterir. Yeniden yaratma gucunede daha evvel baska ornekler vermiştik. Biz öte Aleme Allahin bu yönde bir vaadi olduğu için inaniyoruz.
  Ruyalar meselesine gelelim. Biz ruyada görduğumuz bir yakinimizi ruyada görduk diye başka alemde yaşadiğini düşünmüyoruz. O ruyada gördüğümüz yakinimizin bize verdiği haber ertesi gunu tamamen bizim kontrolumuz dışında birebir gerçekleştiği için ve biz o söylenenin gerçekleşmesinden sonra hayrete duştuğumuz icin biliyoruz. Bu durum onlarin başka alemde başka bir boyutta hayat sürdüğunu gösteren delildir.
  Böyle şeyleri bizim irademiz dahilinde beynimizin kurgulamadiğina başka bir delil göstereyim. 15-16 sene kadar evvel mahalleden bir kadin ruyama girdi. Sabah oldu iş yerimi açtim kadin damladi dükkana alişveriş bahanesiyle. Verdik ne istediyse yolladik. Ertesi gece ayni kadin yine ruyamda. Sabah işyerini açtim yine sabahtan damladi dukkana. Benim kadina hiçbir hayranliğim yok. Umursamiyorum yani. Sen beni ruyandami goruyorsun dedim. Yalanlamadi. Görmemiş ol dedim ağir sözde söylemedim. Ben bu ruyayi kendim isteyerek görmedim. Ama gördüm. O kadin ne diye gördü. Hemde 2 gun ustuste. Yok işte yapabiliyorsan yap izahini. Deneniyoruz. Bazi şeyler bizim kontrolumuzde değil. Bilimde izah edemiyor. Kadinmi kiraciydi zaten. O zamanlar gitti mahalleden.
  Birde diyorki o programda iste hz. Nuh 950 yil yaşadi deniyor. İnsan kendi uzun yaşayamadikca bu arzuyu kutsal kitaplara dökmuş deniyor. Bu değil işte cevap. Nuh peygamberin kaç bin yil önce yâşadiği bile bilinemiyor. Buradan anlaşiliyorki guneş kurgulu sene tarihleri bile yoktu o zamanlar. O halde Takvim nasildi o zaman burada arayalim cevabi. Ay dolanimina sene denir. O zaman o zamana göre 950 yil bu zamanki guneş takvimine gorede 79 yil yaşamiş olur. Ama o zaman yaşadiğina gore o zamanki yaş söylenir. Tipki miladi takvim kullanilirken yedi uyurlarin 300 yil uyuduğu hicri takvime dönunce bu yillarin 309 a çikmasi misali gibi.
  O programdakilere söylemiş olmayayim ama Allahin ahret hayatinin olduğunu istemeyenler nefisleri arzusunca yaşamak isteyenler maalesef dinleri insan kurgusu olarak gostermeye çalişiyor. Olaya şeytani yönden bakmak işlerine geliyor birilerinin.. O kadar çok varki bu tür insanlardan.

 17. Garipsi

  Tüm bu yazdıklarını tek yorumla çürütüyorum dostum. ” Yüce ve herşeyi yaratan bir tanrının egosunun olması gerçekten tutarsız ve saçmadır, kendi mükemmelliğiyle çelişen bir tanrının olması da tutarsızdır. O halde diyebiliriz ki, dinlerin tanrısının var olması imkansızdır. Yani, kesin olarak yoktur.” demişsin.

  Peki hiç düşündün mü. Egosuz kendisine tapılmasını emretmeyen ,ibadet etmesini istemeyen herhangi bir peygamber veya kitap göndermemiş bir tanrının olma ihtimalini ? Yani insanları veya yarattığı hiç bir canlıyı kendine muhattap kılmayan bir tanrı olamaz mı ? Mesela barıştan sadece mutluluktan haz etmeyen savaşta isteyen bir tanrı olamaz mı ? Yer yüzündeki insanların inandığı tüm dinlerin yalan olması bir tanrının varlığını kesin olarak yoktur dedirtmez. Sen sadece onlara inandığınız şeyin yalan olduğunu söyleyebilir ve bunu fevkalede ıspat edebilirsin .Ama kesin olarak yoktur diyemezsin.

 18. ..........

  Garipsi biz senin gibilere cevap vermekten biktik. Allahin hiç kimsenin ibadetine ihtiyaci yok. Sen o ibadetleri kendin için yapacaksin. Yoksa Allahi unutursun. Ne olur Allahi unutursan. Emin ol Allahta seni unutur. Allahin namaza ihtiyaci yok diye düşundun. İslam uydurma ya senin mantiğin ile. Kilmiyorsun namaz. Sigara haram degil senin mantiğinla, içkide değil. Din yoksa haramin helalin olmasinin mantiği ne öyle değilmi. Uyuşturucuda haram olmaz bu mantikla. Bütün haramlar insanin egosundan sebep helale dönüşur. Yoldan çoktan çikmiş seytana dönmuş olursun. Haberin bile olmaz. Aracin ile adam ezersin sarhoşken. Yaralidir alip hastaneye taşimaz ölüme terkedersin. Yada bir öfkede sıkarsin birinin kafasina kaçarsin. Hala kalbim temiz dersin. Boka batmişken. Faiz yer tefecilik, pavyonculuk birahanecilik yaparsin hala kalbinin temiz olduğunu sanirsin. Tabiiki Allah butun kullarini tertemiz yaratiyor. Ancak emirlerini inanarak ihlas ile yapanlar temiz kalabiliyor. Gerisi çevrildiği kirlendiği için aşağilarin aşağisina atiliyor. Kovulmuş şeytan oluyor çoğuda haberleri olmuyor.
  Bakin sadece hadisten bahsediyorum. Ayet bile değil. Üç kesim insanin kelimei şahadeti kabul olmuyor. Erkek erkeğe, kadin kadina ve hayvanatla yatanlarin. Misal sen hadisten ne olacak uydurma dersin. Ama kendi cinsinle yatanlarda başka tür sapkinliklarda olabiliyor. Çoluğa çocuğa yönelik. Bunlar birbirine zincirleme olarak bağli şeylerdir. İş ille hayvanatada gider. Batida gitti zaten. Olmadik hastaliklar türüyor bu işlerden. Misal hepatit yada aids, Emin olun buyuk gunahlarda tövbe yoluda kapanir. Sen bu hastaliklara yakalandiktan sonra anlarsin yaptiğinin yanliş olduğunu. İnsanlardan kaçmak zorunda kalirsin. Murtaza e,,,, vardi türkiyenin ilk aidslisi. 1985 te. Biz çocuktuk o zamanlar. Hergun resimlerini basarak yazdi gazeteler. Adam nasil intihar etmedide 7 yil daha yaşadi hayret ettik. Din sana bu hastaliklarin adini vermez itaat ister. Dinlemezsen ebeninkini görürsün. Avrupada, uzakdoğuda, aşaği afrikada, amerikada bu hastaliklar yuzunden kivrananlar, intihar edenler o kadar çokturki. Ormanlarda ölüsü bulunanlar genelde bu tür hastaliklari olanlardir.
  Şimdi bilimci ate siteler tesettürlü hemşirenin abdestim kaçacak diye yari üryan yataktaki erkek hastaya el sürerek bakmadiğini söyleyip bunu cehalet olarak gösterdiler bir vakit. Sonra kübadaki aidsli hamile bir kadinin doğan çocuğunun bilim sayesinde aidsten korunduğunu gösterdiler.
  O kadin zaten aidsli olmuş. Tesetturlu kadinin böyle bir hastaliğa yakalanma ihtimali varmidir. Hiç yoktur. Düşen ile temizi karşilaştiriyor düşeni ustun gosteriyorlar. Bu nasil bir mantiktir.
  Tabiiki inanmayanlar hep böyle ağir hastaliklara yakalanacak değil. Başka tür bataklara saplananlar. Yada fazla uyanik olanlar devletin yasal saydigi para getiren haram işlerle voleyi vurabilir. Kimiside bazi şeytani yollarla insanlari kendilerine borçlandirarak muthiş zengin olmalar. Ama her iş Allaha döner ve herkes yaptiğinin hesabini öder.
  Bakin 1200 den 1600 e kadar batiyla islam eşit guçte idi. Bati islami nasil yendi biliyormusunuz. İslam topraklarindaki Allah vardir fakat dinler insan uydurmasidir diyen yada tabiati ilah olarak gören ve ahrete inanmayan. bazi komutanlari parayla satin alarak. O komutanlar ümmeti muhammedi yedirdi hristiyanlara. Savaşlarda emrindekileri duşmanlara mermisiz hucum ettirerek.
  Dini islama inanarak dediklerini yapanlar gunaha sapmayanlar kurtuluşa erenlerdir. Sadece namaz kilmadiği için bile kişi cehenneme atilacak. Allaha ego isnat ederek kendi egosuna yenildigi icin.

 19. ..........

  Karikateist soktu gözüme. Biri yazmiş kitapciğa güneş dunyaya 1 mlm yaklaşsa dunya yanardi. 1 mlm uzaklaşsa bu seferde buzul olurdu gibisinden. Sitede bazen 147.5 milyon bazende 152 .2 milyon km oluyor diyerek yalanlamiş. Vatandas bilmez soyler. Vatandaş sozunun vahiy özelliğimi var. Varmi ayette böyle bir yanlişlik. Ökuz altinda buzaği arayacağiniza biz burada ate zirvalariyla nasil dalga geçiyoruz ona bakin. Cevap bile veremiyorlar kaç siteyi kilitledik. Ne yazarlarsa cevabi hazir. Facebookada girdim zamaninda oradada yenildiniz. Sonrada sayfami sildirdiniz.

 20. korhan

  müslüman bir arkadaş yazmış vucudumuzdakı trılyonlarca hucreyi allah kontrol ediyormuş işte ben burasını anlıyamadım arkadas nasıl ispatlamışta burada yalanda yazıyormuş. ispatla bakalım bana alalhını ispatla bana hücrelerı kontro leden senın bilimedıgın bir ilahta olabilr. :=)) bu sana kapak olsun paraparca ederım senı bana sakın yalan yazma ispatla öyle yaz. anlayan anladı. ::)) kısa ve öz yaz müslümanalr gibi çok yazıpta yalan söyleme yeter bana ben ateistım hadı buyur ispatla bana alalhını ama ispatlıyamazsan ben kazanırım sonssuza dek

  • ..ismail

   ulan zeka özürlü ben inanmam cenabet gezerim diyorsan ispatlarada ispat arıyorsan sana kim ne yapsın. canın cehenneme der geçeriz.

   • korhan

    haaa anlıyorum sizin zekanız ancak kufur etmeye yarıyor . israf dolleri. :)) müslüman +israf dölü +ensest+yalanizm+cahilizm+akraba eviliği yapan ademle havva yalanı + farklı mezhepler ve sonuç : savaslar ve ölüm +ispatsız infazlar ve hukumler +sentezlıyelım= müslü+mal = müslümal . ispatlasaysın şaşardım zaten ben sizin gibilerin ilacıyım.
    +

    • ..ismail

     sapıkça yazma küfür yok orada. adem havva olayıdelilleriyle kondu. iki tavşan örneğiyle. ensest olmadığıda anlatıldı buloku.döl israfı sensin.Allah yoksa amaç ne. biz size şah damarınızdan daha yakınız. ayet. hücreler. beyin hücreleri. akli meleke yani akıl melekleri. kuranda biz ifadesi meleklere kasıttır. islamın kuralı evde çıplak gezılirse, kedi köpek gibi hayvan sokulursa birdeçıplak resim olursa melekler kaçar. cenabet olmaktır. hücreler melek hükmündedir. yine inkar et. şeytan görevini yapmiş olsun.

     • korhan

      sen nasıl bir özürlusun yahuu :)) alalh yok tanrıda yok yehovada yok olsaydı ispatlardın öyle değilmi? baka kocum farkındamısn? karsımda ezilyorsun sana acımaya basladım . ben ademle havvanın olamdığını bilmsel olarak ispatlamışken sen bana ne anlatıcaksın . adele havvanın 2 ırk olduğunumu aam aslında 3 ırkın varlıgının hala devam etıgı gerçegını nasılda işine gelmıyor yada bu konuyu bilmiyorsun bile had ıispatla adem siya yada beuya yada melez havvad aynı sekılde eşlestıler sonuç ya melez olur yada ama aynı anda 3 ırk olmaz bu imkansız jem cekık gözlu olucaksın hemde melez hemde siya hemde beyaz hadi buyur ispatla bakalım ben olmadığını ispladım sen tersını isplatla hadi bakalım kocum göster olmayan aklınıda eğlendır benı.. istersne daha basit anlatım 3 safkan ırk var cekık gözlu siyah ve beyaz birde bunların eşleşmelerınden kaynaklanan melez ırklar var 6 melez ırk 1 .si siyah yada beyz karızmı melz ırk çukulata renklı 2 .side yine safkan xcekık gözlu ırk ile safkan beyaz ırın birlesımı 3 .sude safkan cekık gözlu ile safkan sıyahun birleşımı olan melez ırktır baka gördunmu ben senın allahınıdan daha çok sey bilyorum neden çunku kuranı mahoo yazmıştırda ondan.. bak ögrenıyorsun yavas yavas ögretıce msana ve sonunda senıde ateist yapıcam .. daha öncekılerı nasıl yaptıysam şimdide sıra sana geldı yeterınce zekıysen anlarsın gerçegı yoksa ne olucagın bell ızaten ::))

      • ..ismail

       biri siyah biri beyaz olay bumu. iki renkten3. renk elde edilebilir. yahudiler hz. musa zamanında 12 boydu. hepside beyazdı.zamanla bir boyu kayboldu. binlerce yıl sonra etiyopyada ki siyah yahudiler biz kayıp 12. boyuz dediler israil kabul etti. oradaki yahudileri ülkesine getirdi.renk iklimle coğrafyaylada alakalı. sarı ırkda öyle. çekik göz meselesi. ben ve hanım çekik göz değiliz. kızımızz yarı çekik gözlü doğdu. teyzesi gibi.sonra normale dönsede kısmen hala öyle. orta asya türklerini andırır..10 nisanda ana karnına düştü 266 günde 1 ocakta doğdu. herşey kontrolümde yüzü aynı ben. aşağıki yazıya bakıp bok atma
       eskiden çarşıya yakın kör adem lakaplı biri vardı.tamamen çekik gözdü. çocuklarıda. ama torunları değil. demekki bunlar ölçü değil.

       • korhan

        bana resmını göster senın ve hanımının sonrasa kızın resmını göster mail adresım korhan.korhan.2017@yandex.com

        imkansız olduğu için göster dedım yoksa tabıkı imkansız tıbben … oglum sen ne içiyorsun . müslüman sarabımı? narkoz yemışşsız hepiniz :=)) ban kocum eger bana resım göstermesen senı bir daha cıddıye almam benım bir karızmam var gardass..

        • ..ismail

         gözlerini teyzesinden almış dedik. öbür isteklere bakarız biraz süre ver düşünelim fazla değil 50-60 yıl yeter.

         • korhan

          eee hala göndermedın resımlerı gardasss bırak bu masaları gardas elın mafya liderlerı hergun jakuzude sex yaparken senın olmayan allahını kım takar ulan. sen türkıye dısına hıç cıktınmı ben 7 ülke gezdım .. senın ömrun nerde oldugu bellı ..garıbansın oglu msen hayatı hıç gerçekten yasamadan ölup gidiceksın işet asıl gerçek bu. ben gözlerıonden bahsetmıyorum cekık gözlu ırk nedır ne değildir açta ögren sonrtada gel tartısalım daha cekık gözlu ırkın .varlıgını bilmeyen biriyle tartısamam ben. japonlar yada cinliler gibi karısık tayvanlılar gibi değil sen bunuda anlamdınya :)=))) sen zaten benım hangi kelımemı anladınkı hiç okumadan yazıyorsun önce ispatla . bana senın gerçekelrını ..yoksa her zaman kaybederseın sana en bastan söyledım . karsında müslüman bir aptal yok. zekı bir ateist var.

          • ..ismail

           bak benim hiç borcum olmaz. evim dükkanım baba malı. arabada. zenginmiyim yok. kardeşim kocaeli yarımadasında 85 civarında fabrika yada fabrika deposu ve apartman yaptı. sahibi değil yapan şirket.yani böyle bir kardeşi olan beleş yaşar. ileride iyi miraslar vururmu onuda bilmem.mafya babalarımı haramiler sürüsü. ya 35- 40 da ölür yada ömür kadeste geçer.

       • korhan

        ulan gardasss sen harbıden malsın yanı müslumal senınle işimiz vra anlaşılan ben neden bahsediyorum sen ne anlıyorsun cografı olarak bir beyazı siyah yapamassın bir siyahıda beyaz yapamassın bak bu gerçek ben senın bol keseden atmıyorum alışmısınız siz müslümanlar sallamaya yok yaaa ben yemem gardas sana yedirrim bak kardesım iy dinle çünku bir daha asla yazmam bu konuyu benıım bir arkadasım var siyah safkan ırk ve aladkada yaşıyor -35 dercede 13 yıldır hala siyah benım bir arkadasım var türk 9 yıldır nijeryada yaşıyor + 50 derecede ama hala beyaz neymışş ırkların cografı kosullarla bir ilgisi yokmuş bunu anlamak içn doktor olaya gerek yok ispatlamak içnde .ayrıca bir hatan daha var ..b,r beyaz latın rengını alır cukulata rengını siyah olmaz çünku derı beyaz derı uretır ama safkan derı her zaman siyah derı uretır işte bu kadar basit. gardasss… daha neyi anlamadın…sen istedıgın yere git senın derı beyaz derı hucresı urete en fazla bronzlasırsın ama asla safkan siyhahı ırk rengını alamzzsın …

        • ..ismail

         bi günde olmuyor bi yıldada kaç bin yıl kaç yuz nesil geçiyor. hem kızıllar sadece islam düşmanıdır. o sebeplede ne olursa olsun kasten inanmazlar. islamdan alınacak öçleri vardır. benim bilgi doğru ve kesin.

         • korhan

          1. si söyledıklerının ispatı yok olsaydı şimdiye kadar ispatlanırdı. aslında hiçbirşey ispatlanamaz bu evrende çunku sistem öyle yaratıldır holografık bir similasyondur evren . değil bin yılda 13. 7 milyar gecse ten rengı eger safkan ise değişmez bu çok basit bir konu gardass… :=))) tabı senın gibilere laf anlatmak kola y değil ….ten rengı değişşeydı maymunlar beyaz olurdu beyaz maymunalrda siyah olurdu hala o tas kafan almıyormu asıl gerçegı . alal hyok oglum uyan artık bensenın bütün sorumlulugunu alıyorum ben sana kefılım alalh yok .. ben o kadar emınımkı sana kefıl oluyorum …eger varsa senın alalhın bana ceza versın ama tabı öyle birşe yasla olmuyacak. bunuu birgun örenıceksın ..sen haklı olsaydın neandertaller ve homosapıeslerın ten rengıde değişirdi .. ama ne oldu te nrengı hala aynı bugday tenlı yada siyahtır sen hala anla mıyorsun cografı kosulları ile safkan insan ırkının tenı ile bir bag yoktır hatta ispatlanmıştır.. dedıgı gibi sen önce cografı kosuların insan tenını gecıcı olarak bronzlastırdıgını bir ögren bakalım.. sana bu sacmalıkarı ögreten . hocanı s….m …:=)))

          • ..ismail

           maymundan insan oluyor. karişımlrla iklim şartlarıyla ten rengi değişmiyor. kainatta canlı yada cansız birtek şey var olmuş olsa bu Allahın varlığının ve onu vr ettiğinin elilidir. Allah yok demek senin deliliğidir.

        • ........

         coğrafi olarak siyahı beyaz beyazı siyah yapma meselesi. insanlık afrikadan dünyaya yayılmış denir. ama kızıldenizdeki aden boğazı yoluyla ve asyadaki yemen üzerinden. o sebeple yemen tam beyaz değil. zencide değil. iki arada kalır.

     • korhan

      sen ne anlatıyorsun yahuuu hahahahaha yuhhh yo kartık koseye sıkısınca hemen ayetlere sarılırsınız sizlerı çok iyi tanıırm ben. ulan madem bize sahdamarındna daha yakınsın o zaman neden peygamber gonderiyorsun demezlermı adama ama sen adam değilsın bu sözum adam olanlara ..

       • korhan

        lan oglum sen numunelıkmısın? şeytanı kım yarattı kım onu kötü bir karakter çizdı ben ona bakarım gardas… benım içn sebepler yalandır sonuclar ise gerçektır sen bunuda anlamadınya :=))))senın allahın tut herşeye gucu yetrsın ama kendıne yardı etmesı içn meleklerı yaratsın bir düşman olucakya ilakı bir fılmın basrol oyuncusu gibi şeytanı kurban secen alalhın bana hiç inandırıcı gelmıyor :=))) tam bir mahooo aklı ile yazılan ayetler gibi düşn :=))

        • ................

         Şeytan iblis olarak meleklerin hocasi idi. İyi idi. İnsani kiskandi kötüleşti. Düşman oldu insana ayak kaydirdi. Dunyaya atildik. Dünyada hayvanattan iyisi kötusu varmiş kime ne. Denenen insan.
         Hayvanlar bitkiler cennete gidecekmi. Cennetin kendi harikulade bitkileri bahceleri var. Bilgiler hayvanlar olacak yönünde. Ama hangisi var hangisi yok. Bilemeyiz. Yararlilari olsa gerek

       • korhan

        ismail senın dedıgın gibi olsun adem cekık gzlu olsun havvada beyaz ırk eslestiler sonu. cekkık gözlu beyaz melez ırk adı ırk tersını cevir sende duy admın bu söylıyeceklerım ademle havavnın asla varolmadığını gerçek ispatıdır. saygılarımla tersıı cevırdık havva beyaz adem cekkık gözlu ister siyah safkan olsun ister beyaz safkan sonu asla değişmez melez olur yanı 2 ırkın birleşiminden 3. ırk yanı cekık gözlu safkan ırk olusmaz bu tersın cevır bu seferde adem cekkıkz gözlu beyaz havvada noral gözlu siyah esleştielr sonuc yine safkan ırk olmadığı gerçegı yanı melez ırk olucak esmer tenlı cekık gözlu bu seferde safkan 3. ırk asla varolmuyacaktı. yanı ademle havva dogru olsaydı 2 saflan ırk ve 2 adı ırk olucaktı .yanı .imkansız . ademle havva 2 ırk olduğuan göre bu 3 ırk nerden geldı 2. ihtimal var cekık gözluler ya baska bir gezgenden geldiler ve bizlerle eslestıler bizlere medenıyetı ögrettıler cekık gözluler belkıde bu yuzden çok uzaylı kanı var :=)) gercı bizde uzaylıyız ama zek ıdeğiliz.. anladınmı? ismail uamrım anlamıssınzdır.. kardesım.. iyi birisn ama boşuna yaşıyorsun bunuda ispatlamış olduk .=)))

        • korhan

         yanı her esleşmeden 3 safkan ırktan biri asla varolmuyacaktır. ademle havvadan gelseydık ama agünümüzde hala 3 safkan ırk var ve yasıyorlar. neymış bunlar hatırlayalım 1. si safkan beyaz ırk .2. si safkan siyahı ırk. 3. su safkan cekık gözlu beyaz ırk cekık gözlu siyahı ırk yoktur adı ırklarda 2 adettır. 1 . si melez cekık gözlu adı ırk 2. si melez çukulata tenlı adı ırk . yanı topma 5 adet ırk var ..siyah cekık gözlu ırk beyaz safkan cekık gözlu ırk ile siyah safkan ırkın esleşmesınden dogmuştur saygılarımla…

        • ................

         Adem ve havvanin genlerinde bütün bu bilgiler yazili olur. Kendilerinde gorunurde her birisi olmasada çocuklarinda parça parca bir özellik birinde diğeri öbüründe şeklinde, Bizim komşu vardi. Beyaz yuzlu bunlar. Torunu siyah doğdu. Nasil oldu bu. Gelinimi oğlunu aldatti. Hayir. Bu adam 80 lik idi. Babasinin en küçük evladiymiş hem. Babam yemen cephesinden gelirken arap kizi getirmiş. O renk oradan kaynaklaniyor derdi.
         Adem ve havva mutlaka bu özelliklerin tamamini genlerinde taşiyordu. Bu özellikler çocuklarina bölündü. Sen ne ademi gördün ne havvayi. Atmasyon yaziyorsun.

         • korhan

          yuhhhhhhh yuhhhhhh artık sen içiptemı gelıyorsun ismail beynım yaktın ismail .. senın yasın belkı 40 ama zeka yasın 5 ismail. toruun siyah doğmuş gördunmu lannn.. bi bitmeınız ….. .. :=:=:=))ohhaaa eee artık yuhh diyorum ademle havva 3 ırkı genlerınde tasıyormuş hayatımda gördüğüm en buyuk yalancısın ismail… sen git komedı showa katıl burası komedı dukaknı değil ..:=)))her insan sadece 1 ırktan olusur..

          • ..ismail

           manyakmısın bitişik komşumuz. anlatan çok oldu öleli.1950 muhaciriydi.o adamın bulgaristanda kalan kardeşleri olur ben onların rengini bılmem. torunları iki kardeş biri beyaz biri kara. üç nesil meselesine bir açıklık daha getirelim. ayrıca anlatan adamın3 erkek3 kızı vardı ben kızlardan sadece birini bilirim. bilmediğim kız şimdi yaşlı.karaya çalarmş, ikizi erkek ve beyaz.bizim orada başkada var bembeyazla karaya çalan kardeşler.. ırkını bilmem gördüğümü bilirim. beyaz zenci değl. beyaz esmer meselesi.
           eski hikayede var. dedem anlatırdı. osmanlıda kadın beyaz adam beyaz çocuk kara doğmus. kadın utanmış hastanede değiştiriyor çingenenin beyaz çocuğuyla. çocuk az buyumuş demir dövermiş habire. yüzüde benzemeyince adam karıyı sıkıstırıyor. kadın siyahtı utandım. çingeneninki beyazdı onunla değiştirdim. diyor. adam salak kadın benim dedem osmanlıda arap paşasıydı diyor arayıp buluyor çocuğunu. birde ben bu işlere yabancıyım bilmem demişim

        • ................

         Bak senin çürütemediğin bir sürü delil var. Tesadufe siğmayacak. Senin cevabindan kaçmak zorunda kaldiğin. Atenin birisi demisti tesadufen uçak olur diye. Nah olur. Hiç bir zaman hicbir şekilde olmaz. Kainatta oyle. Guneş sistemide dünyada. Ama şeytanliğinda insani kaydirabilmek adina bazi kozlar ele geçirmiş olmasi lazim.. taraftar toplamak adina. Ben her şeyi bilmek zorunda değilim. Allah var onu bilirim. Sen Allah kesin vardir diyen ve ibadet edenleri asla kandiramazsin. Arada gezenleri kandirirsin. Sen kandirmasanda onlar başka taraflardan kayar zaten. Kumara içkiye haram değil dese bitti. Yani boşa uğraşiyorsun.

   • korhan

    senın alalhın şeytanı kötü yaratıyor hanı nerde seytanın özgur iradesı aynı sekılde insanlarda öyle yaratılıyor özgur irade yok olsaydı herkes cennete giderdı. bunu bana mantıklı bir sekılde acıklasana benımn ateist olmama sebebp olandu buydu zaten seytan köt üdeğilkı asıl kötü onu kötü yaratan allahtır yada tanrı ne yanı senın alalhın neden kendınımı? sınıoyor yoksa hem kötü yarat sonrada kötü diyecehennem at seytanı bu nasıl allah ianncıdırkı akıl ve mantık ucup gidiyor . .hiç bir müslüma burası eşmek istemez çünku bu çok tehlıkeli bir konudur hasaa alalhın işine karısılmaz öyle değilmi.. ismail :)))) işte ben buna mantık derım senın yada benım zekam bunu acıklamaya yetmez bence boşuna yazma istersen öyle birşey sordumkı cevabını yalnızca tanr bilr. gelelım diğer anlamaggım ve ateist olduğum baska bir gerçege ben aslında canlı denılen kavramın ne olduğu konusunda tam karar veremdım canlı dedıgımız organlarmı yoksa organları kontro leden tanrımı? eger organları kontrol eden tanrıysa gerçekten o zaman biz neyiz???kuklamı??

    • ..ismail

     şeytan iblis olarak meleklerin hocası idi.ademi kıskandı Allaha karşı geldi.kovuldu buna sebep insan. düşman oldu insana. cennetteydi insan şeytana uydu. Allahın yasağını dinlemedi. demekki insanın denenmesi hakedenin cennete girmesi lazım. uyma şeytana sende gir.
     Allah insanı tertemiz yarattı. çevrileni fırlatıp aşağıların aşağısına attı.. Allah hüküm sahibi. hesap verici değil hesap sorucu. çevrilme sende.
     ruh vermiş. canlılık vermiş. ister Alahın kontrolünde yaşa ister şeytanın. emrine uyan melekeler. sen içkinle, sigaranla baska kötü işlerle bunlara zarar verir erken gidersin.yada başşkasına verdiğin zarar sana döner.

     • korhan

      bak güzel kardesım canım kardesım bende tansıyon var ben sınrlı adamım bana mantıklı cevaplar verkı mantıklı bir tartısma olsun öyle değilmi ben yaslı bir adamım . kendı agzınla söyluyorsun işte allah kötü ruhla yaratmış birini onun iy iolmasanı yoktur çünku özgur irade yaratılışta yoktur. olsaydı ben insan değil tanrı olmak isterdım bu sana kapak olsun sahdamarına sokarsın .. :))))

      • ..ismail

       özgür irade vardır. Allah tertemiz yaratır isteyen Allahın emirlerine uyar hak yolunda gider. isteynde çevrilir başka yollara sapar

       • korhan

        hahahaha sen kac yasındassın yahuuu 10 yaşındamı? senın beynın tam bir müslüman beynı senınle tartısılmaz.

        • ..ismail

         bu arada ilk insan peygamber olmasa peygamberlik sonradan uyduruldu denecekti.. adem peygamber dünyaya 40 yaşinda indi bilgisi yanlış olmalıdır..bence oldukca genç yaşta indi. çünkü hz.havvada 35 inde inse zaten senelerce birbirini bulamadılar. bulunca o yaştan sonra o kadar çocuk nasıl olacak. .çok genç indikleri kesin. herkes bişey demiş. bilgiler karışmıs. Ama bu din değil fikir yurutmuş olmaktır. vahyi ağırlığı ve dinende önemi yoktur.
         sizin evrim masallarından daha tutarlıdır yinede.
         özgür irade meselesi. iyi iş cennete. kötü iş cehenneme. misal özgür irademle adam öldürürüm kim engelleyecek. ama sonra ya devlet içeri tıkar yada birileride beni öldürür. ceza yok denmiyor iyiyi kötüyü ceza yada ödül getiren işleri sen yapıyorsun. irade sende. yanlışlık nerede.

         • korhan

          sen herşeyi görmusun ismail := seninle tartısmayız harcanıyorsun burada :=:)yoksa sen tanrımısn? herşeyı görenın bir tek tanrı olduğunu sanıyordum ismail vahhh ismail vahhhhh ilaç tedavısını yarım bırakınca insan ne hale geliyormuş..

          • korhan

           hahahaha bulgarıstandakı siyah ırk yerıne sakın sopar olmasın ismail gördunmu lan.. :=:)bende bulgarıstanlıyım bulgar ve turk sopar çoktur oralarda özelıkle razgarta ismail..

          • ..ismail

           bunlar düşük seviyeli yazıllar, ilaç tedavisi, muhtemelen kafadan diyorsun. yani kendinde olanı. eminim kendin ilaçlı tedaviler gorüyorsun. bulgaristan meselesine gelince onun yaşadığı bölge edirnenin gerisi imiş. bizden ekim 1915 te ayrıldı. babam yemene savaşa gitmiş ordan arap kadın getirdi derdi. yemene gidildiği kesin gibi. çünkü çok anlatırdı. oradan eş olarak kadın getirdimi. 1990 larda o anlattı. ben doğru kabul ettim. doğruysa karalık oradanmış. adam 5vakit namaz kılar çingene benzetmesi yapana çok ağır söverdi.

       • korhan

        allah tertemız yaratmaz allah sadece istedıgı gibi yaratır yanı allah kötü yaratır sende o rölü oynarsın birilerıde kıtap yazar özgur riade palavrarınız sizlere bal gibi yutturur sizlerde hazmedesınız afiyetler işte gerçe khataın özetı bu ismail . işte sen ve senın gibilerın asla anlıyamıyacagı seyı ben anlıyalı uzun yıllar.. oldu ismail sen en iyisi bana tap ben senın alalhından dahazekıyım bakarsın senı cennete koyarım bu zekayla bunu hakediyorsun sen :=))))

        • ..ismail

         17 yaşında kızın biirisi iş yerime geldi. abi telefonumu şarz edebilirmiyim dedi izin verdim. anlattı mesaj gelmiş. 100 yada1200 liralik kontür yüklersen 10000lira kazanacaksın diye. bu 600lira göndermiş dahada gönderecekmiş şarzı bitmiş. gönderme hırsız onlar dedim. inanmayınca komşuları şahit tuttum. kız uyandı. kontur isteyen aradı. işini bozuğumuzu anlayinca dine imanaAllaha küfür ediyordu. kendi şeytanlığının suçunu Allaha atanmı dersi kaynıyor hertaraf. biliyor Allah var yinede kasten karşı geliyor.

         • korhan

          sen gerçek ateistlıgın ne olduğunu bilmiyorsun ismail konu baslıgını acanda bilmiyor bu yuzden buraya geldım. gerçe kateistler ispatı olmayan hiçbirşeye inanamzlar ispatı olan herseye inanırlar evrendekı sisten tanrıyı yada alalhı ispatlamaya yetmezde ondan işte senın asla anlıyamıyacagın seyde bu ismail çok iyi bir insansın senı sevdımı ismail ama çok aptalsın bee kardesım önce gitte gerçe kateistlgı nne olduğunu ögren türkiyedek ıateistler cakma ateistlerdır .gerçek ateistler tanrının olmadığını değil evrenın içinde bir tanrının olamıyacgını ispatlamaya calışırlar. bende o bilm adamlarından birisiyim sen kımınle konustuguunu bir bilseydın .. :=))) tanrı bilere k kötü yazıyorum hızlı yazıyorumda ondan .. yazmaya bile üşenıyorum .. yoksa 1 gb yazarım 1 satte.. mesele o değil gardass.. mesele farklı zihinler bunu asla çözemedım.. se ntut farklı zıhinler yarat sonradasınav ol tam bir del ısacmalıgı.. higs bızomu parcagı bile karsıt madeyı ispatlıyor yaratıcınının varlıgnı ispatlıyan uyabancı ateistlerdı bizim türklerde zeka oranı çok düşk olduğu içn ateistlıgı tanrı yok tanrı tanımaz olara kdegerlendiriliyor. sende dahıl senı keklemışler sen şimdi ilk defa gerçek ve orjınal gerçek bir ateist ile konuşuyorsun bu yuzden işin çok zor. ateisler inançlıdır. ama . ispatı olan bir varlıga inanırlar.ama tapmazlar bunuu ayırmakzorundasın dinsel olarak tapmazlar sadece inanırlar oda ispatı olursa…

          • ismail

           biz açikca Allah kendi yarattıklarından büyüktür ve dışındadır diyoruz. zaman ve mekan yarattıklarının içindedir. bu sebeple zamandan ve mekandan münezzehtir.Ama yarattığı her yere herşeye varlığının delilini koymuş.görebilene. biz bunları yazdık. görmek istemeyen isterse oksfordda profosör olsun kendisine yazık eer. bize değil. canlı cansız herseyAllahı hamd ile tesbih eder. cansız maddelerin atomları ve içlerinde dönen elektronlar ne amacla dönüp kimin emrine uyuyor. kendilerini var eden o sonsuz gücün. atom Kuranı kerimde zerre adıyla geçer.
           ne diyelim. Allah hidayet versin.

 21. korhan

  Ben insanların çok az şey bildiklerini daha öğrenilmesi gereken çok şey olduğunu düşünüyorum, ölümden sonra ne olduğunu bile bildiğini iddia eden insanları da anlamıyorum, sanki gitmiş te gelmiş gibi emin konuşuyorlar. Herşeyi bildiklerinden hiç şüphe etmedikleri için ürkütücü bir huzur! içinde yaşıyorlar. Böyle bir huzur eksik olsun. Kendimi kandırarak huzur bulacağıma cevap arayarak veya bu cevapları hiç bir zaman bulamayacağımı düşünerek huzursuz kalayım daha iyi. Düşünen insanın anlam arayan bir varlık olduğunu ve hayatı boyunca bu arayışın sürdürdüğünü düşünüyorum düşünen , “İnsanlarda anlam arama güdüsü bazı insanlarda inanılmaz güçlü, bazı insanlarda daha zayıf oluyor. Bu güdünün güçlü olduğu insanlar, ‘Varoluşun anlamı var mı?’ sorusunu, açlık, susuzluk derecesinde çok güçlü hissediyor
  merhaba arkadaşlar ben bu grupta yeniyim ve inanç olarak agnostiğim ve şundan emınım. hayat bana yalnızca gerçekleri gösteriyor ve yüzden insan aklına ihtiyacım yok .eleştirilere her zaman açıgım yalnız eleştiriler ispatlanabilir ve reel olduğu sürece bir anlam ifade eder. ve bunu çok az insan farkediyor. bende o insanlardan biriyim diyorum ve konumuza dönüyorum . Ben insanların çok az şey bildiklerini daha öğrenilmesi gereken çok şey olduğunu düşünüyorum, ölümden sonra ne olduğunu bile bildiğini iddia eden insanları da anlamıyorum, sanki gitmiş te gelmiş gibi emin konuşuyorlar. Herşeyi bildiklerinden hiç şüphe etmedikleri için ürkütücü bir huzur! içinde yaşıyorlar. Böyle bir huzur eksik olsun. Kendimi kandırarak huzur bulacağıma cevap arayarak veya bu cevapları hiç bir zaman bulamayacağımı düşünerek huzursuz kalayım daha iyi. Düşünen insanın anlam arayan bir varlık olduğunu ve hayatı boyunca bu arayışın sürdürdüğünü düşünüyorum düşünen , “İnsanlarda anlam arama güdüsü bazı insanlarda inanılmaz güçlü, bazı insanlarda daha zayıf oluyor. Bu güdünün güçlü olduğu insanlar, ‘Varoluşun anlamı var mı?’ sorusunu, açlık, susuzluk derecesinde çok güçlü hissediyor..işte böyle hisseden hayatın anlamsız olduğunu düşünen insan bence hayatın gerçek anlamını bulmuş ama farkında değil. anlamında olduğunu düşünüyorum. bu yaklasımım aslında felsefi tarzdan çok reelizm kokan bir yaklaşımdır. arkadaşlar. son bir şey daha eklemek istiyorum. sakın yanlış anlaşılmasın ben yalnızca o müthiş zekamı kulla nıyorum. ve diyorumki . bir tanrı varsa gerçekten herkesin anlayış biçimini ve algısını farklı karakterlerde oluşturduğu için olsa gerek . bu din komedisi ortaya çıkmıştır yani aslında dinleri yaratan insandır ama insanı yaratanda tanrıdır. yanı .sizlerin en büyük problemi olaya insancıl bakarak inançlı olmanızdır böylece psıkolojık olarakta kendınızı garantıye alıyorsunuz. aslında en buyuk yanlışlardan biride budur. siz tanrı olsanız. herşeye güçünüz yetse. kendinizi ispatlamak adına böylesine acımasız ve kötü bir hayatı bile bile insan denilen varlığı yaratıp . sonrada sınav yaparmıydınız? burada aslında en hassas nokta şudur . tanrıyla insanın aklı aslında aynı akıldır. bilmem anlatabildimmi. saygılarımla
  birileri zengın yaratılırken birileride fakır yaratılıyor sence bu özgür irademı? tanrı neden bana sormuyor ben zengın yaratsın sonrda sınasın ne? değişti hiçbirşe ydeğişmedı bak gördunmu? .. özgur irade ve kader yok…düşünsene bir adam amelıyata giriryor ve narkoz veriyorlar akıl yok oluyor ve o adamın bacagın kesiyorlar ve o adam içbirşey hıssetmıyor sence o adam canlı bir varlıkmıdır? akıl yoksa sende yoksun asla unutma… akıl rıhtur ruhta akıldır akıl bilçtır bilncın kaynagıda tanrıdrr aaaaa bak gördunmu baska birşe ydaha ispatladım oda.. biz insanların aklı bile kontr olediliyor..all ispatmı? istoyorsun bende bol bol var 1000 yıl öncede leptoplar ve aypotlar ve karsıt madde ve özellıkle lazer sistemı ve configirasyonu mumkun değildi sanıırı msen 1000 yıl öncekı akıl ve mantıgı nı kullandın yanı şöyle adüşün 2017 yılındayız sen 3017 yılında yasıyan biriyle konusşan ve zama nmakınasına binsen konustuğun kişi senı deli zanneder ve senden uzaklasırdı tıp 1400 yıl önce olduğu gibi . şimdi peygamber olmamasının ası lnedenı psıkılojık ve delılık ıcguduyle yasıyan zihnıyetın modern hayatta… nasıl yok oldugunun ispatlanmasıdır.bu yasamda herkes ateist deist agnostik ve inanclılar yanı herkesın bir ortak noktası vardır oda bilinmeyen tanrının ceza ya da ödül kavramının asla çözülemedıgı gerçegidir. inanclılar korktukları için ve cennetı hayal edıp ödül alıcakları için içindekı gizemlı enerjıyı kullnırlar ve asla şüphe etmezler inancsızlarda her zaman sorgulayarak haklı olduklarını ispatlamaya calışırlar burada her iki mantıkla asla gerçegı bulamıyacaktır. nednıde şu bu yasam bizlere gecıcı olarak verildiği için bir gizemdır bir gizemlı bir oyunun içinde yaşıyoruz . anlıyormusn? . düşünsene bir şey ispatlansaydı bugune kadar ispatladığımız şey var ya da yok şimdi şu an 2017 yılında biz bu mantıkla yasıyor olucaktık.. ve ben burada olmuyacaktım…tanrı varmı yada yokmu bilmiyorum ama ben tanrıyı şöyle algılıyorum ve anlıyorum. vicdanen bir sistem yaratıyorsun ve bu sistemın içine insan aklını sokuyorsun. sonrada adaletszılıkler haksızlıklar ve ölümler oluyor. bunada özgur irade deniyor. sözylesenıze bana. şimdi insanların vicdanen kurdukları adelet kusursuzmuda tanrı böylesıne insan kaderını etkıleyen bir kavramı yıne yarattıgı insanların kaderıne bırakıyor. diyelımkı buna buna yapıcak birşey yok yanlışta olsa dogruda olsa ama şunu asla kabul etmedım ve aslada etmıeycegım. herşeyı önceden bilen tanrının böylesıne sacma sapan bir sınav yaptıgını bugune kadar hiç kımse bana mantıklı bir şekılde acıklayamadı. nednıde şudur. bunun mantıklı bir acıklaması yoktur. bu kadar.. basit.. ben.. tanrının güçlerıne sahip olsaydım. insanları.. yaratıcagıma bir tanrıca yaratırdım ve onunla yasardım..herşeyi önceden bilen bir tanrının sınav yapması bana insancıl geliyor. tanrı madem zamanın dısında yasıyor 1 milyon yı lsonrasını bile şimdi görebilyorken sen hala sınavdan bahsediyorsun. diyelımkı özgur irademız gerçekten var ve 1000 yolla farklı yerlere ayrıldı özgur irademız sonucta tanrı 1000 yoluda görmuyormu? tabiki görüyor. ve sonuclarını biliyor. işte bana garıp gelen kısım bunu şimdiye kadar hiç kimse mantıklı bir sekılde acıklayamadı. özgur irade denılen kavram eger sonuclarını bilnıyorsa özgur riademız yoktur. eger bilnmıyorsa özgur riademız vardır. özgur iradeyı kullanabilmem içn tanrının benım ne yapmak istedıgıımı bilmemesı getekır herşey daha önceden ayarlanmışken özgur riadeden bahsetmek oldukça anlamsız olucaktır

  • ..ismail

   demogoji laf salatasi yapmışsın. boş sözleri boş ver.hiçmi narkoz yemedik. sadece acı duymazsın. düşünce sistemi işler rüyanı görürsün. beden uykudadır. bak bütün dünya cehenneme dönse herkes birbirini öldürse. çalsa çırpsa, içki kumar fuhuş faiz alıp başını gitse 3-5 kişi kalsa düzgün ve ibadetlerini tam olarak yapan. o 3-5 kişi cennete gerisi cehenneme. Allahmı diyor azın kötü olun diye. onlarda iyi olsun. senin karmaşa diye uydurduklarına 2012 de özgür sitede ateistler neden ateist sayfasinda zafer carlin değişim gibi isimlerle yazalara karşı cevap verdik aç oku.

   • korhan

    sen herhalde demegociyi dedigın şeyde dinleri kastediyorsun ama farkında değilsın benim sentezledıgım şeyler insan aklı ile ispatlanabilr olgular değildir alalhın salatası analsaydın sasardım zaten siz müslümalalrın özelliği bu çok cabuk kızıp çok cabuk unutup tekrar yalan söylemeye meilli olmanızdır o kıtap sayesınde maymunlar bile sizden daha mantıklı yaşıyor en azından maymunlar hiç kımseyı öldürmuyor. hiç kımseyi faRKLI MEZHEPLERDEN dolayı kusuna yada infaz etmıyor. . bu sizin allahınız tam bir psıkopat tehdıt var ensest var mahonun akraba evliliği 9 yaşındakı ayse ile evilik var. varda var.. . ne ararsan var . ama birşe yeksik oda mantık yok. sizlerde. ben nasıl tartısıcam :::= bunu tanr ıbile çözememıskı bir iateistle bir müslümanı aynı havayı solutmuş sen şimdı bunada takdiri ilahı dersın :))

    • ..ismail

     sen kasti çirkinleşiyorsun. senin dinin var. islamda şüphe uyandırıp dini birliği bozup ecnebilere taaftar toplamak amacın. peygamberimiz dokuz yaşinda biriyle evlenmeyip evlendi diyenin. sen kemalinizin kız evlatlıklarını araştır. neden erken ölen ler intihar edenler falan düşman işbirlikcisi buyuk ş ….kanunlarca korunyor, peygambere hakaret serbest.lenin, stalin,hitler mussolini, polpot, hirohito, mao, k.koreninki hepsi sizdendi. toplamda yuzmilyonlrı katlettiler

     • korhan

      sen bilmedıgın gerçekelrı kastı olarak algılıyorsun hepsı bu kocum sen benım içn kolay lokmasın zamanla daha iyi anlarsın zekı biri olduğunu düşndüğüm içn hayal kırıklıgına ugradım sadece bir evrenın varlıgı senın alalhını isplamıyorkı işte butun mesele bu anladınmı kocum bak ben 50 yasındayım . torunum var benım onuda ateist yapıcam .. hahaha ayrıca ben ataturkcude değilim benı bu tür konularla etkılıyemzsın sen sen git hocanı çagır be kocum hiç tat vermıyorsun.bu saydıkların hepsı yanlış adamlar ama busenın mahoyu temızlemıyor ne yazıkkı mahooda en az bu saydıkalrın kadar suclu hatta daha fazla suclu diyebilrz onun yuzunden hala islamda birlık ve kardeslı kyok. farkındası ndeğilmi? alla içn ölmek sadece insan aklını isplatlar hem birde söyle düşn bakalım senın alalhın bir ceylanı neden yatarmış onun kaderı ölmektır hemde diri dir ölmektır ecelıyle ölmek haramdır ceylenan zavall ıceylan böle bir yaratılış herşeyı ispatlıyot zaten ..bir yaratıcının ne denlı mantıg olduğunu ispaltlıyor işte ben buna ispa tderım sen bana 1 milyar müslüman getır bir milyarda kuran getır farklı birley varmı tabik yok hepsıde aynı mantık incilde öyle tevratta öyle aynı mantık insan klı o kadra acık ve netkı . sen bunu anlamıyorsan bunu 2 ndenı vardır ya işine gelemz yada anlamıyorsundur .. en azında sehıt olursa ceylan allah merhemet ederde onu cennet koyarsa işte burası mantıklıdır allahla bagdasır ama asıl gerçek öyle değil bence bir yaratıcıyı bullmak aslında ço kkolaydır yaratılışsa bak yeterr herşey çok acımasızdır sadece binlerce yıldır devam eden di nsavaşlarını düşün ateistlerın savasları dın savaslarının yanında devede pire kalır be kocum :))

      • ..ismail

       yine demogoji. şimdi ceylan var düşmanı yok. ot yiyip sürekli ürüyor. otta canlı. ceylanlar ot yiyip milyarları aşıyor. o nüfusu karşılayacak ot kalmaz kuraklık olur.kuraklık toplu ölüm demektir. nüfus kontrolü için etciller şart. misal geyik türü ağaçlardan yaprak yiyiyor. ağaç belli süre sonra verip zehiri öldürüyor. kendi zarar gördüğünden. her canlı soyunu korur
       karıncalar müthiş akıllı. böcekleri halledip sayılarını milyonlara çıkarıyor. birkaç karıncayiyen bikerede kırıp geçiriyor bunları. çekirgeleride kuşlar. dünyanın imkanı az kontrol şart yoksa heryer tek türün egemenliğinde istilasında olur.mesele budur.
       sen delillere katen göz yumuyorsun günah işleme özgürlüğü adına.o torunun günahı başka kimi ayartırsan hepsi sana yuklenecek. kıyamete kadar butun soyu ate olsun sebep sen sayılacaksın. hepsi ayrıdan sanada yuklenecek. kendin bilirsin.

       • ..ismail

        bu arada savaşlar keyiften olmuyor. insanlarda her yaptıpından sorumlu, savaşlarda tarafların biri mutlaka haklıdır. Ahirette karar ona göre verilir. kurban bayramı geliyor. siz şimdi kesilen koça yanarsınız. çocuk aldırırsınız hiç dokunmaz.

        • korhan

         savasların keyıften oldugun söyleyen kım ben savasların dınler yuzunden cıktıgını analtıyorum yıllardır ac oku arastır biraz .. ben ianançlı biri değilim eee dogal olarakta bu tur seyler bana anlamsız ve sacma gelıyor ben baslangıca bakarak yasarım gardasss baslangıcta ne vardı hiçbirşey bende ona göre yasıyorum kendı kuralalrım var tanrı benım .. allahta benım yehovada benım . cennet ce cehennem varsa sırf ateist olduğum içn benı cehnenneme atıcak tanrı bana vızz gelır ben çok iyi bilyorum tanrıda ateist…

        • korhan

         yoo hayır ben eti çok severım .. koç yada boga yada inek hıç farketmez ben ete karş ıdeğilim evladım ben senın inancına karşıyım senın ianncından öncede jayvanlar ksılıp yenıyordu ama bayram olara kkutalnmıyordu hahh iştye gördunmu ben senın bayramına ve dinine katsıyım ve asla olamyan seylere karsıyımdır.. insan acadı olan herseye karsıyım. ..

         • ................

          Habil ile kabilin kavga sebebi kabilin kurbani kabul olmadi diye kardeşini kiskanmasindan. Cehaletten bakmasi zor geldiğinden binlerce yil insanlar kendi evlatlarini kurban etti. Öyle olmasin diye var hayvan kurban etmek. Yinede 2163 sene öncesine kadar kartacalilar ilk erkek evlatlarini kurban ederdi. Öyle bayram yapilmasin birde fukara et görsun diye böylesi var.

          • korhan

           abıl ile kabıl masalına inananlarada karsıyım evladım :=))) br insan bir insanın maxımum ömru 150 yıldır 930 yıl yasıyan insan yoktur hepsi masaldır evladım. yaratılışın bilie bir sınırı vardır…. ama senın zeka seviyene göre normaldır 5 yaşındakı bir ateist bile senden daha mantıklı seyler yazmıştı bana .. evladım.. ismail… :=)))

          • ................

           Takvim bile yok o zaman. Ay dolanimi yaş olarak alinmiş olmali. Güneş senesi çok uzun ilk anda hatta asirlarda gunes yili döngüsunun hesaplanamayacaği alenidir. 930-1000 yada 1050 ay olarak hesaplanip bunlar yaş hesabina tutularak guneş yilina çevrildiğinde 75 yada 85 yil yaşanmiş gibi bir durum çikiyor ortaya.

          • .ismail

           birde dine çamur atıyor. kendisi demiş en fazla ömür 150 yıldır diye. mesela tevfik fikret ateisttir. galiba 24 aralık 1867 de doğdu. o tarihte doğan birisi halen daha hayatta olabilirmi. adam o zamana göre çok bile sayılan 47 yıl 7 ay 3 hafta yaşamış. 102 yıl önce 16 ağustos 1915 te ölmüş. turkiyede 80 milyon insan var. 800 kişiyi zor bulursun yaşı yüzikiyi aşan. 120 yıl yaşamak bile yok. dünyada 118 yıl en uzun ömür. 146-148 yıl yaşandığı söylenen endonezyalı gothonun yaşıda uydurma. 151,154, 160,161, 162, 165,168, 179, 256 yıl ömür gibi örneklerde verilmişti daha evvel. bunlarda uydurma. mesela ötzi örneği o dönem yaşayıp kendisine sorsan belki 1000 yaşındayım derdi. muhtemelen bir hafta bir yaş hesabıyla yani haftayı baz alarak. halbuki 19-20 yıl arası yaşamış. anlaşılan oki ilk zamanlar yaşın ay dolanımı olarak baz alındığı dönemler olmuş bazı peygamberlere o sebeple 1000 yada 1050 yıl yaşadı deniyor.

       • korhan

        ne yanı senın alalhının kurdugu denge bu kadar basıt ve acıasızmıydı yanı . sureklı alalhımı övüyorsun ama ortada basıboş laflarınla anlamsız rıtulelr oluşturuyorsun ve bunu bilerek yapıyorsun karsında aptal yo ksenın gardass..ot kısmından bahsetmıyorum yine her zamankı gibi işine gelen kısmı alışşsın . ben sana otum usordum soruma cevap verocegıne kacıyorsun tam bir malsın kocum harbıden.. seni süzmek lazım senın tanrın nufus kontrolu içn bunu yapıyorsa sen zaten benı haklı cıkarmış oluyorsun bir düüşn bakalım beni haklı cıkardın ama farkında bile değilsın işte sen busun ..senın alalhın ceylanı aslan on yemıyecek sekılde daha az dogurgan ve daha az ureyen bir varlık olarak yaratmıyormı yoksa :=)) canlı canlı yenmek içn yaratılan bir sistem sana mantıkli gelıyorsa senın aklından süphe etmekte ne kadar haklı olduğumu ispatlamış olursun.. ne yanı senın alalhın o ceylanı daah az yiyen bir hayvan olarak yaratıcak gucumu yok yoksa .. bu ne zalımlıktırkı . yada senın alalhın ceylanı hiç yaratmasın yada bir timsahı yada bir aslanı bunların ne dogaya nede insanlıga bir faydası yoktur he le hele zehırlı mantarlara hiç girmeyelım yoksa uyazık olucaksana .. gardsss…

        • ..ismail

         sen şu anda şeytan olarak konuşuyorsun. guneş aydan 400 misli mesafede. 10 milyonlarca katta ufak. ama güneşin önüne geçince tam kapak oluyor. babanmı ölçtü biçtide koydu. Allah iyiyide kötüyüde yarattı. zehirli mantar varsa zhirsizde var. Allah ayıracak akıl vermiş. bilmiyorsan bilene sor. komodo ejderine adam belgeselde eliyle tavuk veriyor. şartları zorlarsan saldırır. insanlık istese bir günde hepsiniyok edebilecek guçteye sorun yoktur. sorun uduranlar vardır. ceylan aslan açiklandı. çelişki uydurup zıvıtma

         • korhan

          hahahaha aama niye varr zehırlı mantarlar senın alalhının amacı bizlerı öldürmekmı? han ısenın allahın herseyı bir denge ve herşeyi bizler içn yaratmıştı zehırlı mantar yıyen birçok akrabam öldü.. sadece mantar değil doga zehır kaynıyor kormusn? doga senın anlattııgın gibi değil her yer zehır dolu meyveler sebzeler satım istersen. ama gere k yok nasıl olsa anlamıyacaksı nsen asıl kötü olan sa su soludugun hava bie zehırlı senı yaslandıran atmosfer tabakasıdır hücreler bu yuzden kenıdnı yenılıyemıyor 50 yasından sonra anıden çökup yaslananıyoruz işte bu yuzden düşn artık hava bile zehırlı bir meyveden çok yersen ölüyorsun .. senın alalhın dengeyı kurmak içn ölüm emrı veriyor bu denge değil dengesızlıktır.

          • ..ismail

           benimde yaşım az değil.. hep yedim mantar. kendim topladım. akrabalarımda komşularımda. hiç ölen yok. 1950 lerde köyde zehirlenmiş bizimkiler geri kusmuşlar. zehirlendim diyenler halen sağ.doğayı ınsanlar zehirliyor. 50 den sonra yaşlanmak sen bu kadar kısaömürlüken haşaAllahlık iddia ediyorsun. sana bi nefes bile zarar. günah kronometresi işliyor. yarı şaka yarı ciddi. 2001 de bir komşunun akrabasını aldık araca. 100 e yakındı yaşı. sordum 2010da 106 yaşında ölmüş. sen iyi iç. ölüm emri değil beleşten ömür vermiş. ölüm her canlıya. deneme dünyası. denendin bitti. sırası gelen.

         • korhan

          hayatımda gördüğüm en buyuk yalancısın ismail tebrık ederım ne içiyosan sakın bana verme . benım bir aklım var … ismailll :=))))şartları zorlayan ejder değil ismail konu ejder değil ismail konu senın alalhın ismail kıvırma hemen ismail senın allahın be denge ismail hatırladınmı ismail.. hatırlamaya calış :=)))

          • ................

           Şu yazdiklarimda yalan varsa şerefsizim haksiz yalanci diyen. Daha ağir yazayimmi. Mantardan hiç ölen yoktur diyormuyum. 1998 kasiminda 7 kisi bir öldü 3 kişi bir öldü bizim oralarda. Benim akrabammi onlar. Değil benim yazdiklarim doğru. Ben mantarlari tanimazken başladim toplamaya. Bilene gosterir ayiklatirdim zehirlileri.. hatta yinede şuphede kalirsam hepsini. dokerdim. Onlarda öyle yapacak. Allah akil vermiş.
           Komodo ejderi meselesi hayvanin yaratiliş özelliği. Zehirsiz aslinda. Leş yiyiyor ağzinda bu sebeple ölümcül mikroplar taşiyor butun mesele bu. Yemesin leş boyle olmasin.
           Dun haberlerde kediyi ezmiş araba. Hayvan yol kenarinda yarali. Yardima gelen insanlara saldirip yirtiyor isiriyor. Allah ne biçim yaratmişmi diyeceğiz. Yabanilik hayvanlar için daha iyi. Yaşayabilmeleri adina. Daha neler yazarimda onlarada demogoji yapar şeytanliklarin suçunu Allaha atzrsin.

        • ..ismail

         afrika savanalarında milyonlarca buyuk baş otcul. ordudan fazla20000den az sayıda aslan. sırtlanlar zaten leşçi. orantı ortada.

         • korhan

          ismail sana bir soru ilk peygamber adem kime peygamberlık yapması içn gönderıldı karısını havvayamı? :=))))ilk insan havva ollduguna göre baska insna yok sadece havva var kıme peygamberlık yapıcak daglara taslaramı şimdiye kadar bu soruya mantıklı cevap veren bir müslüman cıkmadı. nice ço kzekı müslüankar gordum karsımda yıkıldılar.. ve yok oldular… çunku islam akıl ve mantık işi değilde ondan.. ismail..

          • ................

           Hem eşine hem Çocuklarina. Ve torunlarina.ömru varsa bir sonraki nesile bile. Habil dinin emirlerine uydu kabil uymadi. Kardeş katili oldu. Demekki din lazim.. Koskoca dünya sadece onlara ait. Başka bir gurup insan yok. Elde imkanda çok. Sayilari kisa zamanda bini geçmistir.

         • korhan

          muhahahahahahaaha ulan ismail hahahahaha (Şu yazdiklarimda yalan varsa şerefsizim ) iy iişte bende onu soruyorum hala anlamadınmı? ismail… senın alalhın neden komıodo ejderını yılanı timsahı akrebı ve mantarları neden zehırlı yaratıyor insanları sokup öldürsunler diyemı :)şeytanı babammı yarattı ismail

          • ..ismail

           1985 te eski kullanılmayan bükten zor girilen bir mezarlığa gittik. bir taşı kaldırdık altı akrep kaynıyordu sokmadı. bir ara bir komşunun evini yavru akrep sardı onlarda sokmadı. doğuda askerde gece nöbette elini akrebin üstüne koymuş arkadaş. ozaman o soktu. ama arkadaş yaşadı.
           hindistanda veba çıkıyor 1340 larda avrupaya yayılıyor. 1354 te bittiğinde 30 mılyondan fazla insan öldü.740 da çıkan vebada istanbulda her 10 kişiden 9u ölüyor.veba fareden sebep olur. yılan fare avcısıdır.
           timsahında insan bulaşmasa bişey yapmadığı. timsah kaynayan amerika ayda yılda bir vaka olduğu açık. evinde timsah besleyen öyle çok insan varki.diğerlerini yazdk. sen bahane arıyorsun.şeytan meleklerin hocasıydı kendi sonradan yoldan çıktı.
           seni şeytan ol diyemi yarattı. ama yaptığın ne.

        • ................

         Allah Sanami soracak ne yapacağini. Sizinkilerden kimileri fazla gelen çocuklari daha çikarmadan hallediyor. Kurtaj yasaklansin denince sokaklarda beden benim kime ne eylemleri yapiyor ya.
         Site yönetimi yapmadilarmi geçmişte. Akp hukumeti yeniyken Niye engelliyorsun. Hepsimi dedik.

         • korhan

          ulan ismail çok zeksın yahuu. :=))) haaa analdım diyoprsunkı kurtaj yasaklansın ama . geyık canlı canlı yensın.. sence her ikiside aynı merhametsızlık değilmidir? abe ismail.. verıcegın örnegın . biraz mantıklı olsun ismail ..ne denge ama dengeyı kurmak içn senın gibi organları olan senın gibi canı acıyan bir varlıgın ölmesımı gerekıyor ismail bence kurtajdan daha vahımı var oda geyık canlı canlı yenıyor ismailllll ismaill….. uyan artık ismail… sana beyın naklı gerekıyor. hemde co kacıl…

          • korhan

           eğer her şey bizim için yaratıldı, hepsi bizim için varlar dersen, bu başlı başına bir dengesizlik olur çünkü hiçbir şeyin var olma amacı bize yarar sağlamak değil. Bunun örneklerini daha önceki yorumlarda vermiştim. Dünyada nüfus patlaması olması konusuna gelecek olursak; her canlı, ömrü boyunca birkaç tane yavru yetiştirse, ömrünü tamamlayanlar ölse, nüfus dengelenmiş olur zaten. Ama yeryüzünde hiçbir canlı (modern insanlar hariç) birkaç tane yavruyla yetinmez çünkü vahşi doğada yavruların yaşama şansları çok çok azdır. Birçok hayvan türü nadiren ömrü boyunca 3-4 tane yavrusunu yetişkinliğe kadar hayatta tutabiliyor. Zaten bu yüzden hayvanlar ve bitkiler fazla sayıda tohum üretirler, ne kadar fazla yumurtlarsan, o kadar çok şansın olur. ..Tanrı, yarattıkları arasında taraf tutmamalıdır, bir varlığı başka bir varlığın kullanımına sunmak, bizim gibi sıradan varlıkların yapacağı kötü bir şeydir. Tanrı bizim gibi olmamalıdır. Bunların hepsi dengesizliktir… Tanrı, insanları yaratıyor, daha sonra insanları sınava tabi tutmak için çeşit çeşit hastalıklar yaratıp, insanları öldürüyor, daha sonra insanlar birçok hastalığa karşı dirençli olsun diye bağışıklık sistemini yaratıyor ve en sonunda da AIDS virüsünü yaratıp, bu bağışıklık sistemini ortadan kaldırıyor ve insanların soğuk algınlığından bile ölecek kadar zayıf düşmesine neden oluyor! Sanki tanrı bizimle kafa buluyor, adeta bizimle eğleniyor. Ama her şeyin yaratıcısı, mutlak iyilik ve adalet sahibi olan tanrıya böyle bir şey yakışır mı? Kendisinden zayıflarla eğlenmek insanların yapacağı kötü bir davranıştır. Ben, böyle şeyleri tanrıya reva görmüyorum dostum. Bu söyledikleriniz ne dine uygun ne de insan aklına, o yüzden daha geniş kapsamlı düşünmenizi ve makul fikirlerle gelmenizi tavsiye ederim.

          • ................

           Korhan 1935 te avustralyaya birkaç kurbağa getiriyorlar. Bütün avustralyayi istila etti o kurbağalar. İnsanlar öldür öldür bitiremiyor. Çunku onun orada duşmani yok. Ama getirildiği yerde oyle bir sorun yoktu. Yani canlinin denetimi şart.
           Hastaliklara gelince. Minicik canlilar kendi işlerini yapiyor. İnsanlar kötü işler yoluyla o canlilari içlerine almiş oluyor. Yada ettiklerimizden sebep içimizde oluşuyor. Aids yeni değil lut kavmindede vardi, samiriye uyan bir gurup insandada. Özellikler aynen böyle. 1979 da var olmadi bu hastalik. Var olduğu keşfedildi.
           Halbuki din bu hastaliği koyduğu kurallarla haber veriyor. Allahin koyduğu yasaklara uymayanlar hep gitti bu hastaliktan.
           Komşumuz az evvel bahsettiğim 80 lik 1955 te olan bizim bölgede sahile yakin terkedilmiş askeri alandaki mağaralara gidiyor bir arkadaşiyla. Gezerlerken ağlayan bir hayvan buluyor. Anlamiş arkadaşinin gormezden bihalt ettiğini. Biriki vurdum dedi. Peki sonra. O arkadaş dediği 1960 lara gelince ölmuş. Neden öldü acaba. Var bi hastalik onu öldüren. Ama kendisi sebep oldu.
           Öyle durumlar olmasa kimi insanlarin yapmayacaği rezillik yok. Yapmayacak olanlarida tuzaklarina çeken dolu olur. Lezbiyenliği. Oğlanliği, oğlanciliği destekleyen milyonlarca insan var dunyada.

          • ................

           Kürtaj insandir. Hayvanlardan kimisi riziktir. İnsan rızıkmi. üstün akil sahibi. Sinava tabi tutulan. Kötü işler Allah yok dedirten şeytani yollardir. Şeytanin insanin uzerindeki zaferidir. Obur çirkin yollarda kuçuk duşuren hastaliklara sebep olan yollardir. Her hayvan sürekli urese kontrol olmasa olmuyor işte kaynaklarin tukeneceği açik.
           Çekirge örneği milyarlari buluyor sayilari. Ekinleri kurutuyorlar. Ya açliktan olecen yada o çekirgeleri pişirip yiyecrksin yakalarsan. Kontrol şart. Bununda en duzgun yolu mevcut olan.
           Yemedin hayvani biraktin ecelinle ölsün. Ya hiç üremeyecek ölümsüz olacak yada ölümüne yakin kesip yiyeceksin. İkincisi olmus.
           Kessende yesende yine coğaliyorlar.

         • korhan

          hahahahahahahahahahaha senın beynını yıkamıslar ismail acımaya basladım sana .. bir tane elle tutuluyr bir cumlenı bulamadım ismail. sankı herşeyı görmuş gibi anlatman senın zek seviyenı ispatlıyot ismail.. gardass.. ademle müslüman hocalar olmayan ademın 40 yasında yaratıldıgını anlatıyor hiç duymadınmı ismail diyelımkı 80 yaşına öldu 40 yılda mı? bir sonrakı nesıle yetısmış .torunlarıma peygamberlık yapmış dunyanın sonumu gelmışte yada insanlık bozulmuştamı peytagamberlık yapmış lan oglum uyan uyan ademle havvanın olmadığını ispatladım hatta bunun patentını bile aldı msen uyumaya devam et.. sen ucmussun ismail .. :=))))

          • ................

           Ben nerede yazdim Adem ile havva 15000 yillik diye. Geçmişte 1998 de bulunan 3 milyon yillik insan fosilinden bahsetmişim uydurma. Benim yazmadiklarimdan beni ne diye sorumlu tutuyorsun. Ne yazsam demogoji uyduracaksin. Yazilmiş herşey var bu sitede. Beni uğraştiriyorsun boşu boşuna.

          • ................

           Şöyle diyelimmi hocalar vahiy indirmiyor. Anlatiyor. Bağlayici hukum yok. Doğru kabul edelim. 75-85 yil yaşadi dedim. Muhim olan dunyada yaşadiği. Al ortalamayi 80. 120 yila kadar yaşanabiliyor. 80 in uzerine 40 i ekle. Yine doğru çikar. Muhim olan dunyada yaşadiği süre. Adem 30 metreydi diyen var. Hatta havva anamiz için 132 metre diye yazmisti 1990 larda bir gazete hemde ecnebi kaynaklara dayanarak.. Ben diyormuyum öyle. Bunlarin bağlayici hukmu yoktur.

          • ................

           Hakaret ile kustahlikla aşağilamaylami ustun gelmeye çalişiyorsun. Ucuz numara bunlar. Seviyeni gosteriyor. Adem ile havva var. Adam ile kadin demek. Bunlarmi yok. İlk olanlari. Sen kendi zekani sorgula. Hangi hayvan değiştide insan oldu. Balik, maymun, timsah. Virusler. Maymun ata. Git doktora gorun. Yok boyle bişey. Asil bunlar masal.

         • korhan

          oda birşeymi? ismail ben 100 km bir sanıyenın altında koşuyorum . buna inanmak zorundasın ismail bu senın mantıgın :=))))hatta bir keresınde hiç unutmam zama makınasıyla evrenın baslangıcına gitmıştım makınayı ayarlıyamadım birazfazla gerıye girmısım senın allahın gördüm mahooya ne kadar çok benziyorsu saygılarımla ismail hahaa :=)))

       • korhan

        madem bitkiler ve hayvanlar cennette gidemıyecek madem onların ruhu yok eee neden yarattın bunca turu sadece belkl baslı turlerı yaratsaydın mesele yiyecek türlerını etcıl ve otcul turlerı ama öyle canlıalr varkı evrende sankı alla hdeğilde şeytan yaratmış :=)))) bir tane örne kverım . kmodo seytanı bir insanı tukuruguyle uyusturu ve afıyetle yutar . bumu senın alalhının merhametı çok uyazık cok ben allah olsam iannk ısenın allahından çok daha saglam bir sistem kurardım bundan hıç süphen olmasın …

         • ..ismail

          bir yerde Allah yok yazmıştın. Allah seni yok saymıyor. kestiği hayvan yaptığı yemek yenmez diyor. başka şeylerde diyor ahrettte cehennemde cabası

          • korhan

           merhaba ismail sen nerde yasıyorsun merak etım avustralyadamı süreklı avustralyadan örnek veriyorsun . alalhını avustralyadamı buldun ismail hahahahaha yo yoo çok cıddiyim gerçekte navustralyad yaşıyorsan orada bir kız arkadasım var sidneyde yaşıyorda belkı onu tanırsın..

         • korhan

          cevap verıcem ama sen yıne anlammıyacaksın ve yıne aynı azbercı mantıgını konusturucaksın en iyi analdıgım sey bu :=)))

          • ..ismail

           yazıları okuyorum 0 değerse sonu gelmez demogoji bunlar. Yok sayıyorum. Akıl yaşım belki 1O değil belki diyelimki bir. Allah yok ben Allahım diyenin eksi elli. siz bu rakamı bi yerden hatırlarsınız

         • korhan

          al bak burda yazıyor ismail çok ciddiym ismail senın çok cııdı doktora gitmen gerekıyor bunu bne söylemiyorum isoo bunu senı kuranın söyluyor hadisler ve ayetlerde dogruluyor daha bundan bile haberın yok hıyar oglu hıyar birde müslüman olmuş ….sen olsa olsa teleferık diregı olur hatta ademın 7000- yıl önce yaasadını anlatıyor…. ulan o donemde piramıtler vardı … .=))) http://www.derszamani.net/hz-adem-bugunden-kac-yil-once-yasamistir.html

          • ..ismail

           Kuranı kerimi kaç sefer okudum yok 7000 yıl diye bir ifade. teyzemin evinde hadis küllliyatı var. bayramda gider bakarım. ben demiyorum ama insanı 7 milyon yıl öncesine dayandıranlar 1991de italyan alplerinde bulunan 5300 yılık mağara adamı ötzinin neden sadece hayvan postu giydiğini, ucu sivrı taş bağlı tahtadan mızrak kullandığını yani adem baba devri gibi yaşadığını izah etsinler. adam hayvan misali geyik etini çiğ ve kılllarıyla birlikte yermiş. midesinden çıkmış.
           üstelik m.ö. 3000 de yani 5000 küsür yıl önce sultan cem komutasındaki turk orduları bütün avrupayı ele geçirdi denen döneme çok yakın. iddiamı ata dönemi kemalistlere ait. sanki türklük var o zamanlar.

         • korhan

          hangi kuranı okudun ismail milyonlarca kuran varda o bakımdan sordum . :=))) düüşnsene ismail senın alalhın kuran yazıyor ama şimdi herhocanın kendı özel melallerı olan ve kenıd özel hadısları olan kuranları var ismail .. dünyadan haberın yo ksenın .. iso 9001 standartına bile uymuyor senın aklını .. :=))kuranda 6666 ayet var hepsıde tehdıt emır kafa kesme ensest akraba evllıği ile ilgildir ismail sankı allah değilde sapık ruhlu bir mahooo yazmış gibi kokuyor ismail ha ne dersın :=)))

          • korhan

           senın allahın önce tevratı indiriyor sonrada zeburu sırasıyla incili ve kuranı koskoca allahınız fıkırmı değiştirmış ismail siz müslümanlar hrıstıyanlartdan bile daha aptalsınız ismail. dünyada hrtıstıyan kalmadı ortadox ve katolıkler ve protestanların torunlar uıartık birer ateist olarak yetişiyorlar.. nerdeyse % 70 ateist oldu .. müslümanlar içndede ateistler hızla çogalıyor . ismail kormusn? ..:=)))allahın adı her neyse süreklı fıkır değiştiren bir ilah olması . onun tanrı olmasını imkansız hale getiriyor çünku tanrı asla verdıgı kararı değiştirmez ismailcım .:=)))

          • cevap

           Allah fikir değiştirmiyor insanlar dunyalık çikarları uğruna kutsal kitaaplardaki işine gelmeyen yerleri değiştiriyor. tevratta islamdan öncede sonrada değiştirmeler yapıldı. zaten hz isadan 300 yıl sonra yazılan incile sonradan birde hz. isaya ilahlık verilen cümleler kondu. yahudiler namazın secde bölümünü ve faizi hristolar namazı ve daha pekçok şeyi kaldırdı.Kuranın inmesini gerektiren şartlar oluştu.
           inanmayanların çoğu sapkın dürtüleri sebebiyle inanmıyor. sen bok çukurunda yuzen birisi olmasan bu dili kullanmazdın.. zaten kaybedecek hiçbirşeyi kalmamış geri dönüşü olmayan bir çukurdasındır.

          • ismail

           kuranı kerimler hep ayı. bazen şeytan eli deyiyor meal çarpıtmalaıyla sıratı müstekim yolu saklanıyor hepsi o. orjinali aynı.

    • ................

     Bak güner umit vardi 1990 larda bir tv programindaki skeçte dediki hamile kiza bu ne diye. Hamileyim dedi kiz kimden bendenmi deyince yok babamdan dedi. Oda kiza sen kizilbaşmisin deyince istanbulun butun kizillari ayaklandi. Askerde kizilin birisi cinsel yönden aşağilandiği için adam vurduydu. Bir başkasi sandalyeyle adam yaraladi. Ama kendiniz ağizdan becerilmiscesine herkese her iftirayi atiyorsunz.

   • korhan

    haaaaa anlıyorum ço kzekıyım diyorsan ispatla ozaman bende susim dimi arkadasım beilkıde çok iyi bir insansın müslüman olmana ragmen neden senın kalbini kırımkı bir alalh için degermı derın düşün :))

   • korhan

    ben ateist yada agnostıgın aynı mantık olduğunu düünüyorum ismail bu yuzden ispatı olmayan bir ilaha ilah demem ben bir evren bakarak sisitem ne kadra kötü yada iyi olursa olsun asla bir yaratıcıya inanmam çünku ne olduğunu ve mantıgını bilemem bu imkansızdır. umarım bunu bir gun anlarsın ismail işte bu yuzden ateis ile agnostık kardestır..bir bilnmeyen olduğunu bilrler ama inanamazlar cunku inanmka içn değil bilmemek içn burada olduğumuzu çok iy ibilirleer zekı insanlar.

    • ismail

     her şey ispat. siz yüceAllahın getirdiklerine çok fazla hayınlık etmişsiniz o sebeple size yollar kapanmış. binlerce delil verecek cevap bulamayıp es geçtiğiniz. bunlar hep kasti inkar sayılıyor. ya varsa korkusuyla yaşayın durun. o sebeple bu korku tekrar tekrar sokuyor sizi buraya. eyvah dediğinizde iş işten geçmiş olacak. ölmek başka boyutta yaşamaktır. insan bedeni olmadanda acı çekebilir. bir bilseniz. yok işte gösterilmiyor size. ahrette tekrar yaratılmayıda duyuyor kabullenmek istemiyorsunuz.

     • ismail

      rahmetli dedelerimden birisi kendini bilmezken güçsüz halde yattığı yerden namaz kılardı.ecel haftasına girildiğinde ölüm döşeğinde camda birisi var bana bakıyor derdi. biz görmezdik. diğeri ölümünden aylarca önceden itibaren beyazlar içinde bir gurup karşımda beni bekliyor derdi. biz görmezdik. o görürdü. götürmeye geldiklerinide söylerdi. sanki iki alem arasında gibi. hafizasi konuşması guzeldi aklıda yerindeydi. bunamamı bu değil cevap .uzun yaşayan iyi ve dindar kimseler kuş gibi uçup gidiyor. daha neler yazacağız herşeyi anlaştıracakta. siteye giren bazi kimselere dokunur. vazgeçiyorum o sebeple

     • korhan

      anlamadın galıba ismail ben diyorumkı alalhtan asık korjan sizlersınız sizi nmantıgnıızıdır bu yuzden inancınızın içnde yatan bilncaltındakı korku yüüznden inanıyorsunuz işte bu kadar basit daha basit bir ifadeyle islamda cennet ve cehennem olmasaydı allah sizin çin bir anlam ifade etmezdı .. ismail bu sana 2. kapagım oldun klozet olarak kullanırsın :=)))işte asıl gerçek bu müslümanlar korkudan inanıyor yoksa bir çıkarları olmasa sen benden bile daha fazla ateist olursun bundan hiç süphem yok tanrı kadar emının bak gördunmu ismail ben sizin içiniz bilirim cünku bende sizlerın içndeydım bir zamanlar yanı aptal bir müslümandım.. sakın benı hafıfe alma ismail hayatının en buyuk hatasını yaparsın kardesım

      • korhan

       işte asıl meseleye galdım ozaman saan bir kapak daha bırakımı ismail agır gelmesın sonra benım ianncıma göre tanrı bir çıkar beklemeden insanlıgı yarattı ben cennet ve cehenneme inanmıyorum .eger gerçekten varsa tanrı bizları kendı egosu ve kendı cıkarı için yarattıgı ispatlanmış olucagı içn böyle bir tanrıyı reddediyorum benım tanrım asla çıakrı için insnalıgı kullanmaz çıkarı içn kullanan ilahlar dinlerın aklıdır yanı insan aklıdır.

      • ismail

       güçlü olaan misal amerikalılar fitneleriyle kaynaklarına konmak aadına islam topraklarını kan gölüne çevirsin camıye sığınanları hemde mübarek gecelerde bombalayaarak keyfi şekilde topluca öldürsün, mezhep savaşlarını çıkartsın. suriyeyi libyaya kan gölüne çevirsin, fransizlar cezayirde katliamyapsın, geçmişte ruslar aleut yerlileini yok etmişti. türk tatar ve çerkez katliamları, amerikada kızılderili katliamı, almanlarn namibya katliamları 100-150 yıl öncesi balkanlarda türk katliamları. uyuştucu ticaretiyle insanlığı körleyenler cehennem boşuna değil.
       cennet var. ben gidecekmiyim hiçbir garantisi yok. Ama iyi işler yapan ibadet edenlerin mükafatyeridier orası. gittin gördünmü diyenlere yolu bile belli galaksileri yutan karadelikler. Allah hüküm sahibidir.ancak şeytan olanlar kafa tutup kendilerini yakar.

       • korhan

        ismail bu saydıklarının hepsı dinlerin ve dincılerın yonettıgı insan kanını emdığı sömurdugu kapitazlızm olan dinlerın ve peygamberlerın eserıdır bilmem anlatabildımmıohhh yazıyorsun ama insan kendı yazıgı şeylerdekı çelışkılerı görmeden yazarmı? hiç ismail benim düşünceme göre herkes ateist olsaydı bugun ne savaslar nede kapıtazlım olucaktı . ne tanrıya gerek olucaktı nede cennet vecehenneme bu dünya sonsuzadek cennet olucaktı ismail. hala analmıyorsun v sureklı aynı şeylerı tekrarlıyorsun sadece kelımelrını modıfıye ediyorsun bu gayet dogaldır çünk usenın beynını çocukken yıkamışlar ismail .. senın için üzülmeye basladım.

       • korhan

        bombalayan hrıstıyan bombalanan musluman ne farkettı sonucta yıne ben haklı cıkıyorum dinler asıl suclu dinler ismail derın düşün bıraz ona bakarsak işidde herkesı öldürüyor neden çünku asıl islamı tam olarak yasıyan işiddır onun dısındakı zavallılar sadece munafıktır.ya serıatı tam uygularsın yada dınden cıkarsın bu kadar basırt konularla benı mesgul etme ismail..

        • ................

         Hristiyanlar gunahlarina tapiyor. Evlenmeyen rahipler papazlarin misyonerlerin erkek çocuklarina tecavuzleri olmadik hastaliklara sebdp. Fuhuş batakhaneleri, meyhane ve kumarhaneleri, sapkin eylence merkezleri, faiz herşey serbest. Eve hayvan kapatmak. Bunlarla yetinmiyorlar musluman ülkelerin kaynaklarina saldirarak onlari çaliyor musluman ülkeleride sömüruyorlar. Hz. İsayla meryem anayi ilah ediniyor, domuz eti yiyiyorlar.
         Hiçbir şekilde Allaha baş eymiyor din adina şeytanliğa tapiyorlar. Başka dinden olan milletlere karşi Helal haram aramiyorlar. Abd başkani tramp once katarla arap ülkelerinin arasini acti. Sonra cari açiğini kapatmak adina araplara zorla silah ve uçak satti. Hirsiz herif bizim borçlarimizi araplara ödeteceğiz diyor. Yaparda aksi halde oralari cahannama çevirir. Şeytanlik kirli yollarla guçelde ediyor. Doğru olsalar bir yere gelemezlerdi.

         • korhan

          kısa kesıcem bu saydıkların tecavuz vakalarını müslüman hocalarda yapıyor özellıkle imam hatıp yurtlarında kalan kızlara hatta erkelre bile cinsel tacızde buluuluyor hatta ilşkıye bile giriliyor hatta bunun örneklerını inte veya gazatelerde görmusuundur. özellıkle imam hatıplerde sapık hocalar var hemde çok fazla diyanetın içnde yestısen sapık ruhlu bir din diyelım bak ismail bana süreklı islamı övüyorsun benım gibi tarafsız olmayı becermıyorsun çünku senın en zayıf noktan bu ayrıcasenın erkek olduğunda şüphelenmeye basladım belkıde bayansındır. bir erkek bu kadar yalan söyleemzde ondan :=)))

          • .......

           tecavüzcü hocalar meselesi maalesef delilikten. görevden atılmakla kalmıyor çok ağır hapisler veriliyor.. batıdakilerin belki yüzde belki binde biri. ahretide yakıyorlar. benim internette resmim vardı. 2013 ün bu zamanlarında kalktı. bilen bilir.senin dünyan boş ve yalan. bu aymıydı geçen aymı batı rezilliğinin dökümünü yaptık. bizdekiler kendileride tacizen zarara uğrayanlar olmalı. ama batıdaki din görevliler evlenmediği için. sayısal uçurum o sebeple. din adamlarına evlenmenin yasak olması yanlış olduğundan başka yanlışlarada sebep oluyor.

      • ismail

       açık delil bir kere yaratan bin kerede yaratır. kainatı vareden daha büyük olan cenneti cehennemide vareder. şeytan kaydırmış ayağını. kendi askeri yapmış. ha bu arada bel altı vurmam için rahat olsun. sende şartları zorlama.
       seytanlar asla hafife alınmaz. 5 dünyadan büyük. 5 ide islam düşmanı. istedikleri an dünyayı cehenneme çevirirler.

       • korhan

        ismail bu saydıklarının hepsı dinlerin ve dincılerın yonettıgı insan kanını emdığı sömurdugu kapitazlızm olan dinlerın ve peygamberlerın eserıdır bilmem anlatabildımmıohhh yazıyorsun ama insan kendı yazıgı şeylerdekı çelışkılerı görmeden yazarmı? hiç ismail benim düşünceme göre herkes ateist olsaydı bugun ne savaslar nede kapıtazlım olucaktı . ne tanrıya gerek olucaktı nede cennet vecehenneme bu dünya sonsuzadek cennet olucaktı ismail. hala analmıyorsun v sureklı aynı şeylerı tekrarlıyorsun sadece kelımelrını modıfıye ediyorsun bu gayet dogaldır çünk usenın beynını çocukken yıkamışlar ismail .. senın için üzülmeye basladım.

        • ismail

         sadece demogoji yapıyoorsuun içinde bulunduğumuz samanyolu galaksisi diğer galaksiler gibi başka ggalaksiyle çarpışacak. yaşam mecburen yok olacak. onlarida karadelikler yutacak. vakti zamanı gelince kainat dürülüp toplanacak.karadelikler yoluyla tamamı ahrete taşınacak. daha yakına gelelim hayat kaynağı güneş sönecek,yada dünya patlaycak bir diğer teori dünya güneşin çekimine kapılabiilir yanar yutulur., meteor yağmurları yaşamı yokeder. dahada yakına gelelim nükeer silahlar dünyayı yok edecek güçte. 2045de nükleer savaş çıkacak dünyada karasal yaşam yok olacak deniyor.2045 in sonun biloe olsa 10000 günden az demektir bu. gerçi 50 yaşina gelen bir adam o zamanı zaten zor görür. inkarcılara sonsuzluk sadece cehennemde var.

         • korhan

          2045 yılında savas çıkıcak diyorsun ismail yoksa alalhınlamı? konuştum sana dedım ismail ilaçlarını aksatma diye :=))) zavallı ismail senın şu halını görünce hayatımdakı en dogru kararı verdıgımı bir kez hatırladım tesekkurler ismail kardesım. beterin beteri varmış gerçekten. :=))) aklıma biden facebokotakı gerçek kahın geldi o ban 3 ay önce kuzey kore ile amrika 3. dünya savasın baslatıcak dedı ve 3. dünyasavasını 2017 yılında cıkıcagını söylemiştide inanmamıstım senı görünce oadama tapasım geldı çünku o adam şeyatnın peygamberı olduğunu allah diye birşey olmadıgın nerdeyse beni bile inandırıyordu . hayatıma gördüğüm en zekı insandı oama anıden ortadan kayboldu ve birda asla bulamadım halaarıyorum facebokta ama bulamıyorum.. mutlaka gizlenıyordur. çok garıp biriydi. bana trump kazanıcak demıştı çok az farkla secımden 1 yıl önce ve aynen dedıgı gibi oldu trump çok az farkla … kazandı..

          • ................

           Ben demedim bu ay internette yayinlanan googlenin öngörusu.öyle olmasada sen 2045 i zor görürsun ilaçlardan bahseden sensin ben değilim. Sadece aspirin türü baş ağrisi yada diş ağrisi olursa. Vallahide billahide. Bu zamana kadarki için. Bundan sonrasina bişey diyememm. Yani karalamalarin yaş. Bu zamana kadar lazim olmayanlar bundan sonra olurmu bilmem.

        • ................

         Bunlar açik delildir. Bana kim ne öğretti. Aradim buldum. Aramamin sonucu yok çiksaydi senin yaninda olurdum. Seninde gözünün içine sokuyoruz binlercesini işlemiyor. Sen tercihini şeytandan yana kullanmişsin. Beni kimse sömürmuyor. Ufacik beyninle Allaha ne gerek var saçmaliği. Bu işler senin istemene yada istememene bakmiyor. Kainat var. İnsan yokkende vardi. A
         Kainatin sahibide. İnsanlara ömür ve rizik bahşetmiş. Bana ibadet edin demiş yoksa şeytan sizi çevirir kötü yollara saparsiniz.. Ve biz bizi Allah diyor emirlerinede boyun eyiyoruz. Senin yolun malum.

         • korhan

          ismail keske 2045 yılında ben değilde bi degını kapagında gördum diye ywzsaydın be kocum öyle bir yazmıssınkı kım olsa senınle dalga gecerdı . :=))))gelelım ayetlerdekı bir kaç celışkıye 1: ilah bizi neden? yarttı? (somut ispat yok)
          2: evrendekı diğer galaksıları nıcın?=? yarattı)(ispat yok)
          3: neden? her ruhu farklı zekada ve farklı mantıkta yarattı.(ispat ve anlam yok)
          4: neden?fiziksel üstünlüğü üstün yarttı.?(ispat ve anlam yok)
          5: orucluyken ****** filim izlerken neden? çarpılmıyoruz.(ispat ve anlam yok)
          6: orucluyken *********** yaptıgımızda neden? carpılmıyoruz.(ispat yok olsaydı komık olurdu)
          7: neden? tanrı göreceli değil.(somut ispat yok)
          8: neden? ölüyoruz.(somut ispat ve anlam yok)
          9: neden? zamana baglı yaşıyoruz tanrının zamansızlık boyutunda yasamak için sınav yapamadıgı gerçegı içinmı)(mükemmel bir ispat.)
          10: neden? tanrı bildiği sınavı yapıyor.8ispat yok olsaydı amma gulerdık yahuu? :=)))))

          11: ilah neden? Çölleri yarattı.(ispat yokkk??

          12: ilah. neden? Günes sistemınde 9 gezgen yarattı.(ispat yok)
          ENFAL-28 için 40 meâl bulundu. Tefhim-ul Kuran (8/ENFÂL-28: Bilin ki, mallarınız ve çocuklarınız ancak bir fitnedir ve tüm dünyadakı insanlar.(imtihan konusudur.) Allah yanında ise büyük bir mükafaat vardır.) / Ümit Şimşek (8/ENFÂL-28: Şunu da bilin ki, mallarınız ve evlâtlarınız bir imtihandır; Allah katında ise büyük bir ödül vardır.

          ÇELİŞKIYE GEL ..ALLAH DELİLERİ ENDEN? SINIYOR DALGAMI? GECİYOR BİZİMLE AYETE TÜM İNSANALRI SINAV İÇİN YARATTIK DİYOR .DOĞUŞTAN DELİ BİR İNSANI ALLAH NASIL? SINAYABİLİR. HAYVANDAN BİR FARKI YOK. O ZAMAN ALLAH HAYVANLARIDASINASIN BİTKİLERIDE BÖYLE SACMA BİRŞEY HAYATIMDA GÖRMEDIM HERHALDE BİR DAHADA GÖRMEM..

          • .......

           2045 te kıyamet kopacak meselesi öngörüdür tutar yada tutmaz.. daha evvel 1981.1999,2012 (maya takvimi meselelerinin) kıyamet senaryoları tutmadı.
           2019 da sonrasında 2038 de dünyaya göktaşı çarpıp yaşam yok olabilir dendi. sonra çarpma olmayacağı göktaşlarının dünyaya teyet geçeceği açıklandı. 2045 nükleer felaketi olur yada olmaz. ama gerçek olan birşey var. eğer yaşın gerçekten 50 ise o zamana seninde benimde kıyametimiz kopar. 2046 yı göremeyeceğimiz için bizim için pek bişey farketmez. o sebeple gel sen fazla dalga geçme. devam edeceğim.

          • .ismail

           1-Allah cevherdir. bilinmek istedi. o sebeple alemleri yaratti. insanıda ibadet etsin diye. çalıştıgı kazandiği kendine ve ailesine. zekatı hariç.
           2evrendeki diğer galaksiler meselesi yakn göğü yıldızlarla süsledik diyor. bak hayret et Allahın yarattıklarından küçücük bir parçanın muazzamlığına. yerde gökte ne varsa Allahı tesbih eder. oralardada hayat olduğna işaret eder. ilgili ayeti daha evvel koyduk
           3- insanları farklı özelliklerde birbirine üstün kılmış. kimse robot değil herkes aynıolsun
           4neden fizikael üstünlük.3 teki cevapbunada gide.
           5- oruçluyken çok açık film izleyen. müslüman bunu yapmaz. çok gençse gençlik deliliktir idare edilir günahı yazılarak. ama zaten inanmıyorsa oruç yoktur ortada. kendini kandırma vardir. Allah her günaha hemen ceza verse dünyada insan kalmaz. süre verilsede ille çarpılanda yok denemez. herşey açık yazılmaz.
           6-cevap aynı. cehennem boşa değil.
           7 sıratı müstakm yoluna gir delilleri gör desek müslüman değilsinki. bizim delillerede körsün. gözler onuörmez o herkesi görür. musa peygamberde çok istedi ondan dağa inen nura gözleri güç yetiremedi bayıldı.
           8 cevapladık algılaman yok. aç bir daha oku.
           9zaman ibadet ve çalışma dinlenme ayrıca uyku saatleri yada vakitleri ayarlanıyor
           10-cennet cehennem hakedilsin. suçlar delillenmeden olmazz. misal devlette herkesi bilir suç delillenmeden cza vermez.
           11 çöllerede hayat verilmiş. çöl tozları bulutlara ulaşınca yağmur yağar denmişti tvde.
           12-3 gezegen 5 gezegen denirken 9 a çıktı.plutonu saymadılar 8 e düştü. 9uncu var kesin dedi görüntüleyemediler. kesin sayı verilemiyor. 10da olur 11de. bilim şimdilik bunda bile aciz.
           13_ Her deli değil domuzluk delileri.hiç aklı ok. zararsız neyini tabi tutacaksın. bunlar ya akraba eviliğindenya gebelikteki hatadan yada zaten ailesi sınav olsun diye.
           Malatya tarafları deli mustafa yaz kış demez üst tarafı çıplak gezermiş. ama kimseye zararı yok. kadınlar kızlar çekinirmiş yinede. kadının birisi kocasına oda mahalledeki camide görevli hocaya demiş öyle gezmesin diye. hocada mustafaya gömlek verip bunu giymeden gezerken döverim diyor. tamam diyor mustafa zoraki olarak. aynı gece hocanın uykusunda ruyasına peygamberimiz giriyor. mustafaya çatma zararsızdır istediği gibi gezsin diyor. tamam diyor hoca. neyse sabah uyanıyor. gündü mahallede mustafayı yine üstü çıplak görünce ben sana böyle gezme demedimmi diyor. mustafa çok kızıyor hocaya git şuradan sana peygamberimizi gönderdik onu bile dinlemiyorsun cevabini veriyor.

       • korhan

        ismail bu kapak çok agır olucak sonucta hrıstıyanlıgıda senın allhın vermedımı?senın allhın dinmı ayırıyor ismail.bu ne yaman celışkıdırkı işine geldımı islamı savunup hrıstıyanlıgı kötülemek senın haddınemı ulan allhın verdıgı dını yıne allhmı kötülemışte sende allhı kötülüyorsun…ben müslüman olsaydım sırf bu yuzden islamdan sogurdum bana aptal numarası yapıyorsun yada gercekten çok aptalsın..senın su aptallıgın bazen benı kızdırıyor kalıtelı tartısma yuerlerde sürünüyor…beyın fukarası.mantıklı seyler yaz ismail yazdıkca karsımda batıyorsun bu senın kaderın olmasın yada sen gıt bana gercekten zekı bir müslüman gönder ..

        • ................

         Hristiyanlik dogru şekliyle indi. Putperest roma hristiyanlarin doğru halde yaşayanlarina yönelik katliamlar yapti. 235 te barbara isimli kiz tek Allaha inanan bu dine iman etti. Putperest babasi onu yağmurlu bir havada izmitin merkezinde başini balta ile keserek öldürdü. Bir yildirim çarpmasiyla kendiside öldü. Cezasini buldu. Hristiyanlar çok fazla çoğalinca devlet kabul etmek zorunda kaldi hristiynliği. Kendi yazdiklari incilleri dayattilar millete. Ömr o donemde alt tabakada 30 yil ust tabakada 45-50 arasi idi. Roma imparatoru konstantin bile sadece 49 yil yaşadi ve 22 mayis 337 de iznik konsulunden 12 yil sonra herekede öldü. Cennete gidiyorum diyerek. Ama nereye gittiğini Allah biliyor. Yani dini bozanlar hepsi 1650-1680 sene öncesinde ölerek hesaplari göründü.
         600 lu yillara gelindiğinde dunyada sadece 30 kadar namaz kilan hristiyan kalmisken islam geldi. Allah gönderir şeytanlar bozar ama dönüş Allahadir kaçacak yer yoktur.

         • korhan

          müslüman: allah peygamber kıtap = imkansız..ispat yok
          hrıstıyan tanrı yehova ve kıtap peygamber : imkansız ispat yok..
          ateist: tanrı yok: mantıklı ama ispat yok evrenın dısında olabilr. buyuk olasılıkla..
          deist: sadece yaratıcı var : oldukça mantıklı ama iyimi kötümü burası mantıksız
          determınıst: herşey enerjıdır. tanrı enerjıdır….mükemmel herşey enerjı sadece tanrı değil eger tanrı enerjı yada enerjının kaynagı olsaydı ozaman tanrı ölümlu bir varlık olurdu… çünku evrenın enerjısi er yada gec biticek tıpkı gunes ve büyük yıldızlar gibi.
          reenkarnasyon …. oldukça mantıklı hatta ispatlarıda var bazı insanlar hiç. görmedıklerı insanları gördugu zaman duygusal patlama yasamaktadır.bunun çok cıddı örneklerı vardır.. örnek: kücük bir kızın yengesıne söyledıgı şu sözler ( sen benım kızımsın bu yuzden erken öldüğüm için beni affet..)tıpkı bu cocuk gibi daha öncek ıyasamında pilot olan amerıkalı adam ölumunden 50 yıl sonra tekrar dunyaya gelıyor ve o oldugunu ispatlıyor. o ucagı o cocuk ilk denemede ucuruyor..islama göre ademle havva ilk müslümandır ve ilk insandır. veeee islamda şerıat kuralları vardır şerıat kuralalrı kuranın temelını ve alt yapısını olusturur. şerıat kuralalrına göre imam nıkahıyla evlenmeyen müslümanalr cehennem bilet almıştır ayet var ama yazmadım.. gerek yok… iyide ademle havva birakın imam nıkahını evlenmeden çiflestıler ve urediler buna sesını cıkarmıyan allah.. neden? ayrımclık yaparak 1400 yıl önce kıtap indırdı ozaman !!!! bu allahın vicdanına ve ahlakına sıgdı mı? şimdi????bizler sonunda ceza yada ödul istemıyoruz yalnızca tanrının neden? bildigi halde sınav yaptıgını bize anlatmasını istiyoruz bu bizim en dogal yaratılış hakkımızdır..ilahın gerçek…amacı nedir? bunu biilmek istiyoruz bu sekılde yasamak çok anlamsız..süreklı aynı şeyler oluyor ölümler dogumlar acılar zevkler.. paranın inanılmaz tanrısal gücü bıktık artık bunlardan buradan ateistlere deistlere ..agnostıklare kısacası dinsız bütün kader dostarıma buradan bir cagrım var gelın hep bereber yenı bir ülke kuralım orada yalnızca bizlerın özgur olduğu bir dunya insaa edelım. benım ölümu beklmeye hç nıyetım yok. eger sizlerd hergun bu işkenceyı cekıyorsanız.. artık bu sistemle savasmalı ve kendı sistemımızıı kurmalıyız..

          • .ismail

           benim cevabımı yakmışsınız. buna hakkınız yok. adem havvayla nikah yapmadı iddiası yalan. hz. adem peygamberdir peygamber aynı zamanda imamdır. duasını eder nikahınaAllahı şahit eder olur biter. nikah Allahınrızası toplumunda onayı için yapılır. ortada toplum olmadığına göre iddia safsata durumuna düşüyor.
           reenkarnasyıon hikayelerine adana ve hatayda çok rastlanır. ilgi çekmek adına kurgulanmış izlenimi verir. yinede bilemem çok dinledim tvde. kişi birinci hayatta ispanyoldum diyor. tek kelime ispanyolca bilmiyor.bir başkası sakarya savaşında şehit düştüğünden bahsediyor o zamandan bu zamana 1000debir insan kalmadı. yetişkn hiç kimse kalmadı.yinede Allah bilir ama geçen seneler gazetede yayınlandı 1920 tarihli bir resimdeki rus asker aynı putinin gençliği. 1941 tarihli başka fotodaki rus askerde aynı putinin gençliği. haber putin ölümsüzdür diyor ama bugün 65 yaşında olan putin ben 3 kere dunyaya geldim demiyor.
           Allahın hükmü her yerdedir. nerede anılsa duyar görür. 1995 te cumaköyde yaşadığım olay bunun delilidir. ateist arkadaşa ya diğer cevapları verdik yada açıkca boş sözler olduğundan kimisinde cevaba bile gerek duymadık. ateist ülke kurmaktan bahsediyor. 89 yil 4 ay 3 haftadır ülkenin resmi dini zaten yok. yeni nufus kağıtlarındada din hanesi kalkıyor. daha ne istiyorlar. islam dimdik ayakta. onu yıkmakmı. o çok zor işte. hatta imkansız.

        • korhan

         sana verilecek en buyuk cezası buldum ismail senınle sonsuza dek tartısmamak nasıl olsa ölünce asıl gerçegı görücez işte ozaman . anlıyacaksınkı bizler bilmemem için yaratıldık.

         • korhan

          sana verilecek en buyuk cezayı buldum ismail senınle sonsuza dek tartısmamak nasıl olsa ölünce asıl gerçegı görücez işte ozaman . anlıyacaksınkı bizler bilmek için değil bilmemek için yaratıldık. çünkü asıl bilmeemız gereken gerçekler zaten bilinen yaratılış gerçeklerıdır yanı görecelı herşey bilmeemız gereken seylerdır eger tanrı onu gerçek anlamda bilmeemızı isteseydı zaten oda görecelı olurdu sadece görecelı yaratmış bir ilahın gzlenemsı baska türlu asla acıklanamıyacaktır ne şimdi nede evren varoldugu surece bizler asla tanrıyı bulamıyacagız ve tartısmalarda sadece kısır döngüden ibaret olucaktır …

         • .ismail

          çoban dağda sürüyü güder iken oturduğu bir ağacın dibinde uyuyakalır. saatler sonra oradan geçen birisi çobanı uyandırır. kalk çoban sürün yok der. çoban kalkar ve şöyle bir etrafına bakınır sonrada telaşa gerek yok sürü karşı dağın ardındadır cevabını verir. adam nereden biliyorsun deyince. çoban derki yerdeki ayak izleri onların eseridir az sonra onlara ulaşırım
          işte muazzam kainatta yüce Allahın eseridir. sen isteseydin bu muazzam eserden sebep Allaha ulaşırdın. senin işine gelmiyor.

 22. korhan

  koskoca tanrı kendisinin ilah olduğunu ispatlamak için daha mantıklı ve insanlık için tek bir çözüm üreten bir mantık kitaplar dışında örnegin her insanı etkileyebilecek bir sistem adını siz koyun evrenin dışında yaşıyorsunuz ama yarattığınız insanlara heyyy ben buradayım beni göremiyorsunuz bu yüzden kitap gönderiyorum eğer kitaplarım bir işe yaramıyorsa 4 kitaptan sonra kıyameti kopartırım derin düşünmekte fayda vardır burada tanrı insanlığı tehdit etmektedir.. ama kitaplardaki ilahın merhametlı ve ayrım yapmayan bir ilah olduğundan bahsediliyor incildekı ayetlerden biliyorum ..ama her nedense gerçekte bunlar asla varolmayan bir aklın insanlığın sistematik düzeninş değiştirmekten başka hiçbir işe yaramadığı ispatlanmıştır günümüzde. evrenin dışında yaşıyan bir varlık olduğunü düşünüyorum . ama amaç ve tanrısal yaşam biçimi olarak evreni neden? yarattığına dair henüz somut bir kavram elde edilmemiştir bu yüzden. binlerce kitap ve din. daha şimdiden, insan aklının ürünü olduğu ortaya çıkmaya başlamıştır. bu yylın basında insanoğlu akıl ve mednıyet olarak hızlı bir şekılde evrıleşmeye başladığından itibaren tanrı olgusu yerıne araştıran ve geliştiren yani arge bir toplum oluşmuştur bunun sonucunda her yeni dogan 10 çocuktan 7 si ateist yada agnostık bir inanç ..benimsemeye başlamıştır.size söylemiştim hayatı yaşıyarak bulabiliriz gerçekelri onun dışında insan aklının ürettiği herşey din adına sadece gelecek toplumu özellikle biz kadınları köle bir toplum haline getiricektir. medmıyetın ve argenın gelişmesi biz insanların özellikle kadınların özgür birer birey olarak yetişmesini sağlamıştır. artık kadınlar 1400 yıl önceki gibi köle değildir kadında en az erkekler kadar.. özgür bir varlıktır. .sonuçta tanrının insanlık için yada sınav için yada bir amaç için yarattığını düşünmüyorum. tanrının vermiş olduğu kararlardan biz insanların kararları yine biz insanlığın mutlak kaderine etki etmektedir..4 din adına yapılan savaşlar ve dinlerin insan aklına ve mantığına verdiği korkunç zararlar göz önüne alındığında dinlerin bir tanrıdan çok bir insanın tanrı olma hevesiyle yazdığı kitaplar dersek. % 100 tanrıyı çözmüş olamayız. tanrı kavramı çözülmesi imkansız tek problemdir diyebilirim bunun acıklamasını daha sonrakı paylaşımımda daha geniş ele alıcam.. Kelime anlamında da belirtildiği üzere; ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışındadır. Ateizm, her tür metafiziği reddettiği için, kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur.Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişidir. Ateizm bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü “inkar” varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun “inkar edilmesi” de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.yanı gerçek ateist ispatı olan şeylere inanır..saygılarımla….

  • korhan

   sana verilecek en buyuk cezayı buldum ismail senınle sonsuza dek tartısmamak nasıl olsa ölünce asıl gerçegı görücez işte ozaman . anlıyacaksınkı bizler bilmek için değil bilmemek için yaratıldık. çünkü asıl bilmeemız gereken gerçekler zaten bilinen yaratılış gerçeklerıdır yanı görecelı herşey bilmeemız gereken seylerdır eger tanrı onu gerçek anlamda bilmeemızı isteseydı zaten oda görecelı olurdu sadece görecelı yaratmış bir ilahın gzlenemsı baska türlu asla acıklanamıyacaktır ne şimdi nede evren varoldugu surece bizler asla tanrıyı bulamıyacagız ve tartısmalarda sadece kısır döngüden ibaret olucaktır …

   • .ismail

    bizim işimiz ömrümüzü Allah hani nerede diyerek boşa geçirmek değil. emirlerini yapmak yasaklarada uymak. çünkü Allah kesin var. ama inkarcılar kördür. hani Allah nerde diyen kimse şu kimse gibidir.mağaranın derinliklerindeki karanlıkta kalıp ışığı arayan adam misali meşale yakarsın önünü görsün yönünü bulsun diye.tam o sırada gözleri kör olur göremez. sen elinden tutup düze çıkaracak olursun körlüğünü senden bilip sana düşman olur söz dinlemez. uğraş dur böyleleriyle..
    eğer Allahın yasaklarına uyup emirlerini yapmazsak bir gün mutlaka gazetelerin üçüncü sayfalarına düşmüş bir şekilde malzeme olabiliriz. toplum düşeni kaldırmaz, basar tekmeyi. kötü bir iz bırakarak silinip gidersin. bak işte 3 gün evvelki cinayet ve sonrasindaki intihar olayı. bu insanlar bile Allah yok demediler. Ama unutttular Allahı sanki haşa yok gibi yaşadılar. sonrasında birileri örümceğin ağlarına tikılan kara sinek misali normal olmayan şekilde zamansızca gittiler bu dunyadan.nekadar iyi diye bildiklerimizin neleri döküldü ortaya. suçları sadece Allahın emirlerini unutup keyiflerince yaşamak. dünya hayatını oyun sandılar. oyuna geldiler. bu işin birde ahiret boyutu var.

 23. korhan

  arkadasım bunda düzenle secenegı yokmu? yanlışlıkla biz erkekler yerine biz kadınlar yazmısım düzeltebilirmısınız sevgili admın saygılarımla ..

  • .ismail

   mustafa a. isimini kullanan geri zekalı yazmış. gerizekalı çünkü ifadeleri çokkötü
   Istze böyleee
   Tayfun,aynan diger müüslümanlar gibi ZIRVALIYORSUN.Sizin Allah bir dediginize bile inanilamaz.Cünkü sizin dediginiz gibi bir TANRI YOKTUR.Sizin bosa KÜREK cektiginiz ISLAM ÜLKELERININ BASINA YAGAN FELEKETLERDEN BELLI DEGILMI?VARMI GAGUR ÜLKELERDEN birtane müslümanlarin yasadigi FELEKETI yASAYAN GAGUR ÜLKESI.—–Biraz akilli olalim. simdi müslüman ülkelerin kaymagini kim yiyor? SUNNiLERMi,
   SiiLERMi,yoksaÖTEKILERMI?Hic biri.
   Gagurlar bu ülkelerin karilarinin enaz %30 unu becerdiler.Topraküstü,toprak alti servetlerinin %60 ina kondular.
   Bu savasta kim kazandi,ABTALLARMI AKILLILARMI TABiKi AKILLILAR.Onlar kim oluyor.Müslümanlarin dedigine bakarsak ALLAHIN NEFRET DUYDUGU GAGURLAR.

   …….
   Eylül 2, 2017, 3:48 pm
   Yorumunuz denetim için bekliyor. öyle derkoymaz janos biliyoruz artık.
   0 0 Yorumu degerlendirin
   site işine gelmediğinden benim cevapları koymuyor. ahlak anlayışı nediyelim.yinede açıklayalım. ruanda müslümanmıda 1990da 800bin kişilik katliam yaşandı. kamboçyada 1979 da polpotun 3.5 milyonluk katliamı, ermeni açıklaı tvde stalin 2 milon ermeniyi kesmiş. maoun doğradıkları ne. yunan iç savaşında ölen yüzbinler. ispanya iç savaşında ölen milyondanfazla insan. bunlar muslumanmıydı.
   david rakifellır geçen sene açikladı. islam ülkelerinde adamlarımız var.. parayı basıp iç savaş çıkarttırıyoruz. yıkıyoruz ülkeleri. iş bitiminde imarını yine biz yapıyoruz diyor. ayrıca silah satışından ve ülke kaynaklarına konmaktan iyi para vuruyorlar. kim yapıyor bunları yahudi faiz lobisi
   kuranı kerimde ne dniyor. faiz yiyenler Allah ve peygamberiyle savaşanlardır. işte bu durumu haber veriyor yüce Allah. cehennem boşuna değil. sen alçak olmasan o tecavüzleri lanetlerdin. omalumsite yeterince dürüst değil koymaz yazımı başka yerde okursun.
   aptalları akıllılarmıkazandının cevabı hırsızlar:: Ama şimdilik. bakalım yarınlar ne getirecek. elbet birbirlerinede düşecekler günün birinde.

   • .ismail

    kızıl janos kızıllara islam düşmanlığı yaptırıyor. kızılın biri kurban edilen ishak peygamberdir neden ismail diyorlardemiş arapların700 lerde türkleri katlettiği yalaıyla islamın zedüştlükten kopya olduğunu iddia etmiş.cevaplayalım.hz. osman döneminde arabistandan orta asyaya islamı yaymaya yada öğretmeye gönderilen 2756 kişinin kafası ani baskın sonrası şamanist türklerce kesildi. ilk düşmanlığı şamanist olanlar başlattı. oraların fetihlerinde bazi şeyler yaşansada islam düşmanı kızıl yalanlar art niyetlidir. çin doğutürklüğünü yuttu. orta asyadaki batı türklüğünüde yutacakken talasta biz çine karşı müslüman arapların yardımı sayesinde zafer kazandık. yinede çin 930 larda doğu türklüğünü asamile etti. batı tüklüğü çine karşı varlığını korumak adına kendileri toplu olarak müslüman oldu. böylece çine karşı arap türk ittifakının devamlılığı sağlandı.böylece islam sayesinde türklük kurtulmuş oldu.hz. ismail doğru isim. çünkü biz müslümaniz. islamla zerdüştlük benziyorsa din yenilenmiş. bozulan zerdüştlük yeni olan islam. kızıllar hiç musluman olmadı nüfus kağıtları yalandan islam yazar. çoğu gizli yahudi, histo yada zerdüşttür.gusül bile almazlar. kanmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s