Kur’an’ın Tek Harfi Bile Değiştirilmedi mi?

Standart

Müslümanlar Kur’an’nın Allah tarafından Cebrail aralcılığıyla Muhammed’e vahiy yoluyla indirildiğine ve Kur’an’ın tek harfi bile değişmeden günümüze kadar geldiğine inanırlar. Bu inançlarını dayandırdıkları kaynak yine Kur’an-ı kerim’dir. Yani iddia ve iddia’nın kaynağı aynıdır. Bu konu üzerinde yaptığım araştırma ve incelemelerin sonucuna göre bir değerlendirme yapacağım. Objektif olmaya özen göstereceğim.

Müslümanlar’ın Kur’an-ı Kerim’in tek harfinin bile değişmeden günümüze kadar sapasağlam geldiğini dayandırdıkları kaynağın yine Kur’an-ı kerim olduğunu yazmıştım. Şimdi o ayet’e bakalım;

Hicr suresi 9. ayet
إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ
Şüphesiz o zikri (Kur’an’ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.

Bir iddia’ya cevap vermek için Kuran’dan bir ayet göstermek geçersiz bir yöntemdir. Çünkü değişmediğini ispatlamak için değiştiği şüphesi olan(ki eldeki veriler değiştiği yönünde) Kur’an’dan bir ayet ile açıklamak akla yatkın bir yol değildir. Kur’an’ın değiştiren(bilerek veya bilmeyerek) kişi veya kişiler değişmediğini vurgulamak ve ispatlamak için böyle bir ayeti Kur’an’ın içine koymuş olabilir.

İnançları dogmatik yapanda budur. Düşünmek ve sorgulamak, eleştirmek yasaktır. Zaten düşünmeye başladığınız zaman o inancın akla ve mantığa aykırı olduğunu anlarsınız. Bu aykırılıklardan bir taneside; ‘ Kur’an’ın değişmediği iddiasıdır’

Ayet ile Kur’an’ın değiştirilmiş olamıyacağınının mantıksızlığını açıkladıktan sonra geriye kalan en önemli ve sağlamlığı daha fazla olan tarih’e bakalım. Daha bilimsel bir yöntem ile kur’an’ın değişip, değiştirilmediğini tarihi detayları iredeliyerek bir sonuç çıkartmaya çalışalım.

Tarihsel olarak Kur’an’ın kitap haline getirilmesi:

Kur’an’ın ilk orijinali: Küçük taşlar, deri, ağaç parçası, kemik gibi çeşitli nesnelere yazılıydı. Yakıldı.

Kur’an’ın ikinci orijinali: Ebubekir döneminde yapılan derleme. Yakıldı.

Kur’an’ın üçüncü orijinali: Osman döneminde oluşturulan “azmalar”. Bunlar da dünyanın hiç bir tarafında yok.

Kur’an’ın üçüncü orjinali üzerine:

Osman döneminde mushaflaştırılan Kur’an’ın orjinalinin bulunmayışı çok tuhaftır. Osman döneminden kalan orjinal bir Kur’an mushafı yoktur, ama Osman’ın dönemindeki kur’an’ın kopyaları -ki en iyimser rakamla 8.yy’a ait bir kopya vardır elimizde(1)-  kendi zamanından çok sonrasına aittir.

Peki Osman ne zaman halifelik yapmıştı?

644 yılından 656’daki ölümüne kadar, 12 yıl boyunca, halifelik yapmıştır.

Elimizde ki en eski mushaf en iyimser rakamla 8.yy’la aittir. 8.yy,701-800 tarihleri arasındaki zaman dilimini temsil eder. Osman 644-656 yılları arasında halifelik yapmıştır. Elimizde ki o mushafa göre ve Osmanın halifelik yaptığı zamanı kıyaslarsak;  elimizde ki mushafın Osman’ın döneminden daha sonra yazılmış olduğuna varırız. O halde Osman zamanında ki mushafın orjinali yeryüzünde yoktur. Elimizde ki en eski mushaf’ın Osman’ın döneminde ki orjinalin kopyası olduğunu düşünsek bile ortaya bir kaç sorun daha çıkıyor ;

Elimizde ki mushaf’ın Osman döneminde ki orjinal mushaf’tan kopya edildiğini düşünürsek en iyimser rakamla yaklaşık 50 sene fark var. Orjinal’den kopya edilmiş olsa bu eser neden 50 sene sonrasında kopya ediliyor?

Cevabı kimse bilmiyor aslında. Elimizdeki verilere göre bir mantık yürütürsek: Kur’an ın orjinali ve/ya orjinalinden kopya edilmiş saf haliyle bir Kur’an mushafı elimizde yoktur. O halde Kur’an ın tek harfi bile değiştirilmemiş bir kitap olması bir yana tamamının değiştirilmiş olması bile söz konusudur.


Şimdiye kadar yazdıklarımımı islami kaynaklara dayanarak yazdım ve elimizde ki verileri mantıksal bir süzgeçten geçirdim.Bir sonuca varcak olursak;

1- Kur’an Muhammed’den çok sonra yazılmıştır ki bu konuda islam’da aynı şeyi söyler.

2- Elimizde osman zamanından kalma orjinal ve/ya kopya herhangi bir mushaf yeryüzünde bulunmamaktadır.En eski Kur’an mushafı –ki islami çevre Osman zamanından kalma olduğunu iddia eder,matematiksel ve mantıksal süzgeçten geçirdiğimizde bunun olamıyacağını ve olması dahilinde ortaya başka sorunların çıkabilceğini yazdım- 8. yy ‘a ait ve şu an Özbekistan-Taşkentte bulunan koruma altında ki mushaftır.

3- Kuran’ın tek harfi bile değişmedi iddia’sının sav dahi olamayacağını ve eldeki verilere göre geçersiz bir iddia olduğunu anlamış bulunmaktayız..

Başka bir bakış açısıyla konuya göz atacak olursak:

Şimdiye kadar ki araştırma yazımda Kur’an’ın orjinalinin bulunmadığını ve elimizde ki en eski Kur’an mushafının 8.yy’la ait bir el yazması olduğunu yazdım. Oysaki güvenlik ve sağlam kalması açısından Muhammed yaşarken kur’an’ı düzgün bir biçimde vahiyin gelme sırasına göre dizmeliydi, ama dizmedi. Peki Muhammed bunu akıl edemediyse,Allah’ta mı akıl edemedi?

Böylesi önemli bir noktayı gözden kaçırmış olamazlar. Bu sorundan bile çıkarılabilcek bir sonuç vardır aslında. Muhammed’in Kur’an’ı kendi yazmış olması ve önemsememesi.

Oysaki gerçekten Allah’ın sözleri olsaydı, Allah bu önemli noktayı atlamazdı.Hak din olduğunu iddia ettiği İslam’ın en önemli kaynağını yani Kur’an’ın düzgün bir biçimde kayda geçirilmesini Muhammed’e emretmesi gerekirdi.Ama böyle bir emir(ayet) yada başka bir şey yoktur. Buda bize Kur’an’ın tanrısının(Allahın) Kur’an’ın gelecek nesillere ulaşmasını umursamadığını göstermektedir. Ne tuhaftır ki üstelik son din olduğunuda önemle vurguluyor.

Sonuç: Kur’an’ın tek harfi bile değişmediği iddiası mantıksal ve bilimsel verilerle çelişen, yanlışlanan geçersiz bir iddiadır. Kur’an’ın tek harfi’nin değişmediği bir yana büyük bir kısmının değişmiş olabilceği ihtimali vardır. Çünkü elimizde orjinal bir Kur’an yoktur. Orjinalden kastım Muhammed zamanından kalma bir mushaf yoktur. Muhammed öldükten sonra kitaplaştırma çalışmaları olmuştur ama elimizde yine yoktur ki Ebubekir zamanında ki mushafın yakıldığını hadislerden öğreniyoruz.(2)

Ayrıca, Kur’an’ın içindeki çelişkilerin nedenlerini buna bağlayabiliriz. İslam dininin tüm kaynakları sağlam temellere dayanmamaktadır. Böylesi bir inanca körü körüne bağlanmak ne demektir artık orası sizin sorgulama yeteneğinize kalmıştır.

Yazımı ömer tarafından söylendiği belirtilen bir rivayet ile bitirmek istiyorum;
‘’İçinizden kimse, Kur’an’ın tümünü elinde tutuğunu söylemesin. Bunu diyen bilir mi Kur’an’ın tümü ne kadardı, nasıldı? Kesin olan o ki, Kur’an’ın çoğu yok olup gitmiştir. (Bkz. Süyuti, el İtkan, 2/32)’’

-Okan-

——–
Mushaf; Kur’an’ın kitap halindeki şeklidir. Tevatür; (dini anlamda) Yalan olarak söylenmiş bir söz üzerine birleşmeleri mümkün olmayan, her zaman güvenilen kimselerin bir haberi bildirmeler– Bir haberin ağızdan ağıza yayılması, yaygın söylenti.
(1) En eski kur’an mushafı 8.yy’a aittir.Özbetistan-Taşkent’te koruma altında bulunmaktadır.
(2) Bkz. Buhari, e’s- Sahih, Kitabu Fedaili’l-Kuran/3.

KAYNAKLAR :
Turan Dursun-Din Bu,Diyanet işleri başkanlığı kur’an meali,Tdk türkçe büyük sözlük
Yararlanılan İslami Kaynaklar: 1. Buhari, e’s- Sahih, Kitabu Fedaili’l-Kuran,Sahihi Buhari -.Müslim E’s-Sahih,.Ebu Davud,İmam Süyuti.

Reklamlar

440 thoughts on “Kur’an’ın Tek Harfi Bile Değiştirilmedi mi?

 1. yalanlar çözülüyor

  Hep şöyle öğretildi okullarda bize. Hazreti Muhammed evlendiğinde 25 yaşindaydi. Hz. Hatice ise onunla evlendiğinde 40 yaşindaydi. 40 yaş ne demek. Hz Hatice 555 yili doğumlu demek. Peki kizi hz. Fatmanin doğum yilina bakalim. 604 yili. 49 yaşinda bir kadinin asla çocuğu olmaz. Hz. Haticenin hz. Muhammedden 6 çocuğu oldu. 40 yaşinda evlendiyse bu kadin 42 yada 43unde kadinliği kesilir. Bu 6 çocuk nasil olacak. Hz. Muhammede sirf peygamber diye her iftira layikgörülmüs. Meğerse hz. Hatice ile yaklaşik ayni yaştalarmiş.

  • Scelik celik

   Dayım doğduğunda anne annem 45 yaşından büyüktü. (40 küsür sene evveli ve yaşlı insanların evlat sahibi olması ayıp karşılanırken bide) günümüzde 55-60 yaş üstü kadınlar doğal yolla anne olabiliyorken sende amma sallamışın be arkadaşım. Jinekolog olsan işsiz kalmıştın..

 2. yalanlar çözülüyor

  Abdulaziz bayindir tvde bazi dini meselelere açiklik getirdi. Mesela köleliği islam getirmedi zaten var olan bir uygulama idi. Kalkmasini tafsiye etmiş kutsal kitabimiz. Savaşlarda esirler aliniyor mesela. Parasi olandan fidye alinmiş. Olmayanlar 10 muslumana okuma yazma öğretme karşiliğinda serbest birakilmiş. Buda yok.esirler bâska bahaneyle serbest birakilirmiş. Bu sebep ile 622 de hicret ile medinede şehirleşen islam 10 senede butun arabistana yayilmiş 3 milyon km2 lik alana yayilmiş. İnsanlar islamin guzelliğini görüp kendileri müsluman olmuş. Cariyelik onuda islam getirmedi zaten var. Cariyeyle nikahsiz birliktelik yaşamakta dinen yasakmiş.
  Dinden çikan öldürülür. Bunuda yalanladi bayindir hoca. Öyle olsa şeytan dinden çikti o öldürülürdu dedi. Eğerbir kimse görünurde bu sebeple olsa bile asil sebep ancak islamin askeri sirlarini düşmanlara vermek olabilir. O zaman bütun devletler ayni cezayi veriyor.
  Bazi kimseler islami meseleleri kendi çikarlari doğrultusuna çekmeye çalişmişlar hoca bunlari anlatti. Daha pekçok şeyi.

  • yalanci ate siteye cevap

   Yerli gavur ate sitelerden birisi nisa 33 un bir kismini almiş orada deniyorki elinizin altinda bulunan ve iffetli yaşamak isteyen cariyelerinizi az bir dunya menfaati için fuhuşa zorlamayin.
   Yerlimi yabancimi kesin bilmiyoruz tabiiki ama o gavur site bu tanri sozu olamaz Muhammedin kendi uydurmasi diyor.
   Bunlarda ahlak sifir. Amaç sadece islami karalamak. Demekki birileri o donemde cariye pazarlayarak para kazanmaya çalişiyorki Allah böyle bir yasak getirmiş. Ne denecekti rezilliğinize tam gaz devam edin denecek değil ya.

  • Scelik celik

   Her hocayım diyene güvenme kardeşim. Ben meaili açtım gördum. Bakara suresi tövbeye davet edin etmiyosa öldürün diyor. İblise gelince, oda yaradandan mühlet istiyordu. Hangi ayet olduğunu şuan yazamadım ama Yaradan mühlet (zaman) vericidir. Cennetten kovulana mühlet vermiştir diyor. Açın okuyun.

   • ismail

    Sen ate olduğunu itiraf et istersen. Milyonda bir kimi kizlar geç kalarak 17 yaşinda ergenliğe yada kadinliğa ulaşiyor. Bunlarin kadinliktan kesilmesi 4 sene geç oluyor. Yani 43 olmasi gerekiyorken 47 ye kaliyor.
    Hz. Hatice 40 yaşinda evlendi diyelim. 6 çocuğu oldu. Son doğan 47 sinde doğar. Ötesi yalan.
    41 yaşinda ilki doğdu. İkinci 42 de. Vucut çöküyor yenilenmesi lazim çünkü candan can kopuyor. Bir mucize 3 uncude 43 te oldu. 4. Uncude bebekde ölür kendiside. Çünkü vucut yenilenmedi. Daha 5- 6 var. Gebzede bir kadin alti çocuk yapti. Araya senede koydu kiminde. Yedidede ölürsun dedi doktorlar. Koca dinlemedi aptal koca kadin hamile kaldi ve öldü. Çok daha gençken. Hz. Fatima 604 doğumlu. Annesinden 49 yaş küçük olmuş oluyor. Asla mümkun degil. Hele o kadar çocuğun üstune.
    Öyle sallama yazma karşinda zir cahil birisi yok.

   • ismail

    Banaysa cevabin ben hiçbir yerde hocayim demedim. Yazimdada hiçbir yanliş yada art niyet yok. Birileri şeytanliğin avukatliğini yapacağina açsinda yazdiğimiz yuzlerce mucizeyi gorsun. Diğer yazininda cevabi verildi.

 3. barış

  derlerki bize delil gösterin gösterdik bir deyil birçok ve şu anda bilim kuran ın %80 doğruluğunu kanıtlamıştır en basit örneyi bigbeng olayı bi araştırın bakalım 1400 sene önceki teknolojiyi kim bile bilirdi evrenin bi patlamayla olduğunu ama kuran bize söylemektedir bi kendiniz araştırın bakalım peki siz bizim delillere inanmıyorsunuz biçok delil varken peki ozaman sorarım hani siz ataistlere siz bi delil gösterin hadi bilimsel şu anda somut delininiz varmı nedir he yok hala bu konuda israrcıysanın sizin atalarınız hala yaşamakta maymun olarak lütfen onlarla muhattap olun bizle deyil bi ayettede bderki biz inkarcıların kalplerini muhurlerizki onlara deliller sunsanda onlar asla inanmazlar yazık Allah islah eylesin birgün ölüp gideceyiz şu an yaşıyon dünyada olan herkez ortalama 90 sene sonra ölüp gidecek hadi diyelim din ALLAH HAŞA yok ozaman bizim içinde sıkıntı yok çünkü biz boyle mutluyuz hiç olmadığı kadar hepde peki ya varsa hı ya hesap günü varsa ataistler sorarım ozaman ne halt edeceksiniz unutmayın geri dönüş yoktur bu dünyaya geldik gidiyoz bakalım orda ne halt edeceksiniz

 4. ertuğrul

  Biz, bu Kur’ân’da akıllarını başlarına almaları için türlü şekillerde (ikaz ve ihtarı) açıkladık. Fakat bu açıklamalar ancak onların nefretini artırmıştır. (İSRA/41)

 5. islama lütfen saygi

  İnternette var Namibya türk okullarinan bir öğretmen evinden iki ay kadar uzak kaliyor. Bu sebep ile ev insansiz kaliyor. Evde hiç kimsenin olmdiğini firsat bile karincalar eve doluşmuşlar. Evdeki bütün kitaplari yiyerek iş yaramaz hale getirmişle. Evdeki tek sağlam kalan kitapKurani kerimmiş.onunda yanlardan yenmiş ama yazili kisimlara dokunulmamiş. Adam eve dönunce göruyor bu durumu. Bu durum akla şu ayeti getiriyor
  Kurani biz indirdik onu koruyacak olanda bizleriz.
  …….
  Hani bir dernek başkan annenin diz kapağina bakmak günahtir demiştide Kemalistler adami tefe koymuşlardi annesinin diz kapağindan tahrik oluyor diye. Bir bebek düşünün. O dönemde çok zavallidirlar.2 yaşina kadar yer içer siçar, ağlar güler,oynar, hatta bir yaşindan sonra gezer. Ama bu yaptiklarinin hiç birisini hatirlamaz. Sebep bebek iki yaşina kadar annesinin göğsunden süt emer. Bu dönemi hatirlamasi istenmemiştir o sebeple beyin olanlari kayit etmez. Sebep demekki mahrem yerlere bakmak haram olduğu için.
  …….
  You tubede geziyorum. Mustafa kemal yorumlarini okuyorum. Kimisi aleyhine yaziyor ağır olmamak kaydiyla.. Hemen giriyor bir kizil kemalist. Dine Allaha peygambere kitaba basiyor küfürü. Müslüman olmadiği belli böylelerininde bu kadarda şerefsiz olunmazki. Batini getirdiği bir sabetayciya tapmak ve ona laf soylendi diye dini islamdan olan herşeye makinali tufekten mermi saydirir gibi ağzindan salyalarla kufur saydirmak. Olacak işmi. Uyuyor bu devlet. İstediğinin hayatini sonduruyor. Böylelerine hiç dokunamiyir her nedense.

  • Ataya saygı lütfen

   Be arkadaşım yok karınca yemiş yok harammış, yahu pes vallahi pes!

   Bir de kalkmış Atamıza dil uzatıyorsun. Gerçi bu ülkede kimine göre düşünce özgürlüğü var ya, biri dine saldırır diğeri ataya… özgürlük işte, ama sizin gibiler zır cahiller orası kesin.

   Sen Atatürk’ün hafız olduğunu, Kuranı Kerim’i 8 yaşından itibaren ezbere okuduğunu, çeşitli camilerde hutbeler verdiğini, Kuran’ın anlaşılması için Türkçeleştirdiğini, diyanet işlerini kurduğunu, herşeyden önemlisi Kuran’da da kutsal olan Vatan’ı kurtardığını bilmezsin, ya da bilirsin de o son sözünde ettiğin gibi batının fitne fesat yayan bir maşasısın!

   • uyanda baliğa çikalim

    Sen istersen neyin ne olduğunu benden iyi bulursun. Salağa yatiyorsunuz. Hafizmiş, arabin uydurmasi diyor Kurani Kerime. Arap dediği peygamberimiz. Onun döneminde toplatildi orjinal kurani kerimler cayir cayir yakildi. Sekada imha edilenler yine ayri. Osmanlica eserler hep imha edildi. Köylere ani baskinlar yapiliyor eski yazi kitap bulunan sopadan geçiriliyordu. Millet korkudan kendi yakti kendi gömdü o kitaplari. Kurtuluş emperyalist oyun. Yunan bati anadoluya çikacak. Osmanlinin gönderdiği silahlarla mustafa kemal yenmiş olacak. Ama osmanlida kovulacak. Yunan osmanlinin kovulmasi için devlet sabetayci kemalistlere kalsin diye ingilizlerce kullanildi. Daha neler ara bul. Yunanin izmire çikmasiyla mustafa kemalin samsuna çikmasi ayni amaca hizmet eder. Osmanlinin tasfiye edilmesi.

    • Cayir cayir yakildiysa hani `onu biz indirdik, koruyan da biziz` ayetinin gecerliligi!? bos isler bunlar, gozlerinizin gormedigi seylere inanmaktan vazgecin. Tanri kavrami icin bir sart ileri suremem ama bu dunyadaki olaylar icin gormeden hicbir boka inanilmaz!

     • ismail

      Bende istersem yakabilirim Kurani Kerimi Allahda beni yakar.’bunu herkes biliyor. İstediğin gunahi ıslersin, yazilir bir tarafa hesaplarin gorüleceği gün beklenir biniverirler adamin tepesine., polis bile yakalayacaği suçluyu aylarca takipte tutup haberi olmadiği bir sirada enseleyiveriyor. Kurani Kerim yakilmakla bitmemişse sorun yoktur. Yakan yaktiran kendisini yakar. Gozunuzun gormediği varligini inkar edemediğiniz neleri yazdik buraya, sizinkiler apişip kaldi. Avcida avlamaya gidiyor ama bazen göremediği için kendisi av oluyor. Şeytan gözünüzü kör etmiş sizin, sizlerde ona av olmuşsunuz. Gözünüz açildiğinda iş işten geçmiş olacak.
      İnsan beyninin görüntusunu yukluyorlar bilgisayara.’100 misli, binmisli buyutuyorlar. Sonra milyarlar trilyonlarca misli, hucrelerine kadar.’büyutme devam ediyor yani yakinlaştirma. Belli bir noktadan sonra hicbirşey gorulemez oluyor.
      Biz size şah damarindan daha yakiniz ayeti kerimesi hicmi birşey anlatmiyor size.

      • Haydaaa, bir kere ben inancsiz oldugumdan bahsetmedim ama sen beni ateist olarak sitenin ozu ile ayni kefeye koydun. inanan insanlar elestiri yapamaz mi?

       1. Tanri’ya inanmayan adam seytan’a inanir mi ki, onlara seytan sizi kor etti argumaniyla yaklasiyorsun?
       2. sizlerin verdigi ayeti sizler karincalar ile orneklendirerek ispat etmeye calistiniz, ben de sana yine sizlerin verdigin yakma ornegine karislik olarak verdim. karincalardan korunan kitap, insanlardan korunamiyor oyle mi? bence sen de yak, hic yoktan ozur dilersin oteki tarafta, Tanri affedicidir unutma!
       3. ben de bir din ileri sursem, icine size sah damariniz kadar yakinim diye cumle yapistirirdim. bunda hayret edilecek bir cumle oldugunu sanmiyorum!
       4. yukarida bahsettigim gibi ateist falan degilim ama hicbir seyden de korkmuyorum! Tanri’dan neden korkayim ki? zaten beni yakmak istese isi zamana birakir mi sence? cocuklar gibi `intikam` mi alacak yani bizden? bence siz Tanri’yi insani duygulari varmis gibi gostermekten vazgecin! Tanri, sevmez, nefret etmez! hicbir insani duygusu yoktur! duygular insanlara ve diger canlilara aittir! yaraticiligin yapisinda yok boyle bir sey.
       5. bence sen hic dusunme bunlari, kimseye de laf yetistirme. her koyun kendi bacagindan asilmayacak mi, bizi bu kadar dusuneceginize, bastaki hirsizlarin sizden calip, `elhamdulliah` [artik nasil yaziliyorsa] demelerini yutmaya devam edin!

      • ismail

       Önce Allahin varliğini küçuk bir delil ile ispat hepsi var yazilarin içindede yuzlercesi bir misal, insani yaratmiş imzasini atmis kalpte arapca Allah yazar. Şeytani ispat ediyorum. Kendi nefsin, insanda nasil oluşur, kazancina haram karisir, buda gunaha iter, gunah namazdan duadan uzak eder, gunahlar buyuyunce vesvesede buyur, sorgular durursun boşa gider ömrün, gunahlar mikroplarada sebep olur, komşu çocuğu karaciğer hastasi 6 kisiden kan aldilar nakil için yarisi bozuk çikti. Ama doğuşta tertemizdi.
       Mikroplar girdi vucuda zarar veriyor, onlar duşunce sistemine öyle zarar veriyorki kapaniyor azalar asla Allahtan gelene inandiramiyorsun. Allaha inaniyorum diyor ayette delalete duşuyor. Peygamberimiz şeytanlar insanin damarlarinda gezer. 1400 sene evvelinden mikroplari söyluyor. Başka hadiste yerlere yemek artiği ve kirinti dökmeyin şeytanlar yer diyor, buyur sana haşerat, uykuda insanida yiyiyorlar.
       Tvde gosterdi adam kadinin bankadan yuklu para çektiğini goruyor, sokuluyor kadina iltifatlar falan arkadaşlik kuruyor, kadin dul, evlilik yalaniyla yerleşiyor evine, parasini iş çevirme bahanesiyle elinden aliyor kadinida kullaniyor, sonra çekip gidiyor, kadin telefonla ariyor bunu adam yemin ediyor 31 haziranda vereceğim parani diye, öyle bir tarih yok, hem para gitti hem namus ışte sana şeytan. Evinin etrafinda hirsizliğa namusuna dolansa bu şeytan olmuyormu. Tavuğu çalan tilki bile şeytan hukmundedir.
       Peygamberimizin anlattiği dini bir meseleyi yalanliyor yahudi birisi, yahudi şeytani diye geçiyor kuranda,
       Cin şeytani tvdeki internetteki fuhuş kanallari, darvinizmi savunan yerler, inançsiz yerler, kumar siteleri vs.
       İkincisi karinca Kurani kerimin kutsal kitap olduğunu bilerek zarar vermiyor. Yani verebilecekken yapmiyor bunu Allahi bildiği için. Bende yakayim Allah affedicidir. Affettiğini nereden bileceğiz. Bir ömür tövbe namaz niyaz, eğer ruyanda kulum seni affettim demezse af yoktur. Affetmiştir demekle olmuyor.
       Biz size diyor ayette Şah damarindan daha yakin olan beyin hucrelerimizdir. Akli melekedir bunlar. Meleke melek demektir. Allahtandir. Biz hitabinda melekler kastedilir.
       Allah sever nefret niye etsin değer vermez. İbadeti olmayana ne diye değer versin. Allah ne diye yaksin. Gunahlarin yakiyor seni. Sen kendi kendini yakmiş oluyorsun yaptiklarinin karşiliği oluyor yanmak. Diğer cumlenin hiçbir tutarliliği yok. İnsanda olan özellikleri ona veren Allah kendisi eksikliktan noksanliktan uzaktir.
       Devleti elinde tutanlara diyorsun. Şizin tarafta az goturmedide artik başa gelemiyorlar, bu dünyada kismeti çok olanin öte alemden nasibi yoktur. Onlarin cenneti bu dunyada. Allahin şaşmaz adaleti herşeyi yerli yerine koyar.

 6. ah ateist cafe ah

  Ateist cafe bizim yaziya çamur yapmiş. Anasinin diz kapağindan heykelden, damacanadan ve kendi kiz çocuğunda tahrik olanlardan çocuğunuzu uzak tutun diye.
  Bu anasinin diz kapağindan tahrik olma meselesini daha önce yazmiştik. Kimse kendi annesinden tahrik olmaz demiştik.. birde demiştikki 2003 te ümraniyede çocuklari kandirarak hemde onlarcasina kuytularda tecavuz eden bir adam vardi. Aylarca uğraştirdi polisleri ve sonunda yakalandi. Polisler neden çocuklara yapiyordun bunu yetişkin bulamiyormuydun diye sordular. Dediki bu sapik. Ben çocuk iken annem babam açik halde ben göre göre yiyişirlerdi.
  İste çocuğun beynini bozmuşlar. Ama bu göruntü çocuğun kendi annesine saldirmak olarak çikmiyor karşimiza başkalarinin çocuklarini harcamak olarak çikiyor. Anormal görüntüler çocukken gorülse bile ölene kadar silinmez beyinden. Bu kirli görüntü bazen kirli olaylara sebep olabiliyor demekki. Heykel meselesini herhalde izmirdeki çiplak heykel meselesi. Halledildi artik oyle bir mesele yok denebilir. Damacana yapan yeni yetme çocuk cehaletten herhalde. Kendi kizindan tahrik olduğunu söyleyende malum. Vukuat adam zaten.
  Bizim tespitlerimiz doğru. İnanmiyorsa çocuklarini saldim çayira inanmadiğim mevlam kayira desinler o şekilde yetiştirsinler. Sonuçlarinada katlansinlar ama.
  Bu arada karikateist Allahin gönlünü islama kapattiği kimseleri sen inandiramazsin uyarisina tepki göstermiş hem islama inanmasini engelliyor hemde sorumlu tutuyor şeklinde bir yazi koymuş.
  Pis işleri olmazsa engellemezdi. Nefsani yada maddi çikarlari gereği vazgeçmiyorlar pis işlerinden. Allahda öylelerinden vazgeçiyor şeytanlara oyuncak oluyorlar bu sefer. Hatta kimisi kendileri şeytan oluyor. İslami yikmaya çalişiyor ömrü boyunca.

  • SERDAR

   NE SAÇMALIYORSUN SEN KARDEŞİM! BAK BİR ŞEY ÖĞRENMEK İSTİYORSAN ÖNCE, ŞU BEŞ PARA ETMEZ GERİ’Cİ SAĞ PARTİLERE OY VERMEKTEN VAZGEÇİN TAMAM MI?
   .
   AHLAK MESELESİNE GELİNCE, TEZ-ANTİTEZ-SENTEZ İLİŞKİSİ GEREĞİ BİR TOPLUMDA SEKÜLER KESİM OLMAZSA OLMAZ! SÜNNİ VARSA, ANTİ-SÜNNİ OLACAK, YANİ ALEVİ! O BAŞI KAPALILAR SEKÜLER KESİME BAKIP ÖZENİP GİDİP KUYTULARDA SEVGİLİLERİYLE YİYİŞİYOR VE DAHA NELER YAPIYOR! BUNLARDAN NİYE BAHSETMİYORSUN! KOSKOCA ORMANDA BİR İKİ AĞACA TAKILIYORSUN! ONLARI SAVUNDUĞUMDAN DEĞİL…
   .
   MÜSLÜMAN KAVİM TOPLUMUYUZ! MÜSLÜMANIN AKLI KIT VE SIĞDIR. ÖRN; SEKSİ BİR KIZ GÖRSE, “BU KESİN OR.SPU” DER AMA VERSE “HAYIR” DEMEZ! DÜNYA ONUN GÖZÜNDE HEP KÖTÜ BİR YÖNE GİTTİĞİ İÇİN KENDİ BİLDİĞİ HER ŞEYİ DOĞRU SANIR! HALBUKİ DÜNYA KÖTÜ BİR YÖNE GİTMİYOR, KENDİSİ GERİ KAFALI KALIYOR!
   .
   BAK KARDEŞİM İYİ OKU! EN TEMEL 3 SORUNUMUZ VAR:
   .
   1) CUMHURİYET AZINLIĞINA KARŞI OSMANLI ÜMMETİNİN TUTUCU, BASKICI, DIŞLAYICI OLMASI NEDENİYLE BU ŞARTLAR ALTINDA ADETA APTAL OLMAKTAN MUTLULUK DUYAN BİR TOPLUMDA YAŞAMAKTAYIZ!
   .
   2) “LAİK, DEMOKRATİK, HUKUK DEVLETİ” BATILI BİR MODELDİR. BU ÜÇÜ DE KUSURLUDUR, HATTA YOKTUR! SİVİL OTORİTERLEŞME SEBEBİYLE BU ÜÇ İLKEYE DAYALI SÜREKLİ ASKERİ DARBELER VE DİKTATÖRLÜKLER YAŞADIK!
   .
   3) KÜRTLER DE BU ÜLKENİN ASLİ UNSURLARI VE SAVAŞÇI BİR TOPLUM OLARAK 80 DARBESİ BENZERİ TOTALİTAR REJİMLERE MEŞRUİYET SAĞLAMADIĞI GEREKÇESİYLE TÜRK DEVLETİ TARAFINDAN SÜREKLİ DIŞLANMIŞ VE EZİLMİŞTİR! YILLARDIR SÜREGELEN SAVAŞIN NEDENİ BU!

   • cevap

    Serdar biz alevilik şoyle kötü böyle kötü diyerek siznkilerin inancini ve değerlerini yikmaya uğraşmiyoruz, siz imamlara neler yaziyorsunuz. Biz sizinkilere yapiştirilan mumsöndü söylentilerinin iki tarafin birbirine olan inanç duşmanliğindan kaynaklandiğini söylüyoruz. Anti sünniye kimse. Sen antisünnisin bu toplumu yikmaya dinamitlemeye uğraşiyorsun deyip ayni şekilde karşilik vermiyor.
    Başi kapali orada burada yiyişenlerin sünni olduğuni kim söylüyor. Bu isler için taninmamak amaçli takilan başörtüleri çok güzel kamuflajdir. Gazetecilik donemimde kiyi köylerinden birisinde erkek ile kadin kuytuda iş üstünde yakalaniyor jandarmaya gittim haberini almaya.tabiiki başörtülüydu kiz. Ama nufus kagidi nüfusun tamaminin Alevi olduğu şehirdendi. Peki aleviler hep böyledir denebilirmi.asla. ama sünnilerede böyle yaftalar yapiştirilamaz. Yıne köyler bölgesinde ama E-5 te bindiği kamyonun şoforu tarafindan biçaklanarak öldürülen ve ölüsü çaliliklara atilan bir hayat kadininin göğsunden başörtusu çikmişti. Ben oradaydim gördüm. Bu kadina sünni mi diyeceğiz alevimi. Sadece yazik duşmüş zavalli denir. Duşmez kalkmaz bir Allah.
    Âcık kiza oropsu der kimisi ama o kiz verse bile orali olmayacak birsüru adam gibi adamda vardir. Yararlanmaya bakacak insanda çoktur. Bu heryerde böyledir. Kötüler yuzunden iyilerde kötü gibi bilinir. Sünnilere çaktirmadan vermişsin ayari. Ben aynisini alevilere yapmayacağim.
    Cumhuriyet edebi ile duran azinliga hiçbir şey yapmiyor. Her firsatta hayinlik yapan bunun sıkıntisini çeker. En azindan takip altinda olur. Biz bu devletten memnunuz. Hükümettende. Siz kimi desteklersiniz bizi pek ilgilendirmez ama biz hükümetten memnunuz. Bizim hükumet kötü bile olmuş olsa bize göre sizin iyinizden bin kat iyidir. Çunkü bizim insanimizdir.sen öbür taraftan olduğundan senin için diktatör sayilabilir.
    Kürtler 1042 de selçuklu güdümüne giriyorlar zorlamaksizin. Yani mervaniler savaşmadan selçuklu hakimiyetine giriyor. Sonra moğollar dönemi. 1514 te kürtler yine osmanli hakimiyetine kendi istekleriyle savaşsiz giriyor ve biz oralari irandan aliyoruz. Peki bugün yaşananlar ne. Sünni kürt hala bu devlete bağli, kendini alevi gibi gösteren gizli din sahipleridir bu kirli işleri yapanlar. Sayilarida azdeğil.
    Bakin mesela 3-4 sene evvel fethullah güleni ne kadar seviyorduk. Devlete hayinlik yapmaya başlayinca anladikki başka bir şeyler var bu işin içinde. biz devletimizi hükümetimizi tuttuk. Bu devlete hayinlik yapan bu devlete karşi gizli emelleri olan bu milletten değildir.
    Kürtde böyledir. Cahillik içinde olan çok az bir gurup hariç asla silahlanarak savaşacak derecede hayinlik etmez bu devlete. Hayinlik varsa kürtlüğü kendine kamuflaj yapan başka birileri vardir bu işlerin içinde.
    Ne çekiyorsak o kimliğini gizleyen başkalarindan çekiyoruz.

    • genel kültür yoksunlarina

     Karikateist almiş deyimler sözlügünü bir deyim koymuş
     On beşindeki kiz ya erde gerek ya yerde. Açiklamasida var deyimin. Oda şoyle kiz 15yaşina ulaştimmi evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi babayi guç durumda birakacak üzücu olaylar çikarabilir. Böyle olacağina kizin ölmesi daha iyidir.
     Karikateist cevap olarak cinsel organini beyin olarak kullanan subyanci pezevenkler yazmiş. İnsan bilmeden yazinca böyle oluyor.
     Türkiyede ömür şimdilerde 80 yila dayaniyor. Eskiden 40-50 sene bile değildi. Veriler var 1800 lü yillarda ömür 39 yil diye. Hem Osmanli(nin son) döneminde ömür 40 yildi derler. Hemde deyimi yalanlarlar. Geçtik osmanliyi cumhuriyet dönemine gelelim. 1912 doğumlularda ömür 48.3yil. 1927 de15inde bunlar. Köylerde ilkokul, çoğu ilcelerde ortaokul çoğu il merkezinde lise yok. Öyle zamanlar. Halk cahil. Köylü nufus toplam 13.5 milyonda 10 milyonu aşiyor. O kadarcik omurde 15 yaş yetişkin yaşidir. Şimdikine göre 25 i bile geçer. Deyim o zamanlardan kalmadir. Ve tecrubeyle sabit olan aci olaylar yaşanmamiş olsa böyle bir deyimin varliğina luzum görülmezdi.

 7. Ayşe Krzm

  Ben bu konu hakkında din dersinde konuşma yapacağımda kuran ın orjinallerinin yakıldığını hangi kaynaklardan buldunuz.Daha güçlü olmasın için

 8. laik site okusun

  Laik harekette gördüm. 2.Abdulhamit döneminde osmanli irana bile toprak verdi. İranla sinirimiz 1639 da karsi şirinde çizildiği yalandir deniyor.
  Bunun cevabi şudur. 1915 te dilman osmanli toprağidir. Urmiye gölu kenarindadir. 1923 te lozanda ise iranindir. 1915 abdulhamitten sonradir. Padişahlik devam etse bile yönetim mustafa kemalinde aralarinda bulunduğu sabetayci ittihat ve terakkicilerdir. Sarmadimi. İnternette 1930 da van tarafindaki kotur kasabasinin ağri daği çevresinde sinir duzenlemesi yapilma karşiliğinda irana verildiğine dair bir bilgi vardir.
  Osmanlida ermeni ermeniyim kürt kürdüm arap arabim diyebiliyor hiç kimse türkum diyemiyormuş. Ben osmanliyim demek zorundaymiş. Kaba türk pis türk sende laflari çok bolmuş güya. Jöntürküm diyen yahudi donmelerinin osmanliyi yikma çabalari sebebiyle bu durum normaldir. Sabetayci ittihat ve terakkici masonlarinda turk olduklarini ileriye surerek düsmanlarla işbirliği yaparak osmanliyi yakma çabalari malum. Yahudi oyunlari bir dönem türke türklüğunu söyleyemez duruma getirmişse ayip onlarindir.

 9. Ataya saygı lütfen

  Müslümanlık bela okumak, ağzınızdan köpük çıkarmak değil. Arkadaş fikrini yazmış, buldukları ve gördükleri ile yazısına dayandırmış, siz bela okuyup hakaret ediyorsunuz.

  Daha Kuran’ın ne olduğunu bilmiyorsunuz. İçinizde azıcık sevgi, hoşgörü, bilgi olsa siz de lafa “bak güzel kardeşim o iş öyle değil” diye başlar, siz de burada yazılanlara bir karşı görüş belirtirsiniz.

  Elhamdülillah müslümanım, ama herşeyden önce bir insanım. Kuran’ın ibadet ve hoşgörüsüne elimden geldiği ölçüde uyarım. Zaten insanlığın şartlarıdır Kuran.

 10. ismail

  – neden su icmiyorsun çocuğum
  – atatürk boğulup ölmesin diye
  -aaaa ne alakasi var senin su içmenle ataturkun
  -öğretmenimiz hergün atatürk ölmedi içimizde yaşiyor diyorda
  – vaybe kadina bak çocuğumu susuzluktan öldurecek. Kizim onu yalancilar kovalamiş. Atatürk öleli 80 seneye geliyor. İç kizim suyunu kana kana.
  ………
  Fikrada görüldüğu uzere öğretmenlerin görevi çocuklari kandirmak. Onlar çocuk. Herşeye kaniyor. Sen çocuk olma, âc gözünü.

 11. Müslim

  Tam zeka seviyenize uygun bir yazı olmuş, yapılan imla hatalarının sayısı 15’ten fazla(sadece bir kısmını okudum). Kendinizi çok zeki sanıyorsunuz ama zeka seviyeniz ortada.

 12. mucizelere rağmen islama düşmanlik

  Sevan nişanyan malum ermenidir. Ermenilerde Hristiyan. Sevan nişanyan bir ara ateist olduğunu ilan ederek dine saldirmaya başladi. Asli hristiyan olduğu için hristiyanliği yalanlamasi lazim. Ama islama saldirdi ve islami yalanlayip bizim peygamberimizi karaladi. Kizil atelerde böyledir. Ya yahudi ya hristiyan ya zerduşt yada ezidi asillidir. Genelinin yaptiklari zevkine islama saldirarak hakaret etmektir. İnsanlari dinleri hakkinda supheye duşurmeye çalişmaktir yaptiklari. Sadece isimleri türkcedir onlarin ve biz onlari türk islam iken dinden çiktilar saniriz. Zaten hiç müslüman olmadilarki. Hep islam düşmaniydilar.. Kendilerinde gizledikleri inançlari vardir onlarin. Kanmayin.

 13. büyü ve büyücülük üzerine

  Buyuyle ilgili soru sorulmuş başka sitede. vermişim cevabi beklemede. Burada yayinlatalim. Herkese lazim bilgi. Büyü yapilan ev zaten seytan evi hükmündedir. Buyu var, Namaz niyaz yok. Büyü böyle şeylere inanani etkiler..huzurunu bozar. Zaten amaç budur. bu tur fitne yapanlarda şeytan hukmundedir. Boşluklara bakip gülen zaten akil hastasidir. Öyle insanlar şeytanlara oyuncak olmuş. Böyle şeyler şeytani işlerdir.
  Büyü tabiiki uygulamada var. İnsanlari yalan dolanlarla fitneye birbirine düşürmektir. Kurani Kerimdede boyle anlatilir fitneci buyuculer. Büyü bu oyunlari bilmeyeni anlamayani tutar.
  ……
  Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
  1- De ki: “Sığınırım o sabahın Rabbine,
  2- Yarattığı şeylerin şerrinden,
  3- Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,
  4- o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden
  5- ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!”

  Şimdi kişi birisine duşman. Bunu sezdirmiyor. Mesela Ahmedin elinde boş bir silah var. Şakasina arkadaşi mehmedi dan dun vuruyor. Bir ara silahi elinden birakiyor. Şeytanlik ya görmezden birisi silaha mermi suruyor. Adam boş saniyor. Yine arkadaşini yalandan vuruyor, ama silah patliyor. Arkadaşi canindan oluyor.silah boştu şeytan doldurmuş denir. Fitne boyle birşeydir. Allah herşeyi gören bilendir.
  Büyücüler yalan dolanla iş cevirirler. Buna Kurani Kerimide alet ederler. Cehennemin en dibidir bunlar

 14. karikateist yalanlara cevaplar

  Karikateistte var bunlar, yahudi dendiğinde hoşlarina giden. Maalesef hezeyanlarla peygamberimizi hedef almiş.
  Dinden dönen ( mürted)i öldürün deyip mükemmel bir din gibi gösteren kimdi
  Cevap veriyorum. Dinden donen o zamanlar islamin butun askeri sirlarini duşmanlara verir. İslamda askeri zaaf olmamasi adina guvenlik açisindan zorunlu bir durum.
  …….
  Evlatliğini bosatip evlatliğinin eşini kendine nikahlayan kimdi demiş
  10 kere cevapladik evlatlik kendini bedenen kollayamadiğindan boşanma şart oldu peygamberimizn zeyneple nikahi himaye
  ……
  Mahkemelerde kadinin şahitliğini 1 erkeğe 2 kadin olarak uygulatan kimdi diyor. (Bakara 282)
  Cevap tabiiki yuce Allah. Kadin erkek tarafindan baski altinda tutulup yalana zorlanabilir. 2 kadinin ifadesi ayniysa boyle birşey olmadiği anlaşilabilir. Oy meselesinde olduğu gibi kocasi ne dediyse kadin onu yapiyor.
  ……..
  Kadinlari öğut verin yataklarinda yalniz birakin yola gelmezse dövun diyen
  Cevap şirret yada başka erkeklere yuz verenleri. Karikateisttekiler geniş demekki.
  ……
  Ayşe ile 9 yaşinda iken evlenen kimdi demiş
  Cevap tipki 25 yaşinda iken 40 yaşindaki hz. Hatice ile evlendi yalani gibi buda yalan. Hz. Hatice 18-19 yaşindaydi. Peygamber ol Allah duşmani kefereler iftira yagdirsin
  ………
  Fitne kalmayip din Allahin oluncaya kadar savaşin diyerek tum dunyada savaş tehlikesi yaratan kimdi demiş
  Cevap Fitne yalan ve iftira uzerinden karişiklik çikartip insanlarin kanina canina sebep olmaktir. Tipki bugun Türkiye uzerinde oynanan oyunlar gibi. Fitne ile savaşilir ülkemizde böyle yapiyor. peygamberimizde böyle yapmiş. Allahin emridir bu.
  ……..
  Yahudi ve hristiyanlari dost edinmeyin deyip insanlarin biribirine tahammulsuzluğunu arttiran kimdi ( maide 51)demiş
  Cevap türkiye şu anda hristiyan bati ile muttefik. O bati fetöyu pkk yi ve diğer terör orgutlerini bize karşi destekleyip silah veriyor. Sözde dostuz. Ama surekli bizi yikmaya yiktirmaya uğraşiyorlar. Sebep biz onlarin dinine girmiyoruz. Girmeyeceğizde. Yahudilere gelince adamlar islam ulkelerinde iç savaş cikarttiklarini itiraf ediyor. David rakifiller açikliyor. Osmanliyi filistinde yahudi devleti kurmamiza izin vermediler diye yiktik diyor. Adnan menderes yabanci sermayeye kapitilasyon olur diye karşi geldi. Bizden uzaklaşti bizde darbe ile astirdik diyor. Yani ulkemizi ele geçirmisler bizamanlar.
  ……
  Devlet islerini kadinlara emanet etmeyin hadisini eleştirmisler.
  Türkiyede gulay atiğ olayi yaşanmişti 1990 larda. Başbakan Tansu Çiller tabiiki durusttu ama ne kadar başariliydi. Çok başariliysa neden siyasetten adı kayboldu.

 15. yalanlara cevaplar

  Ateist forumda yalan yaziyor. Asla utanmaz bunlar. Kizilliktanda taviz vermezler. Dunyaya binlerce peygamber gelmiş hiç birisi çiçek aşisini bulan edvard jenner kadar insanliğa faydali olmamiştir demişler. Müslümanlar çiçek hastaliğinin çaresini bulup hastalari iyi ettiği yillarda edvard jennerin babasi bile anasinin karninda değildi. Daha evvel detayiyla yazmiştik. Sermayeleri yalan. Çiçek hastaliğinin çozümünu ingilizler 1710 larda istanbuldaki müslümanlardan öğrendi.

 16. Gülay Süda

  Tamam kendinizce bir yazı yazmışsınız bir de sonunda TDK nın sözlüğünde yararlandığınızı yazmışsınız keske sözlük yerine yazım kılavuzundan yararlansaymışsınız.Bu kadar yazım yanlışı olan bir yazının düşüncesi ne kadar doğrudur tartışılır doğrusu!!!

 17. 1- Kur’an nüzul zamanından beri bir takım özellikleriyle tanınmıştır. Bu özelliklerin önemlileri eşsiz üslup ve anlatımı, ayetler arasındaki uyum, gaybi haberleri içermek vb… Şimdiye kadar da Kur’an bu özellikleriyle tanınmıştır. Kimse Kur’an’daki özellikleri taşıyan bir küçük sure bile getirebilmiş değildir. Buna göre 14 asır önceki Kur’an bugün elimizdeki bulunan Kur’an’la hiçbir farkı yoktur. Çünkü aynı özelliklere sahiptir.

  2- Kur’an Müslümanların ilk baştan hayatlarının her sahasında yararlandıkları, kendisine başvurdukları bir kitaptır. Örneğin günlük namazlarında, camilerinde, evlerinde, savaş meydanlarında, düşmanlarla tartıştıklarında sürekli bu kitabı okuya gelmiş ve bu kitaptan ayrı olmamışlardır. Buna göre Müslümanların hayatlarıyla böylesine iç içe olan bir kitabın tahrif edilmesi mümkün değildir.

  -bu sadece bir örneği ve sana şunu söylemeliyim bazı insanlar doğruları duysalarda inanmamak isterler(tabikide bu. senin kendi terciğin saygım sonsuz) peygamberimiz öldükten sonra sahabeler bir takım şahitler tarafından bildikleri kısımları öylemisler ve eğer bakarsan kuranda tarihi bir perspektif vardır. Şunuda sormadan geçemiyeceğim kuranın değistirilmiş olduğunu sana düşündüren ne?
  *üst tarafta yazılan 2 maddede bizzat araştırmacılar tarafından yazılmıştır .

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s