Kur’an’ın Olmayan Mucizeleri: Dağların Hareket Etmesi Mucizesi(!)

Standart

Bir diğer Kur’an mucizemiz; dağların hareket ettiği ve Kur’an’da bunun 1400 sene öncesinden bildirilmesi. Tabiki vazgeçilmez cümlemiz bilimin bunu yakın bir zamanda keşfetmiş olması.
Gelelim mucizenin ayrıntılarına ve Kur’an’daki ilgili ayetine;

Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.’(Neml Suresi,88.Ayet)

(Not: Ayet diyanetin sitesinden alınmıştır.)


Bu ayette ki ‘dağların hareket etmesi’ ifadesinden yola çıkıp bilimin yakın zamanlarda keşfetmiş olduğu kıtaların hareket etmesi ve ‘levha teknoniği kuramına bağlarlar.

İlk önce ‘Levha Tektoniği’ nedir,ne değildir onun hakkında bilgi veriyim:

Levha tektoniği, Litosfer’in yapısını ve bu yapının değişimini inceliyen jeoloji dalıdır diyebiliriz. ’Kıtaların kayması’ kuramının gelişmesi sonucu oluşmuştur.

Kurama göre başlangıçta ‘pangea’ denilen tek bir kıta vardı sonradan parçalarak ayrıldı ve ayrılma devam etti ve günümüzdeki kıtların şekli oluştu.

Şimdi dağların hareket etmesiyle ne alakası var yada yok onun üzerinde duralım:

Yukarıda bahsetmiş olduğum üzere ‘kıtaların kayması kuramı’ kıtalarla alakalıdır. Dağlar ile alakası yoktur. Dağların hareket ettiğini söylemez.

Ama müslümanlar şöyle düşünüyor:

Kıtalar hareket ediyor evet, ama dağlarda kıtaların üstünde olduğundan; dağlarda kıtalarla birlikte hareket etmekte, ondan dolayı bu bir kur’an mucizesidir.


Düşünceleri tamamen budur. Başka artısı eksisi dahi yoktur. Dağların kıtaların üstünde yer alması dolayısıyla, kıtalar hareket ettikçe dağlarında hareket ettiğini söylüyorlar. Belkide Kur’an’ın bir yanlışını örtme çabasıdır ki bence öyle!

Kur’an’a göre doğrudan dağlar hareket ediyor. Kıtaların hareket ettiğinden bahsetmiyor Kur’an. Dolayısıyla Kur’an’ın bir yanlışı ortaya çıkıyor. Tabi bunu müslümanlar tefsirler ve daha başka kıvırtma yollarıyla ört-bas etmek istiyorlar. Bana göre ki gerçek bu; mucizeperest müslümanların Kur’an’daki yanlış ve çelişkili bilgilerden mucize çıkartma amacıda budur.

Bir şeyin dolaylı ve doğrudan hareket etmesi farklıdır. Ben size; ’beni duruyor sanıyorsunuz oysaki ben topaç gibi dönmekteyim’ desem. Bu cümlemden ne anlarsınız ?

Bir mantık hatası vardır. Ben sabit olduğum halde döndüğümü iddia ediyorsam ve bu gerçeklerle yanlışlanıyor ve çelişiyorsa o halde benim iddiam yalandır/yanlıştır.

Ben size açıklama yapmasam ve birileri kalkıp desem ki;
O kişi öyle demek istemedi(nerden biliyorsa,avukatım ya), o aslında dünyanın döndüğünü ve o sebeple dolaylı olarak kendininde döndüğünü iddia ediyor dese ve aslında bu onun bilge olduguna bir mucizedir dese ne dersiniz?

Ben ne diyeceğinizi söyleyim;  ‘Eğer gerçekten bilge olsaydı, sen onun yerine ‘aslında öyle demek istiyorda,böyle demiş’ demezdin. Ayırca gerçekten bilge olsaydı; Dünya’nın döndüğünü doğrudan söyler bu sebeple bilimle çelişmezdi.’ Derdiniz.


Sonuç olarak:

1- O halde Allah Kur’an’da bilimle çelişen bir yanlış yapmış mıdır? Evet yapmıştır.

2- Peki Kur’an’ın bu iddiası bir mucize midir yoksa insanlar Kur’an’ın çelişkilerini görmesin diye onları uyutmak için yapılmış bir sahtekarlık mıdır? Evet öyledir.

3- Ortada bir mucize mi vardır yoksa Allah’ın sözlerinde bir tutarsızlık mı?
Elbette bir tutarsızlık vardır.

4- Peki neden halen müslümansın?
Ben cevap veriyim müslüman arkadaşlar yerine; din afyon olduğundan dolayı, Allah ’ın yerine düşünüyorlar. Allah aslında böyle demiş,ş öyle demek istemiş.
Apaçık bir kitap indirdiğini söyleyen bir tanrı, belirsizliğe yol açıyorsa ve indirdiği kitap tutarsızsa o halde öylesi , böylesi yoktur.


Sorgulamalısınız!

Konuyla ilgili kaynaklar:


Levha tektoniği konusunda türkçe wikipedia ; http://tr.wikipedia.org/wiki/Levha_hareketleri
http://www.cografya.gen.tr/egitim/fiziki/levha-tektonigi.htm
http://www.istanbul.edu.tr/yerkure/Jfzlev.htm , http://www.yerbilimleri.com/levha-tektonigi-kurami/

Kur’anda mucize YOKTUR,Kur’anda çelişki ve yanlış ÇOKTUR!

-Okan-

Reklamlar

Kur’an’ın Olmayan Mucizeleri: Dağların Hareket Etmesi Mucizesi(!)’ için 147 yanıt

 1. Zeki. Onbasioglu

  Bu ayeti kerime dunyanin uzaydaki hareketi ilede
  Aciklanabilir. O zaman dunyanin uzayda
  Hareket ettigi dahi bilinmiyorduki. Kitalarin
  Hareket etmesi hayal bile edilemezdi
  Nasil giden gemiye binmis ama hareketsiz duran kisi sabit sayilamassa daglar sabit
  Sayilabilirmi

 2. Öznur Kaya

  Okan Bey’e göre belki dünya düzdür! 🙂 çok bilimsel bir açıklama yazmış 🙂 “Bence”lerce mi oluyor bu ispatlar?

 3. Fırat

  Dağlar yerinde duruyor olması insan gözünün gördüğüdür. Göze hitaben onlar durur gibidirler. Bunun aksini söylemek sizin gördükleriniziden başka gerçeklerin var olduğunu söylemektir ve üstün bir bilgidir. Bu bilgi nakledilirken de en çarpıcı ifadeyle verilmesi de aslında ayrı bir mucizedir. Dünyadaki en haşmetli en sabit stabil – hareket etmekten uzak görünen öğeler dağlardır. İşte bu ayette de dağların bu haşmetli ve tam bir karar kılmış görüntüsüne rağmen aslında hareket halinde olduğunu yazması çok açık bir mucizedir. Yazıda verilen örnek ise deli saçması, zira ben hareket halindeyim zira dünya dönüyor diyen bir insan zaten normalde de hareket halindedir ve onun stabil bir karakteri olmadığı için dünyanın dönmesiyle onunda ayrıca hareket ettiğini vurgulamak etkisiz ve yavan bir ifadedir. Ayrıca dağlar bulutlara benzetilerek bulutların göklerde hareket ettiği düşünülürse, dağların da gök içinde hareket ettiği de ifade edilmiş olunuyor. Dağlar gökler içinde yüzmektedir! Yani dünyanın kendi çevresindeki güneş çevresindeki güneşle beraber güneş yörüngesindeki ve yıldız sistemiyle beraber samanyolu içindeki ve samanyolunun kendi hareketi tüm hareketlerde ifade edilmiş olunuyor.

  Dağların hareket halinde olduğu açıkca Kur’an da yazmaktadır. Dağlar hareket eder ama yeryüzündeki herşey durur gibi bir ifade Kur’an da kesinlikle kesinlikle yoktur. Tam tersi dağların yeryüzünün kazıkları= yeryüzünün en hareketden uzak sağlam öğeleri olduğu Kur’an’da yazmaktadır. O halde Kur’ana göre dağlar hareket halinde olmakla beraber yeryüzündeki diğer unsurlara nazaran daha sabit ve kazık gibi yeryüzünü zelzeleden ve oynamalardan hareketlerden koruyan bir yapısı vardır. Şu halde yazında yazmış olduğun “Kur’an da dağlar hareket eder yazıyor ama bakın diğer şeylerde hareket ediyormuş. Kur’an da sadece dağların ki yazıyor ” deyişin bahsedilen konuyu anlamama çarptırma ve cerbezeden başka birşey değildir. Kur’an ilmi sınırlı insanların yazdığı bir fen kitabı değildir. O herşeyi bilen Allah’ın bir kitabıdır. Bir de kuranda şöyle yazılması gerekirdi diye Allah’ın kelamını kendi akıl seviyenize çekmeye çalışıyorsunuz ya bitiyorum bu zavallı halinize.

 4. AHMET UTKU

  bayılıyorum bu sözlerinize kabul edemiyişinize ALLAHIN ŞANI YÜCEDİR ÖLÜMÜ BEKLEYİN siz devam edin cımbızla alın çarpıtın kardeşim fırat dediği sizden dağa doğru

 5. Aykut

  reoloji ile ilgilenmis birisi bu ayetin manasinin ne oldugunu anlar.
  daglarin milyonlarca yil süren bir filmini cekip sonra bu filmi bir saat icinde izleme sansina sahip
  olsaydik bu ayetde gecdigi gibi sadece daglarin sabit olduguna sahit olmazdik, ayriyetden her maddenin bulut gibi akdigina sahit olurduk. her madde uzun vadede bir viskoelastik akis gecirir.

 6. Nerden bakarsam bakayım dağların hareket ettiği sonucuna varıyorum 1) Uzayda sabit bir noktada durup Everest tepesinin üzerinde bulunduğu dağa baktığınızda, bu dağ sabit midir ? Hareketli mi ? Dağın bir süre sonra dünyanon dönüşünden kaynaklı görüşünüzden kaybolduğunu göreceksiniz. Yani dağlar hareket ediyor gerçekten. 2) Hereketten kasıt dağların bulunduğu tabakanın hareketidir. http://kuranmucizeleri.com/index.php/daglarin-hareket-etmesi/

 7. .........

  Ateist cafe 14 yaşindaki hamile gelin intihar etti demiş. Sonra tanri bu yazgiyla kimi sinadi demiş. Çocuğu, kizi, kizin ailesini erkegin ailesini gibi seçenekler sunmuş ve işi tanri yoktur din yalana getirmiş. Televizyona çikan sanatçi biliyorum en az iki kişi vakti zamaninda 13 -14 unde evlendiler onlar ne diye intihar etmedi. O kiz evlenip hamile kaldiği için değil üzerine delice ezen soluk aldirmayan alçak şekilde kaynana koca ve görumce baskilari ile hakaret aşağilanma ve dayaklar sebebiyle intihar etmiştir. Birileri saklasada maalesef ulkede her yeni gelinin uzerine muthiş baski kuruluyor. Sonradan normale dönuyor işler. İntiharin sebebi erken evlilik değil gelinin kuçuk bedeninin baskilara dayanamamasidir. Kötü yere gelin gitmiş.
  14 yaşinda kizin gelin olmasi hoş değil ayri. Evli kizin nikahli kocasiyla birlikte olmasi tecavuz olmaz. Allah herkesin hesabini ayri ayri gorecek. Ateist cafedekilere hiçbir sorgu sual yok bundan emin olsunlar. Doğrudan doğruya cehenneme. Allah var ve bu işin kurali bu maalesef.

  • fikra

   -Ulan inançsiz sana muthiş bir haberim var.
   – neymiş o?
   -Cehennem hakikattende yok.
   -ya biz demiyormuyduk. Geldinizmi dediğimize
   – çok sevinme sadece müslümanlar icin yok. Sizin için var.

 8. osman

  İnsan gözlerini gerçeğe kapatırsa böyle açık bir mucizeyi bile inkar eder.
  Kuranı Kerim, dağların sabit zannedildiği bir dönemde meydan okuyarak dağlar da hareket halinde demiştir. Dağlar hakkındaki ayetlere topluca bakıldığında kıtaların büyük toprak parçalarına ayrıldığını ve bu parçaların da hareket ettiğini, dağların da o büyük parçalara çivi gibi çakıldığını ve depremleri azaltıcı bir etkisinin olduğunu açıkça görürüz.
  Bu açık gerçeklere gözlerini ısrarla kapatanları Allah ıslah etsin.

 9. Bahadır

  Kur’an ın indirildiği dönemde kıtaların kayması gözlemlenemeyecek bir bilgidir insanlara daha nasil guzel anlayacaklari sekilde anlatilabilirdi?1400 sene önce buna şaşırmıyorsun ve bir eksiklik arıyorsun inşallah doğru yolu imanı tadarsın sadece kendi vücuduna bak bir tasarlayanın yaratıcının olduğunu mantıken anlarsın hani mantıkla gidiyorsun ya

 10. MuhAMMET

  Beni duruyor sanırsınız oysa ben topaç gibi dönmekteyim sözünden benim anladığım BANA GÖRE Sen ibnesin.Dönmesin yani.

 11. uyduruk çelişkiler

  Okanin yukaridaki yazisi okadar berbatki izahi yoktur. Bir insan Allah inancina neden bu kadar çok duşman olur. Cevap haşa Allah yok bu sebep ile değildir. Allah olmasa biz bunu açikca yazardik. Varki var diye yaziyoruz. Kesin delilleriyle. Daha evvelde açikladik çelişki arandiktan sonra herşeyde kişi rahatlikla çelişki uydurur. Okanin ahretteki işi çok zor. Neden bu şekilde yazdiğini bir Allah biliyor birde kendisi. Bize açiklarmi sebebini, hayir.
  Okan engeleyeceğine fikir mucadelesine giriş.

 12. karantina meselesi

  Tvde dinledim peygamber efendimiz bir şehirde salgin hastalik olduğu zaman misal veba o şehre kimse sokulmasin. Şehirdekilerde dişariya salinmasin demiş. Bu gün mikroplarin varliği biliniyor. 1991 de istanbula yakin bir köyde siğir vebasi gorüldü. Bir çiftlikte 469, bir köylününde 14 siğiri can verdi. Bölge karantinaya alindi. Şap ve benzeri hastaliklardada karantina uygulaniyor. Ama peygamberimiz bu durumu 1400 sene evvelinde haber veriyor. Bilimci bati 19. Yuzyilda mikrobun varliğini bulduktan sonra karantinayi buldu. Oysa hadis kitaplarinda hastaliklar kendi kendine olmaz tohum halinde kuçuk canlilar insan vucuduna girerek hastalik yayar diyerek hastaliklarin sebebi olan mikroplar haber veriliyormuş.

 13. Bilim

  Peki ya size bir sorum var Allah(Tanrı) kuranda şuanki bilinen tüm bilim teknoloji biyoloji fizik felsefe gibi her alanda kesin ve net bilgiler verseydi bütün insanlar kurana inanmazlarmıydı dolayısiylada müslüman olurlardı fakat ozamn dünya imtihanının ne anlamı kalırdı allah diyorki dünya sizin için sadece bir imtihandır(sınav) sorusu olan bana sorsun. dağların dönüyor olması düz mantığa ters bir şey 1400 yil önce bile muhammed dağların dönmediğini görüyordu(bunu yazmamım sebebi ateistlerin kuranı muhammedin yazdığını söylemeleri). Bu ayet tefsire açık bir ayettir. Benim görüşüm dünyanın döndüğünden bahsetmesidir

 14. ismail

  Allah kelamı Kuranı kerim o kadar süper bir dil ile yazılmıştırki genelde her hangi bir icadın açık tarifini vermez. o icad yine yüce Allahın verdiği akıl ile bulunur. Kuranda bahsi geçtiği sonradan anlaşılır. bu dünya garimüslimin cennetidir hadisi şerifi gereği imkan ve nüfus çokluğu genelde ecnebilerde olduğu için onlar yapar buluşu. sanki özelliklede onlara yaptırılır. Çünkü onlarda sonradan Kuranda bahsi geçtiğinede uyanırlar ama nefisleri ve çevre baskısı onların müslüman olmasını engeller. Birde gözleri kalpleri kulakları Allaha karşı kasten nankördür. Allahın emrettiği ibadet işlerini anlamazdan gelip boşvererek şeytanın aldatması olan Allahı sorgulama ve arıyormuş gibi yapma oyununa devam ederler. paraya ve mala taparcasina bağlı olduklarından bilimcileride icad ve patent yoluyla zenginlik peşindedir. Öteyandan Kuranda her icadda bildirilmez. çünkü Kuranı Kerim Allahı anlatan ve ona ibadet yapılmasını isteyen iyi olana cennet kötü olanada cehennem vaadeden bir tenbih kitabıdır. bu tenbihe uyan kurtulur uymayanda ceremesini çeker. esasen 140 yıldır icad denen işler genelde elektriğin eşyaya can vermesi olayıdır. elektrik enerjidir. enerji canlılık demektir. yani canlıdır. insana göre yaradılış farkı vardır. Elektrik Kuranı Kerimde açıkca tarif edilir.
  Kuranı Kerimin yalanlanamaz özelliği vardır. örneğin çöllerde kum tepeleri vardır. çıkan fırtınalarla kumlar başka yerlere savrulur. böylece birkaç sene içinde kum tepelerinin yeri değişir. tepe yada dağ aynı şeydir. buda dağların yürümesi olayıdır. dağların bulutlar gibi geçip gitmesi yönünde verilen tarifede uyar. ancak asıl kasıt yere çakılı sabit dağlar ise o zaman Kuranda dünyanın döndüğü haber veriliyor demektir.

 15. Mstafa

  1400 yil once gelmis bir kutsal kitap kita kavramindan haberi olmayan insanlara kitalardan veya yildizlardan bahsederken betelgeuse ile dunya arasındaki isik yili mesafesini vermesini gibi açıklamalar yapmasını beklemek tarafliligin daniskasidir. Siz hic bilimden bahsetmeyin. Sizin bilim anlayisiniz tamamen kurani yanlislama uzerine kurulmuştur.

 16. ismail

  şunlar:
  1-müslümanların hangisine sorarsanız sorun Allaha isyan ediyorum demezler.isyan ederken yaptıklarının yanlış olduğunu bile bile isyan ederler,namaz kılmazlar,oruç tutmazlar,günah işlerle vbg..
  peki ya şeytan? kuraı kerimde Allahın huzurunda olduğu onu gördüğü büyüklüğünü bildiği tanıdığı halde kullarını saptıracam bana mühlet ver,ademe secde etmem diyebilir?Allahın huzurunda olduğu onunla konuştuğu katında ikamet ettiği halde iblis Allaha haşa nasıl kafa tutabilir?
  2-KURANI KERİMDE DİNİ KİTAPLAR DİĞER DİNLER ALLAHIN MELEKLERİN VARLIĞINDAN BEHSEDER.ama bunlar gözle görülmeyen sadece yazılı olduğu için inanılması istenen şeyler.ne allahı ne melekleri görürüz.herkes görmediğine inanır.insan görmediği şeye inanmayabilir.bu gayet doğal.görmediği şeye inanmamak,gördüğü şeye inanmaktan daha kolaydır,mantıklıdır,görmediği şeye inanmayan ayıplanmaz hor görülüp suçlanmaz,çünkü çok geçerli bir mazareti vardır:görmemiştir.
  fakat allahı melekleri inkar edenler cehennemde yanarak kaynar sular içirilerek bağırsakları parçalanarak ölecekler denilmektedir kuranda,diğer kutsal kitaplarda.
  görmememk en tutarlı en haklı mazaret olduğu halde görmediği için inanmıyan inkar eden bir insana karşı Allah neden bu kadar kahredicidir? tolarensı yoktur.
  3-dinde kolaylı vardır,Allah üzerinizdeki yükü hafifletmek istiyor deniliyor kuranda.günde 5 kez namaz kılmak oruç tutmak öyle çokda kolay değil.ayrıca savaş üzerinize farz kılınmıştır deniliyor.savaşmak da çok zor.zina yapmamak,yalan söylememek..bunların hepsi çaba gerektirir.ben şahsen müslümanlığın o kadarda kolay olmadığını düşünüyorum.buradaki ayetlerde öyleyse ne demek istenmiştir.daha zoruda olabilirdi.bunlara yapmaya insanın gücü yeter diye algıladığımda dinde kolaylık olduğunu işte o zaman düşünebiliyorum.ve öylede kabul ederek bu sualimin sıkıntısını yendim.
  serdar
  Aralık 24, 2010, 9:07 am
  2 2 Yorumu degerlendirin
  3-Allahın çok büyük merhametinden behsedilir ve kabul ederiz.hastalıkları, ölümü ,cehennemi ,dünyada ve ahiretteki sonu gelmez acıları dehşetleri yaratan ALLAH ın merhamet anlayışını kavramakta zorlandığımı,içinden çıkamayıp artık bunu düşünmek istemediğimi söylemeliyim.yakın tarihte filistinde çoluk çocuk parçalanarak,molaz yığınların altında kalarak bağıra çağıra can verdiler.insan gibi aciz bir varlık sırf inanmadığı inkar ettiği için, müsait beyniyle ,yaratılan organlarıyla müsait ortamlarıyla acziyetinden dolayı işlediği günahlerından dolayı cehennemde sonsuza dek yakılıp kavrulup ciyak ciyak bağırtıra bağırtıra bağırsakları sökülüp parçalananırken Allahın merhametini kavramakta çok zorlanıyorum.bence bunlar şahsım açısından şimdilik içinden çıkılmaz konular eğer izah eden birileri olursa buyurun yazın
  ……….
  şeytan misaline devlete karşı terör yapanları uyuşturucu satanları koy. devletbazen sadece takip ediyor. bağlantı çözmek adına. onlar yakalanacaklarını hatta kiminin öleceğini biliyoryine karşı geliyor. vadeye güveniyorlar. şeytanda böyle. melekleri her yerde göstererek yazdım okumuşsundur. biz size şah damarınızdan daha yakınız ayeti beyin hücreleri yani meleke yada melek. başkada var yazdık.
  namaz oruç gibi dini emirler gunahlardan uzak tutar. dinlemedin zina yaptın kanser oldun. doktora gittin. elde narkoz yok. doktor canlı canlı alıyor kanserli hücreleri.sana iyilik bile yapıyor. ama muthiş canın yanıyor. ölüp ölüp diriliyorsun adeta. canının yanması senin kendine kötülük yapmandan. cehennemde seninkendine ettiğinden sebeptir. başkasına etsende yine sana döner.
  israil filistini bırak gittim rastgele birini keyfi öldürsem benim sevaplarım ona onun günahları bana. o kurtulur ben yanarım. Allah zulmetmiyor kul ettiğini buluyor.
  Allah kendi yolunda olanlara merhametlidir. şeytanın ağzından konuşanlara insanları yolundan etmeye çalışanlara değil. kuran şifadır. her emrini yapıp yasaklarına uyanlara.yani dediğini yapanlara. zaten yaşlılığa bağlı olan durumlarlar hariç hasta olmaz onlar. yaşlılık zaten ölüme giden normal ve legal yoldur.

 17. ..........

  serdara devam edelim.sürekli namaz kılan kılmazsa rahat edemez. sabaha karşı akli melekeleri yani melekler haydi namaza kalk der defalarca. savaş mecburiyettir. saldırdılar ülkene. bana ne deme hakkın varmı. olay bu.
  içki örneği verelim. namaz kılmazlar içenler. haberlerde gösterdi. 4 kişi bayan öğretmeni ve öğrencileri kıyasıya dövüyor. sarhoşlar ayılınca hatırlamıyorlar bile. ama baştan içme denmiş dinlememişler. ceza müstehak oluyor.
  adam içkili büfe işletiyor karısını dikiyor işe. sarhoşlar dadanıp asılıyorlar kadına. eş olan adam olayın üzerine gelip adamların ikisinide öldürdü. ölenlerin karısı çoluğu çocuğu perişan. kendi hapiste eş çocuklar perişan. içki satmasa karıya sattırmasa olacakmıydı bunlar. cehennem boşuna değil.

 18. ismet

  Bu yorumu yapan sahsa sormak lazim dunyayi yerinde duruyor olarak gormemiz dunyanin kendi ekseni etrafında 1.600 km/saat hızla
  güneşin etrafında 107.000 km/saat hızla dondugu gercegini yokmu eder.Bence kendisi ön yargisiz ve akillica okursa kur andaki hicbir ayet evet kesin iddia ediyorum hicbir ayet te gercek bilim ile celiski bulamazsiniz.Çünkü bilimide ilimide evrenide ve dahi kur ani da var efen yuce rabbimizdir.

 19. Hakan

  Güzel kardeşim yorumlarını kendi adına sakla. Bu yaptığın şirk ve ortaklığa hatta inkâra giriyor. Bugün dünya üzerinde 4.5 milyar müslüman var sen felsefik düşüncelerini kendine sakla ve bizim inandığımız allah(c.c) herşeyi kusursuz, nizamli, intizamlı ölçülü yaratmıştır nitekim de böyledir. Bunları sana tek tek saymama gerek yok çok bilmiş zihniyet araştırır sende onlardansin biliyorsundur ama arkasındaki kudret elini goremiyorsan o senin körlüğun. Kur’an’ın içeriği evet dolaylı bir anlatım var. Fakat eğer Allah herşeyi anlatılan tüm içeriği tek bir konu başlığı altında tek bir sürede anlatsaydi insanlar Kur’an’a düz mantıkla bakar araştırma içerisine girmezdi. Buda saydamliga yol açardı. Biz insanoğlu bilgiye açız ve araştırmaya muhtacız daha evrenin zerresini cozememisken bana tabiat ana doğa baba deme bırak evreni ihtimaller doğrultusunda yerkürenin altında magma var diye hayalperestlik yapıyorsunuz. Dünya yüzeyinden sadece 9 km aşağı inilmis ve devamı yok. Sen daha dünyanın mucizesini cozememis tıb bilimden bahsediyosun. %10 unu kullandığın beyninin hala daha şifresi cozulememisken burda Kur’an içerikleri hakkında hadsiz yorum yapıyorsun. Şimdi soruyorum sana daha tabiat, doğa,evren hakkında onuda geçtim şuan bunu okumak için kullandığın beyninin zerresini bile bilmiyorken Allah hakkında ne biliyorsun da böyle küstahça konuşuyorsun. Araştır ama neyi biliyor musun bu kadar mahlukatın tabiatın hayvanların hatta evrenin bile bir görevi varken yeryüzünün en donanımlı mahlukati olan bizlerin bu dünyada bu döngüde sence bir görevi yok mudur?

 20. ismail

  internette var bu halit ile süleymanın atışması olarak.
  -(haşa) Allah yoksa bu dağları kim yarattı
  -levhaların 180 milyon yıl boyunca birbirine baskı uygulaması sonucu sıkışan tabaka zamanla yukarıya doğru çıkıp dağları oluşturdu.
  -levhalar nasıl oluştu
  -Allah yarattı.

 21. ismail

  -evde ketılda çay suyu kaynatırken gitmişler dükkana. fazla kullanımdan kaynasada artık atmıyor otomatiği. unutursan açık kalıyor. ben evde uyuyorum. gitmeden uyku arası dediler bakarsın diye de kim bakacak.ketılın suyu bitmiş. ne zaman uyandıysam. ketılda su bitmiş açık duruyor. yangın çıkmış olması lazım. yok. Allah koruyor işte.
  babam şimdi 80e dayanmış artık şöför değil. 35-40 yıl önce kamyonla giderken motor su kaynatıyor diye kaputu kapatmamış telle tutturmuş. tel kurtulunca kaput açılıp görüşü kapatmış. hiç bişey gördüğü yok ozamanlar bölünmüş yol yok. yolda işlek. 2 aracın arasından iğne deliğinden geçer gibi görmeden geçirdim aracı öyle durdum diyor. Adanaya giderkende niğde ulukışla yolunda uyuyakalmışım 14 km boyunca. karşıdan gelen aracın kornasıyla uyandım derdi.
  kardeşim bir keresinde yalınayak çıplak ve elektrik yüklü kabloya basmışım şimdiye ölmüş olmam lazımdı diyor. ben şahit olmadım çağırıp anlattı.bişey olmamış. izahını yapamıyor. belki vardır bi izahı ama onu hayatta tutacak şartı ayarlayan yine Allah.
  Allah korumuyor diyenler iyi baksın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s