Kur’an’ın Olmayan Mucizeleri: Dağların Hareket Etmesi Mucizesi(!)

Standart

Bir diğer Kur’an mucizemiz; dağların hareket ettiği ve Kur’an’da bunun 1400 sene öncesinden bildirilmesi. Tabiki vazgeçilmez cümlemiz bilimin bunu yakın bir zamanda keşfetmiş olması.
Gelelim mucizenin ayrıntılarına ve Kur’an’daki ilgili ayetine;

Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.’(Neml Suresi,88.Ayet)

(Not: Ayet diyanetin sitesinden alınmıştır.)


Bu ayette ki ‘dağların hareket etmesi’ ifadesinden yola çıkıp bilimin yakın zamanlarda keşfetmiş olduğu kıtaların hareket etmesi ve ‘levha teknoniği kuramına bağlarlar.

İlk önce ‘Levha Tektoniği’ nedir,ne değildir onun hakkında bilgi veriyim:

Levha tektoniği, Litosfer’in yapısını ve bu yapının değişimini inceliyen jeoloji dalıdır diyebiliriz. ’Kıtaların kayması’ kuramının gelişmesi sonucu oluşmuştur.

Kurama göre başlangıçta ‘pangea’ denilen tek bir kıta vardı sonradan parçalarak ayrıldı ve ayrılma devam etti ve günümüzdeki kıtların şekli oluştu.

Şimdi dağların hareket etmesiyle ne alakası var yada yok onun üzerinde duralım:

Yukarıda bahsetmiş olduğum üzere ‘kıtaların kayması kuramı’ kıtalarla alakalıdır. Dağlar ile alakası yoktur. Dağların hareket ettiğini söylemez.

Ama müslümanlar şöyle düşünüyor:

Kıtalar hareket ediyor evet, ama dağlarda kıtaların üstünde olduğundan; dağlarda kıtalarla birlikte hareket etmekte, ondan dolayı bu bir kur’an mucizesidir.


Düşünceleri tamamen budur. Başka artısı eksisi dahi yoktur. Dağların kıtaların üstünde yer alması dolayısıyla, kıtalar hareket ettikçe dağlarında hareket ettiğini söylüyorlar. Belkide Kur’an’ın bir yanlışını örtme çabasıdır ki bence öyle!

Kur’an’a göre doğrudan dağlar hareket ediyor. Kıtaların hareket ettiğinden bahsetmiyor Kur’an. Dolayısıyla Kur’an’ın bir yanlışı ortaya çıkıyor. Tabi bunu müslümanlar tefsirler ve daha başka kıvırtma yollarıyla ört-bas etmek istiyorlar. Bana göre ki gerçek bu; mucizeperest müslümanların Kur’an’daki yanlış ve çelişkili bilgilerden mucize çıkartma amacıda budur.

Bir şeyin dolaylı ve doğrudan hareket etmesi farklıdır. Ben size; ’beni duruyor sanıyorsunuz oysaki ben topaç gibi dönmekteyim’ desem. Bu cümlemden ne anlarsınız ?

Bir mantık hatası vardır. Ben sabit olduğum halde döndüğümü iddia ediyorsam ve bu gerçeklerle yanlışlanıyor ve çelişiyorsa o halde benim iddiam yalandır/yanlıştır.

Ben size açıklama yapmasam ve birileri kalkıp desem ki;
O kişi öyle demek istemedi(nerden biliyorsa,avukatım ya), o aslında dünyanın döndüğünü ve o sebeple dolaylı olarak kendininde döndüğünü iddia ediyor dese ve aslında bu onun bilge olduguna bir mucizedir dese ne dersiniz?

Ben ne diyeceğinizi söyleyim;  ‘Eğer gerçekten bilge olsaydı, sen onun yerine ‘aslında öyle demek istiyorda,böyle demiş’ demezdin. Ayırca gerçekten bilge olsaydı; Dünya’nın döndüğünü doğrudan söyler bu sebeple bilimle çelişmezdi.’ Derdiniz.


Sonuç olarak:

1- O halde Allah Kur’an’da bilimle çelişen bir yanlış yapmış mıdır? Evet yapmıştır.

2- Peki Kur’an’ın bu iddiası bir mucize midir yoksa insanlar Kur’an’ın çelişkilerini görmesin diye onları uyutmak için yapılmış bir sahtekarlık mıdır? Evet öyledir.

3- Ortada bir mucize mi vardır yoksa Allah’ın sözlerinde bir tutarsızlık mı?
Elbette bir tutarsızlık vardır.

4- Peki neden halen müslümansın?
Ben cevap veriyim müslüman arkadaşlar yerine; din afyon olduğundan dolayı, Allah ’ın yerine düşünüyorlar. Allah aslında böyle demiş,ş öyle demek istemiş.
Apaçık bir kitap indirdiğini söyleyen bir tanrı, belirsizliğe yol açıyorsa ve indirdiği kitap tutarsızsa o halde öylesi , böylesi yoktur.


Sorgulamalısınız!

Konuyla ilgili kaynaklar:


Levha tektoniği konusunda türkçe wikipedia ; http://tr.wikipedia.org/wiki/Levha_hareketleri
http://www.cografya.gen.tr/egitim/fiziki/levha-tektonigi.htm
http://www.istanbul.edu.tr/yerkure/Jfzlev.htm , http://www.yerbilimleri.com/levha-tektonigi-kurami/

Kur’anda mucize YOKTUR,Kur’anda çelişki ve yanlış ÇOKTUR!

-Okan-

Reklamlar

128 thoughts on “Kur’an’ın Olmayan Mucizeleri: Dağların Hareket Etmesi Mucizesi(!)

 1. Zeki. Onbasioglu

  Bu ayeti kerime dunyanin uzaydaki hareketi ilede
  Aciklanabilir. O zaman dunyanin uzayda
  Hareket ettigi dahi bilinmiyorduki. Kitalarin
  Hareket etmesi hayal bile edilemezdi
  Nasil giden gemiye binmis ama hareketsiz duran kisi sabit sayilamassa daglar sabit
  Sayilabilirmi

 2. Öznur Kaya

  Okan Bey’e göre belki dünya düzdür! 🙂 çok bilimsel bir açıklama yazmış 🙂 “Bence”lerce mi oluyor bu ispatlar?

 3. Fırat

  Dağlar yerinde duruyor olması insan gözünün gördüğüdür. Göze hitaben onlar durur gibidirler. Bunun aksini söylemek sizin gördükleriniziden başka gerçeklerin var olduğunu söylemektir ve üstün bir bilgidir. Bu bilgi nakledilirken de en çarpıcı ifadeyle verilmesi de aslında ayrı bir mucizedir. Dünyadaki en haşmetli en sabit stabil – hareket etmekten uzak görünen öğeler dağlardır. İşte bu ayette de dağların bu haşmetli ve tam bir karar kılmış görüntüsüne rağmen aslında hareket halinde olduğunu yazması çok açık bir mucizedir. Yazıda verilen örnek ise deli saçması, zira ben hareket halindeyim zira dünya dönüyor diyen bir insan zaten normalde de hareket halindedir ve onun stabil bir karakteri olmadığı için dünyanın dönmesiyle onunda ayrıca hareket ettiğini vurgulamak etkisiz ve yavan bir ifadedir. Ayrıca dağlar bulutlara benzetilerek bulutların göklerde hareket ettiği düşünülürse, dağların da gök içinde hareket ettiği de ifade edilmiş olunuyor. Dağlar gökler içinde yüzmektedir! Yani dünyanın kendi çevresindeki güneş çevresindeki güneşle beraber güneş yörüngesindeki ve yıldız sistemiyle beraber samanyolu içindeki ve samanyolunun kendi hareketi tüm hareketlerde ifade edilmiş olunuyor.

  Dağların hareket halinde olduğu açıkca Kur’an da yazmaktadır. Dağlar hareket eder ama yeryüzündeki herşey durur gibi bir ifade Kur’an da kesinlikle kesinlikle yoktur. Tam tersi dağların yeryüzünün kazıkları= yeryüzünün en hareketden uzak sağlam öğeleri olduğu Kur’an’da yazmaktadır. O halde Kur’ana göre dağlar hareket halinde olmakla beraber yeryüzündeki diğer unsurlara nazaran daha sabit ve kazık gibi yeryüzünü zelzeleden ve oynamalardan hareketlerden koruyan bir yapısı vardır. Şu halde yazında yazmış olduğun “Kur’an da dağlar hareket eder yazıyor ama bakın diğer şeylerde hareket ediyormuş. Kur’an da sadece dağların ki yazıyor ” deyişin bahsedilen konuyu anlamama çarptırma ve cerbezeden başka birşey değildir. Kur’an ilmi sınırlı insanların yazdığı bir fen kitabı değildir. O herşeyi bilen Allah’ın bir kitabıdır. Bir de kuranda şöyle yazılması gerekirdi diye Allah’ın kelamını kendi akıl seviyenize çekmeye çalışıyorsunuz ya bitiyorum bu zavallı halinize.

 4. AHMET UTKU

  bayılıyorum bu sözlerinize kabul edemiyişinize ALLAHIN ŞANI YÜCEDİR ÖLÜMÜ BEKLEYİN siz devam edin cımbızla alın çarpıtın kardeşim fırat dediği sizden dağa doğru

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s