Allah Nerededir? Zamandan Ve Mekandan Münezzeh Midir?

Standart

Allah nerededir?  Sorusu müslümanlar tarafından da sık sık sorulan bir sorudur. Allah varsa bir yerde olması gerekir mantığıyla hareket edildiğinden dolayı böyle bir düşünce gelir akla.
Biz maddi bir evrende yaşıyoruz. Maddi olmayan ve zekası olan bir varlığın bizi yarattığını söylüyor teistler. İslam inancına göre Allah’ın bir zekası vardır. Düşünür,karar verir ve hatta müslümanlar ne kadar öyle değil dese de Kur’an’a göre Allah fikir bile değiştirir.

Allah’ın nerde konumlandığına Kur’an’dan bakalım:


Tâ-Hâ Sûresinin 5. Ayetinde: Rahmân, Arş’a kurulmuştur.

Furkân Sûresinin 59 . Ayetinde: Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş’a kurulan Rahmân’dır. Sen bunu haberdar olana sor!

Secde Sûresinin 4 . Ayetinde: Allah, gökleri ve yeri, ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş’a kurulandır. Sizin için ondan başka hiçbir dost, hiçbir şefaatçi yoktur. Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız?

Hadîd(*) Sûresinin 4 . AyetindeO, gökleri ve yeri altı günde (altı evrede) yaratan, sonra Arş’a kurulandır. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, oraya yükseleni bilir. Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir.

Hâkka Sûresinin 17 Ayetinde: Melekler onun kıyılarındadır. O gün Rabbinin arşını, bunların da üstünde sekiz taşıyıcı taşır.
(Allah’In katını 8 melek taşıyormuş)

(Not:Ayetler Diyanet”in sitesinden alınmıştır.)

Görüldüğü üzere Allah arşa konumlanmıştır. Müslümanların sık sık dile getirmiş olduğu : ‘Allah zamandan ve mekandan münezzehdir’ cümlesi havada kalıyor. Üstelik müslümanların bu cümleyi kurarken kaynak olarak gösterdikleri hiç bir şeyde yoktur. Kur’an’da Allah’ın bir evi, yaşadığı yer, konumlandığı yer vardır. Ve apaçık dediği kitaptan böylesi bir sonuç çıkmaktadır.

Arş ne demektir?

Tdk sözlüğünden;

‘arş Ar. ¤arş
(I) a. din b. İslam inanışına göre göğün en yüksek katı.
Güncel Türkçe Sözlük ‘

 • Görüldüğü üzere arş Allah’ın katıdır. Allah’ın katı ne demektir?

Allah bir yerde yaşıyor, Allah’ın bir evi var demektir…

 • O halde zamandan ve mekandan bağımsız olduğu iddia edilen Allah ile Kur’an’da ki Allah çelişiyor mu?

Evet çelişiyor.Hangisi doğru?

 • Müslümanların en temel kaynak kabul ettikleri Kur’an tabiki.O halde Allah zamandan ve mekandan münezzeh değildir! Aksini iddia eden zaten müslüman değildir,Kur’an’a göre!

Sonuç:

Mekan ve zaman maddelerin bağlı olduğu bir şeydir. O halde Allah’ta mekana bağlıysa, her yerde olamaz! Ve en önemlisi Allah madde ve/ya maddenin bir başka boyutudur. Bildiğiniz İslamdan tamamen farklı bir Allah modeli çıktı karşınıza. Deizmin tanrı anlayışı bile daha inandırıcı duruyor Allah’dan.

Kendine ait katı olan, katını 8 tane meleğin taşıdığı bir tanrı. Çok egzotik!
(Dalga geçmiyorum, Kur’an’dan çıkan sonuç bu! İnanmıyorsanız, araştırın. Tabiki, özgür ve eleştiren düşünerek, ve korkmadan!)


Bu sonuç bizi başka bir şeye götürüyor belkide(?); İslam öncesi arapların tapmış olduğu ‘el-ilah’ adlı putun(ki dilbilimcilere göre Allah, El-ilah/Al-ilah isminden türetilmiştir) Allah olabileceği.

-Okan-

218 thoughts on “Allah Nerededir? Zamandan Ve Mekandan Münezzeh Midir?

 1. Gurkan

  ateistler cesur insanlar, samimiler. bir insan bir yandan cehennemde yanacağını düşünp diğer yandan inanmıyorum der mi. ama bir insan iyi biri olmadığı ve inandığını söylediği dine inanmadığı halde cehennem korkusu ile inanıyorum diyebilir hem kendini hem toplumu kandırabilir. hangisi daha karakterli daha cesur daha erdemli? sırf bu noktada bile tanrının hangi kullarına değer vermesi gerektiği konusunda çelişki var.. ateistler eninde sonunda haklı çıkacaklar hatta bu gidişle bilgi iletişim çağı doğrultusunda öyle bir dünya tablosu oluşacak ki ileride iyi bir iş çıkarıp çıkarmadığına bakılırken o işin geri planında insanların zihniyetleri önemli bir ayrıntı kabul edilecek. örneğin bir müslümanın ya da bir yahudinin ya da bir hristiyanın ortaya koyduğu işe kuşkuyla yaklaşılacak. freud vari bir şekilde dincilere ”saplantılı şartlanmalı kişilik bozukluğu” olan insanlar olarak, akıl hastaları olarak yaklaşılacak, kendini kandırma bozukluğu, zayıflık belirtisi diyorum ben halk dilinde.

 2. cevap

  Ateistlerin vazgeçemedikleri şeyler var. Yazmiyoruz buraya. İnansalarda inanmasalarda ayni yola çikan durumlari var kimisinin. Tabiiki genelleyemem ama birde ataizme yatan islam düşmani gizli din sahipleri falan. Şimdi deniz bize bir kaç km mesafede. Bu deniz ateş denizi olsa ben yine korkmam. Ne diye korkayimki. Şimdilik epeyce uzak. Ama birileri götürüp o ateş denizinin içine firlatirlarken o korkmuyorum diyenler avaz avaz bağirarak yirtinacaklar. Bağirmak kiçini yirtmak asla çözüm olmayacak. Freudun öyle yanlişlari vardiki inanmamasi inanmiyorum diyerek kendini kandirmasi o sebep ile. İnansa ne deyişecek.
  Ben iyi birisiyim demem asla. Ama kime ne zararim olaki. Belki kendime. Velevki başkasina zarar veren olayim. Millet aptalmi çikartirlar benden acisini.
  Bak kardeşim eğer sen zamaninda bana yaşatilan sıkıntilarin ancak yarisi kadarini yaşasan yinede tutunamazdin dünyada. Ben eğer Allah inancinda samimi olmasaydim bende tutunamazdim.
  Cehennem korkusuna inaniyorum. Böyle bir lafmi çikti agzimizdan. Kardeşim kendi yaşadiğimiz delilleri koymuşuz açik olarak. Şimdi demiş olsam haşa Allah yok diye. Yalan söylemiş olurum. Hemde bilerek. Çünkü açik delilleri görerek yazdim.
  Yok benim bilmeyip senin bildiğin varsa soylede cevaplayalim.
  Defalarca dedim. Allah yok diye çiksa araştirmamin sonucu öyle yazardim.
  Yahya kaptan var bizim o taraflarda geçen asirda. Bundan 97 sene önce çetecilik yapiyor hereke civarinda. Yarimca civarindada çerkez mehmet var. Bu adam padişahci. Yahyada mustafa kemalci. Yakaliyor bunu yahya gebzede. Mezarlikta silahla vurarak öldurecek. İki rekat namaz izni istiyor adam. Namazi kilarken Allahtan dileği eşinin haberi olsun. Eşi genc küçücük bebeğini emzirirken bir ara uyuya kaliyor. Çerkez mehmet Ben gidiyorum Allaha ismarladik diyor. Kadin korkuyla uyanmiş. Yahya kaptan namazi bitince vurmuş mehmedi. Köye öldü haberi geliyor. Kadin haberi gelince saate bakiyor. Tamda ruyayi gordüğu sirada öldürülmüş eşi. Bunu 40 yil önce anlatan çerkez mehmedin komşusu.
  O namazin hatiri olmasa o haber yerine ne diye ulaşsinki. Dualarimiz olmasa Allah bize ne diye değer versin öyle değilmi. Diyelim misalen Allah yok. Buyur şu olayin izahini yap.
  Yada ahrete giden yol olan yildiz yuvalarindan neden bahsederki kurani kerimde.

  • bayram yapan ateler

   İslami yikmaya uğraşan ate sitelerde fazla bir hareketlenme olmadiğina göre bayram tatili yapiyorlar. Ramazan bayrami bize göre Şeker bayrami onlara göre, sahilde olanlar sürekli girsinler denize. Girmeyenler varsa arkadaşlari denize zorla soksunlar. Malum temizlik imandandir. Bu sayede belkide birileri imana gelmiş olur. Burada amaç aşagilamak değil hakikatten imana gelmeleri kendi çikarlarinadir. Bunu belirtmek istedik sadece.
   Herkesin mubarek ramazan bayramini kutlar hayirli tatiller dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s